Vikingovia

• Česko Vikingové (viac)
Írsko / Kanada, (2013–2020), 66 h 51 min (Minutáž: 44–51 min)

Tvorcovia:

Michael Hirst

Scenár:

Michael Hirst

Hudba:

Trevor Morris

Travis Fimmel, Katheryn Winnick, Gustaf Skarsgård, Clive Standen, Alexander Ludwig, Linus Roache, Moe Dunford, Jessalyn Gilsig, Jefferson Hall (viac)

Hismael

Seriál je hodně náboženský a brutální. Příběh se odehrává na mnoha místech a má i poměrně dost postav. Ve všem se dá ale velmi dobře orientovat. 1. série je strašný masakr. V každém díle zemře v boji asi 20 lidí. Žádné slitování, jakoby život neměl žádnou cenu. 2. a 3. série je něco podobného, jen ukáže další nová místa, postavy a větší bitvy. Do této doby je to nejlepší část celého seriálu. 4. série už najednou nemá 10 dílů, ale rovnou 20. Ze začátku to vypadá, že se pojede stále ve stejném stylu, ale v polovině se přibrzdí a seriál začne být více konverzační. Podobně je na tom i 5. a 6. série už trochu přešlapuje na místě, i když je tam oživení Ruskem. Ne všechna rozhodnutí působí úplně přirozeně a občas se něco stane jen proto, aby bylo co řešit a příběh se posunul dál. Naštěstí je to dost výjimečné a většinu tvoří skvěle udělané bitvy, zajímavé postavy i jejich konverzace. Když chce mít někdo přehled v dobrých seriálech, Vikingové jsou základ. ()

Beznoh

No nejlepší to není, protože tomu chybí překvapní a nějaká zapletitější akce, je to hrozně předvídatelý. Ale na druhou stranu velmi zajímavé prostředí, krásně vykreslená krutost seveřanů a jejich zvyky, takže to za shlédnutí stojí. 3-4 hvězdy, spíš ke čtyřem podlé mého názoru. Taky mi trošku vadí několik maličkostí v obsazení. Je například do zvláštní, jak norští válečníci, kteří jsou samý sval a obrovská postava, mají drobné a krásné ženy. Třeba to tak vážně bylo, ale spíš mi to příjde jako působení na "oko", aby to hezky vypadalo, ale k tom prostředí my ty jejich ženy nějak moc nesedí. Co se teda týče vzhledu... ()

vurhor

Vikingové se s tím neserou. Fakt s ničím! Tolik anti-hrdinů pohromadě v seriálu člověk jen tak nevidí. Po první sérii musím konstatovat, že je to po Hře o trůny nejlepší "medieval based" seriál současnosti. Doporučuju. Slabších 5* ()

m.krudenc

Vynikající historický seriál z dílny Michaela Hirsta, autora seriálů Tudorovci (2007-2010) a Camelot (2011). Už to je záruka nádherné podívané. Ano žádné zklamání se nekoná dokonale zpracované, fantastická výprava. Všechny dějové linky jsou velmi napínavé a drastické. Seriál má i prvky dokumentu o době Vikingů. Mohu doporučit dokonalá podívaná. ()

JohnCZ

První série jednoznačně stojí a padají na Travisu Fimmelovi, jehož živelný Ragnar je bezpochyby jedna z nejzajímavějších a nejikoničtějších seriálových postav poslední dekády. Z úvodních, trochu nejistých a obrazově lacině vypadajících epizod postupně až na vrchol. Přesto mám s Vikingy nemálo problémů. Problémů, které běžně dobové seriály např. od televize Starz nemívají. Jejich historické seriály jsou zpravidla dramaturgicky a scenáristicky do puntíku vyšperkované. Ale nezlobte se, to Vikingové ani náhodou nejsou. Jestli mě na celém seriálu něco vadilo, tak je to podivný writing. Zatímco první kratší série jsou zkratkovité a rozsekané podivnými časovými skoky, ty pozdější jsou naopak zbytečně natahované. Od začátku to je jedna dějová linka za druhou bez ladu skladu, hodně věcí se děje čistě účelně pro posunutí děje a motivací postav a působí to někdy fakt fest průhledně. Divák nemá pocit, že něco někam směřuje - takový ten, pro dobové seriály typický, efekt motýlích křídel tu často dost chybí. Mnoho zápletek i postav postupně vyšumí do ztracena a jejich rozřešení působí neuspokojivě. Příběhově se to vlastně docela točí v kruhu, jen občas někdo debilně umře. A jestli říkám debilně, tak fakt debilně. Většina smrtí v seriálu působí podivně zbytečně. Jako kdyby se daný herec rozhodl, že už ho to neba a tak se nechal kuchnout. Kvůli tomu mi Vikings opravdu spíše připomínali takové ty klasické televizní seriály psané za pochodu. --- I přes to všechno mě to konstantně bavilo až do závěru páté série. Bavily mě postavy, táhly to skvělé herecké výkony, specifická dobová atmosféra, parádní bitvy, zakomponování severské mytologie a vikingských krvavých ritualů. A taky to krásné severské, resp. irské prostředí. Ani po odchodu Ragnara můj zájem neopadal. Bjorn, Hvitserk, Ubbe a zejména psychopatický Ivar. Jakkoli kluci vypadali zprvu poněkud nejistě, tak vyrostli ve skvělé postavy. A vsadil bych se, že kdyby byl seriál lépe napsaný, dostali by jejich představitelé ze sebe ještě daleko více. Finální šestá série zprvu ohromí novým prostředím, ale s každou další epizodou jsem měl čím dál tím větší pocit, že Michael Hirst nějak zamrznul. Šnečí tempo, podivné zápletky, ještě citelnější absence vize. Nejvíce je to znát na poslední desítce epizod, kde jako kdyby došly zajímavé postavy, nebylo už co vyprávět a musela se povinně splnit kvóta 20 dílů. Mnohdy tak zůstává jen sled vizuálně krásných záběrů. Namísto epického finiše se jede na setrvačník až do úplného zastavení, které je trochu dojemné, ale přesto se nemohu zbavit pocitu, že Vikingové by si zasloužili daleko dravější a živelnější finále. ()

Zeebonk

Poučná to exkurze do končin severských, přesněji do blátivých šlépějí pohanského Kolumba. Je milé vidět zase jednou pokus o jakési načrtnutí tehdejšího mechanismu náboženských obřadů, soudních procesů, hierarchie a chodu osad místo nemastného soft porna a samoúčelných cákanců krve vyšlých z ďáblovy dílny softwarové. Ragnar Lothbrok je zahrán stovky mil za hranicí dokonalosti. Jeho level frajerství chudáka diváka naplňuje potřebou rozsekat dveře kostela a na oltáři znásilnit tři jeptišky a matku představenou. A pak jsou tu ony precizní souboje, které si explicitností nepumpují ego, a přesto dokáží svou přehledností, dynamičností a propracovanou choreografií vtáhnout divákovy rudé bulvy mezi pixely a přimět je intenzivně prožívat každé přeťaté žebírko. Ve své krásné divošské podstatě jsou Vikingové nesmírně hodnotný přírůstek na poli pseudohistorických blábolů, které zbožňuji celým svým srdcem, a nad další sérií si hryžu nehty nedočkavostí. Update: Při druhé sérii má erekce ochabla tak, že penetrace s tou třetí je fyzicky nemožná. ()

liquido26

Rozhodl jsem se nehodnotit hned po první sérii, pak ani po druhé a teď, když už mi chybí jen 4 díly ze třetí, tak si myslím, že můžu. Vikingové dýchají skvělou drsnou a syrovou raněstředověkou atmosférou, herci jsou skvěle vybraní do svých rolí a příběh je taky slibně rozjetý, i když musím říct, že tam pro mě bylo dosti výrazné hluché místo na konci první série a v první půlce druhé. Nicméně třetí řada veškerým pochybnostem usekla hlavu, protože je zaručeně ze všech nejlepší a to jak příběhově, tak vizuálně (ubylo scén ve tmě a naopak přibyly záběry na krásnou severskou přírodu) i hudebně. Rangnara si docela umím představit někde s pivkem na koncertě Škworu nebo Kabátu :-D ()

Lama.Lama

Počátek série byl plný akce, pak ale tenhle kick-ass rozjezd nahradily naprosto "žbla" nemastné-neslané díly... Holt budu muset doufat, že za rok druhá řada bude držet laťku dobrých epizod. Hlavně bych chtěla vidět zase nějaké ty nájezdy na Anglii! // Druhá řada splnila veškerá očekávání a mění hodnocení na fünf. ()

ConanVJ

1.série........... Seriál začíná hodně pozvolna a v prvním dílu se pořádně nic neděje. Další díly už jsou lepší zajímavější a některé i pěkně krvavé. Celkově bych radši viděl víc pospojovaný díly a některý události víc rozvedený. Ale i tak se mi seriál hodně líbil. Úvodní znělka je povedená a k seriálu se hodí. Obsazení je parádní např.: Ragnar Lothbrok je dobrej řezník, kterej je uvěřitelnej. Floki je taky zajímavá postava, docela magor, ale oblíbil jsem si ho. Gabriel Byrne zahrál roly taky parádně a je to pěknej parchant. Hudební doprovod se taky hodil a dodával seriálu pěknou atmosféru. Jediný co mě tak trošku naštvalo je ten konec. Klidně by to sneslo ještě jeden díl :) Teď jen čekat na druhou sérii. Zatím spokojenost. Za mě 90% :) 2. série ........... Zde je hodně zvratů a seriál se někdy i díl od dílu posouvá o několik měsíců a dokonce i let dopředu. Na sjednocenosti celkové série to vliv nemá (Ono taky vymyslet něco když se například nějaký čas staví lodě, aby to nerozházelo děj moc nejde). Opět je zde spousta intrik, zrady a krvavých střetů severských válečníků s anglickými královstvími. Bitky jsou zde krvavější a i rozsáhlejší. Za mě 95% :) ()

Wysch

[komentář ve výstavbě] Výraznější zamyšlení by nebylo od věci až tehdy, až zkouknu tu celou první řadu. Po čtyřech dílech si prozatím netroufám seriál nějak výrazněji hodnotit. Prozatím jen můžu říct, že i přes všechnu historickou nevěrohodnost se mi Vikingové líběj. :) ()

MartinezZ

Krom intrik, které jsou v každém historicky nebo alespoň do minulosti zasazeném seriálu (vlastně jakémkoliv seriálu) a barbarské době s mučením a zabíjením ve vlastní prospěch, je tady nového, zvláštního a zajímavého přesně co? Nic. Plundrování, zabíjení, intriky a smrt. Dobře, děkuji. Až budete mít zajímavý seriál, dejte vědět. Třetí hvězdičky by bylo škoda a další navíc by byly jen holý nesmysl. ~ (Viděna celá první série, další mě již minou.) ()

javak810i

Stejně jako Tudorovce, tak ani Vikingy nebudu moc kritizovat za občasné historické nepřesnosti, kterým se snad žádný film ani seriál dosud stoprocentně nevyhnul. A možná je to i dobře, protože kdyby mělo jít o 100% autentické dílo, tak by se divácká základna nejspíš o dost zmenšila. A za co Vikingy pochválit? Především je to skvělá a očividně nákladná výprava, která působí dostatečně uvěřitelně. Pak to jsou neokoukaní a vhodně vybraní herci (Katheryn Winnick <3) a v neposlední řadě je to i příběh, který zbytečně nezachází do historických podrobností a je tak pro diváka dostatečně atraktivním. Díky tomu a i díky velmi podařené a napínavé druhé sérii jsem se nakonec rozhodl dát Vikingům 5*. Zaslouží si je a myslím si, že není fér brát tento seriál jako chudou verzi Game of Thrones, kterou člověk zabíjí čas při čekání mezi sériemi. ()

Ellmariachi

Zpětné ohlédnutí: 1. série 80 procent. Seriál se rozjíždí a postupně nabízí několik dobrých postav, solidní příběh a nelze než hodnotit kladně. 2. série: Pro mě nejlepší ze všech. Seriál se rozrůstá a přidává postupně téměř na všem. Vyvrcholení řady je famózní. 90 procent. 3. série: není špatná a má určitě velmi pěkné silné momenty, ale je zbytečně natahovaná a závěr poměrně čitelný. 75 procent 4. série Přijde mi, že seriál i přes nadstandart ztrácí dech a postupně upadá jeho "drajv" natažení na dvojnásobek dílů je zbytečný a o ztrátě, kterou si seriál sám zvolil nemluvě. 70 procent 5. série: První polovina je za mnou a můj názor je že se to řítí sice k lepšímu, ale už jen průměru. Sezóna o 20ti dílech je zbytečná a hluchých míst přibývá. 60 procent. ()

ArsenalEagle

Je až neuvěřitelné, jak jednotlivé postavy, díly a série postupně získávají gradaci - příběh se nestává nudným, naopak je lepší a zajímavější. Seriál nám nabízí dle mého jeden z nejlepších kastingů, plný neokoukaných tváří. Po zhlédnutí zatím všech dílů (konec 4. série) mohu upřímně říct, že Ragnar Lothbrok je jedna z nejsilnějších, nejsympatičtějších a nejlépe zahraných seriálových postav. A teď, kloubouk dolů za to, jak se příběh neztratil v silné konkurenci GoT - dle mého se jedná o opravdu silného oponenta. Bohužel, musíme se zde držet jistých historických faktů, které příběh drží u země. Ave Travis Fimmel aka Ragnar. Nakonec bych chtěl všechny varovat před českým dabingem. Takhle pohnojené předabování jsem už dlouho neslyšel. Krom nesedících hlasů k postavám jsou v českém dabingu zbytečně jinak vyslovována jména. K pláči nebo spíš k smíchu. Tak bohužel Vikingové s pátou sérií ztratili své kouzlo, stále se jedná o dobrý seriál, ale ve srovnání s předchozími řadami velký propad. Poslední série dorazit nemusela, ale nabídla pár výborných scén. Důstojné zakončení, byť jen stín původní kvality. ()

kolda1990

K této seriálové lahůdce si taky dovolím pár slov. Nejsem žádný historik, tak si netroufnu říct, jak moc je to podle skutečnosti, ale kdo to vlastně ví, že. Perfektně natočené, ale co je velké plus tak vykreslení postav, které jsou opravdu dokonalé. Ať je to sám velký Ragnar, nebo Lagertha, která je opravdu úžasná žena, či podivín Floki. No a jelikož jsem v 5.sérii tak nebudu nic prozrazovat ale i ty novější série stojí za to. ()

nirvanafan

Z nenápadně se tvářícího seriálu, jehož první díly neurazily/nenadchly, se vykluba skutečná pecka. Oproti mnoha podzápletkami tvořenými a scénáristickými kombíčky vyšperkovanými hity poslední doby, jakými jsou Game of Thrones nebo Spartacus, přicházejí Vikings s přímočarým dějem a zajímavým vizuálním zpracováním. Náskok oproti zmíněným seriálům pak díky tomu získávají v atmosféře, o které se může GoT přes všechny její přednosti jen zdát. Poslední díl vhodně připravil půdu pro nastávající pokračování a za sebe se na další řadu rozhodně těším. ()

Laxik

Rozum říká, že to má chyby, ale když jsem zvládnul první serii shltnout v necelých dvou dnech, nejde hodnotit jinak. Musíte k tomuhle seriálu ale přistupovat jinak, to vám povím. Naše generace je odkojená nepřetržitou akcí a explcitními ukázkami lidskéo těla od střev až po prsa. A taky jsme zvyklí na historické postavy, které se chovají podle dnešních norem. Nic takového ve Viginzích nenajdete. Bitvy jsou víc realistické, než akční, a děj je hutný, ač neustále zpomalovaný. Násilí i sex jsou podány opravdu naturalisticky, aniž by bylo potřeba ukázat víc než krev (hektolitry krve, pravda...) a sem tam to stehýnko. No a postavy? Ty jsou opravdu z jiného světa, ale i když jim nerozumíme, pořád v nich vidíme lidi. Obzvlášť se mi líbí, že se očividné věci nevysvětlují. Oni to ví, my to víme, tak proč to ještě slyšet? Tady nejsme v Americe, ale ve Skandinávii, no ne?. No a představitel Ragnara? Ten je boží, ty jeho čertíci v očích, paráda. ()

Nejstahovanější seriály za rok 2020

Nejstahovanější seriály za rok 2020

06.01.2021

Vikingové míří do Valhally

Vikingové míří do Valhally

20.11.2019

Seriál Vikingové od History Channel odplouvá se svojí závěrečnou šestou řadou do věčných lovišť, streamovací služba Netflix má teď pro fanoušky drsných seveřanů ale dobré zprávy. Spolu s tvůrcem… (viac)

Vikingové míří do finále, co je nahradí?

Vikingové míří do finále, co je nahradí?

04.01.2019

Největší hit stanice History seriál Vikingové se blíží do finále. Seriál bude zakončen šestou sérií pravděpodobně zkraje roku 2020 a jeho tvůrce Michael Hirst (Tudorovci) spolu se studiem MGM… (viac)

Živí mrtví nejpirátěnějším seriálem roku

Živí mrtví nejpirátěnějším seriálem roku