Roger Borniche už nejaký čas fakticky vykonáva prácu vrchného inšpektora, ale oficiálne menovanie do funkcie, vďaka ktorému by sa konečne dočkal vyššieho platu a mohol sa oženiť stále neprichádza. Emile Buisson je patologický vrah, ktorému sa práve podarilo ujsť z väzenskej psychiatrickej liečebne. Zatiaľ čo Buisson si začína vyrovnávať účty a budovať novú sieť spolupracovníkov, Borniche si v policajnom archíve vyzdvihuje jeho zložku. Pátranie ide pomaly, pasca niekoľkokrát sklapne naprázdno, ale každý má nejaké slabé miesto, každý raz urobí chybu. V hlavných úlohách Alain Delon a Jean Louis Trintignant. (STV)

Master19

Povedená detektivka, která diváka snadno pohltí a je korunována výborným a navíc i inteligentním závěrem, který se bezesporu řadí mezi ta nejlepší kriminální vyvrcholení vůbec. Delon ani Trintignant nemají chybu, ale přeze všechnu chválu nemám pocit, že by to bylo na plné hodnocení. Možná tam chyběl nějaký větší ajfr, ale možná by zkazil tu hutnou atmosféru. Těžko říct... ()

Autogram

Veľmi nezmyselná kriminálka, kde si inšpektor aj vrah konkurujú v absurdnosti svojho konania. Vrah vraždí ako zmyslov zbavený všetko, čo sa hýbe, a inšpektor s radosťou vystaví riziku všetkých nevinných ľudí, ktorí s prípadom nemajú nič spoločné. Ťažko teraz posúdiť, či to bol zámer alebo iba slaboduchosť scenáristov, no hlavne ten nepodarený záver mi spláchol film o stupienok nižšie, kým v priebehu sa mi zdalo, že by to bol aspoň priemer. ()

JohnSmith

Moc pěkný retro thriller. Delon sice nepředvádí nic světoborného, zato Trintignant, kterého moc nemusím, si zápornou postavu skutečně vychutnal. Deray natočil film moc pěkně a hlavně zajímavě a to se cení. ()

zigíš

Začíná to hodně stylově: vnitřní monolog jako příslib komplikovaného případu. Delon připaluje jednu od druhé až jsem měl na moment mírně noirové konotace (jen takový mžik). Prostě poctivá retro kriminálka francouzského střihu (a nejen těma americkýma, fanoušek kriminálek je živ). ()

jatamansi

Delon s netypickým Abrhámovým hlasem mi nesedě, zato Trintignant a Vinklář, kombinace par excelance. Zase až tak mne to nezaujalo, Trintignant ano, to je pan herec, ale delon? Ten žádná sláva, jeden výraz, vždy učesané vlasy a perfektní obleky, ale jinak není má krevní skupina, hezoun jeden. Tedy dnes, před třiceti lety jsem u toho pochopitelně vzdychala. Od začátku je jasné o co půjde a tak jde o to, jak si kdo s charakterem postavy poradí. A že lépe Jean-Louis je nabíledni. Jinak honičky ve filmu dnešním pohledem pomalé, vše je rozvláčné, na vše je dost času. Hodně se kouří, ale kupodivu ne gauloissky, alespoň jsem nikdy nepostřehla krabičku. A šéf, co roznáší podřízeným při sledovačce jídlo a pivo, to už je pro mne na hranici sci-fi. Přitom film není nepovedený, má svého ducha, ale dnes by už asi nikdo neměl tolik času na natáčení, dlouhá přecházení, málo akční sledování. Ještě že pod střechou byla ta hromada písku, že ano, Alaine. A to prý byl – v roli – bývalý parašutista. Ovšem kdyby jej chytil, o čem by byl celý film dál. Záběr na to, jak Buisson bere na prádelníku jinou zbraň byl příliš výmluvný na to, aby to později nesehrálo jednu ze zásadních rolí. Mimochodem, hlemýždě jsem ještě nejedla, a těžko k tomu najdu kdy odvahu, oni si je však dávali opravdu s gustem. Ač kritikou poměrně ceněná, mne povídka až tak neuchvátila, spíš pohádka… ()

klúčik

Výborný kriminálny film. J.L.Trintignant opäť vynikajúci a A.Delon ako "nefajčiar" perfektný. Skvelá hudba, kamera a celá atmosféra. Film patrí medzi moje obľúbené, preto dávam 95%. Opätovne vysoko hodnotím český dabing. ()

TheDude

Věčně vykuřující detektiv Delon v povedeném, občas i typicky francouzským způsobem vtipném, krimi souboji polda X padouch. ()

Rozjimatel

Výborná kriminálna dráma podľa skutočnosti, ktorá u mňa boduje vo všetkých ohľadoch. Má výborných hercov, pričom ústredná dvojica doslova exceluje - Alain Delon ako charizmatický inšpektor Roger Borniche a Jean-Louis Trintignant ako nemilosrdný vrah Emile Buisson, ktorého prenikavý pohľad je doslova smrtiaci. Postavy sú veľmi realistické, snáď len toho neurotického policajného šéfa si mohli tvorcovia odpustiť, to je také dosť obohrané klišé. Veľmi dobre sa podarilo vykresliť francúzske povojnové reálie, atmosféru danej doby, čomu napomáha aj výborný soundtrack (melancholická filmová hudba Claudea Bollinga i dobová hudba). Ale hádam najviac ma na filme zaujalo, ako vierohodne a pútavo vykresľuje mravčiu policajnú prácu. Podobný pocit nadšenia som mal pri filme Francúzska spojka. Výborný bol úsek filmu pred dopadnutím zločinca, v ktorom by sa napätie dalo krájať. ()

ekomo

Tak Alain Deloin zase malinko v jinačí pozici, tentokrát hraje uvolněného a dobromyslného policistu, který by rád povýšil a musím říct, tahle role mu sedí daleko víc něž ty stále se opakující filmy, kdy Deloin hraje ostříleného profesionála. Prostě role normálního člověka, ne žádného supermana. ()

Alf

takřka dokumentární snímek ještě z těch barbarských dob, kdy byl pachatel 36 vražd a jiných těžkých zločinů odsouzen k trestu smrti a následně dokonce i popraven, i když měl smutné oči, dnes by vyhrál doživotní sociální jistoty, některé úvahy ústřední postavy a závěr už ale naznačují, že film nebyl natočen v roce 1947 nebo 1956, ale 1975...... ()

Mikino00

Taková klasická francouzská kriminálka s Delonem, kterého ovšem zastínl jeho protivník Trintignant. Neškodila by větší svižnost filmu. ()

waits

Byvaly kdysi takove casy v kinematografii, kdy sprosty vrah byl sprostym vrahem, a ne revolucionarem, interesantnim alternativcem nebo ikonou. Tringinant toho sveho hraje tak, az jde z neho strach. Protivnik je trochu floutek a trochu bezohledny policajt, no, holt, stara skola. Na dnesni dobu pomale tempo je spise vyhodou, Tringinant i Delon maji dost casu hrat. Zaver je tak neakcni, ze u nej mozna nekteri teenageri usnou, ale pritom je to ukazkove finale. Jak rikam, stara dobra skola.... ()

RomanHyde

Tahle povídka na základě skutečné události se mi opravdu líbila. Už jen obsazení mluví samo za sebe. Trintignan v roli padoucha zabijáka Emile Buissona je velmi úsporný až minimalistický, ovšem přesný a jeho postava tak působí neuvěřitelně chladně. Až "druhé housle" zde hraje ústřední postava detektiva, kterou ztvárnil výborně Alain Delon. Děj má svižné tempo, Buisson se s nikým nemazlí, stejně jako detektiv, který postupuje svéhlavým způsobem vpřed a snaží se vystopovat a lapit Buissona, jehož počet obětí neustále narůstá.. Je to klasická retro noir detektivka, která však těží z kvalitního obsazení a skutečného příběhu. Doporučuji. ()

Vesecký

Klasický kriminální příběh z nejlepšího období francouzské kinematografie s řadou hereckých legend v čele s Alainem Delonem a Jean-Louisem Trintignanem vtáhne diváka do děje, takže není schopen si od obrazovky ani na minutu odskočit. Výborný scénář i režie, stálé napětí. Delon je trošku umírněnějším policajtem než by byl třeba Belmondo, ale přesto i on se staví proti svým šéfům netradičními vyšetřovacími metodami (řekl bych opačnými než by volil Belmonďák). Jasných pět hvězdiček. ()

Filomena.I.

Povídka o policajtovi. Povídka o policajtovi s neodmyslitelným "brkem" v koutku úst. Povídka o znuděném policajtovi, čekajícím na příležitost...Ta přichází s povídkou o padouchovi zlodějským s praktikami mafiánskými. Povídka o chlápkovi, co "sotva zašpiní prostěradlo". Povídka o chladnokrevném zabijákovi, jehož složka leží ve zvláštním archivu boje proti banditismu. Povídka o velké taškařici s cholerickým komisařem, kterýž jediný rozvíří jinak poklidné povětří. Povídka o zvláštním vztahu policajta a zločince. Povídka v duchu klidně plynoucí řeky s občasnými mírnými peřejemi. Co život dal a vzal (neb spíše byl vzat). Zkrátka normálka. ()

Chudobka

Výborný Delon a snad ještě lepší Trintignant je dvojice, která nemůže zklamat. Potěšil mě i dabing. S J. Abrhámem jsem měla zezačátku trochu problém, bylo to nezvyklé, ale nebylo to špatné. ()

Zemřel herec Jean-Louis Trintignant

Zemřel herec Jean-Louis Trintignant

17.06.2022

Francouzská i světová kinematografie v pátek přišla o další velkou filmovou hvězdu, ve věku jednadevadesáti let totiž ve francouzském městě Uzès zemřel držitel ceny César, Zlaté palmy z Cannes i… (viac)