České století

• angličtina Czech Century
Česko, (2013–2014), 11 h 11 min (Minutáž: 65–83 min)

Daniel Landa, Jiří Vyorálek, Luboš Veselý, Jan Budař, David Novotný, Martin Finger, Miloslav Mejzlík, Martin Stránský, Monika A. Fingerová, Jaromír Dulava (viac)

ariari

na toto sa dá napísať jedine.:  Vy sa máte, máte Pavla KOsatíka.    Jeden z najinteligentnejších čechov, skvostne prepája fakty s mentálom, akoby tam naozaj bol ... predbehol svoju dobu o pár desaťročí. Super. ()

Grázl83

Kvalitní zpracování posledních 100 let české historie. Dialogy hodně podrobné, tak to nesedne každému a pokud někdo nemá elementární znalost dějin, tak vůbec.  Místy je to trochu nudné, ale některé dialogy naopak neskutečně mrazivé, např. Gottwald/Slánský. Skvělé herecké výkony napříč celým seriálem, jenom Mečiar mi moc nesedl. ()

Teachman

Námět a zápletka: 6/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 5/10 ... Celkový dojem: 6/10. Televizní seriál vhodný do výuky dějepisu. Je ale nutné, aby se žáci orientovali v historických souvislostech. ()

Felliniclub

Díky za počin jako takový, ale film sám připomíná televizní inscenace z 80. let. Protivně dramatické nájezdy kamery na tom nic nemění. Vše škrobené, samý vzdech...nepomůžou ani skvělé kostýmy a autentická místa. Paradoxně jen posilují pocit, že se díváme na zaprášenou bustu. A to je škoda! ()

Martanka

1. Dil - Moooc jsem se těšila, ale nedostala jsem nic.snažím se si namluvit, že vše je způsobeno krátkou stopáží. Ale pro toho, kdo se zajímá o historii nic, a pro ty ,pro které by to mohlo být edukační v přitažlivém kabátě taky nic. Tak si můžeme sdělit ano dal jsem cca 80 minut něčemu společensky přijatelnějšimu než "pozlátkové komerci". 2. Díl - o mnoho povedenější a smysluplnější než díl jedna, uvidíme co dál ... ()

Shaman::..

Netušil jsem, že se po prvním, pro mě velmi špatném, díle seriál tak zvedne. Díl o Heydrichovi a Zabíjení soudruha - asi nejsilnější! ()

VilemRousi

Tak po první díle u mě převládá obrovské zklamání!!!!! Sice rozumím, že za 74 minut se nedá všechno převyprávět, ale ty střihy, naprosté vypuštění klíčových událostí (legie v Rusku, USA a prezident Wilson, kdy nebýt jeho tak žádné ČSR není) a zase na druhou stranu, dlouhé scény u Thuna, nebo v Anglii. Nejprve roztrhnuté, a období 1916 - 1918 (a asi to nejdůležitější) shrnuté ve 3 minutách v závěru, který čte vypravěč? Ve shrnutí - obrovská nuda, a neuvěřitelně roztříštěné, skoro bych řekl, že nehotové. Působilo to na mě, jakoby to utvořili z několika scén, které stihli natočit. Pánové autoři, prosím podívejte se na Královu řeč!!! Ty 2* jsou za to, že u nás je dílo tohoto ražení potřeba, abychom nezapomněli a také za to, že doufám, že se to zlepší, i když se zkušeností s Kulkou pro Heydricha na KVIFF 2013, pomalu doufat přestávám. Po 2. dílu - tak ani tady se to moc nepovedlo co? Beneš tady vypadá jako největší slaboch, a ta scéna kdy tam vyleze ze sprchy - no chápu, že to má být asi metafora, že byl úplně nahej, ale že bych to potřeboval vidět :-D Jinak dějově zlepšení, ale doufám, že se do budoucna vyvarují těm závěrečným střihům - den po Mnichovu a pak Moravec jako největší kolaborant Po třetím dílu jasné zlepšení, už konečně citelné zlepšení. Sice nechápu proč toho Moravce nechali na schodech, když to byl šéf tajné služby, no ale budiž. Takže zvedáme o hvězdu na - 3. Poslední 2 díly se hodnotí špatně. Ten 4. v podstatě zůstal na kvalitě 3. ale celou sérii zakryl díl 5. - Zabití soudruha - a já se ptám, to nešlo tu atmosféru vystavět už dřív? Ten 4. díl by si zasloužil hvězdu navíc, ale protože se to má hodnotit jako celek, tak zůstanu u 3. Likvidace v KSČ jasně nejlépe zpracováno! ()

IlMagnifico

----- Velké bourání (1918) - Jestli se pan režisér pokoušel natočit film, tak jednoznačně selhal. Pokud mu ale šlo o historicky věrný dokument, v takovém případě se úspěch dostavil. Všechna historická data, citace a události jsou opravdu věrné (až na nešťastnou výjimku s Masarykovým odjezdem), bohužel je tomu tak na úkor scénáře a dialogů. Rozhodně je něco v nepořádku, perou-li se tu s nimi i tací herci, jako je třeba Miroslav Donutil. Když ale vezmu v potaz krásnou výpravu, musím být k prvnímu dílu shovívavý a ohodnotit ho kladně. Nicméně doufám, že pokračování vyzvednou pomyslnou laťku o něco výš. ----- Den po Mnichovu (1938) - Na jednu stranu se dílo vydařilo. Dialogy jsou už poněkud stravitelnější, možná i o něco méně zdlouhavé než v ostatních částech, i scénář je tak nějak přitažlivější, ale přesto se tu našlo dost aspektů, co mi dokázalo pohnout žlučí. Kromě s obdobím třicátých let neslučitelných hovorových výrazů, Landova rozporuplného hereckého výkonu a přítomnosti Moravcovy milenky považuji za vrchol nevkusu scénu s nahým Benešem. Ano, symbolika je hezká věc, ale tohle už je trochu moc. I díky tomu je můj dojem z druhého dílu naprosto zničen. Předem proto avizuji, že co se týče následující Kulky pro Heydricha, budu nejspíš hodně kritický. ()

DanielDall

Zpracování a výprava je na jedničku. Děj má několik silných momentů,třeba místodržícího nebo britského premiéra, ale i přes veselé historky ze špionáže to netvoří příběh. ()

DarkRufus

1: díl: Začnu výtkama, nelíbily se mi skoky, zvláště skok z roku 1916 na 1918, byl by z toho sice díl na 3 hodiny, ale vynechali tím poměrně důležité informace. David Lloyd George v Británii řekne, že Masaryka nepodpoří - blik - máme tu Československou republiku. Hubovi jsem párkrát špatně rozumněl, ale nic důležitýho jsem nepřeslechl. Klady jsou naprosto zjevné, je to skvělé herecké obsazení a herecké výkony, které bude určitě pokračovat. Líbí se mi i konverzační formát. Jestli budou další díly pokračovat v tomhle duchu, bude to super. Zatím hodnotím za 4*. ()

caniferus odpad!

Ocakval som vela, dostal absolutny brak, aj ked pekne natoceny a s dobrymi hercami. To za co vsak davam prvej casti svoje hodnotenie, je to, co mi ako historikovi neda spat!!!! Absolutne skreslene dialogy postradajuce realitu. Absencia M.R. Stefanika a ciste vyzdvihnutie ceskej ulohy Benesa. Slovaci spomenuti len okrajovo, a co tie desiatky tisic Slovakov v legiach. Masaryk diplomat co nevedel ani cesky, ale naucil sa... Preboha, co je toto za blabol!!! Co mam hodnotit na okrajovom pozuti faktov a ich naslednom skomolenom vypluti. T.G.M. si nezasluzi takuto povrchnu stupiditu. Na prehnane nacionalisticke hluposti som bol vzdy zviknuty zo Slovenskej strany, no teraz vidim, ze vygumovanost je na oboch stranach. Ceresnicka na torticke potom bola fadna a stupidne ladena konecna scena vitania T.G.M. s debilnym zborovym spevom. Pretoze sa mi od pana Sedlacka pacila jeho ostatna tvorba, pockam ako dopadli dalsie casti, avsak scenaristovi a odbornej spolupraci davam za tuto chumbajukovinu 5 s hviezdickou. T.G.M rotuje v hrobe ako vrtula ventilatora. Gratulujem, totalny odpad!!!!! Takze upravujem svoj komentar, po zhliadnuti dalsich casti. Dnes uz teda spravne chapem (podla tohto serialu), ze dejinnym hybatelom Ceskoslovenska boli Cesi. To jedine mi moze prist na rozum po zhliadnuti ostatnych casti. Pan reziser, chapem, ze po rozdeleni nasej spolocnej krajiny, je na case sa pozerat na dejiny inak z oboch novych krajin, ale toto! Zly sen! Ak mam urobit vyplach dejin, tak prosim Vas, nie takto. To to radsej nechat na inych. Prekrucanie a komolenie dejin natrvalo poskodi dalsie generacie, ktore dnes hladaju pravdu na pofidernych strankach internetu a TV, a Vas serial mozu brat ako bernu mincu, a to si nebudeme klamat, ako prehnane nekvalitnu bernu mincu. Podobnych bludov sa dopustil aj Nas-Vas slavny reziser Juraj Jakubisko pri Bathory, ale tu sa jednalo o umelecky ladeny film a aj to o slachticnej zo 17. storocia, ktora dnes nanajvys zaujima senzacie chtivych citatelov, ci priaznivcov metalovej hudby, a za jeho ostatne pociny budis majstrovi definitivne odpustene, ved sa nic nestalo! U tohto pseudo serialu faktu vsak ide o zavadzanie verejnosti a ciastocnu dehonestaciu Slovakov a ich ulohy v ramci Ceskoslovenska. Verte mi, viem ze Slovensky narod ma aj cierne miesta v historii a mnoho krat sa mu nedarilo sa presadit popri svojom silnejsom ceskom bratovi, ale toto si rozhodne nezasluzi. Pevne verim, ze nikto nebude brat Vas serial, coby studijnu latku. Na svojom hodnoteni stale trvam, ani jedna cast ma nenadchla, je mi to luto, no je to brak a zbytocne mrhanie peniazmi, ktore mohli by t pouzite radsej na nieco zaujimavaejsie. Zial v dnesnej dobe nie je Vas pocin vynimkov. Nechapem, kto dotuje tie nekvalitne tv serialy, filmy a celovecerne filmy. Raz za cas nieco potesi, ale inak je to vsetko ukazka podpriemernosti, a to rovnako na ceskej aj slovenskej strane. Co nastane az odidu vsetci majstri starej skoly, no budeme si musiet asi zvyknut na nove casy nudy a podpriemernosti a s nostalgiou castejsie siahat do svojich archivov. () (menej) (viac)

oskiii

Zajímavý seriál,který by měl shlédnout snad každý.V záplavě doktorů příjemné zpestření.První díl velmi zajímavý,ale to nejlepší teprve přijde.Zatím 4* ()

Reyak

Veliké bourání: ** až *** - Chybí Sokol, legie, Washington, důležité prvky, Štefánik. Příjezd Masaryka (zúčastnil jsem se ho ve svém sokolském kroji) je dosti krkolomný, výkon pana Huby výborný. Den po Mnichovu: ***** - Výborné, absolutně téměř dokonalé, pěkné scény, které se, dle mého navždy zapíšou do české tvorby. Nebylo to moc upovídaně nudné, než první díl, spíše se zde mluvilo věcně. Také herecké výkony neváznou. Proslov Žita ku Martinu Fingerovi o tom, jak bude národ v budoucnu zaprděný, je skvělý. Kulka pro Heydricha: ***** - Opět vynikající. Málokdy se mi u českého díla stane to, že přestanu myslet na herecké výkony a nechám se vnést do děje, jako u tohoto dílu (to se mi nestalo ani u předchozího Dne po Mnichovu). ()

Hanver

Začalo to slibně a skončilo to na úrovni seriálu Gottwald, jenom místo Gottwalda s Kopeckým se tu adoruje Havel s Klausem. Už se těším na pokračování, až se natočí díly se Sedláčkovým idolem Zemanem, tam se možná dočkáme i nějakého toho zázraku z rukou nejvyššího. A třeba dojde i na sepranou mikinu. ()