Bazén

• Francúzsko La Piscine (viac)

Alain Delon, Romy Schneiderová a bazén plný lásky, zášti a žárlivosti... Novinářka Marianne prožívá dovolenou v luxusní vile na pobřeží Středozemního moře s přítelem Jean-Paulem, neúspěšným spisovatelem, který nyní pracuje v reklamě. Vilu jim půjčili přátelé, kteří na léto odjeli do zahraničí. Marianne a Jean-Paul jsou spolu již přes dva roky a zdá se, a na první pohled je jejich vztah harmonický. Na neohlášenou návštěvu přijíždí Harry s osmnáctiletou dcerou Penelopou. Harry je úspěšný, modrooký krasavec, bývalý Mariannin milenec. Je přirozené, že se Jean-Paul neubrání žárlivosti. Napětí stoupá, zejména, když se Jean-Paul začne sbližovat s Penelopou. Ta mu otevřeně řekne, co si o něm její otec myslí: že je budižkničemu, který to nikdy nikam nedotáhne, že mu Marianne přenechal, když… Krásná letní atmosféra je pryč, je to návštěvou Harryho nebo si to Jean-Paul s Marianne nesou v sobě. (Česká televize)

PetrPan

Psychologické drama s nulovou psychologií postav. Nesnesitelně stoický styl vyprávění (ne)příběhu o (snad) lásce, žárlivosti a závisti navozuje podobný pocit vnitřní prázdnoty, jenž čiší z hlavních hrdinů. Dva muži, dvě ženy, nesympatické a neživotné entity neuměle se potácející v jakési Potěmkinově vesnici umělých emocí. Hezká těla v hezkém bazénu z ohyzdného filmu. ()

Willy Kufalt

,,Poškrábej mě!" Tak zní poněkud choulostivá první věta celého filmu, při níž se svlečená Romy Schneider už nějakou tu chvíli plně oddává sexuálním hrátkám se svým partnerem u bazénu. Z dnešního pohledu možná nic tolik šokujícího a odvážného (povážeme-li navíc, že Delon byl navíc Schneiderové skutečným životním partnerem pár let před tím filmem). Přesto mne těch pár erotických scén v první polovině skoro vyrazilo dech, protože na oblíbenou francouzskou kriminálku 60. let s velkými hereckými hvězdami bych něco podobného nečekal. Nebudu zapírat, že na Rominu v celé své kráse se mi dívalo skutečně hezky, ale to bylo asi tak všechno, co mne výrazněji dlouhou dobu zaujalo. Skoro hodina a půl prázdného plácání se dvou až čtyř lidí u bazénu, letními radovánkami tu zcela obyčejnými, tu pro změnu erotickými se pak v poslední čtvrtině změnila na brilantní psychologické drama na pozadí závažného incidentu, do něhož se navíc mezi mileneckou dvojici skvělým způsobem vkládá i postava vyšetřujícího inspektora. Tak, rozumím tvůrcům, že rozjezd k takovým vypjatým okamžikům musí nějakou dobu trvat. Ale v tom případě bych prosil vedle vší té erotiky napětí i někde jinde a to ve věci hlubší psychologii postáv, kterou jsem po většinu času před zvratovým okamžikem poněkud postrádal. 60% ()

Arsenal83

Rozhodne lepšie, než nová verzia Sparné leto, kde Romy Schneider bola nahradená skeletóznou smrtkou menom Tilda Swinton, čo je pokrm estetický i ručnorozkrokový len pre lahodárov s kulinárskym rozsahom od vychrtliny Twiggy po Fantozziho dcéru, ku ktorej prísudok už dávať netreba, ale jedna podobná Ukrajinka teraz vyhrala Miss Japonsko! V podstate je toto aj slušnejšia verzia, oproti tej pokrokovej z roku 2015, kde hercom furt niekto asi kradol šaty. Škoda len, že tá krimi a dramatická vložka trvá kratšie, než naháňanie sa za pudovými záležitosťami, ktoré však bigotne boli znázornené len v hetero rovine. ()

dopitak

Přitom se tady vlastně vůbec nic nestalo. Slušná atmosféra, výborné herectví, krásná Romy a ještě pěknější Jane Birkin, k tomu Delon v nejlepších letech a Maurice Ronet jako záporák, solidní dabing ČT, tenhle film si buď pronudíte nebo docela pěkně užijete. Zkusíte-li to druhé, počítejte prosím s tím, že v tomto filmu je téměř vše nevyřčené, a vy jste ti, co si domýšlí a namáhají fantazii. ()

Chrustyn

Člověk tu čeká detektivku (přítomnost Delona, režiséra Deraye a žánr krimi, thriller) a dostane podivné existenciální drama, které mi spíše evokovalo filmy italské produkce, (čemuž pomáhá i prostředí) které po celou dobu a velice pomalu směřuje k tomu, co divák tuší prakticky od začátku. Ovšem než se k tomu dopracuje, trvá to táááááák dlouho. ()

classic

Niekomu sa môže kľudne zdať, že sa tento počin, ako by som to vlastne taktne naznačil, skrátka, spočiatku niesol v takom zväčša improvizovanom, absolútne bezstarostnom duchu s maximálnym nič nerobením, jednoducho povedané, väčšina z kvarteta ústredných postáv, sa zvyčajne buď iba čľapkalo v bazéne, teda okrem najmladšej postavy Penelopy, ktorá sa namiesto toho neustále vyhrievala kdesi na slniečku, pretože ona má rada len klasické more, alebo sa proste len šuchtalo z miesta na miesto, a to naprieč rozsiahlou, požičanou vilou, v ktorej momentálne pobýval ústredný pár v zložení Jeana-Paula a Marianny, ktorých najprv spoznávam na samý úvod, ako sa oddávajú samým, letným, erotickým radovánkam, aby sa snáď pomaly odteraz mohla súčasne rozvinúť i hlavná zápletka, pozostávajúca z úplne jednoduchej premisy, ktorú si už nie je vôbec ťažké domyslieť, však? • Ak náhodou práve teraz narážate na holú skutočnosť, že im proste ktosi začína „klopať na dvere”, čiže tým pádom im naruší doterajšiu, bezstarostnú idylu, tak nie ste ďaleko vzdialení od pravdy! • Tým narušiteľom sa stáva nielen priateľ tohto páru, t.j. tajnostkársky Harry, ale súčasne sem prichádza i spolu so svojou mladou dcérou, ktorú som už predsa o pár riadkov vyššie trochu spomenul, a tak by sa dalo podotknúť, že štvorica je nateraz celkom skompletizovaná, už iba stačí rozohrať zvláštnu líniu vzťahov a udalostí, čo na potenciálneho diváka, bohužiaľ čaká až v druhej polovici lepšieho diania, ktoré už konečne ponúka aj niečo iné, než čo ma v podstate sprevádzalo doposiaľ, čo by sa dalo napokon zhrnúť, ako provokatívne, dráždivé zábery na predstaviteľky v podaniach Romy "Sissi" Schneiderovej a Jane Birkinovej, kedy najmä v tom prvom prípade som mal taký čudný pocit, že režisér v spolupráci s kameramanom, si z toho urobili (ne)normálny fetiš, až tým miestami zachádzali do extrému. A to ešte nie je ani zďaleka všetko? • A zase predstavitelia v podaniach Alaina Delona & Mauricea Roneta, tak tých mám ešte v čerstvej pamäti z perfektného thrilleru, známym pod titulom Plein soleil, kde podali oveľa lepšie herecké výkony, než akurát v tejto eventualite, asi toľko na záver. • Treba byť iba strašne trpezlivým, možno sa potom snímka divákovi za to nejakým sympatickým spôsobom odvďačí. ()

marhoul

Na Birkinové se mi líbí podle ní pojmenovaná Hermés kabelka, jinak se podivuji, jak ošklivé, nesympatické toto brutálně Freddie- Mercury-křivo-zubaté anorektické káče s šarpejíma očima v mládí bylo. Pochválím skvělý účes a minimalistický oděv, který na ni pověsili. Ale jelikož ve své době platila za skutečnou sexuální ikonou, zároveň připouštím chybu v příjímači. Nevadí. Mně pije krev i na kytaru kňourající, mňoukající, krákající Gainsbourgová, se kterou ztrácím trpělivost v každém filmu, čili jde o osobní averzi vůči mně nesympatickému genu této famílie. V kombinaci s okouzlující, temperamentní Romy, na kterou jsem se nemohla vynadívat jak herecky, tak esteticky to bylo nebe a dudy. Delon fajn, pomíjím zájem o pometlo, Ronet slabý, komisař peckovní. Film není pro každého, řadu diváků bude nudit, mně se líbil, tento styl filmů ze šedesátých let alias Hitch si dávám s oblibou. ()

borsalino

Klasický námět milostného čtyřúhelníku se stále rostoucím napětím a houstnoucí atmosférou s perfektním Alainem Delonem a Romy Schneiderovou v hlavních rolích. Oproti klasické předloze však příběh nekončí happyendem, ale tragickou událostí, která do již napjaté situace přináší tu poslední kapku... ()

J.Connor

Podobně jako Zvětšenina, absolutní reklama na 60. léta. Sošní herci, auta, architektura, interiéry, móda, nábytek, jídlo, pití, cigarety, hudba, výtvarné umění ...skvělá atmosféra a úžasné letní tempo. Jediná slabina je pro mě Maurice Ronet, který na roli Delonova protihráče dle mě vůbec neměl. ()

Kimon

Horké léto v čase dovolené, krásný dům, velký bazén s azurovou vodou, .... a dva milenci užívající si poklidné dny o samotě. Jedna náhodná návštěva dávného společného přítele s dcerou na několik dní, a ona nádherná idylka mizí v nedohlednu. Vytváří se podivná mozaika osudů čtyř lidí, domněnek, kradmých zkoumavých pohledů a žárlivosti. Klidným tempem splétají se podivné hříčky čtyř lidí, kteří jsou si blízko, ale současně tak daleko. Čtyři lidé, čtyři charaktery, čtyři osudy, jeden dům a jeden bazén. Děj plyne, ... osud se naplňuje. Zůstává dům, bazén a dva milenci .... ()

Pink.Panther

Jeden z těch filmů, kde psychologie postav není nijak propracovaná, kde jejich jednání kulhá za předpokládanou realitou a kde to vůbec nevadí, protože francouzská krimi nic z toho nepotřebuje když má svou neopakovatelnou magii. To ví každý gallus. ()

EastWicka

Když vám u vily v Saint-Tropez horký mořský vánek čechrá drdol a vy si jen tu a tam skočíte zchladit rozpálené tělo do bazénu nebo k Alainu Delonovi, může vám to po pár týdnech přijít až tak nějak lenivě nudné... A v tu chvíli se věci zaručeně zkomplikují. ()

selfesteem

Skutečně překrásný film. Nádherní lidé, úžasné místo, úchvatný bazén a hospodyně, co uklidí a připraví jídlo, to je prostě sen. Málem jsem se ukousala závistí, protože tohle mít, jsem tam naložená od rána do večera a dobrovolně nevylezu. Trošku mi ten snový zážitek pokazila ta špatná nálada, žárlivost a tak vůbec, dusná atmosféra, ale tak to mezi lidmi občas bývá. Skvěle zahraný dramatický snímek, zaneslo mě to někam zpátky, do minulosti, kde všechno jen tak plynulo a já si myslela, že budu žít věčně. Možná se k němu ještě vrátím. ()

Historik

Patrně to měla být pomalu budovaná atmosféra napětí a dusna, ale vyšla z toho bohužel spíše nuda. Ten film měl být o půl hodiny kratší. Pak by to mohl být pěkný filmový zážitek. ()

Pierre

Vynikajcí! Vynikajcí! Bravo! Místy jsem dokonce uvažoval o umístění do Topky. Ale přece jenom se objevili i místa, které nebyly úplně stoprocentní. Nebudu se unáhlovat.. Ale bomba to teda je. Pane Deray, Plyšový medvídek, Dobrodruh a Zločin je zapomenut. Tohle je přesně ten typ filmu, který zbožňuji. Na které bych se mohl koukat pořád dokola a vidím v nich mistrovské dílo. Léto, slunce, romantika.... Dokud nedorazí vás nejlepší přítel (největší nepřítel) se svoji dcerou vše je v pořádku. Ale pak je něco podezdřelé. Něco ve vzduchu. Toť k ději. Geniální psychologické drama s výborně vybroušenými charakteremi a chováním postav. Vnitřním napětím, které se vyznačuje pouze pohledy. Tak deptajíci atmostférou a především tou věrohodností. Ten film je vlastně jako ze života. Každý víme, co to znamená náš vnitřní nátlak. Celé 2 hodiny sledujete naprosto úžasnou podívanou o vztahu čtyř lidí. A o tom, že mezilidské vztahy jsou skutečně důležité. Geniální!!! 95 % ()

Murrro

V dusnej atmosfére horúceho leta rozohráva Deray hru štyroch krásnych tiel, tvárí a za nimi skrytých skazených myslí. Spolieha sa na herecké majstrovstvo výborne zvolených predstaviteľov ústredných postáv a na rozumne dávkované dialógy Jeana-Cleaudea Carriérea. Chvályhodne rekvizitami nezakrýva každú odhalenú bradavku Romy Schneider. Príbeh ale graduje príliš pomaly a k záverečnej kriminálnej línii sa dostáva podstatne neskôr, než by pri počte odznených replík a ukázaných bradaviek bolo adekvátne. ()

Vědma

Film, o kterém jsem vždycky slyšela a který jsem vždycky chtěla vidět. Takže i když se mi v podstatě líbil, tak to vlastně bylo celkem zklamání, protože mi nedal to, co jsem čekala. Ale atmosféru i herecké výkony oceňuju a taky krásu Romy a Alaina, jednoho z nejnádhernějších hereckých párů všech dob. ()

honajz2

To jsem takhle jednou doma našel DVD bez obalu s nápisem Bazén. Bylo celé modré, tak jsem si myslel, že je to ten Bazén od Ozona, který chci už tak 5-6 let vidět. Tak jsem si to dneska pustil a už z prvních minut mi bylo jasné, že je to nějaký úplně jiný Bazén, což mě osobně naštvalo, dokonce to byl ten Bazén, který bych ze všech existujících Bazénů chtěl vidět asi úplně nejmíň, ale i tak jsem si řekl, že by to třeba mohlo být dobré, když už jsem to teda omylem spletl, navíc tam hraje Delon a Schneider, takže to snad bude za něco stát. Hm, ani náhodou. Je to sice skvěle zahraná a ještě líp natočená, ale taky neskutečná nuda, ve které se celých 80 minut děje kulový. Jo, máme tady čtyři lidi, vztahy mezi nimi, ale celé je to podané bez atmosféry a bez něčeho, co by aspoň trochu připomínalo děj, navíc mi všichni čtyři začali být poměrně rychle ukradení, takže mě to echt nezajímalo. Po těch 80 minutách se teda něco konečně stane, ale pořád je to strašná nuda a z celého dvouhodinového filmu je zajímavých leda tak posledních 15 minut. Nechce se mi věřit tomu, že Deray natočil Motýla na rameni, protože to je skvělý film, ale Bazén je strašná nuda skoro o ničem. Já ten film od Ozona asi nikdy v životě neuvidím. Btw, zrovna, když jsem na DVD koukal na tenhle film, běžel v úplně stejnou chvíli na ČT2. Taková náhoda se mi v životě ještě nestala... 2* ()