Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama

• Česko Kapitán Phillips (viac)

Kapitán Phillips je príbehom prepadnutia americkej nákladnej lode Maersk Alabama somálskymi pirátmi, ku ktorému došlo v roku 2009. Režisér Paul Greengrass nám v ňom ponúka kombináciu napínavého trileru a pohľad na širokú škálu dôsledkov globalizácie. Film sa zameriava na vzťah medzi veliacim dôstojníkom Alabamy, kapitánom Richardom Phillipsom (Tom Hanks) a kapitánom somálskych pirátov Musem (Barkhad Abdi), ktorý ho unesie ako rukojemníka. Phillips a Muse proti sebe stoja v okamihu, keď Muse so svojou posádkou zamieria na Phillipsovu neozbrojenú loď. V súboji vôle a odhodlania, ktorý nasleduje 230 km od somálskeho pobrežia, sú obaja muži vydaní na milosť osudu, ktorý je úplne mimo ich kontrolu. (TV Markíza)

runner85

Pán Paul Greengrass po "nádhernom" filme Let číslo 93 sa rozhodol natočiť jeden z ďalších hej Amerických filmov, kde v prvom rade treba ukázať, že všetci im chcú ublížiť no a v tom druhom rade ako si s tým dokážu náramne poradiť. Áno Hanks odviedol skvelý herecký výkon, to je pravda, ale inak je ten film len kopa blábolov a nudy ... ()

JohnMiller

Tak pre mňa je to jeden s najlepších filmov roku 2013. Bolo to dostatočne realistické aby som tomu uveril a nespustil ani na sekundu s hercov oči. Ak nie nič iné tak aspoň herecké výkony na čele s neprekonateľným Tomom Hanksom si zaslúžia Oscara. Dokonale zvolený herci. Námornicí budili dojem že sú skutočne námorníci. (žiadny priteplený pseudoherci) a o pirátoch ani nehovorím akoby ich vytiahli s toho najspodnejšieho ghetta. Je mi jasné že všetko podľa skutočnosti nebolo a niečo tam určite prikrášlili až tak naivný zase nie som avšak je to veľmi uveriteľné.. Beznádej, strach zo smrti v každej sekunde, neustále sa meniace nálady pirátov.. perfektné. ()

FilmFan24

V rukou jiného režiséra než Paula Greengrasse by určitě vznikl "jen" další film natočený podle skutečné události. Dokumentární styl vyprávění svědčí a i když se celý prakticky odehrává na jednom místě, je neskutečně napínavý. Vůbec nevadí, že karty jsou dané už dopředu a víme, že smrt kapitána Phillipse by nikomu nic nepřinesla. Nezbývá mě než pochválit autora hudby Henryho Jackmana, která dokresluje bezvýchodnost situace více než dobře a především Toma Hankse v roli hlavní, který znovu dokazuje, že patří léta mezi hereckou elitu. Výborný je ovšem také Barkhad Abdi v roli somálského únosce. ()

dom156

Známé i neznámé herecké tváře spolu s šikovným vedoucím vytvořili super kompars k tomu, aby mohli nahrát věci, které se skutečně v 21. století staly. Až na zbytečně nataženou délku filmu, jsem se bavil a ke konci filmu jsem vše prožíval se zatajeným dechem. Doporučuji. ()

marleyy

95% Kino. Neskutečný nápor na nervy. Dlouho jsem nebyl tak napnutý, jako při tomto snímku asi hlavně díky tomu, že jsem nevěděl jak to dopadne. Tom Hanks podává vskutku oscarový výkon, taktéž psychopatičtí piráti, kterým jsem opravdu věřil, že Vám ustřelí palici jedna dvě. Scénáře, které píše život bývají nejlepší, tento snímek je zářným a krásným příkladem. ()

Vědma

Když jsem slyšela o této události tenkrát, když se stala, myslela jsem si, že čin kapitána byl hrdinský. Proto jsem měla obavu z typicky amerického patosu. (I když vlastně nevím proč, viděla jsem přece Let č.93 a to skutečně nebyl typicky americký film, vzpomeňte si na totálně zmatenou armádu). Zde je na tom armáda nepopiratelně lépe, i když to trochu působilo jako jít na mouchu s parním válcem, ale samotná postava kapitána nijak glorifikovaná není. Je to prostě jenom takový ten pravý kapitán jako z Titanicu. Ten co si je vědom, že lodní kapitán by měl být jeden z nejstatečnějších lidí na světě, ať se bojí sebevíc. Piráti jsou obsazení skvěle, působí naprosto přirozeně, rybáři, kteří když nemůžou lovit ryby, loví lodě, člověk je nenávidí a současně chápe to jejich zoufalství, v kterém jednají. Vynikající film, který zpracovává téma na první pohled atraktivní, ale když se nad tím člověk zamyslí, bylo sakramensky těžké tomu dát tu formu, která by po celou dobu byla napínavá a zároveň uvěřitelná. ()

Dont

Zatímco dánský snímek Únos kladl důraz na vyjednávání mezi unesenými námořníky a vedením velké logistické společnosti, tak Kapitán Phillips poplatně svému názvu staví zřetelně do popředí postavu Toma Hankse a hned za něj pak somálské piráty. Ti dostali mnohem větší prostor, ale stejně jakoby to nebylo dost. To je asi jediná moje výtka filmu, mohlo to být ještě o něco méně černobílé a Muse mohl být „rovnocennějším“ partnerem Phillipsovi. Zkrátka ještě více přiblížit africký pohled na věc. Jinak filmu rozhodně nechybí dramatičnost, precizní zpracování ani skvělé herecké výkony. Skutečně mě bavilo se na tenhle film dívat, Paul Greengrass odvedl prvotřídní práci. ()

Aleee89

Kapitán Phillips je výborný film, precizně zrežírovaný, chytlavý, nenudíte se u něj, napětí je dávkováno s přesností, o dějové zvraty není nouze, i když je to v podstatě docela standardní příběh. Tom Hanks je správný sympaťák, kterému fandíte. Civilní, lidský, prostě chlap s velkým CH. Zajímavé je to o to více, že snímek vychází ze skutečných událostí. ()

kajas

Hanks je tradičně skvělý, což zřejmě diváky nepřekvapí, ale opravdu jsem neměla potřebu strachovat se o život jeho postavy. Až závěrečná dvacetiminutovka vytáhla v mých očích tento snímek do mírného nadprůměru. Greengrassovo zpracování 11. září zůstalo nepokořeno, působilo úderněji a ne tolik zdlouhavě. ()

L_O_U_S

Hrozně nemám rád, když je kvůli scénáři od začátku znát, že se něco podělá. Postavy vedou patetické proslovy, aby si divák za pár chvil uvědomil, kolik je toho v sázce. Ale tady ne. Greengrass a spol. rozehrávají Kapitána Phillipse jako film o rutinní plavbě, kde se postavy chovají naprosto přirozeně a nemají potřebu házet na diváky průhledné expoziční fígle. Stejně tak Tom Hanks je jako kapitán Phillips prostě jen kapitánem, na kterého je toho ke konci filmu už opravdu moc. (1 086.) ()

higuain

Kapitán Phillips byl natolik chytrý a obratný, že dokázal od pirátů uchránit svou loď s celou její posádkou. Jeho však musela vysvobodit armáda. Greengrass je mistr v tom, jak dokáže z víceméně neakčních záběrů udělat kvalitní akční scénu. Do diváka tak pumpuje energii i v momentech, kdy se zdánlivě nic moc neděje. Roztřesená kamera a překotný střih zde nejsou přítomny v takové míře jako v bourneovkách. Naproti tomu si Greengrass pomáhá majestátními záběry na obrovské koráby na volném moři nebo Jackmanovou hudbou vyboostovanými manévry amerického námořnictva. ()

radektejkal

Do poloviny filmu hodně dobrodružné. Co bych mohl čekat od druhé poloviny? Asi ještě větší dobrodružství. Ale já nemám dobrodružství příliš rád (není mi už patnáct), ve filmu ani v životě, takže bych měl jen více toho, co nemám rád. A tak si raději zbytek filmu promítnu ve fantazii (rekvizity už znám). Nevím ještě jestlii nechám oba kapitány, aby se zkamarádili a nechám je společně bojovat proti válečné lodi, která je pronásleduje, nebo nechám bystřit jejich mozek tak dlouho, až jeden přechytračí druhého. Výdyť v tomhle světě je všechno možné, dokonce i to, že se v nebezpečné oblasti čtyřem pirátům nepostaví jednotka rychlého nasazení (dva muži stačí bohatě), když u nás celé po zuby ozbrojené družstvo, spolu s kamaramany, vyrazí zatýkat zloděje. A nebo si místo toho pustím píseň Grateful Dead "Alabama Getaway: "Thirty two teeth in a jawbone / Alabama cryin' for none / Before I have to hit him / I hope he's got the sense to run." Pokračování druhý den: Na film jsem se sice nedodíval, ale hodnotím ho dobře, protože materiál k přermýšlení přece jen poskytl. Vzpomě jsem si na funkční domobranu v Západních státech, znám ji osobně z Anglie a Dánska. Tady nebyla ani minimálníí "loďobrana". Kolem západní výspy Afriky byly neozbrojené obchodní lodě posílány tedy jako "easy meat", "návnada" či z jiného blízkého politického důvodu, který se ozřejmí v budoucnu. Možná ale, že tento projekt už ztroskotal, ostatně jako celý projekt na "vylidnění Afriky". ()

Colonist

I když je to dobrý film s vynikajícím hereckým výkonem Toma Hankse, při sledování se mi pořád honila hlavou jedna myšlenka - bylo opravdu nutné, aby byl o této události natočen více než dvouhodinový film? Nestačila by jen nějaká dokumentární rekonstrukce? Nevím, podle mě to není tak silné téma, aby to tu dlouhou stopáž utáhlo. Zas tak napínavé, jak se film tváří, mi to nepřišlo. Hanks je výborný, herci v rolích somálských pirátů také (velmi uvěřitelní) a celé je to sakra dobře natočeno, ale místy jsem se nudil. Ale ten problém je asi zkrátka ve mně... ()

Martpod

S lehce dokumentárním nádechem velmi dobrá dramatická jednohubka na relativně neohrané téma. Stísněná atmosféra, řádně chaotické scény, dobře rozjetý začátek, trochu pomalejší střed a dostatečně vyhrocený konec až z toho trochu mrazí, občas trocha toho hrdinského patosu, který tu ale vlastně nevadí, ostatně od filmu zrovna s tímhle obsazením se dal čekat. Rozhodně patří mezi to lepší, na co se teď dá v kinech narazit. ()

stuntmanMIKE

Hanks proste vie hrať... fakt. A záver filmu je skutočne vygradovaný ako sa patrí. Problém však je, že na ten záver si človek musí počkať dve hodiny. Dve hodiny, ktoré sa vlečú jak hovno pri zápche. Ja viem, že Zelený trávnik buduje atmosféru...aj to mi je jasné, že vykresluje charaktery únoscov, ale ono je miestami fakt kurevská nuda. Nehovoriac o tom, že americké námorníctvo si zase prihrialo polievočku tým, že ich vykreslili ako profesionálov najťažšieho kalibru... ale to mi v tomto prípade až tak nevadí. Každopádne keby sa film bol skrátil o pol hodinu, mohlo byť hodnotenie o čosi vyššie. ()

Laurent

Konečně někdo natočil film, ve kterém se bojuje o přežití, s doslovným realistickým závěrem. Běžně podobné filmy končí ve stylu "Tak a teď uděláme to, co jsme chtěli udělat už dávno", nebo "Už je po všem". První případ není moc přirozený a ve druhém to není úplně pravda. ()

GILLWANDER

Paul Greengrass opäť po pár rokoch priniesol niečo vybrúsenejšieho. Captain Phillips nie je žiadna akčná naháňačka či schovávačka (možno miestami), nie sú tu drsný zločinci, i keď na druhú stranu vedeli diváka vystrašiť, je to len nadčasová reálna záležitosť stupňovaná skvelou hudbou a okorenená dvoma hereckými super výkonmi. Tom Hanks opäť ukázal, že i na staré kolená vie zatieniť súčasných hercov. Dobrá réžia, nič komplikovaného, každý moment pasuje do roviny deja. Veľká pocta Kapitánovi Phillipsovi. Greengrass znovu obyčajne perfektne zrežíroval svoj film. 85% ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Jsou tomu prakticky už tři roky od doby, kdy na Oscara nominovaný režisér Paul Greengrass vydal svůj zatím poslední celovečerní film, kterým bylo westernové drama pod názvem Zprávy ze světa s Tomem… (viac)

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (viac)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (viac)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

26.10.2014

Britský režisér Paul Greengrass (Bournův mýtus, Bourneovo ultimátum) má velkou zálibu v dramatech podle skutečných událostí. Jeho Krvavá neděle, Let číslo 93 nebo Kapitán Phillips patří mezi špičku… (viac)