Satirická komédia o malomeštiackej spoločnosti na motívy N. V. Gogoľa v hlavnej úlohe s Vlastom Burianom. Ruské provinčné mestečko v prvej polovici minulého storočia. Podvodník sa vydáva za úradníka z hlavného mesta a vyvolá paniku medzi miestnymi hodnostármi. (RTVS)

Kuny27

Zázemí pro film hrozné a o to víc se vyšperkovává tento snímek. Jak mě uchvátil Burian s jeho netradičním postojem - zcela bravurně zahraná role. Hluboká poklona Revizorovi. ()

Zagros

Tak trochu netradiční Burián a tak trochu netradičně pojatá ruská klasika… Musím říct, že to nebylo úplně špatné, ale nesedlo mi to. Ruskou klasiku bych si přestavoval jinak a Vlasta Burián se nemohl (nechtěl?) odvázat tak, jak je zvyklý. Přeci jen byla jistá předloha a on je nejsilnější ve svých improvizacích při lehce načrtnutém ději. Někomu to může sednout více, za mě jsou to tři hvězdy. Jako doporučení „na Buriana“ bych dal jeho známější filmy: U pokladny stál, Ducháček, Přednosta, apod. ()

Slimak

Jedna z nejlepších komedií s Vlastou Burianem.Tady vyniklo extra jeho charisma.Není to tentokrát vyloženě komediální role a dal znát, že je i dost charakterní herec.Výborná hudba a herecké obsazení dala vzniknout povedené adaptaci Gogolova dramatu. ()

Paity

Jedna z nejlepších a hlavně nejzábavnějších záležitostí s Vlastou Burianem, ale také skvělým Jaroslavem Marvanem v hlavních rolích. Pochopitelně, že film významným způsobem těží z Gogolovy předlohy a tak polovinu úspěchu má automaticky zajištěnu. ()

Prochy38

Bohužel jsem zatím knižní předlohy nečetl, věřím, že to tedy brzy napravím, takže nemohu takto srovnávat. I přesto o tom nemálo vím ještě ze školy. V. Burian jako Chlestakov výborný, jako ve svých ostatních rolích. Film byl dobře pojat, jako by šlo právě o divadelní hru, kterou Revizor původně je. Herci na hraně přehrávali, prostředí se zúžilo na ulici, hostinec a dům hejtmana. Příběh všichni známe a nemá chybu! Fakt se mi to líbilo, i když k TOP 5 V. Buriana patřit nebude, pořád je to paráda! ()

Yarushka

Velice zábavané zpracování Revizora od Friče. Bavilo mě to daleko víc než divadelní přenos. Skvělé herecké výkony a prostředí! ()

Rozjimatel

2,5 Toto nie je veľmi podarená adaptácia. Keď totiž nastúpi táto garda českých komediálnych hercov pod taktovkou Maca Friča, nevyjde z toho adaptácia ruskej divadelnej hry, ale zase len česká komédia. Tí herci sa totiž môžu snažiť akokoľvek, ruskú dušu nevykúzlia. Takže Gogoľ na český spôsob, čo by mi až tak nevadilo. Čo je ale väčší problém, smiech sa nedostavil a slzy už vôbec nie. Proste sa veľmi nebolo na čom baviť. A tentokrát nie je na vine sebestredný Burian, ako v iných filmoch. Jeho prejav bol umiernenejší, nestrhával tak na seba pozornosť ako zvyčajne (okrem úvodných titulkov, to bolo trochu cez čiaru), dokonca ma svojim výkonom príjemne prekvapil. Kto mi ale poriadne liezol na nervy, bola Zdeňka Baldová. Tá herečka mala iba túto jedinú hereckú polohu? Z hercov bol tradične výborný Marvan a páčili sa mi aj Bobčinský a Dobšinský, tie postavy bolo stvárnené dosť slušne. Ešte sa mi celkom pozdávali kulisy a obrazové stvárnenie, takže vzhľadom na dobu vzniku trochu privriem oko. ()

Mikino00

Výborná komedie podle slavné předlohy se skvělými herci, pro mě nejlepší výkon Buriana ze všech. Taky by se mi líbilo kdyby si mě někdo spletl podobným způsobem s revizorem. Některé vtipy jsou opravdu velmi podařené. ()

Ollie235

,,Revizor z Petrohradu a ještě k tomu s tajným posláním!" Gogolův Revizor patří k mým nejoblíbenějším dramatům vůbec, několikrát jsem jej četl i viděl v divadle. Po zhlédnutí Fričovy verze musím říct, že mi toto dílo připadá daleko vhodnější pro divadelní prkna než pro filmová plátna. Neříkám, že je film špatný to vůbec ne - předlohy se drží poměrně věrohodně a Burian je výborný, jenom mě to tolik nebavilo a ke konci jsem byl dost rád alespoň za tu krátkou stopáž. ()

Greg25

Jako dobrá veselohra to ano, ale jako dokonale výstižný Gogolův Revizor to opravdu ne. I tak 80%, ačkoliv řada věcí, které spíše zaváněly tehdejší veselohrou a groteskou se mi vzhledem k brilantní předloze moc nezamlouvaly. ()

Vesecký

Revizor je klasické dílo světové literatury a my jsme ho povinně louskali i k maturitě. Rozhodně toho nelituji, protože ono gogolovské "Nehubuj na zrcadlo, máš-li hubu křivou!" platí stále. Úředník, který vyzraje na městskou správu a dokonale ji zesměšní, když mu dovolí vydávat se za revizora z hlavního města, to je postava, v níž Burian mohl prokázat něco poněkud jiného, než v lehčích komediích, kde uplatňoval svůj smysl pro improvizaci. Zde ho trochu ta klasika svazovala a já to přece jen cítil. I exteriéry (ulice) byly natáčeny ve studiu, a to mi taky trochu vadilo. Rozmýšlel jsem se mezi třemi a čtyřmi, nakonec z toho vyšly lepší tři hvězdičky - hlavně za některé filmařské finty, jimiž byl zdůrazňovány charakterové vlastnosti postav. A miluji Josefa Rovenského a Trudu Grosslichtovou! ()

MovieFive

Za děj se hodí pochválit Gogola. Co se týče českého filmového zpracování, tak se určitě hodí ho také pochválit. Herecké výkony, stejně jako stopáž, přesně odpovídají. A i když filmu není ve své podstatě co vytknout, přesto dále budu upřednosťovat knižní předlohu. ()

zdeny99

Od této filmové adaptace jsem očekával podobnou crazy podívanou, kterou předváděl Burian ve filmu PŘEDNOSTA STANICE, kde hrál obdobnou roli. Bohužel coby mladej vytáhlej Chlestakov mě nezaujal stejně jako celý tento Fričův film. [4611. hodnocení, 104. komentář, 80%] ()

Evander

Vlasta Burian v poněkud netradiční roli, ale opět vynikající. Z každého záběru je patrné, jak si roli Chlestakova užívá a já, v roli diváka, jsem si jeho vystoupení užíval též. ()

MickeyStuma

Rozhodně překvapuje, že někdo, jako je Vlasta Burian, se zhostí hlavní role ve hře ´Revizor´od Nikolaje Vasiljeviče Gogola. I stalo se a tímto se jedná o jeho první filmovou dramatickou roli, ve které ukázal, že není mistrem jen komedie a satiry. I když jed velmi často viditelné, že sem tam si tu nějakou svou komik přeci jen úspěšně propašoval. Zahrát si v této hře a právě onu konkrétní, tedy hlavní, postavu byl jeho sen a splnil se mu. Jelikož se jedná o stále  různými divadelními soubory vyhledávanou klasiku, není potřeba přibližovat děj. Pro Vlastu Buriana a pro vlastnosti filmu je samozřejmě v určitých odvětvích  upraven, ale to na základní myšlence nic nemění. Burian jako obvykle exceluje a strhává na sebe pozornost. Dokonce byla zachována tvůrčí šablona, takže, jako obvykle, nechybí tematická písnička.  A ani po tolika letech na své impozantnosti snímek nic neztratil.  Jen tak pro zajímavost, snímek natočil Martin Frič, kterého lze spatřit na konci filmu, kde si střihnul vojáka oznamujícího příjezd pravého revizora. ()