Cisárov pekár a pekárov cisár

• Československo Císařův pekař - Pekařův císař (viac)

Legendárna historická veselohra, v ktorej Jan Werich exceluje v dvojúlohe cisára Rudolfa II. a pekára Mateja, ktorý sa cisárovi veľmi podobá, len je o 25 rokov mladší. Cisára viac ako vládnutie zaujíma umenie, krásne ženy a najmä jeho alchymistická dielňa. Kým robí všetko preto, aby našiel legendárneho Golema a elixír mladosti, dvorania pripravujú spiknutie, v ktorom ho chcú pripraviť o trón. Vďaka náhode sa však vládnutia ujme pekár Matej... (RTVS)

AIMÉE

Jámalalicha jámalalicha i paprťáláv, chánu a chánu a chánu, džálala džálala a paprťála ... Patláma patláma patláma a žbrduch. (aneb jak jednoznačně první díl předčil ten druhý aneb kterak Jan Werich stvořil Císaře) ()

fredisek

Až teď jsem si uvědomil, kolik propagandy v tom filmu je. Se vší úctou k Werichovi, tohle bylo moc, i když samozřejmě nevím, co ho k něčemu tak příšernému, jako je finální scéna druhého dílu, donutilo. Dřív jsem snímek bral jako pohádku, dnes to vidím jinak, a zajímalo by mě, proč to pořád televize vysílá, zvlášť když důchodci jak známo mají selektivní paměť a jak známo chodí k volbám nejčastěji... ()

Movie Gourmet

Zlatý fond české kinematografie. Na ten film se dá koukat téměř pořád. Ve scénáři a dialozích je jasně čitelný Werichův rukopis. Celé je to dobře napsané, dobře zahrané a nepostrádá to vtip. Verdikt: 5* a 85 %. ()

Garch

Natočeno dokonale. A budovatelství? 6 let po válce prakticky všichni věřili, že "všichni dohromady uděláme moc". Že byli obelhaní zjistili záhy. ()

mira007

Ateliérový velkofilm, kde exceluje Jan Werich, ale natáčený v době tý nejhorší komunistický krutovlády, proto to má takový budovatelský odér ( ikdyž musím uznat, že je stlačen autory na povinné minimum - klobouk dolů ).. přesto na tenhle film nerad koukám při vědomí jak profesní život hlavních herců byl po roce 1948 hodně smutná degradace talentu a umu tak jako ve všech oborech týhle země. ()

laepus

Zub času nikdy neohlodá Werichovo herectví a Fričovu režii. A ta proklínaná propagačka na závěr? Copak nevidíte, jak je to záměrně přehnáno? Brdečka se musel moc smát, když tohle vymýšlel :) ()

Untentrauer

Film, ke kterému jsem musel "uzrát". Většinou to mám právě naopak - čím starší jsem tím spíše zjišťuji, že to co se mi líbilo dříve už není tak skvělé to ovšem neplatí pro tento film. ()

Oxymoron

Slavní mudrci, vzácní chemici, slovutní mistři, páni magistři, astrologové, geometři, agronomové, psychiatři, páni docenti geologie, psychologie, theologie, nemocí zhoubných, nemocí zjevných, nemocí latentních, vynálezcové věcí patentních, magnificence, zkráááátka TENHLE FILM JE SKVOST ČESKÉ KINEMATOGRAFIE. ()

Brejlil

Po mnoha stránkách je to film pozoruhodný. Svojí výpravou (na české poměry té doby nevídanou), vizuálními efekty (dvojscény Werich-Werich byly neobyčejně pracné, a prakticky nic takového se potom nezkoušelo) a humorem, který vycházel z poetiky Osvobozeného divadla. Také obsazení působí jako výčet toho nejlepšího, co se tehdy dalo do filmu se svolením strany dostat. Bohužel je tu i druhá strana mince. JE TO PROPAGANDA, byť velmi dobře maskovaná. Werich možná filmu opravdu věřil, a myslel si, že vybruslí, ale pachuť kolaborace na něm zústává. Ale i tak. Lepší film 1. poloviny 50. let snad neexistuje. ()

waits

Přes nepříjemný oder 50.let a probublávající revoluční nadšení poklonkující znárodnování je tohle hereckým koncertem mnohých a hlavně Jana Wericha. Ta radost vidět pod Fričovým vedením jeho a nedávno omilostněnou Natašu Gollovou! I v kontextu doby nechutné "když všechno všechněm dáme" pozvedne Werich na nesmírně působivou záležitost. Velká škoda latentně likvidovaného hereckého Werichova života velkou stranou bolševiků. Máte u mě další z vroubků, soudruzi.. ()

Vesecký

Od malička tenhle film miluji. A dnes víc než kdykoliv předtím, když si uvědomím, jaké skutečné poselství tento skvost přinášel. Když Werich zpívá v písničce "Ten umí to a ten zas tohle" o tom krásném zítřku, kdy všichni všechněm všechno dáme a všichni všechno budem mít dohromady, tak se dnes víc než dřív rozpláču skutečným smutkem nad tím, že se nám to nepodařilo a že jsme zase ohrožováni Russwormy, kteří chtějí uzurpovat za pomoci ničících strojů celý svět, kdy houstičky z našich pekáren jsou zase šizené a nikoliv krásně vypečené, že vypečení jsou akorát zase ti nahoře... A že se ti naši nejvyšší zase historicky znemožňují. Tolik nádherných myšlenek má tenhle film, že se to nedá vypovědět. Zakletých do vynikajícího werichovského humoru plného lidství, lásky k prostým lidem, kteří jsou živi ze své práce. ()

Hepy13

Bez Golema, Šemhamforáše a fantastického, obzvláště vypečeného kuchařského císaře Jana Wericha, žádné vánoce nejedu! O tom co všechno je na tomto filmu skvělé se rozepisovat nebudu, to by bylo opravdu na dlouho. To raději stravim 2 hodiny s Rudolfem... ''a kolikátý že to vlastně jsme???'' ()

Dispenz

Celkové hodnocení: 8/10    Art: 8/10    Akce: 6/10    Vtip: 8/10    Napětí: 6/10    Láska: 8/10    Soundtrack: 7/10         6/2022   (35mm film) ()

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014

12.03.2014

Ve věku 85 let dnes zemřela Věra Chytilová, svérázná režisérka a scénáristka. Studovala architekturu, později FAMU. Pracovala jako manekýnka, kreslička, poté na Barrandově jako klapka a pomocná… (viac)