Revenant Zmŕtvychvstanie

• Česko REVENANT Zmrtvýchvstání (viac)

Severoamerická divočina bola v 1. polovici 19. storočia miestom , kde ľudský život nemal veľkú cenu. Keď sa Hugh Glass po stretnutí s rozzúrenou medvedicou ocitol na pokraji smrti, členovia jeho vlastnej výpravy lovcov kožušín sa ho rozhodli zbaviť. Ale Glass nezomrel. Vstal z mŕtvych, aby sa mohol pomstiť. Film, ktorého autorom je úspešný režisér Alejandro González Iňárritu, získal 12 nominácií na Oscara, napokon sa mu podarilo premeniť 3 z nich. (RTVS)

Jane18CZ

Připadala jsem si, jako kdyby někdo vyprávěl příběh z deníku, ve kterém je popsáno 100 dní. Problém byl v tom, že to bylo tak, jako kdyby někdo deník náhodně otevřel a začal vyprávět příběh od 23. dne a skončil u 76. dne. Žádný začátek a v podstatě ani žádný konec. Leonardo je výborný herec a celý film drží velmi vysoko, ale nejde točit film a spoléhat pouze na to, že "Leonardo utáhne celý film". Postavy jsou nevýrazné, některé eventy zbytečné, či nesmyslné a jiné zase nedotažené do konce. Indiáni tam byli jen proto, aby se Leonardo posunul dál v příběhu a ve své cestě za pomstou. Shledání indiánského otce se svou "Piwagi" tam ani nebylo ukázáno, stejně tak jako nebyl vyřčen osud toho mladého kluka, který opustil Leonarda společně s Tomem Hardym. Rádoby flashbaky do minulosti byly také zarážející, když se tam Leonardova minulost skoro nijak neprobírala, krom pár scén, které zase nebyly dotažené. Jeho manželka tam ani být nemusela, jeho syn byl mnohem důležitější a pro tento příběh podstatnější. Takže pro mě byla nejhorší scéna ta, kdy jeho žena nad ním vodorovně visela ve vzduchu - bylo to jako pěst na oko a já si říkala "to si snad ze mě děláte srandu ne?" Nejlepší scéna byla samozřejmě s medvědem, ta byla naprosto výborná. Celý film působil realisticky a hudba byla úžasná. Držela bych se asi těch 81-84%. ()

CSSML

Ve výsledku povedený zálesácký film. Skutečný příběh Hugha Glasse byl doplněn o indiánské episody, což podle mě příběhu pomohlo, a vykreslen po hollywoodsku, což příběh posunulo za hranici uvěřitelnosti. Bohatýrská výdrž hrdiny v souboji s medvědem, jeho rychlé uzdravení se ze zranění, více výstřelů z jednoranné pistole bez nabití, šemíkovský skok a především krvelačná pomsta místo historicky doloženého odpuštění (je pravdou, že historickému Glassovi nebyl zabit syn), za to vše si film nezaslouží plný počet hvězdiček. ()

Zagros

Bohužel se nedokáži oprostit od tématu DiCaprio a Oscar (stejně jako většina mého okolí). Možná by nebylo špatné, kdyby hlavní roli odehrál někdo jiný a nebyla naše pozornost tak silně přitahována DiCapriem (který odvedl skvělý výkon). Téměř to vypadá jako film na zakázku na Oscara pro hlavního představitele. Samotný film jsem v sobě nechal doznívat dlouho, je skvělý stejně jako výkon DiCapria. Vyřazuje z něj indiánská duše. Nejlepší jsou ty nejklidnější scény zdánlivě bez řečí a bez akce. Někdy v budoucnu po dalším shlédnutím se možná rozepíši více. ()

Daewiik

Dobré to bylo, ne že ne. Nádherná příroda, silný příběh, skvěle zahrané. Tak či tak si myslím, že má DiCaprio lepší filmy, za které by zasloužil Oscara. ()

iXtr3m3

Totálny survival v tom najpravejšom stvárnení zo všetkých. Dialógovo minimalistické, dejovo jednoduché, herecky neskutočné. Leonardo je pán herec a už mu to nikto nikdy nezoberie. Tom Hardy je fakt HARDy. Tá výprava, tá drsnota a bezbrannosť voči prírode a osudu, to sa len tak nevidí. Veľmi silný film. ()

adam9

Smutné, že DiCaprio získal Oscara zrovna za tuhle pakárnu. Výbornou vizuální stránku a práci s kamerou nikomu neberu, ale mě vždy zajímá hlavně obsah a ten byl strašně slabý. ()

M.Niccals

Po roce a půl jsem shlédnul podruhé a ujasnil jsem si to. Kdyby šla dát šestá hvězda, tady bych po ní rozhodně sáhnul. Poctivá filmařina, skvěle nasnímaná, božsky zahraná, v neuvěřitelných lokacích, s neuvěřitelným nasazením, vykonstruovaná, vychytaná, úžasně ozvučená, příběh jednoduchý, přímočarý, bez kýče, bez patosu a s hloubkou, to celé přesně na hraně mezi velkorozpočtovým blockbusterem a nezávislým artem... Prostě mňam. Iñarritu je velký pán. ()

Loki_Six

"As long as you can still grab a breath, you fight. You breathe. Keep breathing. When there is a storm and you stand in front of a tree, if you look at its branches, you swear it will fall. But if you watch the trunk, you will see its stability." ()

Frankie

Pomsta. Ustřední a vlastně jediné téma. Pokusy o trans-western opřený o indiánskou mytologii jsou tu spíš navíc. V technických disciplínách spička. ()

Milano33

Silný príbeh opierajúci sa o krásu prírodných scenérií aa pôsobivý herecký um Leonarda Dicapria a o nič horší herecký výkon jeho kolegu Toma Hardyho. Toto je The Revenant, film, za ktorý Leonardo Dicaprio získal po všetkých tých nenaplnených nomináciách konečne Oscara. Aj keď si Cenu Akadémie Leo zaslúžil rozhodne skôr, keďže už predošlými snímkami dokázal, čo v ňom je, tak aj v prípade The Revenanta sa o to rovnako veľkým kusom zaslúžil. Mnohí môžu namietať, prečo práve týmto snímkom nakoniec   získal to, o čo dlhé roky tak pevne usiloval. Ja zastávam názoru, že za výkon v tomto počine si zaslúži rovnaké uznanie, ako za hocijaký iný z jeho skorších hereckých kreácií. Každopádne, predsalen som nakoniec rád za to, že Dicaprio dostal toho oscara práve vďaka tomuto filmovému počinu, do ktorého dal tiež úplne maximum. Leove survival schopnosti boli vážne dychberúce, po celý čas bojoval o holý život. V priebehu deja si prešiel naozaj peknými sračkami, nechal sa roztrhať medveďom, rany sa mu zanietili, bezmocne ležal na zemi v horúčkach, bol pochovaný za živa, bol nútený sa plaziť po zemi, bojoval z nehostinnou prírodou a všadeprítomným mrazom, mal omrzliny, niekoľkokrát bol podchladený  dokonca až tak, že musel vykuchať mŕtvolu koňa nahý vliezť do nej, nechal sa unášať dravým prúdom kaskádovitej rieky, musel jesť surové mäso, aby prežil, a taktiež sa musel popasovať s Indiánmi i nepriateľskými Francúzmi. Toto doslova a dopísmena vystihuje fakt, že hlavný protagonista, Glass, sa reálne musel vzoprieť nepriazni osudu i Matky prírode samotnej. Takýto naturalistický, drsný a pritom tak veľmi osobitný film sa len tak nevidí, je to dobrodružstvo, pri ktorom musí dotyčná osoba siahnuť až na dno svojich síl. Aby prežil túto výpravu naprieč krutým severským prostredím, a verte, že iba odvaha na to nestačí, na toto je ozaj nevyhnutná motivácia a odhodlanie. A čo je lepšou motiváciou než pomsta a pocit zadosťučinenia? Čo tiež ide snímku fantasticky, sú prírodné výjavy. Divák pri pohľade na zamrznutú, zasneženú a vetrom ošľahanú divočinu pociťuje mráz, chladný zimný vánok, prudký vietor, nádychy a výdychy postáv, sneženie či topenie snehu. Počas deja sa stretneme s mnohými majestátnymi zvieratami, od vlkov, cez losy, bizóny a divé svine, až po medveďa grizzly, s ktorými sa Dicaprio pobije. The Revenant je vskutku úchvatným thrillerovým westernom s výrazným dobrodružným a survival nádychom. Režisérky je The Revenant fantastický podchytený, Alejandro González Iñárritu natáča jednotlivé scény iba za použití prírodného svetla. Taktiež vo veľkom vsádza na strhujúce zábery Kanadskej a Severoamerickej prírody, aj keď vo skutočnosti výprava tohto veľkofilmu navštívila okrem týchto dvoch zmienených krajín aj Argentínu. Prírodné scenérie neskutočným spôsobom utvárajú celkový zážitok z pozerania. Ďalšou silnou, možno až najsilnejšou stránkou filmu sú dychberúce One-shot scény natočené na jeden "take" bez jediného strihu. Toto sa v poslednej dobe vidí naozaj zriedkavo, naposledy podobne lahodný pôžitok som zažil pri sledovaní úžasného Daredevila od Netflixu. Nič by som na stopáži filmu nemenil, nedovolil by som si to prestrihať, pretože minimum prestrihov The Revenantu jednoducho sluší. Akčné sekvencie sú naozaj spektakulárne, konflikt medzi prisťahovalcami (kolonistami) a indiánmi sa o to viac stáva dravejším a zbesilejším. () (menej) (viac)

david10166

Při životě jej drží především nenávist a touha po odplatě, kdo to tam viděl je magor. Na oscara to Leo zase nebude !!!!! měli ti ho dát za Co žere Gilberta Grapea, tam jsi byl vynikající. ()

dopita

Dějově je to dost kravina. DiKapra medvěd roztrhá na hadry, šlápne mu na hlavu a nakonec ho ještě pro jistotu zalehne. DiKapr je na kaši, odevšad mu chčije krev a on ne a ne chcípnout. No a Tom Hardy se už na to nemůže dívat, tak ho zaživa zahrabe do hrobu, ale DiKapr je asi převlečenej superman nebo co, páč se vyhrabe a vydá se na několikatýdenní cestu zmrzlou krajinou, páč je nasranej a chce se pomstít. No nevim, tohle fakt nebaštím ani omylem. Natočený to ale není vůbec špatně, i když by filmu prospělo zkrácení tak o dvacet minut. A taky mám zase pocit, jako kdyby Inárritu způsobem jakým film natočil opět škemral o Oscary, páč za každou cenu dělá film důležitější, než ve skutečnosti je. Jak jsem řek - tohle nežeru. ()

divak84

Chudák Leo.. je to přesně ten typický film, kde Oscara za hlavní roli nedostane (a kdo by se divil, když jej nezískal ani za Vlka z WS) a přitom si musel během natáčení zažít svoje.. Film je užasně atmosferický - zimní období v zimě to já mužu. Hardy nejde vubec rozumnět stejně jako v Legend.. Ovšem dvojice rozehrála skvělou partii. Možná finále mohlo být lepší, atmosferičtější, napínavější. ()

Hanys_

Drsná příroda, drsný Hardy a jeden zmordovaný traper s myšlenkou na pomstu. Letos jsou ty westerny dost netradiční, ale rozhodně nezapomenutelné (Tomahawk, Tarantino a teď tahle filmařská frajeřina). ()

Fary

Teda nevím, co si Iñárritu šlehnul nebo na čem jede, ale jestli ho za tohle ještě nezavřeli do léčebny, tak by měli. Příběh je totální hovadina plná zbytečnýho a hyperrealistickýho zabíjení. Pointa je dopředu předvídatelná a navzdory tomu, jak podle všeho (viz Zajímavosti) šikanoval herce, tak je tam spousta míst, který vypadají jako z lacinýho filmu. Nemluvě o celkové uvěřitelnosti toho, když se tam permanentně někdo brodí po kolena nebo po krk ve vodě a pak běhá venku zasněženou krajinou, ale navzdory tomu nejen, že nechcípne, ale ani není nachcípaný, nedej bože promrzlý nebo byť jen vysílený. Celým příběhem se navíc prolíná totálně nesmyslný příběh o hledání indiánské dívky. Ten film je prostě 156 zbytečných minut dlouhá hovadina o ničem, kterou nepotřebujete vidět, stejně jako ji Iñárritu nepotřeboval natočit. Do hlavní role navíc měli dát nekoho uvěřitelnějšího, než toho mladíčka z Titanicu, který navzdory plnovousu nepůsobí jako otec toho stejně starého indiánského chlapce. ()

MaaaR@

Příběhy z natáčení předcházející The Revenant se nakonec ukazují jako zajímavější, než film samotný. Jeden parádní záběr krajiny střídá druhý a použití širokoúhlých objektivů udělalo svoje, obsahově se ale jedná o plochý až místy nudný zážitek. Postava Glasse na to, co prožívá, prochází prakticky nulovým vývojem a DiCaprio měl role, ve kterých herecky zazářil daleko víc. ()

Cyberpunk 2077 se dočká hrané adaptace

Cyberpunk 2077 se dočká hrané adaptace

05.10.2023

Jak to vypadá s pokračováním Twisteru?

Jak to vypadá s pokračováním Twisteru?

22.12.2022

Nový Predátor má název, už se natáčí

Nový Predátor má název, už se natáčí

28.07.2021

Loni na podzim přišlo oznámení, že se slavná značka Predátor dočká dalšího zářezu. K režii nového filmu nastoupil Dan Trachtenberg (Ulice Cloverfield 10), mimo to jsme ale nedostali žádné nápovědy k… (viac)

Hvězda Tenet v dalším špionážním thrilleru

Hvězda Tenet v dalším špionážním thrilleru

30.08.2020

Herečka Elizabeth Debicki (Tenet, Krycí jméno U.N.C.L.E.) se upsala hlavní roli v nové špionážní minisérii ze druhé světové války Code Name Helene. Na produkci seriálu se bude podílet studio… (viac)