Hlavní postavou příběhu je profesor Karas, vůdčí osobnost sdružení pro povznesení obecné morálky, vážený muž široko daleko známý nekompromisními názory, které lze shrnout jedinou větou - Mravnost nade vše. V tomto duchu vede nejen své žáky, ale železnou rukou diktátora také svou rodinu. Jednoho dne se však Karasovi ohlásí nečekaná návštěva. Jeho nemanželská dcera Věra, živý důkaz jeho mladické nerozvážnosti. Karas si uvědomí, že by mohla zcela zničit jeho "image" bojovníka za mravopočestnost a rozhodne její existenci utajit. To ovšem netuší, že si Věra najde práci jako vychovatelka v jeho vlastní rodině. A pak už se všechno jen a jen zamotává. Zatímco Karasova dcera se zamiluje do sochaře Konráda, který pracuje na bustě pana profesora, do Věry se zamiluje mladý doktor Jílovský. Zvláštní chování pana profesora k nové vychovatelce však neunikne pozornosti rodiny a bohužel ani doktora Jílovského, který začne žárlit. Napětí roste a jediný, kdo si ničeho nevšimne, je sám Karas, který marně přemýšlí jak celou situaci rodině sdělit co nejšetrněji. Zmatek vyvrcholí ve chvíli, kdy je Karas celou rodinou tajně sledován, kterak v noci pokradmu opouští Věřin pokoj. (oficiálny text distribútora)

vitac.

Z předválečných komedií mám raději jiné, ale i Mravnost nade vše je příjemným filmem, která má pořád co sdělit a hlavně umí naladit na vtipnou notu. Tři a půl. ()

MaxForValue

Inteligentná a nadovšetko mravná komédia legendárneho Martina Friča. Typ filmu, ktorý sa dnes už bohužiaľ netočí. A môžem len súhlasiť s Tosimovým komentárom: "Teda ale řeknu vám, že na tu dobu je to snímek s dost odvážným obsahem!" ()

Pitryx

Rozverná komedie, na kterou se dívám vcelku rád. Domnívám se, že pan Haas však mohl některé scény (překvapení) zahrát lépe. Jako u většiny filmů mně zde vadí scénáristické love story, ale to tam tak nějak patří. Chechtající se pan Rašilov je bezva. ()

ostravak30

Kolikrát profesor Karas vysloví heslo a zároveň název filmu, to jsem nespočítal. Jako by chtěli tvrůci zdůraznit hlavní motiv snímku, který mě zase tolik nezaujal. Jistě, našel jsem několik úsměvných věcí. Hugo Haas byl skvělý, do role se hodil. Mě zaujala také mladinká Adina Mandlová. Ale to mravní poučení v závěru. Víte, když si uvědomíte, jaká ve skutečnosti byla doba první republiky - ač stále dokola opakuju, že ji miluju, a jak se chovali sami herci a vůbec slavné osobnosti, pak vám opakování mravnosti přijde docela úsměvné. ()

Pete

Zápletka se točí kolem Haase, který nechce dřívější nemanželskou dceru přiznat svojí nové "mravopočestné" rodině. Frič to celé kočíruje levou zadní se svou pověstnou lehkostí, a já se znovu ptám: Opravdu nelze i dnes, pravda v jiném století a zcela odlišných podmínkách, natočit něco tak krystalicky čistého, naivního, a přesto nesmrtelně vtipného? ()

worm14

Zvlášt v dnešní době neskutečně vtipné. Z profesora (Hugo Haas), který při sebemenší příležitosti hláškuje s vážnou tváří: "Mravnost nade vše" prostě nebudete moct :D Mravnost nade vše je typickou prvorepublikovou komedií a patří spíš k těm lepším. Stojí za vidění. ()

pOne

Musím ocenit především "nadupanost" této české komedie. Koncentrovaná jednohubka, řekl bych. Jednotlivé zápletky by vydaly na seriál. Tady je máme v necelých 80 minutách. Docela kontrast při srovnání s valnou většinou dnešních komedií (a filmů obecně). ()

natalanka

Krásně doladěná komedie. Věrka Ferbasová je prostě úžasná komička. A Hugo je jí skvělým sekundantem. A na koho se těším úplně ze všeho nejvíc? Až propukne ve smích Saša Rašilov. To je ten nejchytlavější smích jaký znám. Nádherný a srdečný. U filmu se skvěle pobavíte. Zaručuji :-)) ()

infernet

Jedna z těch lepších prvorepublikových komedií, která si navíc dělá i otevřenou srandu z pokrytectví, což je na svou dobu jistě odvážné. To samo by vydalo za hezké tři ***. Já musím ale přidat ještě jednu za "chorobný" smích Saši Rašilova, který příjde jakoby náhodou vždy, když se to nejmíň hodí. ()

fugyx

Len tak som zbadal tento film medzi odporúčanými, a tak som sa odhodlal pozrieť si ho. A neľutujem. Bavil som sa od prvej scény po celý čas filmu. Členky spolku, voňavka a podobné detaily ma celkom pohltili. Najmä hlavný hrdina, ktorý sa snaží ututlať svoju dcéru. A smiech pána Rašilova st. na tých správnych miestach je nákazlivý. Film mi spríjemnil večer :) ()

Gig

Úžasná komedie,co nestárne. Humor Haase je unikátní. Ač to člověk zná, tak vždy mě dostane, když se Saša Rašilov začne, ani ne smát, jako řechtat. Vždycky jsem uvažoval odkud znám tu hudbu na pozadí. Podobné motivy pzději autor hudby použil v Cesta do hlubin študákovy duše. Mimochodem s tím si nelámalo hlavu vícero hudebních skladatelů. Např Julius Kalaš a jeho motivy v Aleně vs Pyšná princezna nebo rozverná píseň v Pyšné princezně vs Anděl na horách, když se Anděl procházel po horách a oprašoval jehličnan.... Vraťme se k filmu. Vždycky když vidím název filmu v televizním programu, uvažuji o který film jde. Pletu si ho podle názvu s panem profesorem, kterého taky hrál Hugo Haas a kde si zahrál dvojroli, teedy se svým paňáce. Apropos taky vynikající film. Pro mě tento film má název Káčátko. Víš, ty jsi pro mě holčička :) ()

PetraMishka

Do domu úcthodného profesora, který hlásá mravnost nad vše, se vloudí jeho nemanželská dcera a vše obrací vzhůru nohama. Omylem si všichni myslí, že je jeho milenkou, než nakonec zjistí pravdu a vše dobře dopadne. Haas je jako ctihodný pan profesor naprosto dokonalý, Ferbasová krásně živelná, Adina Mandlová bez líčení opravdu krásná a naprosto přirozená. Mně se ale nejvíc líbil Saša Rašilov, který každou lež a novou situaci naprosto krásně shodil smíchem. ()

sharka.68

Podívejte se, já mám sexepíl .... littlšoufl a nádherný řehot Saši Rašilova... tento film nikdy nezestárne, protože jeho myšlenka je věčná.. ;-)   ()

Lex.San

Skvělá česká veselohra plná dodnes platných pravd – od těch vznešených až po ty bolestivější. Hlavně ta, že na vzhledu opravdu záleží – 4* (7,5/10) ()

paniColombova

Vynikající film. Vždy jsem si myslela, že černobílé filmy se vyznačují nudným dějem. Naopak. Jen čumim jak kouzelné a nezapomenutelné příběhy vymýšleli režiséři v té době. Hugo Haas je prvotřídní herec, obyčejný a přitom tak osobitý. ()

Aethra

Člověk se až diví, jak málo se toho za těch 70 let změnilo. A ještě více se diví, jak milý, vtipný a chytrý film bylo možné natočit v tak krátkém čase. ()

O_Peki

Hugo Hass je můj nejoblíbenější prvorepublikový herec. Až na vyjímky co film to perla. A tahle perla je obzvláště podařená. Dávám plný počet a nechápu pro české televize místo normalizačních seriálů a různých šou nesáhnou raději po něčem podobném. ()