Profesor chemie Barney se učí ovládat svůj tep a chystá neobvyklý experiment, který osudově zasáhne do života mladých snoubenců Jeffa a Diany. Ti si vyrazili ze Seattlu na výlet, a přestože se cestou pohádali, hned si slíbili, že se nikdy neopustí. Vzápětí však Diana během krátké zastávky u benzínové pumpy záhadně zmizí. Policie se jejím zmizením odmítne zabývat, protože se domnívá, že dívka milence opustila. Jeff se však nevzdává a rozhodne se pátrat na vlastní pěst. Po třech letech, bez práce a bez peněz, však stále nemá žádnou stopu. Ve chvíli, kdy se v baru seznámí se sympatickou servírkou Ritou, všimne si jeho plakátu s prosbou o pomoc skutečný pachatel, který Dianu unesl a zabil, profesor Barney. Přestože žije jako usazený a spokojený otec rodiny, nedokáže odolat nutkání a rozhodne se ve svém zrůdném experimentu pokračovat s Jeffem. Vyhledá ho a přesvědčí, aby s ním odjel na místo zločinu. Cestou mu podrobně vypráví nejen o svých pohnutkách, ale také o přípravách na zločin. Nakonec ho přesvědčí, že pokud chce zjistit, co se s ní opravdu stalo, musí se vydat do jeho rukou. Mezitím Rita zjistí, že Jeff odjel s vrahem své snoubenky a když neuspěje na policii, vydá se ho sama hledat. Podaří se jí zjistit polohu chaty, kam Barney Jeffa odvezl. Dorazí včas? A pokud ano, podaří se jí zachránit Jeffův život? Začíná smrtící závod s časem a ví to ona i vrah. (oficiálny text distribútora)

Petrus1

Nevím, jestli byl úplně ten nejlepší nápad dodívat se na originál, jít se vyčůrat a zapnout remake. Kdybych bývala byla tušila, co mě čeká, asi bych se vyčůrala, vyčistila zuby, pomodlila se za to, aby nikdo nikdy už žádný remaky netočil a šla spát. Ono to zezačátku je vlastně úplně to samý – ty samý dialogy, ty samý scény...akorát jiné herecké (nikoliv režisérské) obsazení a prostředí. Klidně bych Kiefera a Jeffa prohodila. Bridges na mě tak nějak působí jako úchyl od první scény – prkenný, lehce pajdavý, se slizkým úsměvem. Postupem času se to s originálem trochu rozchází a já si docela chrochtala, že to je snesitelnější, sympatičtější, logičtější, uchopitelnější a svižnější. Dokonce bezpečnější, protože v Americe vám na rozdíl od Francie nevykradou nezamčený auto. Blbost. :-) Ano, blbost je to výstižné slovo, které mě napadlo, když očekáváný konec nebyl koncem, ale pouze začátkem čehosi, co z toho sice udělalo aspoň částečný horor, ale naprosto dokonale pohřbilo tu syrovost a znepokojení, který vyznívá z originálu. Hollywood si žádá, scénárista píše a Evropan pláče. Původně jsem chtěla hodnotit stejně jako originál, ale za ten naprosto zbytečně natahovanej a změněnej konec nemůžu. Pokud se na to dívat chcete, vyberte si jen jeden film. Já každopádně už nemusím vidět znovu nic z toho. ()

kingik

A mně se Záhadné zmizení líbilo. Jeff Bridges byl jako psychopat nepřekonatelně dobrý, Sandra Bullock v roličce unesené oběti okouzlující a Kiefer Sutherland, který po ní celou dobu pátrá, moc do své role sice nedal, byl však přijatelný, ale jinak to fungovalo dost zajímavě. Napětí jsem nepostrádal a finále v lese s následným zakopáním Kiefera pod zem se vydařilo. Je to zkrátka zdařilý thriller se skvělým Jeffem Bridgesem a to mě bavilo. 90% ()

JASON_X

Jo to tenkrát ještě v ryze béčkových filmech hráli áčkoví herci, a ta béčka bývala i tak nějak jakoby áčkově, respektive seriózně natočená. Neslo to s sebou ovšem i nějaké ty mínusy, třeba že herci přehrávali jak na divadle, nebo že děj byl zasviněný nějakou sterilní středoproudovou cajdákovitou "hudbou", nebo že scénáře byly plné absurdit a zároveň bylo vždycky předem na tuty jasný, jak to všechno nakonec dopadne. Ale nic naplat, pořád chovám k takovýmhle devadesátkovým VHSkovým béčkům jakousi iracionální náklonnost a leccos jim prominu, vždyť se mi u nich kdysi zformovala moje narušená osobnost. Jinak Sutherland nemastný neslaný jako vždycky, Travis afektovaná až běda, Bullock ještě před zenitem, proto ta "vedlejší" role, ale potlesk sklízí Bridgesův filosoficky založený sadistický psychopat. A propos já být rejžou, budu chtít po pár letech natočit dvojku s Bridgesovou filmovou dcerou v hlavní roli, na svůj věk byla tahle holčina docela zajímavě ujetá a v dospělosti měla myslím zaděláno na poměrně solidní schízu; škoda, že její postava nedostala ve scénáři obsáhlejší part. ()

Pohrobek

Georgi Sluizerovi se tento film celkem povedl. Není se čemu divit, neboť se jedná o remake jeho vlastního filmu Spoorloos, jejž natočil ještě ve své vlasti, v Nizozemsku. Film se líbil i v Hollywoodu, ovšem - jak už to bývá - kritikům, pročež byl Sluizer vlastně přiměn k tomu, aby si ho zopakoval, k čemuž mu byly poskytnuty i poněkud slavnější herecké osobnosti. Mě tedy originál zaujal o dost více. ()

Phobia

Kteří šuldové mají na starosti programovou nabídku televizí? Konkrétně se ptám, proč různé romanticko-komediální sračkolády, Gyndy v Růžové zahradě a podobné "mega"chrchle zabírají hlavní vysílací čas, zatímco filmy zavánějící zajímavostí, napětím a alespoň náznakem kvality končí upíchnuté v nočních hodinách? To mi bylo hned křišťálově jasné, že z "Vanishing" uvidím v nejlepším případě první polovinu, než natvrdo zaříznu (což bude jedině rozumné, protože nadřízeným se kdovíproč nezamlouvá spánek zaměstnanců v pracovní době). V tomto filmu Jeff Bridges nemá problémy s pochcaným tepichem, nemusí zachraňovat duševní zdraví žádného pošahance, kdepak, tentokrát se realizuje jinak. A Kiefer Sutherland si neumí pohlídat holku, takže musí trávit celé roky pátráním po ní... A jestli ji najde? To já bohužel nevím, tak vám to ani nemůžu vyžvanit. Ale však ono mi nějaké warez fórum vytrhne trn z paty, dokoukám si to až do konce, nas*at na TV;-). Zatím 70% za nadějný potenciál filmu. EDIT: Dokoukáno - a dokonce mi to dali v rozumném čase, to snad někdo odpovědný četl můj kometář:-). Sado a psychohrátky Jeffa Bridgese opravdu stály za to, působil na mě vskutku věrohodně šíleným dojmem jinak racionálně smýšlejícího člověka. Kiefer odvedl uspokojivý standard, a odpůrce Sandry Bullock můžu uklidnit: nebudete její hysterické záchvaty v tomto filmu snášet nijak dlouho (SPOILER: pokud ji hodně nesnášíte, nenechte si "Vanishing" ujít;-)) . Bohužel musím z původního hodnocení ubrat, protože to nějak nefungovalo tolik, jak mohlo - s tímhle scénářem šel vytvořit jistě napínavější film, takhle to ve slušném nadprůměru udržuje pouze dobré obsazení. 68% ()

• Americký hitchcockovsky ladený triler nakrútil režisér George Sluizer podľa románu Tima Krabbého Zlaté vajce. (ash99)
  • Film je remakem nizozemského snímku Spoorloos (1988), oba filmy jsou prací stejného režiséra. (Caminzind)