Emily (Rooney Mara) a Martin Taylorovi (Channing Tatum) jsou dokonalý a úspěšný mladý pár, který má vše, nač si vzpomene. Pak si však jde Martin sednout na čtyři roky do basy za zneužívání informací v obchodním styku a jeho život se promění v peklo. Stejně je na tom i Emily, která zůstává v relativním přepychu jejich manhattanského bytu, ale celou tu dobu se utápí v příšerných depresích. Když se nakonec pokusí o sebevraždu, nastupuje na scénu psychiatr Jonathan Banks (Jude Law). Protože se Emily zuby nehty brání zvažované hospitalizaci, dohodnou se na sérii terapeutických setkání a na užívání antidepresiv. Aniž to tuší, právě tohle rozhodnutí oběma zásadně změní život. Emilina léčba totiž nepokračuje, jak by podle lékařových plánů měla, a tak jí předepíše nové léky, jež by měly její psychické potíže minimalizovat. Tyhle pilulky však mají děsivé vedlejší účinky – mají moc zničit manželství, pověst do té doby respektovaného lékaře, mohou dokonce zabíjet – ale kdo za to bude zodpovědný? Zničený Banks, jehož kariéra se ocitla v troskách, se rozhodne najít odpověď na tuhle otázku za každou cenu. I když riskuje, že přijde i o to málo, co mu ještě v životě zbývá. (oficiálny text distribútora)

honajz

Tak nějak mám pocit, že Soderbergh sám netušil, co vlastně chce natočit. Jestli něco z Lynche, kritiku farmaceutických firem, nebo „erotický“ thriller á la Color of Night, případně heist movie. Protože film není ani jedno, ale od každého trochu v něm je. Jediné, co asi věděl, že to bude plynout pomalu ve sterilních a čistých záběrech (i ta auta v garáži jsou všechna vyleštěna do neuvěřitelného lesku) a sterilních a čistých prostředích, na pozadí bude pomalu brnkat psychedelická hudba, hrající na nervy diváka, a příběh bude tak nějak pomaličku odsýpat, až ty zvraty vlastně skoro nebude možné včas podchytit. Když odmyslíme všechno to ozvláštnění - jež mně osobně, možná proto, že nejedu na drogách, nesedlo - zůstane nám taková vachrlatá a nijaká historka, kterou bych bral v nějakém televizním seriálu na ploše 50 minut, ale ne tady a takto. Mimochodem, solným roztokem měl film logicky skončit, nechápu rozhodnutí, jaké bylo učiněno, protože pak už se šlo proti logice. ()

Ivoshek

Ale jo, jo, bavilo mě to. Uměl bych si představit finále malinko jiný, ale i tak. Je to správně zamotaný a člověk neví, na čem je. A i když to ví, čeká, jak se věci budou motat dál. ()

HellFire

Inteligentní. Opravdu inteligentní. Mám rád filmy, ve kterých se hrdinové dostávají do typů situací, na které nepomyslí ani divák. ()

Thomick

Slušná nuda, která má docela příhodně na štítě jméno Stevena Soderbergha. Ne snad že by to měla bejt jeho chyba, spíš naopak. Soderbergh poměrně banální příběh odvyprávěl se všema svýma serepetičkama (slow motion záběry, četný plížení se s kamerou po stole apod.) a někomu to holt ke spokojenosti stačilo. Well, I didn't buy it. K hereckýmu ansámblu: Zeta-Jones by se už měla omezit jenom na přihlouplý romkom, Law by se snad ještě mohl pokusit zbavit stařecký visáže z Anny Kareniny, role jeho manželky se měla obsadit mnohem, mnohem líp (nechápu ten prostor i happyend, co dostala), Mara si timhle vysloužila mou větší pozornost a Tatum ... je furt ten samej Tatum, co k němu víc říct? ()

Havenohome

Človek ide do kina na tajomstvá o farmaceutickom priemysle a nakoniec dostane prvotriedny thriller. Hneď mi to bolo podozrivé, veď čo nové sa človek môže dozvedieť o svete? Že sú lekárnici skety, čo chcú vyrýžovať na našich zhypochondrovatelých telách a mysliach nejaký ten groš, je stará známa vec. Pre takéto posolstvá netreba chodiť do kina (Pozdravujem bratov antiglobalistov a konšpirátorov). Namiesto svetoborného odhalenia sa radšej pozabávajme na umne napísanom napätíčku. Soderbergh pochopil, že na depresiu lepšie ako lieky zaberá poctivo urobený film. :) ()

claudel

Excelentní výkon Rooney Mara, to chci a musím zdůraznit. Thriller, k němuž jsem přečetl jednu pozitivní recenzi, a pak je opravdu lepší nic nevědět, nepátrat, nezjišťovat a nechat se překvapit dějem. Scénař je silnou stránkou příběhu, když jsem párkrát zapochyboval, že se to odvíjí trapným nebo hloupým směrem, byl jsem vzápětí vyveden z omylu. Celkové rozuzlení je překvapivé a snad i trochu logicky snesitelné. Na závěr, stejně jako na začátku, vyzdvihuji špičkový výkon Rooney Mara. ()

ARI50

Zamotané a náročné drama na moji hlavu, ne že by to bylo zlé herci samozřejmě zahráli velmi dobře ale celkový nápad filmu mě prostě nebavil a nebral takže asi tak. ()

JASON_X

Na Side Effects mě nalákaly tři návnady: 1.Rooney Mara v hlavní ženské roli (myluju jí) 2.jméno režiséra 3.anotace "psychologické drama". A ani jedna z návnad mě nezklamala. Rooney Mara byla úžasná (myluju jí), režie standardně dobrá, no a psychologická (i psychiatrická) zápletka tam byla trochu také, i když spíš sloužila pouze coby pozadí ke kriminálnímu filmu. SPOILER: Upozornění pro militantní feministky a všelijak zapšklé ženské: Jedná se dle mého názoru o film silně misogynní - hlavní hrdinka je vypočítavá a bezcitná mrcha, její lesbická kumpánka (Beta-Jones) je vypočítavá, bezcitná a ještě navíc zlá mrcha, no a třetí mrcha, nenápadná ale přitom zdaleka největší, je žena hlavního hrdiny (výborný Jude Law). Žena, která svého muže při prvních náznacích potíží peskuje, komanduje, podezřívá a nakonec opustí i s dítětem, aniž by mu zkusila uvěřit a pomoct, je monstrum horší, než obě předešlé mrchy dohromady. A ten vůl jí ještě nakonec vezme automaticky na milost (to je také prosím moje hlavní výtka filmu, respektive scénáři, že touto plochou a špatně propracovanou dějovou linií dělá z chlapů blbce). No ale zase na druhou stranu to lišák Law prvním dvěma mrchám pěkně spočítal, vrátil i s úroky a dal sežrat i s navijákem, takže čest mužů byla naštěstí zachráněna... (A jestli bude někdo brát tyhle moje kecy příliš vážně, tak je vůl, respektive volovina... tedy kráva). ()

mm13

Vycizelovaný thriller, žiaľ iba thriller. Zatiaľ čo prvá polovica sa nesie v príjemnom atmosférickom duchu plnom mrazivých náznakov, ktoré ponúkajú priestor na rozjímanie nad postavami a klbkom vzťahov medzi nimi, finále slúži už iba a len žánru, naviac je fest pritiahnuté za vlasy. Vo výsledku sú Vedľajšie účinky chladnejšie než srdce najvypočítavejšej mrchy. Že by zámer? Možno, ale u mňa sa minul účinku. ()

Sawy

Další mrazivý, perfektně napsaný a technicky precizní Soderbergh. Narozdíl od Nákazy, která byla relativně přímočarou žánrovkou, tentokrát tvůrce nejvíc fascinuje žánrovou proměnlivostí a způsobem, jakým neustále mění vypravěčskou perspektivu, takže až do konce si divák není tak docela jistý, na čem je a na co se to vlastně dívá. Na artové znázornění rozložené ženské psychiky? Na paranoidní konspirační thriller? Na detektivku? Vedlejší účinky je skutečně oříšek zařadit. A paradoxně jim tak v mých očích chybí nějaký jednotící prvek, který by jim vtisknul jasnou tvář, emocionální středobod, který by mi pomohl překonat tu chladnou skořápku okolo filmu. Ale to je zkrátka ten odosobněný Soderbergh. Chladně precizní realizátor, který se tentokrát pustil na tenký led thrilleru a udělal z něj cosi, co se velmi nepříjemně zarývá pod kůži a vrtá člověku hlavou. Žádná snadná řešení, žádná příjemná podívaná, ale chytře napsaná multižánrovka plná špičkových herců (Jude Law snad nikdy nebyl lepší) potěšující svou precizností a inteligencí, ale malinko postrádající duši. Zahlédl jsem její záblesky, které patřily k nejlepším okamžikům filmu, škoda že jí tam nebylo víc, pak by šlo o skutečně dokonalý a inspirativní počin. Takhle jen silný nadprůměr, který se ale bude těžko dostávat z hlavy. 80 % ()

Morholt

Bezkrevnost a rutina, tedy věci, které jsem vyčítal třeba Zkratu a Nákaze, se vypařily a Soderbergh rozehrál skvěle vygradovaný thriller s originálním scénářem, mrazivou atmosférou a závěrečnou třicetiminutovkou, která nedala vydechnout. Z herců jsem se nejvíce obával Chaninga Tatuma, ale díky bohům tu hraje jen třetí housle. Nechává tak vyniknout dvojici Rooney Mara-Jude Law, jimž zdatně přicmrndává Catherine Zeta. Tohle je prostě paráda. 90% ()

Coleator

Tak tohle je pro mě zatim největší překvapení roku 2013! O filmu jsem si dopředu nezjišťoval vůbec nic a vyplatilo se - skvěle zpracované, velké množství zvratů, velmi dobře zvolení herci... Jsem zvědavý, jestli letos v mém žebříčku tento film někdo překoná :) ()

MonaSax

Brilantně zamotaný film jako klubko nití a v druhé polovině neustále příjemně i nepříjemně překvapující. Velice zajímavé pro mně bylo hlavní téma - prášky, šílenci a diagnozy. Za Rooney Maru snižuji hodnocení, její herectví mi není úplně sympatické, ale její kamarádství s Zetou-Jonesovou mi udělalo nesmírnou radost, škoda, že to bylo tak krátké. ()

Handle

Po těch nadšených recenzí a zajímavém námětu jsem čekal pecku, avšak nakonec mě film v podstatě zklamal. Není to špatné, ale není to ani nic, z čeho bych jásal. Když se nad tím zamyslím, tak tam nebylo ani napětí, jen jsem byl zvědavý na závěr. Já osobně bych prostě Vedlejší účinky nedoporučil a to nemluvím o tom, že mi tak za týden naprosto vyšumí z hlavy. Slabé 3*. ()

seale

Prokousat se nudným začátkem tohoto filmu bylo obtížné, skoro jsem to vzdala. Ale zkusila jsem tomu dát naději. Naštěstí se děj rozvinul a dalo se to dokoukat, i přesto si ale troufám zápletku a styl filmu označit za lichý. ()

ScarPoul

Burns napísal scenár v ktorom ide o tradičnú schému v ktorej hľadáme kde je pes ( pravda) zakopaný. A hoci Soderbergha ako režiséra moc nemusím, pretože podľa môjho názoru nemá rukopis a je skôr rutinnér - keď sa mu niečo podarí, tak sa mu to podarí riadne. A Side Effects je presne taký film. Minimalizmus mu sedí viacej. Dobrý scenár mu umožňuje sústrediť sa skôr na postavy, ako na atmosféru ( ktorá mu nejde) a v konečnom dôsledku vzniká celkom funkčný film, ktorý sa dá zapamätať a ktorý stále prekvapuje, čo sa týka motivácií a podávania informácií smerom k divákovi. Pre mňa veľmi príjemný oldschool v novom háve stavajúci hlavne na umiernenom a presnom hereckom podaní skvelého Jude Lawa. ()

maseer2

špičková práce s parádními hereckými výkony (zejména Rooney Mara a Jude Law).. takhle jsem na každičké sekundě toho, co sleduju, nevisel už pěkně dlouho.. a ačkoli ten závěr možná mohl působit trochu míň krkolomně, nevidím žádný důvod nedat plný počet (s malinko odřenýma ušima).. ()

Tatum rodičem na plný úvazek

Tatum rodičem na plný úvazek

01.06.2015

Channing Tatum se hodně drží akčních filmů a komedií, ve Vedlejších účincích nebo Honu na lišku ale předvedl, že zvládne i dramatickou roli. Kde se bude o oscarovou nominaci rvát příště? Jeho zájem… (viac)

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz