Strážcovia Galaxie

• Česko Strážci Galaxie (viac)
USA / Veľká Británia, 2014, 116 min

Réžia:

James Gunn

Predloha:

Dan Abnett (komiks), Andy Lanning (komiks)

Kamera:

Ben Davis

Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Lee Pace, Michael Rooker, Karen Gillan, Djimon Hounsou, John C. Reilly, Glenn Close (viac)

Dobrodruh Peter Jason Quill prezývaný Star Lord (Chris Pratt) sa ocitne na muške nájomných zabijakov, pretože ukradol tajomnú guľu obávanému a mocnému zloduchovi Ronanovi (Lee Pace), ktorý pomocou nej plánuje ovládnuť celý vesmír. Keď Quill objaví skutočnú silu Ronanovej gule a tým aj hrozbu, ktorú predstavuje pre celý vesmír, musí urobiť všetko pre to, aby dobyvateľa zastavil a zničil. Na úteku pred zabijakmi Quill spojí svoje sily so štvoricou extravagantných vesmírnych bojovníkov, ktorých stretol na svojich potulkách. Pomstychtivý Drax prezývaný Ničiteľ (Dave Bautista) lieta po galaxii a hľadá pomstu po tom, čo mu zabili rodinu. Záhadná vražedná Gamora (Zoe Saldanaová) je chirurgicky modifikovaná a dokonalo vycvičená ľudská zbraň. Rocket je po zuby ozbrojený mýval a Groot (Krystian Godlewski / hlas Vin Diesel) humanoidná rastlina, ktorá svojím vzhľadom pripomína strom a cestuje vesmírom ako Rocketova ochranka. Táto nesúrodá skupina dobrodruhov, bojovníkov a bývalých zločincov z rôznych galaxií je, paradoxne, jedinou šancou pre budúcnosť vesmíru. Samozvaní strážcovia galaxie musia začať spolupracovať, aby spoločnými silami zachránili vesmír pred skazou a v poslednom veľkolepom boji porazili temného zloducha Ronana. (TV JOJ)

Maw

Naprostá bomba a pro mě asi film roku. Nejlepší Marvelovka, na kterou mají jen a pouze X-Meni, ale celí slavní Avengers, Iron-Man, Kapitán America, Thor a všichni tihle Superhrdinové ať se jdou někam zakopat. Strážci Galaxie jsou tým na který jsem čekal. Všechno funguje, postavy výborný, nejlepší je Rocket a Groot pochopitelně, ostaní taky super, skvělý děj, efekty, naprosto špičkový Soundtrack a hlavně a především, to byl první scifi film z vesmíru, který se líbil i přítelkyni. Za mě 95%. ()

BlueFourOne

Tak tohle mě totálně překvapilo, abnormálně pobavilo a skoro odrovnalo bránici. Čekat, že tohle dokáže jiná Marvelovka než Iron Man, který mě oslovil jako jediný z Marvelu, bylo pro mě doposud k neuvěření. Tak se to zrovna změnilo, sarkasmus "křečka" málem překonává nepřekonatelného RDowneyJr, vizuální orgie na úrovni dokonalosti, pomalý vývoj postav parádní. I když jsem odcházel z kina s otázkami kolem některých částí příběhu, který je i docela klišé, tak ani na moment mi to v tomto zpracování nevadilo ani nijak neničilo úžasný dojem z filmu. 90% ()

Sedliak

Marvel strieľa ... a konečne skóruje (aj u mňa). Po Ironmanovi III, po ktorom vzhliadnutí som si musel preprstovať hrdlo a vyvrátiť obsah (a spomienky) a bojkote Thora II, ma trochu potešil Winter Soldier, ale až teraz som konečne prežíval skutočné emócie (viac ako pri Avengers). Guardians of the Galaxy sú najlepším filmom so značkou Marvel! Presné obsadenie hercov a hlavne presné vykreslenie nehercov, čiže postáv Rocketa a Groota, ktorí sú správne arogantní, ale postupom času si získajú každého diváka. Škoda poslabšieho záporáka (trademark powered by Marvel?), ale aspoň vyniknú ostatné faktory, ako úžasná atmosféra inšpirovaná Firefly (dokonca aj s účasťou kapitána Mela) a vtipne namiešaný soundtrack. Komu odporučiť? V podstate si neviem predstaviť, komu by sa mohli Guardians nepáčiť. Okrem intelektuálov ktorí si dávajú na raňajky Kurosawu a striktných haterov značky Marvel je tento film ako stvorený na návštevu kina s priateľmi (alebo na sólo jazdu ak si poctivý asociálny nerd :) ()

Mess_kun

Príjemná podívaná, isto nie je to žiadny najlepší film všetkých čias a asi ani najlepšia marvelovka, ale plní svoj účel dokonale - zaujme, zabaví, uľahčí mysel od prostého sveta kde nemôžete zažiť podobné úlety. AJ 3D spracovanie nebolo celkom na škodu, nádherné vesmírne kulisy dokázali pozornému divákovi veru vyraziť dych. Hrdinovia fajn, nič hlboké akurát na 2 hodinový flák. Kudos za záverečnú "bitku". ()

tartan

Marvelovské univerzum expanduje už aj vo vesmíre. A to mimoriadne zábavným, epickým a, samozrejme, príslušne dychberúco akčným spôsobom. Najväčším plusom tejto najnovšej marvelovky je však podarená partia nadmieru charizmatických, ehm, hrdinov. Najväčším mínusom je naopak otrepaný dej, videný v poslednej dobe v tej či onej variácii v takmer každom podobnom filme. Sympatickí a hlášky chrliaci hrdinovia, skvelé triky a parádna akcia to však pre tentokrát zachraňujú. A ten sieťový obranný manéver xandarských stíhačiek, to bolo naozaj niečo. Nie nadarmo sa hovorí, že v jednote je sila. We are Groot ;-) ()

ikilledjenny

Začíná to a končí srdceryvnou scénou. Je to emocionální, napínavé, vtipné a někdy hloupé. Pár popkulturních vtípků, tolik nevyzní, ale celkově to působí, že se film nebere vážně a to je plus. Celý příběh podkresluje soundtrack, který se absolutně pro takový film nehodí, ale přesto působí živě. Další, co mě napadlo, že tohle je vděčný film pro cosplayování. Samozřejmě nesmím zapomenout na postavy. Máme tu (skoro) člověka, mývala, zelenou Gamoru a hlavně Groota. Tahle partička Vás provede vesmírem a vy budete odcházet z kina plní pozitivních pocitů. Protože... We are Groot! ()

Falstad

"I am Groot. I AM GROOT. I am Groot! I am GROOT? I am Groot. I am Groot. I AM GROOT. I am Groot! I am GROOT? I am Groot. I am Groot. I AM GROOT. I am Groot! I am GROOT? I am Groot. I am Groot. I AM GROOT. I am Groot! I am GROOT? I am Groot. I am Groot. I AM GROOT. I am Groot! I am GROOT? I am Groot. I am Groot. I AM GROOT. I am Groot! I am GROOT? I am Groot." V překladu: ... Parádní snímek, který zaujme skvělými efekty, nepředvídatelnými zvraty, dechberoucí hudbou a skvělými hlavními postavami, které mě osobně přirostli k srdci více než např. u Avangers. ALE! Samotná zápletka se dá strávit, i když v některých částech je děj zbytečně natahován a naopak v jiných zbytečně zkrácen. Všechno běží jak má, až se dostanete ke konci a chce se vám smát nad až přehnaným závěrem, kdy ona hlavní sqadra porazí záporáka silou svého přátelství, ducha? To je asi tak jediné co bych bral negativně :-). Glenn Close byla příjemná, John C. Reilly se tvářil tak jako, že by lidi měli volat "Sláva J. C. Reilly je ve filmu, bude sranda." poslední dobou je onen pán zábavný asi jako moje babička s rakovinou. Celkově ale hodnotím velmi kladně a těším se na dašlí pokračování! Vřele doporučuji ()

borohub

Nevím, moc jsem od toho nečekal a bohužel ani ničeho moc velkého nedočkal.. Postavy, no až na stromáka se mě tam nikdo moc nelíbil. Rocket byl sice občas vtipnej, ale hrozně mě sral a asi bych ho nejradši nakopnul. Měl jsem problém abych uprostřed filmu neusnul.. Díky bohu, co tento film zachránilo před tvrdým střetem s totálním dnem žumpy byl ten konec, který byl dobrý a bavil mě. No nic, asi si teď od podobných filmů dám chvíli pauzu. 55% ()

64B

Vtipný, akční, skvělý marvelácký film, který mě opravdu uměl pobavit. Chris Pratt dostal velice záslužnou roli a podal mimořádný výkon, Saldana též excelovala. Další z povedených kousků po druhým Kapitánovi. Na filmu se mi dost líbí jeho lehkost, kdy s napětím čekáte, jak bude scéna humorně okořeněna, ale často i bitka. Prostě to vše klape. A to je fajn. ()

riza-do

Tři hvězdičky a dlouho jsem přemýšlel jestli nedat jen dvě. Bohužel díky zábavnému openingu a doporučení okolí jsem opravdu čekal na zábavu od první chvíle do poslední. Typický příběh s nijak zábavnými scénami až na pár vyjímek napočítaných na prstech jedné ruky. Nejsem příznivcem sci-fi. ()

Bazinka

Nejvíc mě baví ignorace některých z vás, kteří hodnotíte hrdiny Strážců jako kopírku některých postav z Hvězdných válek apod. Opět se ukazuje, že něco jako objektivní kritika nemá šanci na existenci v našich zeměpisných šířkách a délkách. Pokud se pustím do argumentace o plagiátorství co do hlavních postav příběhu, měl bych si nejprve prověřit fakta, kterými se oháním. Takže Stan Lee asi nemohl postavu Groota "extrahovat" z mysli George Lucase již v roce 1960, kdy se poprvé v Marvel komiksech objevil. Nebo fakt, že zrození Rocket Racoona je datováno k roku 1976, ale Spielbergův Indiana Jones spatřil světlo světa v premiéře až roku 1981. Nehledě na to, že je to v konečném důsledku téměř jako hádání se o tom, jestli bylo dřív vejce nebo slepice, což je v éře médií, vesměs řízenými principy intertextuality, přinejmenším banální. Když už tedy hodnotím film, který je ničím více než adaptací komiksu, musím počítat s prvkem zvaným jako žánrová konvence. Co velmi pozitivně hodnotím a baví mě na tomto filmu je hlavně hravost, se kterou tvůrci přistoupili k látce a poprali se s někdy až svazujícím souborem vnějších norem (viz. mnohé předchozí marvelovské adaptace) a výsledný tvar a fungování finální selekce těch vnitřních je téměř inovativní. Jako například hudba a její zakomponování do příběhu jako určité úrovně motivace hlavního hrdiny i jako následného pojítka a ukazatele jeho porozumění s ostatními Strážci. Film mě velmi příjemně překvapil, bavil a na rozdíl od jiných superhrdinských spektáklů mě osobně určitá míra patosu neiritovala. ()

Barghest

Konečně opravdu vtipná marvelovka! Klišovitý příběh a matný záporák jsou v tomhle případě vedlejší, vše zlé je zapomenuto pod přívalem skvělé zábavy, akce, hlášek, retro rekvizit a parádních charakterů. Je to jako strčit děcko do cukrárny a nacpat mu do ruky pětikilo. James Gunn hned na začátku sešlápne plyn až na podlahu a zabrzdí teprve se závěrečnými titulky. Šikovně zaměstnává divákovu pozornost a nedá mu až tolik prostoru pro to, aby se zabýval negativy. Srdcem a duší tohohle snímku je hlavně ústřední looserovská pětka, díky níž divák nad lecčíms ochotně přivře oči. Strážci Galaxie jsou vlastně jeden velký team building z donucení. A proč ne, když to tak dobře funguje. Někoho možná překvapí, že nejkomplexnějším charakterem ve filmu je mýval (Rocket rules!). Pro mě byl největším překvapením perfektní Chris Pratt, který se do role Starlorda vážně hodí a mě si získal velmi rychle na svou stranu. Jasně, výsledek není až tak troufalý, jak se z trailerů zdálo, a takhle ohraný scénář už autorům příště neprojde, ale doufejme v zářnější zítřky. Teda jestli nenažraný myšák nechytne Jamese Gunna za koule. P.S.: Prý jsem se v celém kině smála nejvíc já a jeden devítiletý klouček. Trochu mě to znepokojuje. ()

ratpile

Už tradičně tak trochu sterilní, rodinně nezávadná, za to ale zábavná Marvelovka. Kostra scénáře je vlastně úplné klišé - jenže klišé naprosto precizně vystavěné, načasované, řemeslně nestandardně perfektní a zábavně vyprávěné. Týmová chemie navíc lepší jak v Avangers. Jakožto zábavný velkofilm-produkt, prakticky bez chybičky. Snad jen ta hudba měla být o dost výraznější. Zapamatovatelný motiv tomu sakra chybí. ()

James Gunn získal dohled na DC filmy

James Gunn získal dohled na DC filmy

25.10.2022

Hollywood se po delší době opět mírně otřásl v základech, to proto, že režisér a scenárista James Gunn byl studiem Warner Bros. Discovery potvrzen do role jednoho z šéfů sekce DC films. Kompletní… (viac)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

30.03.2021

Natáčení čtvrtého dílu asgardské ságy pod režijním vedením Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok, Králíček Jojo) právě v těchto dnech probíhá v Austrálii a už nějaký čas víme, že mimo známých tváří Chrise… (viac)

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

10.03.2020

Následující článek obsahuje mírné spoilery ke konci Avengers: Endgame. V posledním filmu s původními členy Avengers se Thor s tváří Chrise Hemswortha na konci vydal do vesmíru v lodi týmu Strážci… (viac)