Captain America: Zimný vojak

• Česko Captain America: Návrat prvního Avengera (viac)
USA, 2014, 136 min

Predloha:

Joe Simon (kniha), Jack Kirby (kniha), Ed Brubaker (komiks) (viac)

Kamera:

Trent Opaloch

Chris Evans, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Dominic Cooper, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Cobie Smulders, Emily VanCamp, Robert Redford (viac)

Captain America bojuje s profesionálnymi zabijakmi, ktorí majú umlčať jeho snahu odhaliť obrovské sprisahanie skupiny zloduchov proti celému ľudstvu. V boji proti presile sa spojí s Black Widow, ďalšou superhrdinkou z tímu Avengers. Po odhalení skupiny sprisahancov a ich diabolského plánu na zotročenie všetkých obyvateľov Zeme požiadajú o pomoc nového spojenca, okrídleného superhrdinu Falcona. Čoskoro sa však ocitnú zoči-voči nečakanému a neporaziteľnému nepriateľovi, ktorým je maskovaný bojovník Winter Soldier.

Po katastrofických udalostiach, ktoré ochrancovia Avengers prežili v New Yorku, sa Steve Rogers, čiže superhrdina Captain America, utiahol do ústrania, pokojne žije vo Washingtone a snaží sa prispôsobiť modernému svetu. Keď však dôjde k útoku na jeho kolegu z organizácie S.H.I.E.L.D., zapletie sa do pavučiny intríg okolo pripravovaného sprisahania skupiny zločincov, ktorí si chcú podrobiť celú Zem. Spoločne s ďalšou superhrdinkou Black Widow, v súkromí Natashou Romanoff, sa Captain America pokúša odhaliť chystaný globálny útok, ktorého cieľom je zotročenie celého ľudstva a súčasne na každom kroku čelí útokom profesionálnych zabijakov, ktorí ho majú umlčať. Keď odhalia skutočnú šírku zákerného plánu nepriateľov Zeme aj ich identitu, Captain America a Black Widow povolajú na pomoc svojho okrídleného spojenca Falcona. Čoskoro sa však ocitnú tvárou v tvár nečakanému a veľmi zdatnému nepriateľovi, ktorým je maskovaný bojovník Winter Soldier. Pod maskou bojovníka na strane zla sa však skrýva muž, ktorého Captain America dobre pozná z minulosti, ba dokonca boli kedysi najväčší priatelia... Problém je, že jeho súčasní velitelia mu vymazali pamäť, aby zabudol na minulosť a on už nikoho nespoznáva. (TV JOJ)

numi

Vynikající blockbuster! Chytrý příběh, sympatické postavy na obou stranách barikády a celková dynamika filmu vás nenechají na minutu vydechnout. Chci další sequel! ()

erased

Hůř než první díl mohl Winter Soldier dopadnout jen stěží. Proto ani to, že se na něj dá dívat i jinak než skrz prsty, není kdovíjakou výhrou. Přes všechny následující výtky mu však nemůžu upřít to, že se stylem akce - tedy nadlidsky silnou a rychlou, ale pořád lidskou postavou svižně a s přehledem likvidující vše, co se jí přimotá do cesty - trefil přesně do mého gusta. Mnohem víc mě toho však minulo. Rozhodně nejsem fanda jednoduchého rozdělení na dobré a zlé, kdy prvnímu pestrobarevnému dobrákovi stačí oponenty neutralizovat na férovku, zatímco druhý černočerný a démonicky zamračený střílí po všem, co se hne. I kdybych odhlédl od toho nejjasnějšího důvodu proč mi toto leze krkem, zůstane tu ten nevyužitý potenciál postav, které by využívaly všeho dostupného pro tu nejefektivnější akci. Dále si zde můžete doplnit libovolné Marvelácké klišé, v tomto filmu totiž nechybí ani jedno. Předně mi ale u filmu této produkce znovu vadí ten vyzdvihovaný naivně hloupoučký pokus o realistické a dospělé napodobení opravdového světa. Kdybych jen chvíli zvažoval, jak hluboce v tomto ohledu ve spojení s většinou velkorozpočtových filmů klesla naše očekávání, musel bych Kapitánovi od boku rovnou střelit odpad. ()

kaylin

V první řadě bych chtěl poděkovat ČSFD, že umožnila projekci zdarma i pro fanoušky v Českých Budějovicích. Na tenhle film jsem se nijak moc netěšil, i když komiksové adaptace pořád sleduji a hodlám je vidět. Druhý film s Captainem Americou, který má mimochodem příšerný český název - proč neponechat "Zimního vojáka", když komiks vyšel i česky? - mě nijak zásadně nepřekvapil, pouze v tom, že je to dobrá zábava. Jedná se o poměrně přímočarý snímek, kde všechny zásadní zvraty tušíte, ale tohle je prostě spektákl. A jako takový se povedl. Jsou zde vaše oblíbené postavy, je zde napětí, nehorázná akce a nakonec i bonusy, které si užijí hlavně fanoušci. Ti se poznají, protože čekají až na úplný konec titulků. Překvapivě jich nebylo tolik. Holt film zdarma přiláká kohokoli. "Captain America: Návrat prvního Avengera" je přesně takový, jakého ho chcete - zábavný, většinou nenudí a je epický. ()

Alementina

5* popcornovka, jinak pro mě po tragické jedničce příjemné překvapení. Kapitánovi moderní doba sluší a hlavně sedne daleko víc než druhá světová. Scarlett je pořád sexy, Samuel je tvrďák, obzvláště s černými brýlemi, Chris je vzorňák k pohledání.... člověk se u toho kýče prostě musí smát, ale zároveň se i baví. 3D úplně zbytečné, za pár dní si na to ani nevzpomenu, ale hodnotím ten zážitek, co jsem měla v kině. Dvě potitulkové scény samozřejmostí .) ()

gogos

Druhý Cap se povedl. Hodně povedl! Russoové přadvádí, že si rozumí s akcí jako málokdo - film nabízí celou řadu různých akčních scén, od automobilových honiček, přes střílečky, takřka asijské bojové scény až po opulentní epické bitevní scény. Russoové si však nejsou jistí jen v akčních scénách, ale skvěle ovládají také humorné prvky - nejednou jsem se nahlas zasmál u uzemňující hlášky a skutečných vrcholem jsou pak všemožná camea, dokazy a narážky nejen na marvelovský svět! Ústřední dvojice herců je skvělá, avšak i Fury, Falcon a další se neztrácí. Winter Soldiera považuju za jednoho z nejlépe propracovaných a natočených Marveláckých záporáků. O zvukové či vizuální stránce se pak nemá cenu ani zmiňovat. Captaina 2 chválím hodně a skoro to vypadá na útok na nejlepší Marvelovky, ovšem tak to není. Captainovi chybí prostě ten šmrnc, který zasluhuje pátou hvězdu. Nemá ten wow efekt prvního Iron Mana, nemá pohádkové nadšení prvního Thora a ani nemá tu bezstarostnou nahláškovanou opulenci Avengers. Návrat prvního Avengera je totiž v některých pasážích možná až zbytečně překombinovaný, v některých scénách mi pak přišla zbytečná škoda fádnosti finálního rozuzlení a záchrany souboje v poslední vteřině nějakým "čistě náhodně cíleným prvkem" a z toho lze jasně vycítit, že největším problémem Capa je bohužel scénáristická nedokonalost. Nicméně i tak je druhý Cap výborným výplachovým blockbusterem, který snad nikoho nemůže urazit... 4* ()

esopesokeso

Dobrá oddychovka, ale kde bol dopekla IronMan, Superman, SuperMarioBoss, Tchor, Hulk a Spiderman? To sa mi nechce veriť, že si nehodili Kapitána na facebook alebo twitter! A záchrana celého sveta zas len ostala na pleciach amerického kapitána. Vysoký rozpočet sa nezaprel, akcia a efekty tu sú, ale chýbalo tu viac osviežujúcich scén typu: "Je v tomto aute niečo, čo tu ešte funguje? ". ,,Áno, klimatizácia." Tak ale zas určite je to ďalší film, čo treba vidieť. ()

Tony.cs

Čistá akcička. Proč sakra ne? Agents of Shield jsem sjel celé a teď se mi vše konečně doplnilo o pár informací. Jo...moc dobrej film mimochodem. ()

Žralok

Naprosto strhující zážitek. Prozatím nejlepší film MCU (pokořil Avengers na mým žebříčku). Skvěle natočenej politickej thriller s nádechem komiksu. Divák se tentokrát opravdu bude obávat o osud svých oblíbenců. Jednička je vedle toho jenom chudej příbuznej. ()

ABLABLABLA

"Hey fellows. Either one of you know where's Smithsonium is? I'm here to pick up a fossil." Je to úplně jiné než jednička a musím říct, že v tom dobrém slova smyslu. Mnohem zábavnější, mnohem více hlášek a gagů a hlavně více akce a vtipu. To auto, co měl Fury bylo jako Kitt aka "And what's not damaged? - Air-condition it's fully operational." Jsou tu přesně takové ty vtipné scény jako když někomu za jízdy skrz střechu vytrhnete volant z auta nebo naopak naprosto nelogické jako když si někdo jde večer nalít mléko a jsou toho možná tak dva loky (asi aby jen zaprasil skleničku). "There's nothing more horrifying than miracle." ()

AlThorKremser

Co k tomu říct? Snad jen to že je to skvělý film který si určitě zaslouží místo v mé Top10 . Skvělý od režie přes scénář až po herce. Od bratrů Russoových jsem upřímně nečekal nic skvělého ale ukázali opak. Hlavně není předem člověku jasné jaký bude další zvrat ve filmu a to je vždycky dobře. Pro ty kteří milují komiksy je toto naprostá povinnost. A dozvíte se v něm hodně zajímávé informace a je i tak trochu definující pro celé Marvelovské univerzum. Takže jasný palec hore a 97%. ()

blackrain

Návrat prvního Avengera se povedl. Je to pořádná comicsová pecka. Nenudila jsem se ani na malou chvíli. Sledování jsem si užívala a o topřece šlo. Robert Redford je pořád velmi charismatický herec a tady mu to pěkně sedlo. Byla jsem samozřejmě zvědavá i na ostatní postavy. ()

DH3Factor

Nový Kapitán Amerika, je po hodně dlouhé době dvojkou, která je lepší než jednička a můžou za to podle mě tři věci. Tou první je především uvěřitelnější ráz filmu, kde se režisér vyvaroval mimozemšťanů, robotů, hellboyů a dalšího podobného svinstva a zaměřil se spíše na intriky, politiku a společenské utopie. Druhým plusem je zábavnější pojetí, které mu dodávají nové postavy v čele s okřídleným Falconem, alespoň trochu rozbíjejícím Capovo sucharství. Dočkáme se totiž i několika úsměvů a to je u oštítovaného mistra kamenné tváře co říci. Třetím zlepšením je pak hojná akce na tělo, kde si to superhrdina celkem parádně solí. Když to sečtu, máme tu velký posun dopředu, ale i tak, si mě Kapitán úplně nezískal. Stále je to příliš přecitlivělé a v některých pasážích se navíc dočkáme zbytečných klišé a také několika vyloženě hloupých momentů. Přes celý ten mediální humbuk, který se okolo tohoto snímku strhnul a celkem zásadní význam pro marvelácký svět, jsem toho dostal příliš málo, než abych tomuto patriotovy doopravdy fandil. P.S. To auto, které Kapitán ukradne, je velmi podobné tomu, ve kterém se proháněl Walker Texas Ranger. Já jen aby si později nezadělal na nějaký velký průser. ()

..Lucas..

Pokračování Kapitána Ameriky bylo mnou velmi očekáváným filmem a má očekávání nezklamal. I přesto jsem možná čekal o trochu víc, ale chybělo jen málo a dal bych pět hvězdiček. Největším plusem tohoto pokračování byly akční scény, které byly naprosto výborné. Velmi se mi i líbilo zapojení Falcona a dr. Zoly. Příběhově nás posouvá zase o kus dál a já se těším, co bude dále v Marvel Cinematic Universe, celé to propojení je naprosto skvělé. ()

Kaluž

Odlehčené špionážně konspirační drámo s nabitou akcí. Nic víc jsem ani nečekal, takže pecka! Uvítal bych dobovou sólovku s Winter Soldierem odkrývající jeho tajné operace napříč stoletím. To by mohla být slušná masáž. ()

Katzenklo

"Komunikační zdroj je poškozený." - "A zbylo něco, co není poškozené?" - "Klimatizace funguje na 100%" O dost svižnější, akčnější a vtipnější pokračování příběhu nejstaršího zaměstnance Shieldu. Několik posledních minut se naneštěstí opět nese ve znamení naivního marvelovského kýče, tudíž v souladu s respektem k ostatním filmům, jež jsem byl ochoten obdařit čtyřmi hvězdičkami, nemohu jít s hodnocením výše. ()

Remedy

Ve většině aspektů je druhý Kapitán o dvě úrovně výše než ve svém předchozím filmu. Především je zde jeho postava uvěřitelnější, působí důvěryhodně a ten Stevův mnohdy až (s)prostě naivní idealismus je fajn (zejména proto, že mu sám upřímně věří a nebojí se za něj bojovat). Ten posun v čase oproti prvnímu dílu šlape skvěle, protože současná moderní/digitální/postfaktická (každému, jak je libo) doba přináší nová rizika (asymetrické hrozby) a konfrontace marvelovských superhrdinů s těmito velice aktuálními tématy (u Iron Mana šlo pro změnu čistě o zbraně) je uvěřitelná a obstojně reflektuje realitu současného světa. Návrat prvního Avengera je tak jednou z nejlépe zpracovaných komiksových adaptací (co do kvality bych si jej dovolil zařadit za Snyderovy geniální Watchmen a Nolanova Temného rytíře), která zůstala pozoruhodně rozkročena mezi zábavně barevnou akční komiksovou jízdou a existenciálním thrillerem (nutno poznamenat, že výsledný dojem z druhého Kapitána není tak tísnivý jako u již zmiňovaných Watchmen a The Dark Knight). Nesmím také zapomenout na to, že Winter Soldier je jedním z nejlepších záporáků z filmového světa Marvelu vůbec. ()

PogoJoe

Skvělá podívaná (obzvláště v kině ve 3D) s výbornými herci, několika překvapeními, pár cool akčními scénami a souboji, pár bezva nápady a detaily, co potěší. Bylo tu sice i několik věcí, které bych změnil nebo si myslím, že by mohly být lepší ale pořád lepší než první díl a pořád kvalitní komiksovka, u které nezůstane pouze u jednoho shlédnutí. ()

Philcze

Nejlepší marvelovka od prvního Iron Mana. Precizní komiksový thriller, který překvapí vysokým body-countem, skvělým kravaťáckým záporákem a nečekaně nekomiksovými akčními scénami. Všechnu čest Johnstonovi a jeho retro akčňáku, ale pokračování dokonale zvládá formuli "bigger, better...", aniž by upadlo do přehlídky digitálních excesů. Protentokrát nevadí ani předvídatelné marvelovské příběhové kličky. 85% ()

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

04.08.2022

Chad Stahelski (John Wick, 2, 3) má – jak vidíte – plné ruce práce s řízením jedné velmi populární akční série, to ale neznamená, že se mu mezitím v Hollywoodu nehrnou další projekty. Zejména po… (viac)

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

10.06.2022

Nejdůležitějším projektem Marvelu v příštích pár letech bude podle všeho reboot Fantastické čtyřky. Do třetice všeho dobrého to totiž chce mít Kevin Feige správně, a podle posledních drbů by se… (viac)

Co všechno oznámil Marvel?

Co všechno oznámil Marvel?

21.07.2019

Tento víkend se nesl ve znamení sandiegského Comic-Conu, a byť to na filmovém poli vypadalo oproti minulým ročníkům dost chudě (snad s výjimkou trailerů k Top Gun: Maverick a To Kapitola 2), seriály… (viac)

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

12.07.2018

Bratři Anthony a Joe Russo se díky dvěma velebeným marvelovkám Captain America: Návrat prvního Avengera a Captain America: Občanská válka dostali rychle do povědomí většiny filmových diváků. Za… (viac)