Příběh heavy metalu

• Kanada Metal Evolution
Dokumentárny / Hudobný / Reality-TV
Kanada, (2011–2014), 8 h 47 min (Minutáž: 43–45 min)

V tomto seriálu se zblízka podíváme na historii i přítomnost heavy metalu, tohoto hudebního směru, který si oblíbilo již několik generací a který se během svého vývoje důkladně a viditelně rozvrstvil. Promluví v něm hudebníci a hudební producenti, kteří tento žánr formovali, například Slash nebo Bruce Dickinson; zmapujeme jednotlivé odnože heavy metalu, od klasických počátků přes glam až po progresivní směry -- a budeme moci také nahlédnout do jeho zákulisního světa. (TV Spektrum)

helrohir

Z čisto informatívneho hľadiska ide o výborný dokument pre všetkých fanúšikov tohto hudobného žánru. Niektoré epizódy majú naviac aj svoj "príbeh", teda nejde tam len o vymenovanie všetkých dôležitých kapiel, ale aj o určitý vývoj, avšak iné epizódy sú zas úplným opakom (thrash). Kvitujem aj rôzne humorné vsuvky a celkový nadhľad, s akým tento dokument vznikol. Škoda, že nevzniklo pár dielov naviac, pretože niektoré dôležité subžánre tu dosť chýbajú (doom, gothic, folk), ale celkovo je to výborná práca. ()

MartinTerran

Dobrý dokument, který provází světem rocku a metalu a podrobně rozebere základní odnože těchto stylů. Dokument je chronologicky seřazen a začíná od prapůvodu metalu. Vždy je uvedeno jaké kapely daný subžánr začali hrát, kde brali inspiraci a jak s vypracovali od neznámé kapely až na hvězdy světového formátu. Na dokumentu lze vidět, že se Sam Dunn hodně snažil, jelikož má rozhovory s velikou řádkou lidí ze slavných kapel, které vždy k danému subžánru patří. Prostě dobrá práce. Hodnocení: 86/100. ()

bohhous22

Dost povrchové sdělení ve formě rádoby informativniho polodokumentarniho seriálu. Jako první jsem viděl osmý díl o nu-metalu,na němž jsem jistou dobu vyrůstal a byl pro mě důležitým subzanrem pro další vývoj osobního hudebního vkusu.Díl seděl jak prdel na hrnec.Zmíněno až na jednu chybějící particku vážně vše podstatné a popravdě. Natesen na díly o deathu a o grindcoreu a extrémním metalu......To se člověk víc dozví ze zdi na fizlarne na hajzlu, když kreslí soplama po stěně........9.7.2018 komplexně to funguje, potěší díl o grungy ,i když bych ho nečekal v metalových dokumentech. ()

Mire

Sam Dunn ako pravý srdciar natočil fajn seriál, ktorý bude mať zmysel najmä pre tých, ktorí si chcú rozšíriť vedomosti o histórii tvrdej gitarovej hudby. Pre nás ostrieľanejších tu nie je až toľko nových informácií, ale pozeralo sa to dobre. Plusom je kopa rozhovorov so slávnymi muzikantmi, ktorí pomáhali utvárať toto silné umelecké pnutie, zvané metal. ()

Kuntziter

Hodně dlouho jsem se rozhodovala jestli dát 3 nebo 4*. Podle mě je to spíš na 3,5. A to pro díly o grunchi a nu-metalu. Grunch mám ráda, ale radši bych se dívala na díl o blacku či deathu, kteří dle mého názoru mají víc co dočinění s metalem. Vím že je jim věnovaný 12. díl, ale tam je to jen hatlamatla na rychlo nacpaný několik žánrů na 50 minut. Nu-metal je výsměch metalu. Stejně tak část dokumentu věnovaná punku. Ale celkově nápad se mi líbí, je to opravdu docela podrobné a naučné. ()

koza3

Když se mě někdo zeptá, jakou hudbu poslouchám, odpovídám často metal. Ty nevypadáš na metalistu, říkají... Paradox, kdy metal je "nemetalisty" vnímán jako vlasatý, špinavý, kroutící se chlapec před Iron Maiden, je obraz pro širokou veřejnost. Pravda je však jinde a trošku by ji měl osvětlit tento seriál. Popisuje některé metalové podžánry a vysvětlí odkud se vlastně čerpalo a taky třeba to, proč je grunge v tom samém stromu. Některé epizody byly pro mě nudnějšími, některé pro mě byly zase velkou inspirací pro poslech nové hudby. Nelze se zavděčit všem, protože strom metalu je opravdu košatý. Jsem rád, že jsem se na to kouknul a škoda, že nevznikly další série. Určitě by i další větve zasloužili své epizody. Super... ()

Fender

Dokument není špatný, celkem stručně shrne důležité prvky metalu a jeho kultury, či vlivu. Což může být ale také negativní stránkou, poněvadž vynechává celkem dost důležité kapely a dopouští se mnohdy nepřesností. Je to průměrný dokument, který však ale dokáže alespoň trochu fanouška metalu potěšit. ()

Mackro

Dôkladné, výborné, obsiahle, vtipné. Sam Dunn (a McFayden vedľa neho) robí dôslednú dokumentárnu filmárinu a niekedy prekvapuje informáciami aj mňa, a to si myslím, že sa v žánri vyznám. Asi najlepším dielom je Grunge (rozhodne je najzábavnejší), ale všetky do jedného podávajú úplnú a jasnú predstavu o tom, čo je to ten metal a prečo je dôležitý. ()

zekon

Není to špatné a hlavně že to někdo vůbec udělal. Nějaké nové věci se dozví každý a závidím s kým vším se mohl Dunn potkat. Je úžasně vidět kdo si hraje na hvězdy a kdo zůstal normální a přitom ty rádobyhvězdy strčí do kapsy. Seriál má jeden velký problém a to je neznalost Dunna. Je tam až příliš mnoho nesmyslů a nepřesností. Kromě toho že zapomněli na pár zásadních žánrů. Nicméně těm americkým hnojům, kterým bych ani metal neříkal je tu věnováno až moc. Tvrdit že kromě hair metalu, který existuje dodnes, měl grunge nu-metal apod americký odpad zásadní vliv je trapné. Přehled o speed/power metalu má hodně mizerný, jinak by nemohl tvrdit, že Hammerfall měli tak obrovský a zásadní vliv. Prd měli :) No a největší hovadina která v seriálu zazní je, že metal byl někdy mrtvý nebo že upadal apod. CO TO JE ZA NESMYSL??? Nevím o roku kdy by nevyšlo jediné LP nebo CD právě těch skupin, které mají a měli zásadní vliv a určitě bylo vždy co poslouchat. To jen Amíci potřebují slyšet všechno v rádiích a mají potřebu vznikání nových rychlokvašek a stylů, které nás Evropany občas zaujme, ale většinou neoslní. Takový subjektivní zkreslený pohled Američanů na heavy metal. ()

Primus tesla

Trochu mě mrzí, že se taky nevěnovali Power a Folk metalu. Ale jinak to byla velice inspirující záležitost která mi ukázala co všechno o tomhle hudebním žánru nevím. ()

Baroque

ako človek, počúvajúci metal od svojich deviatich rokov nemôžem povedať nič iné, že tento dokument nemá s "hĺbkovou analýzou" žánru a podžánrov aspoň na prijateľnej úrovni nič spoločné. niektoré sú dokonca absolútne vynechané, pričom sa spolupodieľajú na existencii metalu veľmi výrazne. tvorcovia majú iba povrchné znalosti, zaraďovanie skupín do žánrov, resp. subžánrov je niekedy priam tristné a diletantské, neznalosť niektorých významných nahrávok môže a určite je pre skalných buď poburujúca, alebo vysmiatiahodná. diletantstvo, diletantstvo, diletantstvo. nesystematickosť, až chaos, hluchota. pričom sa autor považuje za odborníka a zarytého fanúšika. áno, je tu pár príjemne strávených hodín, konzumuje sa to ľahko, sú tu niektoré fajn rozhovory, ale neznalosť a syndróm rýchlokvasnosti je všadeprítomný. odvaha, pardón, blbosť, zaraďovať niektoré žánre do košatého stromu HM núti človeka krútiť hlavou. divák si nemôže nepovšimnúť naivitu a neznalosť pri rôznych rozhovoroch. a zaujímavé sú tiež interpretácie rôznych žurnalistov, kritikov, dj-ov atď., atď., atď., ktorí škatuľkujú skupiny, tak ako autor, do tých najnepravdepodobnejších kategórií. uvidíme, čo ďalej... hádam sa z opice predsa len raz vyvinie človek. je smiešne, ako sa môže sam dunn byť do pŕs za svoju "rýdzu metalovosť". dovolil by som tomu hudobnému analfabetovi do očí povedať, že niektoré hair metalové skupiny vôbec neboli také zavrhnutiahodné. ale to by musel mať uši na hlave aj na niečo iné ako iba na to aby si za ne dával svoje povinne dlhé páčo, a aby mu čapica nespadla na oči. ()