Všetko sa krúti okolo školského časopisu Rev septimy, ktorý napísal ktosi zo septimánov reálneho gymnázia a ktorý šplhúň Krhounek odovzdal triednemu učiteľovi. Vzbudil v profesorskom zbore veľký ohlas najmä preto, že humorným spôsobom pojednával o niektorých jeho členoch. Kým mladý profesor Bartoš a starý múdry pedagóg Gábrlík sa nad celú vec dokážu s humorom povzniesť, zvyšok učiteľského zboru zúrivo pátra po vinníkovi, ktorého priznanie je podmienkou zrušenia zákazu účasti na stredoškolskom športovom turnaji. Toto pátranie rámcuje mozaiku veselých epizód zo života študentov i profesorského zboru, tvoreného množstvom typicky svojráznych postavičiek, z ktorých vystupuje do popredia predovšetkým aféra najnadanejšieho študenta Jindru Benetku, ktorý v slohovej práci otvorene kritizuje pomery na gymnáziu a bol kvôli tomu navrhnutý na vylúčenie zo školy. (RTVS)

PAVLIS

70% I po mnoha letech jde překvapivě o docela vtipnou a příjemně pozitivně laděnou veselohru, i když jen poslepovanou z několika studentských epizod. V některých ohledech dokonce nadčasovou. Vadily mi ale černobílé, šablonovité postavy a zakončení, které je jak z naivního budovatelského škváru. ()

ostravak30

Mám rád spousty prvorepublikových komedií, ale ty školní taškařice k nim nikdy zrovna nepatřily. Tím spíše ne, když už tehdy se morálka mládeže značně rozcházela s morálkou učitelstva a profesoři tak kritizovali i krátké sukně a studenta nechali jen tak propadnout. Navíc Cesta do hlubin študákovy duše byla přece jen kapánek lepší, i když obě dostaly za tři! ()

DearS

Odvěký boj mezi studenty a kantory je podán nezapomenutelným způsobem, ale musím se přiznat, že mám radši Cestu do hlubin...Kde je to boj sice urputný, ale laskavý. Tady jsou ale někteří profesoři podlí tyrani a Krhounek (na rozdíl od Mazánka) třídní vyvrhel a donašeč. Taky mi vadí budovatelské náznaky filmu, kumulované v postavě Jindry, které narušují žánr študácké komedie a jsou podle mě zcela zbytečné včetně šíleného závěru (běh s Máňou k lepším zítřkům)... ()

Bilky

Áno, tento film nás fšetkých prežije a môžme len sledovať koľko filmov z neho čerpalo a stále čerpá! Krásne zobrazené xaraktery (aj keď trošku sxématicky) a hlavne zahrané s ľahkosťou a bravúrou! Snáď najväčšia hustota čes.hviezd na m2! :) CESTA DO HLUBIN... je trošku poplatnejšia divákovi ale má väčší spád a humor. Oba filmy dávam na jednu úroveň a prajem aby aj o 60rokov bavili ďalšie generácie... Najbližšie sa k nim dostalo MAREČKU PODEJTE MI PERO! aj keď to je troška iné kakao ;) ()

moviepill

Brejlovci, mrož, parašutisti, okoličnatí, psovití s psími dečkami, kurovci s tvrdou náprsenkou... Jak sú študenti vynaliezaví a všímaví! "Tak ja pleju!" :-) 5* ()

Reiner

Dobře natočeno... Marvan ale byl v tomto kousku poněkud ochuzený. Čekal jsem o něco lepší výkony asi od všech herců, ale nutno uznat, že v dalších filmech si reputaci napravili všichni :) ()

honzic

Oproti Cestě do hlubin študákovy duše mi tu chybí více poetiky a vzetí za srdíčko, ale jinak neméně zdařilá komedie. Hodnocení: 80 % ()

route60

"Máme zde školní rozhlas je to znamenité zařízení" takový ředitel v podáni Theodora Pištěka je opravdu zatrest a profesor Lejsal (František Kreuzmann st.), ten je doslova na odstřel, Škola základ života! má těchto figurek mnoho výborný Ladislav Pešek jako Čuřil nebo František Filipovský jako úlisný Krhounek atd., dnes již klasická Česká komédie Martina Friče. ()

lobo87

Klasika českej kinematografie a jeden z najlepších filmov zo školského prostredia. Nadčasový film s výbornou hereckou zostavou..Štěstí... Co je štěstí?... 80% ()