X-Men: Budúca minulosť

• Česko X-Men: Budoucí minulost (viac)
USA / Veľká Británia / Kanada, 2014, 131 min (Special Edition: 148 min)

V súčasnosti mutantov odchytávajú a internujú v koncentračných táboroch, ktoré strážia neporaziteľní roboti. Profesor Xavier vie, že prvých robotov vyrobili ešte v roku 1973 pomocou DNA mutantky Mystique, ktorú vtedy zadržali pri pokuse o zabitie svojho stvoriteľa, doktora Bolivara Traska. Jediná šanca na prežitie vedie do minulosti. Keby sa im totiž podarilo dostať späť do roku 1973 a presvedčiť Mystique, aby sa vzdala svojho plánu na pomstu, nikdy by ju nechytili a nevyrobili vďaka nej vražedné roboty. Neľútostný zápas o prežitie unikátneho druhu mutantov zúri v dvoch časových rovinách, a tak môžu zrelí hrdinovia pôvodnej trilógie X-Men spojiť sily so svojimi mladšími identitami z filmu X-Men: Prvá trieda. Profesor Xavier a jeho protivník Magnet sa nám predstavia hneď v dvoch podobách. Jedine Wolverine zostáva stále rovnaký vďaka svojej schopnosti nestarnúť a bleskurýchlo sa zotavovať. Preto práve on dostane šialenú úlohu – vrátiť sa v čase späť do minulosti a zabrániť tomu, aby z partie bývalých priateľov sa stali súperi na život a na smrť. Jedine spolu totiž dokážu v budúcnosti čeliť sile, ktorá prevyšuje ich mimoriadne schopnosti (TV JOJ)

Simgal

O něco horší než První třída, ale na druhou stranu o několik tříd lepší než ostatní X-Men filmy posledních let (Poslední vzdor, Wolverine..). Možná jsem měl nesplnitelná očekávání a tak jsem odcházel z kina s pocitem, že by to mohlo být o trochu lepší. Už se těším na druhé shlédnutí a je dost možné, že se mi Budoucí minulost bude líbit ještě víc. ()

Illy

Není to dokonalé, rozhodně nedosahuje qualit First Class. Obsahově i trikově vymazlené scény (Pentagon) se střídají s trošku nudnějšími dialogy a když se zaleskne slzička v oku, je to jen krůček k trapnosti. Ale ani lehce přepálená stopáž nezkazí přeci jen nadprůměrný zážitek z kvalitní komiksárny. ()

Dunadan

Keď som sa dozvedel, že sa réžie nových X-menov opäť chopí Singer, bol som nesmierne nadšený. Nakoľko X1 a X2 som považoval za najlepšie mutantské kúsky, nedočkavosť z blížiacej sa premiéry nemala konca-kraja. Po dvoch zhliadnutiach môžem naozaj skonštatovať, že film je perfektne prepracovaný až do najmenších detailov. Singer mi naservíroval tak krásne temnú a vizuálne dokonalú budúcnosť, že by som sa na ňu dokázal dívať ešte doteraz. Kostýmy ešte nikdy neboli krajšie a súboje znamenitejšie, až mi prišlo trochu ľúto, že sa tam toho nezmestilo viac (snáď bude director's cut). Budúca minulosť disponuje skvele vyváženým humorom (Quicksilver, Wolverine), silnými emocionálnymi scénami (pre mňa sú to hlavne McKellen/Stewart), vynikajúcim hudobným podkladom Johna Ottmana, spojením starej partie s novou a vôbec, každý aspekt je mimoriadne vybalansovaný. Som šťastný, že film priniesol všetko to dobré, čo som mal na starých filmoch rád a ešte to celé vyšperkoval o level vyššie. Neviem sa už dočkať pokračovania, ale jedno viem istotne, že doposiaľ niet lepšej tímovky ako Days of Future Past. ()

seipy

Film, který mne z jedné stránky nadchl a z druhé stránky velice zklamal. Osobně jsem nečetl komiksy, takže možná nevím něco co bych měl, ale nemůžu se vyhnout dojmu, že je to z nějakého jiného, paralelního X-menovského světa. Takže pokud budu film hodnotit bez ohledu na ostatní díly, tak se tomu dá vytknout pouze trochu pomalejší závěr. Jinak vše šlape výborně. Nejvíc se mě líbilo to zobrazení budoucnosti. Ale pokud filmy vezmu jako celek, tak pak nechápu, jak je možné... ***SPOILER*** Že je v budoucnosti Profesor X, když v X3 zemřel? Jak je možné, že mladý profesor X a Magneto vypadají, jako by neznali žádné jiné mutanty, i když zároveň tvrdí, že už měli školu otevřenou? Jak je možné, že prvními studenty nebyl Cyclops, Jean a Storm. A taky podle předchozích X-menů, je měli poznat Magneto s Profesorem společně, před tím, než se spolu pustili do války.***KONEC SPOILERU***. No sečteno podtrženo, když se pustili do tohoto časového posouvání, tak si měli nakreslit časovou osu a na ní si vytyčit všechny důležité momenty a pak do nich zasadit děj. Z tohodle hlediska to mohlo být mnohem, ale mnohem lepší. Proto jen lepší 3*. ()

Erik7595

Zakladateľ mutantskej série, Bryan Singer, sa znovu po jedenástich rokov vracia k X-Men sérií a návrat je to vskutku pompézny a veľkolepý. Návrat "starých" postáv z pôvodnej trilógie, postavy z First Class plus nejaké nové charaktery, cestovanie v čase z budúcnosti do minulosti. Singer si toho na seba vzal rozhodne dosť, je len otázkou, či toto obrovské sústo dokázal ukočírovať. Výsledok je rozhodne v rámci série viac než uspokojivý, avšak nedostal som zážitok v takej intenzite, ako som očakával. Neviem, či je hlavným problémom krátka dĺžka filmu, ktorá mohla byť o tých 15-20 minút bezproblémovo dlhšia, vzhľadom na množstvo postáv. Ďalej, postavy - čo som u Singera považoval za úplnú samozrejmosť, teda vynikajúco prekreslená motivácia postáv, ich psychológia, dostatočný priestor vo filme - tu to tu v plnej miere akosi chýba. Stará parta z pôvodnej trilógie má priestoru veľmi málo, čo mi bolo trochu ľúto. Nové postavy, akokoľvek zaujímavé, sa nemohli naplno ukázať, priestor na to bol vyčlenené až v príliš malom priestore (výnimkou je vynikajúci Quicksilver, ktorý dokázal zažiariť i v tých málo scénach - jeho scéna v kuchyni bola najlepšia časť filmu) . __________________________________________________________Hlavnými postavami filmu v línií minulosti odohrávajúcej sa v roku 1973 sú mladý Charles, Magneto, Mystique, Beast a Wolverine. Najväčšiemu vývoju svojej postavy sa dočkal mladý Charles, ktorý sa tu stáva po udalostiach First Class psychickou troskou, postupne snažiac sa nájsť stratenú nádej a zdolať svoj strach a bolesť. James McAvoy podal vynikajúci výkon a v porovnaní s First Class, kde tak trochu mierne zaostával v porovnaní s démonickým Fassbenderom, tu to v plnej možnej miere vynahrádza. A ďalšia postava, ktorá sa dočká najväčšiemu vývoju a hybateľom celej línie príbehu, je Mystique. Dostáva sa jej tu viac priestoru, pričom ona je tá postava, ktorá má v rukách budúcnosť mutantov a chod budúcich udalostí, vďaka nej sa dokáže odvrátiť temná budúcnosť cestovaním v čase späť. Vďaka za vynikajúcu a talentovanú mladú herečku Jennifer Lawrence, ktorá predviedla Mystique v celej svojej kráse. Ďalšie vyššie spomenuté postavy sú tak trochu odsunuté na druhú koľaj - vrátane Wolverina a dokonca aj Magneta (Fassbender), ktorý mi tu pripadal aj napriek bravúrne hrajúcemu Fassbenderovi takpovediac...hm, asi navyše, neviem to presne popísať - pre dosiahnutie cieľa, potrebného na zmenenie chodu dejín sa mi zdá jeho vyslobodenie z väzenia ako nie potrebný ťah, avšak to by sme nemali tú bravúrnu scénku s Quicksilverom, že :) _________________________________________________X-Men: Days of The Future Past obsahuje menej akcie, ako niektorí očakávali - neprekáža to avšak ani v najmenšom. Jedine záver mohol byť vygradovanejší, mohli z neho vyždímať oveľa viac, čo sa týka napätia, akcie aj emócií. Avšak menšie množstvo akcie vynahradzujú skvelé dialógy, trefné vtípky a niektoré skvelé akčné momenty (takpovediac všetky so sentinelmi hlavne z úvodu, Mystique, Quicksilver), takže sa to tým takpovediac vyrovná. ___________________________Podľa komentáru to možno vyznieva, že mám na X: DoTFP veľa výhrad, ja som si to napriek spomínaným nedostatkom užil, i keď som čakal asi príliš, čo bola asi chyba. Veľké množstvo postáv vo filme sa prejavilo tým, že asi 3/4 z nich má takpovediac len dlhšie cameo vo filme, čo rozumiem vzhľadom na ich veľký počet, ale tak trochu to zamrzí pri niektorých z nich. A taká ďalšia výtka - mám pocit, že Singer mohol ísť čo sa týka emócií a dramatickej stránky filme viac na dreň. Záver filmu ma krásne dojal, takže úplné zakončenie sa nemohlo podariť lepšie. Musím to ešte odoznieť v hlave a ďalšia návšteva kina je povinnosťou, takže dúfam, že sa mi moje dojmy len vylepšia. Zatiaľ dám 4* (75%), pričom X1 a X2 stále zostávajú na pomyslenom vrchole tejto série. PS: k 3D - v niektorých scénach som ho takmer nevnímal, zatiaľ čo v iných pekne vynikol. () (menej) (viac)

winetach

Poriadny blockbuster a ako sa patrí (v dobrom slova zmysle)... aj keď vďaka istým udalostiam v univerze, ktoré tento film spôsobil, sa stala prvá xmenovská trilógia zbytočná. Ale komu to vadí, keď sa na to tak dobre pozerá. ...Quicksilver začína Wolverinovi liesť do zelí :D ()

husokachna

Akční film to teda moc není, to bych vyškrtnul. Ale jinak je to parádní. Jako kdyby se Singer podíval zpět na X-men filmovou minulou minulost a všude si vzal jen to nejlepší. Nejvíc je to asi podobné First class, postrádá to sice hutnou atmosféru nejlepších moment z F.c., ale zase to vynahrazuje nápaditou akcí. Podtrženo sečteno: koukám na to, líbí se to, napíná to, chutná to, stáčím to a budu tomu říkat pětihvězdičkový Ksmeni. ()

bambusacek

Pokud jsem to správně pochopil, tak midoucí bunulost kompletně maže děj všech předchozích x-menů ( kromě první třídy) a to se mi tedy vůbec, ale vůbec nelíbí. Mimo jiné, že co se technologického vybavení použitého ve filmu týče, je to naprostá vykradačka starších marvelovských filmů ( původní sentinel, vypadá úplně stejně jako jeden z prvních Iron obleků Tonyho Starka a sentinelové z Léta Páně 2020 jsou zase naprosto analogičtí a to včetně jakýchsi zbraní, s tím plecháčem, jehož název si nepamatuji, který se na Zem vydal dostat Thora.) tak i celkový děj je jalový a zamotaný jak vánoční svíčičky z Tesca. Vynášet do nebes mohu pouze burácející hudbu a skvělého Fassbendera, který je film od filmu větším parchantem. Celkem zklamání, ale pár scén si zatraceně užijete! 70% ()

Nolanofil

Výborná práca. Mať v komixovom filme 12 hlavných postáv, XY vedľajšákov a uhrať to na takúto vysokú úroven, si zaslúži uznanie, hlavne pre Singera. Ktorý má vedenie hercov v malíčku, rozumie každej jednej postave vo filme, jej dôležitosť a zakomponovanie do príbehu, aby to malo hlavu a pätu. Okrem toho je tu toľko režijných (Quiksilver v kuchyni) a scenáristických ( Magnetov útok na Rawen, štadión atď) nápadov, že Marvelácky rutinnéry sa môžu hanbiť. Pre mňa je to skoro na úrovni pôvodných X-menov a veľmi rád si to v pálim znova, čo o dosavadných samostatných Wolverinových sólovkach a X3ke povedať nemôžem. ()

tragicus

Trailer je, jak už poslední dobou bývá zvykem, mnohem lepší a mnohem naléhavější než samotný film (hlavně díky využití parádní suity ze Sunshine). U filmu zvláště začátek pozbývá vpodstatě jakoukoliv atmosféru a všechno je jen odkecáno a shrnuto postavami. Z tohoto zkratkovitého a poměrně nudného rozjezdu film nabírá na obrátkách, ale už prostě nějakého úchvatného vyvrcholení dosáhnout může jen stěží - a také nedosáhne. Jinak pár moc pěkných momentů, opět velmi charismatický Fassbender a rozkošná Page. Ale je to paradoxně lepší Rosomákova "sólovka" než X-men Origins: Wolverine (Wolverine samotný jsem zatím neviděl). Slabší čtyři. ()

Shagrath19

Jen škoda,že Quicksilver nebyl využit víc.Scéna z osvobozování Magneta je fascinující a co teprv ty zpomalovačky!!Ale První třída je jen jedna,takže pro mě za čtyři. ()

Eterninox

I po několika shlédnutích ultimativní X-Mení film, obzvlášť v rozšířené "Rogue" verzi. DOFP velmi šikovně svádí dohromady obě časové roviny i jejich postavy, a velmi působivě přetváří dosavadní hlavní motiv společenského boje proti diskriminaci v zoufalý zápas o bytí a nebytí světa. Velkolepým způsobem tak uzavírá narativní i tématické linky dosavadního X-Men univerza, přitom sází jednu ikonickou scénu za druhou, a ještě zvládá přihazovat velmi slušné dávky emocí i humoru. Jediné, co mě na tom mrzí je, že to dál nejspíš může jít už jen z kopce... 90% ()

Kerbello

Bylo to rozhodně hodně epické. Mělo to spousty nápadů (hodně dobrý! zdravím Quicksilvera) a vlastně to byl i zajímavý příběh, ač vlastně víte jak skončí. Ale taky příběh je to, co tu samo sebe kope do prdele. Možná jsem z těch pomalejších, ale mám prostě pocit, že se vlastně X-meni posunuli od nikud nikam, znulovali veškreré své přdešlé snažení a nechali za sebou několik logických děr. Ale vždyť je to jedno, že? Profesor Xaverius ví.... ikdyž těžko říct co ví. Co vím já, že tak jak se povedlo v První třídě sladit staré-mladé charaktery, tak tady se povedlo všem dvakráte přítomným vytvořit moc hezké rozdvojení osobnosti. A ne, rozdvojení osobnosti není schizofrenie! A ktomu všemu ta hnusná vykrádačka Matrixu. Už jsem jen čekal kdy si staří pánové navzájem řeknou: Ty nemůžeš být mrtvý, protože tě miluju Neo. ()

Jiri_Jaros

Perfektní. Užil jsem si to dokonale. Je to sebevědomí vtipný film. Postavy jsou precizní. Hugh Wolverine Jackman to střihnul jedna báseň. Začátek byl dost rychlý. Spíš seriálový. Ale o to více zbylo na hlavní linku. Prozatím jen krátce. ()

Sunny.69

Slovy Homera Simpsona: "To je ale pí*ovina!". Vykrademe Terminátora, vykrademe Matrix... K tomu to dokonale překombinujeme, vytvoříme nějaké "WTF is that?" schopností, z Kennedyho uděláme mutanta.. Je to asi stejně inteligentní jako fanoušci Elvise domnívající se, že odletěl na svou planetu... Už při First Class jsem potila krev z toho, jak hloupá byla zápletka, ale tohle to nakrásně překonává. Jednu hvězdu jen za zpomalený záběr v kuchyni Pentagonu. Jinak je to opravdu odpad postavený na hlavu bez dobrých akčních scén a príma animací. ()

Steel32

Nejdokonalejší X-Men ze všech. Dokonale propojený i natočený, všechno prostě. Po posledním naprosto zkaženým Wolverinovi a i těch posledních X-Menech sem se bála, že jediný co se mi na tom bude líbit budou postavy. V tom sem se nespletla, ale ten příběh byl prostě tak naproto úžasnej, že šli na druhou kolej. Ale i tak, všichni perfektní, Jennifer mám v HG ráda, Mystique ji ale sedne mnohem ale mnohem víc! Z novejch postav - Bingbing je naprosto dokonalá, i když její postava nedostala moc šanci se předvíst. Největší týpek byl ale Evan Peters. A o konci ani nemluvím, sem zvědavá na další díl. Je vidět, že v Singerovejch rukách jsou X-Meni v bezpečí. ()

Flopik

Všetko bolo skvelé , vynikajúce no niečo sa pokazilo.Začalo to fantasticky , akčný úvod , rozprávanie v pozadí bomba.Keď sa Wolverin vrátil do minulosti dosť ma mrzelo že nieje z adamantilu tie kosti sa mi vôbec nepáčia.Klapalo to , celkom som sa zasmial , snažili sa tam dať aj emócie čo celkom vyšlo.Bitiek veľa nebolo skôr to bolo o príbehu.Posledná bitka sklamanie , Magneto tam prišiel Wolverin ani Xavier nič nedokázali a fanda Mistiqe teda nie som.Hudba bola úžasná tú som si fakt užil.Určite to je skvelý film ale od takejto mega bomby som čakal viacej u mňa 5* ale mohlo to byť lepšie .Na Apocalypsu sa strašne teším . A nech je už Wolverin s Adamantiom.Po 2 pozretí názor nemením hudba fantastická ale Wolverin mal byť na konci viac bojový a nie iba prísť a hneď skončiť. ()

hell_boy

!!! POZOR SPOILER!!! Po třetím Ironmanovi další zklamání, ač o něco menší (asi o tu jednu hvězdičku). Trochu mě rozladilo, že skokem do minulosti se vlastně zrušila známá budoucnost, čímž se první 3 díly série vůbec nestaly. Sice je to dobrý nápad jak restartovat sérii, ale na mě to spíše působí jako snaha o ulehčení práce na dalších dílech, protože není nutné logicky navazovat, je možné oživit mrtvé postavy apod. Druhou věcí, co mi hlava nebere, je cesta, kterou se k této nové budoucnosti došlo. Cestování v čase je plné paradoxů a pokaždé se dá najít plno nelogičností a děr ve scénáři, přesto je možné velkou část těchto paradoxů eliminovat, ideálně tím, že se vyhýbáte situacím, které je přináší. Velice slušně si s tím třeba poradily ve všech třech dílech Terminátora, ale v nopvých X-men se to opravdu nepovedlo. Přeskoků do budoucnosti (mimochodem právě v ní se odehrávají nejefektnější akční scény) je sice poskromnu, ale přesto každý z nich nadělá hromadu paradoxů - v prvé řadě Logan zasahuje do minulosti od začátku tak výrazně, že by se budoucnost vyvíjela diametrálně odlišně už od vysvobození Magneta...přesto při prostřihu do budoucnosti nenastane jediná změna a budoucnost úplně zmizne až po jiné scéně, WTF? Další věc, kterou jsem nepobral je úplný závěr, kdy si Logan pamatuje starou minulost, ale nepamatuje si minulost novou...ať jsem se snažil sebevíc, nenapadlo mě jediné sebeujetější vysvětlení, jak k tomu mohlo dojít (pokud to někdo pobral, tak prosím o vysvětlení do zpráv, budu Vám vděčný) a tak se mé lehce rozporuplné pocity ještě více prohloubily. Tak či onak se jedná o velice zábavnou podívanou, které by ovšem slušelo, kdyby se nesnažila tvářit za každou cenu inteligentně. 75% ()

Co se děje s X-Meny?

Co se děje s X-Meny?

10.11.2016

Třetí wolverineovská sólovka se jmenuje Logan, dorazí k nám 2. března a není tak úplně jisté, co se bude dít po ní. Hugh Jackman se tu rozloučí s rolí Wolverinea, zároveň by ale mohlo jít o částečné… (viac)

McAvoy a invaze z vesmíru

McAvoy a invaze z vesmíru

12.09.2016

James McAvoy není ve sci-fi žánru zrovna nováčkem. V X-Men: Budoucí minulost nebo X-Men: Apokalypsa si ho užil dosyta, teď ho ale čeká velký test bez vyholené hlavy, kolečkového křesla a mutantích… (viac)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

James Wan, režisér Saw nebo Rychle a zběsile 7, se řadu let snažil dostat MacGyvera na velké plátno. Seriálová klasika to tam nakonec nedotáhla, Wan ale rozjel alespoň televizní reboot, který právě… (viac)

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

17.09.2015

Bryan Singer, režisér X-Men, X-Men 2 a X-Men: Budoucí minulost, nám příští rok představí X-Men: Apocalypse. Ano, čtyři z jeho (brzy) devíti filmů jsou z mutantí série, není tedy divu, že Singer… (viac)