Kronika

• Česko Kronika (viac)

Čeho byste byli schopni, kdybyste získali nadpřirozené schopnosti? Použili byste je ve jménu dobra a pomáhali světu, nebo byste se přiklonili na stranu zla? Toto dilema řeší i tři kamarádi ze střední školy, kterým jejich náhle nabyté nadpřirozené schopnosti přerostou přes hlavu. Charismatický a populární hezoun Steve, třídní vědátor Matt a v kolektivu nepříliš oblíbený Andrew jsou kamarádi ze střední školy. Tito obyčejní sedmnáctiletí kluci se v ničem zásadním neliší od ostatních teenagerů až do chvíle, kdy shodou okolností v lese naleznou záhadnou substanci a tím získají nadpřirozené schopnosti. Díky nim mohou dělat věci, o kterých se jim předtím ani nesnilo. Své schopnosti ale neumí rozumně využít a slouží jim pouze jako nástroj pro zábavu a krácení dlouhé chvíle, a tak svou nadlidskou sílu testují sami na sobě a na lidech ve svém okolí. Svědky jejich nadpřirozených schopností můžeme být díky Andrewově kameře, která původně měla sloužit pro záznam týraní jeho opileckého otce. Postupem času se ovšem životy hlavních hrdinů začínají zamotávat, nadpřirozené schopnosti přestávají zvládat a probouzí se v nich temnější stránky jejich osobnosti. Jejich žerty už nejsou zábavné, ale spíš nebezpečné. A teprve když začnou hazardovat i s lidskými životy, začínají si naplno uvědomovat, že si se svou silou nemohou tak snadno zahrávat. (oficiálny text distribútora)

jonyyy

Dost z vás tu označuje Kroniku jako "malý film", přitom já se teď vrátil z kina z pořádného blockbusteru. Začátek byl trochu vlažný, ale rychle se něco začlo dít a akce, efekty, napětí a hlavně !legrace! byly v přiměřených dávkách nepřetržitě až do úplného závěru. Některé vtípky byly opravdu excelentní a zábavnost filmu byla maximální. Díky schopnostem hlavního hrdiny byla přijatelná i dokumentární kamera, čímž tvůrci trefili dvě mouchy jednou ranou, protože odpůrců té úplně roztřepané found footage kamery je poměrně hodně. 85%/kino ()

Thomick

Hm, já jsem z toho vysloveně nešťastnej. To jejich poznávání schopností, postupný "zkamaráďování se" - to mě bralo. Ovšem co přišlo potom za (slovy mistra Douglase) audiovizuální onanii - to jsem nežral. Nepochopím, jak v souvislosti s touhle bezduchárnou může vůbec někdo použít přídavné jméno "vkusný" ... ()

J.Connor

Příjemná oddechovka ? Určitě. Něco víc ? Určitě ne. Mně osobně asi nejvíc vadí, že film se tváří poněkud chytřejší než je kladouce si zásadní otázky ohledně moci, zodpovědnosti či morálky v souvislosti se svěřenou nadpřirozenou silou. Pro trochu znalé vyprávěnek o lidech s nadpozemskou silou je však přeci jen známo, že skutečnost, že je Superman trochu plochá a necivilní postava si v Améru všimli už před 50 lety. Nepochybně příjemné je však temně podané scestí jednoho z hrdinů. V kině přede mnou seděla parta asi osmi, tipoval bych čerstvě pomaturitních jinochů, kteří po rozsvícení v sále obtížně udržovali masku drsných chlapíků a rezignovali na skrývání vzrušení přikováni do sedaček. Pro tyhle momenty se chodí do kina, podobný pohled musel být na mě u posledního Finchera. ()

ARI50

Velmi povedené a nečekané drží vám to dech při sledováni a někdy i nadávka padne Josh hodně dobře jsi to porobil. ()

Ilicka

Tuctová historka o velké síle, která přináší velkou zodpovědnost - avšak v provedení, které jí alespoň zpočátku výrazně přidává body - nápad důsledného využití ručních / průmyslových kamer je dobrý. Jenže vyhrávky s kamerou nezachrání opravdu banální scénář. Ale mírný palec nahoru, i vzhledem k tomu, že režisér je o pouhých pět let starší než já sama. ()

Beastmaster4

Dneska se hodně těžko hledá něco originálního a KRONIKA rozhodně originální je. Máme tu odlišný pohled na "superhrdiny". Všichni ti ....manové mohou jen stát v pozadí. Proti tomuhle jsou to jenom slaďoučké limonádky. KRONIKA ukazuje celkem slušně reálné možnosti a přístup člověka k životu, který najednou "nemá mezí". Perfektní práci odvedli nejen mladí herci, ale i kamera a střižna. Nádech "home video" tomuhle filmu rozhodně svědčí. I když je začátek celkem slabej a chvílema jsem si i říkal "bože, to zas bude....!", tak se to najednou zlomí a je z toho celkem slušnej psychologickej nářez a drama s nadpřirozenými schopnostmi je na světě. Možná chtělo víc promakat film jako celek a mohlo jít o jeden z největších hitů roku 2012. Takhle jde o film, kde si většina, věřím, řekne jen "dobrej nápad, ale zpracování mohlo být lepší" a za čas na film zapomene, což je škoda. ()

Earl_23

Ta ruční kamera a důraz na to: teď to natáčím já, teď ty, mě hrozně štvalo. A přesně to je hlavní problém filmu. Jinak totiž efekty jsou úžasné, téma moc dobré a celá proměna postav stojí skutečně za to. Nevýrazné herce pak dorovnává velmi povedný závěr. Z Kroniky se jistě dalo vytěžit mnohem více, ale já trochu přivřu oko a dám 4 hvězdičky. Třeba se ještě v "červených" číslech udrží. ()

MáŠa

Zajímavé to bylo, což to jo, ale už z těhle filmů, co vypadaj, že je někdo natáčí na osobní kameru, tolik nekakam jako dříve. U těch filmů, co jsem podobně zpracované viděl dříve (hororů), to napětí dávalo více, než tuto. ()

luka4615

Neobvyklý, hororově laděný náhled na zrod superhrdinů. Za zmínku zde rovněž stojí vtahující "found-footage" koncepce obrazu. Skvělá práce! (Viděno v kině CineStar Jihlava) ()

Sawy

Velmi chutný mix subžánrů,který posouvá hranice nízkorozpočtové tvorby i samotného found footage konceptu,zároveň však v mnoha ohledech naráží na jeho limity.Kronika je ve všech směrech neotřelá,naprosto bez výhrad realizovaná a přesně tak dlouhá,aby stihla vše odvyprávět a nezačala nudit.Její úskalí ale spočívá především v jejím doposud hlavním trumfu,traileru.Ten je výtečný a naláká spoustu lidí (včetně mě) do kina,jenže člověka,který jej viděl,pak už film nemá moc čím překvapovat.I přesto si Kronika zvládá bez nejmenších problémů udržet divákovu pozornost silným příběhem o neobvyklém přátelství,ve kterém se postupem času začínají projevovat povahové rozdíly hrdinů a způsob,kterým hodlají své schopnosti použít.Debutující Josh Trank dokázal do filmu obsáhnout otázky o odpovědnosti,nadřazenosti,celý příběh opatřil patřičnou osudovostí a měl štěstí na tři výborné mladé herce,kteří vše uhráli naprosto bez výhrad a na podobně koncipovaný projekt snad až neslušně skvěle.Zvolená forma natáčení filmu po většinu stopáže velmi sluší a její hranice se posouvají díky schopnostem hlavních hrdinů,takže se nakonec dočkáme i kamerových jízd (do jaké míry to zrazuje původní "blairwitch" koncept,to zde řešit nebudu),v závěru se však projeví i její úskalí.Režisér se snažil využít všech věrohodných úhlů pohledu,v čemž je svým způsobem také revoluční,ale přes všechny mobily,vrtulníky a zpravodaje zkrátka nemá finální střetnutí tu přehlednost a čistotu,která by byla potřeba.I tak mě ale při něm nejednou poctivě zamrazilo,úroveň triků je navíc nad očekávání fantastická.Kronika snad ani nemohla být stejně intenzivní a překvapující zážitek,jakým pro mě bylo Monstrum.Na to je příliš limitována rozpočtem,nezkušeností tvůrčího týmu a koneckonců i žánrem samotným.I tak jde ale o progresivní snímek z ranku Districtu 9 a jemu podobných,tedy film,který dokazuje,že není potřeba stomilionový rozpočet a herecké hvězdy,aby film mohl divákovi poskytnout velkolepou show,ve které není nouze o zajímavá témata ani eye-candy momenty.A tahle superhrdinská found footage pocitovka má navíc potenciál zrát s každým zhlédnutím. 80 % ()

MonaSax

Dostala jsem tip na tenhle velice zajímavý anti-hrdinský film. Je to spíš za 3 hvězdy, ale musím dát 4, protože mně to opravdu vzalo, jak se v Andym všechno vzbouřilo, bylo to strašně silné ten konec - bratrský boj o mír, akorát každý to měl po svým. Opravdu velké emoce. ()

Morholt

No upřímně řečeno jsem příliš od "autentické" Kroniky nečekal. A vlastně se moje skepse po značnou část filmu potvrzovala. Tři kluci získaj nadpřirozené schopnosti, chvilku se seznamují s tím co umí, pak začnou experimentovat na veřejnosti, aby zjistili, že mohou být i nebezpeční. Oproti podobným filmům to bylo zábavnější a vtipnější. Zejména u hračkářství jsem se bavil. Ale pořád nic, co by vylézalo z průměru. Jenže v závěru přišel totální masakr, u kterého jsem ani nedýchal a který zároveň v mých očích rapidně zvýšil hodnocení. 80% ()

Kamca_ odpad!

Od tohodle filmu jsem čekala, že mě bude aspoň trochu bavit a nakonec to minimálně na ty tři hvězdičky bude. Ale od první minuty jsem se šíleně moc nudila. Vadila mi amatérské kamera, hodně špatný zvuk na blue ray kvalitu. Herci mi taky moc nepadli do oka. Celou dobu jsem postrádala nějákou hudbu. Takže celý tento film je pro mě hodně velký propadák. Navíc ty triky taky nebyly moc vypracovaný, takže se docela divim, že to tady má ještě tolik procent. Celou dobu jsem si říkala, že to je celkem krátký film a že to nějak do konce vydržím, ale opravdu jsem se hodně nudila. Moc se toho tam nedělo. A čim dýl jsem na to koukala, tím míň mě to bavilo. Škoda. ()

ScarPoul

Ďalší zo zárezov v superhrdinskom žánri, ktorého úlohou je prekračovať zaužívané pravidlá a normy. To značí, že sa hráme na skutočnosť. Lenže tam kde bol Defendor skôr ľudským príbehom a Super spolu s Kick- Ass zase neuveriteľne uletené, tak tam je Kronika vážne sa tváriacim filmom. A funguje to len z časti. Dôležité je podotknúť, že hlavná trojica hrdinov je sympatická a vo svojich postavách prirodzená. Nevadili mi a objavovanie schopností som si užíval s nimi. Lenže výsada filmu a to čo ho posúva za hranice žánru a zároveň ho tlačí do priemerných vôd je bohužiaľ užitie digitálnej kamery. Vďaka nej máme autentické zábery, ktoré sú pekne komponované - hlavne učenie sa lietať - a ktoré majú celkovo niečo do seba. Sú kronikou a denníkom. Ale namiesto toho aby sme porozumeli všetkým hrdinom, sledujeme život a (ne)úspechy len jedného -Andrewa, ktorý sa chová nerozumne a ktorému na konci veľmi očividne prepne. Nielenže nemáme vôbec schopnosť zistiť prečo majú chalani schopnosti ani ako sa s tým každý vysporiada a ako im to zmení životy - máme len ublíženého chlapca, ktorý to celé hádže do sociálnej roviny - ktorá tu vôbec nemá čo hľadať. A namiesto toho aby sa skutočne našiel niekto kto mu pomôže - tam máme partu policajtov ktorý len kričia a otravujú a jeho bratranca, ktorý jednoducho nevie čo hovoriť, lebo mu to scenár a priestor nedovoľuje. A do toho všade prítomné kamery(na telefónoch atď.) ktoré tomu ku koncu skôr ubližujú. Koniec komentovať nebudem - bohužiaľ tu znova forma zvíťazila nad príbehom. Cloverfield bol výborná jednohubka. Kronike chýbal premyslenejší príbeh. Neurazí. Nenadchne. ()

Genero

Dostala se mi včera do ruky fungl nová nalezené-záběry slátanina, ve které mě provokuje náctiletý ulízaný retarda tím, jak se debilně hihňá do kamery, narušuje mé soustředění jogína na očekávaný originální zážitek a pak mu definitivně jebne ve škebli. Jsem v rozpacích. Už mě ta věčná roztřesená dobrodružství začínají srát a vidět v nich světaznalé študáky je asi stejná zábava, jako se zaujetím sledovat osmdesát minut šourek Jirky Pomeje, jak se kývá jako ošklivý metronom ze strany na stranu. Zároveň mě zaujala liberálnost rodičů, když nechají své potomky odložit Schopenhauera a pro samou telekinezi a poletování zapomenout na studium Ústavy. Ale co naplat, dělají nám v tom ty efekty, když to vůbec nečekáme, takže musím dát lepší dvě. ()

5150

Takové sci-fi pro mladé, na kterém si debutující Josh Trank vyzkoušel svoje možnosti natočit "velký film". Za pochvalu stojí speciální efekty a pěkné akční finále.. ()

maseer2

vlez do díry v zemi, získej superschopnosti a dělej pi*oviny.. krom zneužití moci žádná hlubší myšlenka a všechno jsme to už viděli jinde.. ale zábava vůbec ne špatná.. silnější 3* ()

BoPo

Škoda, že superschopnosti vždy získajú ľudia bez fantázie. Možno raz scenárista dostane nápad, že blbosť nemusí zvíťaziť nad rozumným plánom. Veď aj tak by si chlapci mohli užiť dosť zábavy. A behanie s kamerou je stále veľmi obľúbený šport. Dobrá, nenáročná, nedlho trvajúca príhoda troch koumákov, čo neurazí, ale na prdel teda neposadí. ()

Kronika se dočká sequelu

Kronika se dočká sequelu

06.08.2021

Kronika, povedené found-footage sci-fi drama režiséra Joshe Tranka z roku 2012, se dočká oficiálního pokračování. Snímek, v němž si zahráli Dane DeHaan nebo Michael B. Jordan, vyprávěl o skupince… (viac)

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu

12.08.2019

Boba Fett vlastní film nedostane

Boba Fett vlastní film nedostane

29.10.2018

Boba Fett byl ve vývoji dlouhé roky, původně byl k projektu najat režisér Kroniky Josh Trank, po jeho fiasku u Fantastické čtyřky byl však potichu odejit, a na jeho místo časem nastoupil James… (viac)

Z Hardyho bude Al Capone

Z Hardyho bude Al Capone

25.03.2018

V roce 2012 byl Josh Trank nadějným režisérem, o něhož se po chválené Kronice začala prát velká studia. U 20th Century Fox mu svěřili reboot Fantastické čtyřky a v Lucasfilmu sólovku Boba Fetta,… (viac)