Film Bohemian Rhapsody je oslavou rockovej skupiny Queen, jej hudby a predovšetkým Freddieho Mercuryho, ktorý svojou tvorbou aj životom vzdoroval všetkým stereotypom, vďaka čomu sa stal jedným z najvýraznejších umelcov svojej doby. Film mapuje raketový vzostup nekonvenčnej skupiny prostredníctvom ich revolučného zvuku a ikonických skladieb ako napr. „We Will Rock You‟, „We Are the Champions‟ alebo práve „Bohemian Rhapsody‟. Ich príbeh začína bleskovým štartom, pokračuje neriadenou životnou špirálou a vrcholí nezabudnuteľným, strhujúcim vystúpením na koncerte Live Aid v roku 1985. Na jeho pódiu Queen v čele s charizmatickým Freddiem predviedli jednu z najväčších show v histórii rocku. Ich hudba bola a stále je obrovskou inšpiráciou pre celý svet. (Cinemart SK)

BMW12

Rami Malek to zahrál opravdu výborně. A celkově jde o velmi kvalitní životopisný film, i když mě to až tolik nechytlo, ale tu kvalitu musím ocenit. Film nám zmapoval život členů skupiny Queen, především tedy Freddieho. A i když jsem se občas nudil, tak uznávám, že film se povedl. Mé hodnocení 3,5*. ()

rikitiki

Není to dokument, takže mi nevadí, že upravuje fakta. Ani to, že potlačil temné stránky a vyzdvihnul ty světlé. Co mi vadí, že tenhle film nemá nic, co by chtěl říct. _____ Když odmyslíme písničky - rutinně natočené - tak co zbyde? Hladký průběh cesty na výsluní skupiny čtyř kluků, kteří k sobě nemají skoro žádné vazby. Proboha, trávili spolu spoustu času, hodně toho zažili, ale tady ve filmu se jen tak vedle sebe vyskytují. Ani přátelství, ani nepřátelství, ani rivalita. Freddie snad dvacetkrát za film řekne: "Jsme rodina!" a je přitom k sobě neváže ani takové pouto, jako například u spolubydlících na koleji. _____ Věci se dějí, ale nic je nezpůsobuje. Jednoduše se stanou, ale co k nim vedlo? Charaktery zúčastněných, jejich motivace, vnější okolnosti? Nic z toho se neukáže. ___ Snímek je plný klišé (vztah k otci) a laciného sentimentu (vyřešení vztahu s otcem). Nemá žádný inovativní nápad, nemá atmosféru, o nějakém přesahu ani nemluvě. Freddie je maňáskovská figurka, kromě výstřednosti nedisponuje žádnou povahou. Kamera často točí mluvící hlavy. Turné po Americe je jenom tupým ohlašováním názvů měst - je to otravné. Dlouhé pasáže filmu jsou nudné. SHRNUTÍ: Najděte si radši nějaký klip Queen na youtube. ()

honajz

Takový sterilní životopis. Vezme pár obecně známých faktů z Wikipedie, nejde pro jistotu moc do hloubky, postavy jsou tak spíše jen ilustracemi. Nevím proč se třeba některé scény tak soustředí na vydání jednoho alba, a jestli může být promo písničkou 6minutové dada. Jako by Queeni nenatočili nikdy nic jiného. Raději si od nich pustím něco dle svého výběru a holt na nějaký komplexnější životopisný film, který se nebude bát ukázat i negativní stránky postav, si ještě počkám. ()

Deschain

Dojalo ma to pár ráz, ale najviac v momente, keď začali hrať Radio Ga Ga na Live Aid. Môj top Queen song. Malek mega a v IMAXe to má neskutočnú silu. (Cinemax Bory - IMAX - 2.11.2018) ()

hansel97

Overhyped, natočené pro potěšení davů. Rami Malek je božský, je to hodně metodické herectví, ale cením ho i tak. Není to za mě ale více než výborně natočený životopisný film, který však jinak moc nevybočuje za zajetých žánrových kolejí. Nápaditá a více než adekvátní pocta Queen i Freddiemu, od které jsem ale asi z hodnocení čekal více. PS: Lucy Boynton by neměla být přehlížena kvůli Ramimu, výborná herečka! ()

Pítrs85

Ty chvíle, kdy tam mluví o muzice, nahrávají desky nebo (a hlavně) koncertují, jsou zábavné a celkem věrohodné, ale jakmile se film otočí k dramatické rovině, začne být (samozřejmě nechtěně) děsně vtipný (nebo za to může ten cynik ve mně?). Nevím, ale tady to imho scénáristé těžce nezvládli a BR je tak pln stokrát omletého klišé. Scéna, kdy Freddie Mary oznamuje, že je bisexuál, nebo když jde z nemocnice, kde mu oznamují, že je nevyléčitelně nemocný, jsou... no prostě těžce lame. Problém (a to celkem zásadní) mám i s Malekem v roli Mercuryho, protože ať jsem se snažil sebevíc, pana Bulsaru v něm nevidím ani náhodou (Gwilym Lee jako Brian May naopak dokonalý), škoda toho Cohena. Nechci tu polemizovat o tom, jak moc se film držel (nebo spíš nedržel) skutečných reálií (to nechám na fanoušcích), dobová atmoška byla totiž na vysoký úrovni, tak jako závěrečný koncert na starém dobrém Wembley. Ale jinak, lidi, 92 %? Jako really? I těch 83 %, co má Bohemian Rhapsody na imdb, mi přijde přestřelených. Ode mě 2* + 1* za tu nikdy nestárnoucí hudbu (i když Bohemian Rhapsody pro mě už navždy bude znamenat toto (jop, ta scéna s Myersem byla vtipná). ()

Ivoshek

Scény z koncertů jsou, zvlášť v kině s dobrým zvukem, nesmírně působivé, fakt jsem si je užil a dost často si poklepával do rytmu. Funguje tu skvěle souhra obrazu a zvuku. Další věci už pro mne fungovaly míň a nějak mi přišlo, že kloužou po povrchu. Vlastně ten film postrádá nějakou zásadnější osu, je to série moc pěkně udělaných písniček a mezitím nějaké ty dialogy, aby tam něco bylo. Všichni z Queenů spolu mluví a chovají se jak Rychlé šípy. Možná takoví fakt jsou, ale moc tomu teda nevěřím. Poslední věc, která mě úplně nenadchla, byla strašně dlouhá část koncertu Live Aid, kdy jsem se prostě už nudil. ()

Othello

Je třeba být trochu nervozní, když nominace na pět Oskarů a rekordní tržby v kinech nasbírá film tak prázdný, zbytečný a ambicí prostý, že ani jeho režiséra nebavil natolik, aby se dostavoval na natáčení. Což je na filmu mimo jiné vidět. Bohemian Rhapsody není nic jiného než jednobarevný monolitický pomník Freddy Mercuryho, potažmo celých Queen, kteří v roli výkonných producentů si samozřejmě pohlídali, aby z toho vyšli jako ta správná banda kámošů se srdíčky na správném místě i přes občasné mráčky na jinak modré obloze. Z čehož tedy například vyplývá, že film lže skoro častěji než říká pravdu. Aby pak fanoušci kapely nebyli uraženi, film tráví celou svoji stopáž tím, že jim říká, jak je hudba jejich oblíbeného spolku jedinečná a průlomová, čímž je jakoby poplácává po zádech a chválí je, že tu kvalitu poznali. Nicméně ji není však schopný dokázat jinak než tím, že neustále někdo chodí do scény a říká "Panejo to je hrozně dobrý, jsi génius!". Během první poloviny filmu více než desetkrát někdo řekne "It's beautiful." Stále se tam opakovaně dojatě brečí nad Mercuryho genialitou a dokonce se dočkáme i neironické scény, kde se nad tím co právě napsal rozbrečí sám frontman! Myslím si, že posledních 20 minut filmu snad pozná každý fanoušek kapely, že se jedná o jedinečný a legendární koncert, aniž by jim to film musel přežvýkat tančícími lidmi u televize v hospodě či vyzvánějícími telefony u Boba Geldofa v kanclu od lidí, kteří na bázi toho, jak to Queen na pódiu roztáčejí, se rozhodli, že rychle musejí začínat posílat prachy na Afriku. Vysloveně nechutný mi přijde pojetí hudby a kapely jako kariérního konceptu, kdy se o hudbě uvažuje pouze v intencích toho, jak na ní dostat více lidí. Hlavně, že se pak snaží film povýšit nad Madonnu. O tom, že Mercuryho eskapády, legendární gay večírky a patřičnou párty spustlost film vykresluje jak kdyby byl natočen 50. letech, nemluvě. Jak o tom píšu, tak si vlastně uvědomuji že nic tak odporně a hloupě malýho a měšťáckýho jsem už dlouho neviděl, tudíž srážím další hvězdu. Do prdele zamyslete se tady trochu nad sebou, film neni safe space. ()

HellFire

Nevyhnu se srovnání se Star is Born, kterýžto režisérský opus Bradleyho Coopera je brilantní v každém okamžiku. Bohemian Rhapsody je proti tomu jen nudný životopisný film o Queenech, ve kterém jsem se nudil celé dvě hodiny. Hořké zklamání. Nudná filmařina. ()

Janek

Tak, Mercuryho měl hrát Sacha Baron, to je jasné (podoba by byla téměř přesná), Malek tlačí maximum, ale jeho Fredy je vzhledově spíš takový chcípák s falešnou protézou, který vypadá víc homo, než bylo třeba. V tom výkonu chyběl chlap, trochu mužnější pojetí, proto mi bylo líto, že tam nakonec nevidíme Cohena. Jako životopis je to strašně jalové, věčně (a zjevně) zadýmené interiéry, šustí to papírem a dozorem. Krev rozproudí až závěrečných dvacet minut, drtivou zásluhu na tom má ale ta geniální hudba, která by byla stejně strhující, kdyby šla na pozadí závěrečných titulků. No... překvapivě nuda. Uf. 50% (relevantnější hodnocení je na Rottentomatoes, kde film nasbíral 62%) ()

ARI50

Epická podívaná, skvělé natočené a do toho nejlepší možní herci které vybraly. Ale vadilo mi že tak skvělé hudby bylo málo a jen hrála chvilkami což je škoda, přesto obrovská bomba. Atmosféra koncertu mrazivě dokonalá. ()

claudel

Mnoho povyku pro nic. Navzdory masivní kampani a mega úspěchu v českých kinech jsem ani trochu neměl chuť se na tenhle film dívat, nicméně v posledních letech poctivě sleduji všechny filmy nominované na Oscara, takže jsem to musel odtrpět. První polovina katastrofa, emoce ve mně vyvolala až druhá půlka, resp. samotný závěr filmu. Kdyby film začal Mnichovem, přidal výrazně na naturalismu, nepůsobil by jako vykalkulovaný, cenzurovaný, rádoby líbivý sterilní snímek. Navíc mě děsně skoro celou dobu iritoval Rami Malek, myslím, že s těmi zuby to tvůrci dost přehnali. Podotýkám a zdůrazňuji, že mám rád Queen, Mercuryho řadím mezi nejlepší zpěváky historie, ale mám rád pravdivost, autenticitu, reálnost - proč jsou všichni ostatní členové kapely zobrazeni jako úžasní a čestní svatoušci? Pokud je ve filmu náznak kontroverze, vztahuje se pouze k Freddiemu. Nechápu to šílenství v České republice, asi to nechápou ani sami Američani. Mnohem více emocí a reálnosti ve mně vzbudil konkurenční Zrodila se hvězda. ()

veru_needy

Nemám slov, naprostá bomba. Věděla jsem, že to bude něco, ale že až tak, no co říct, totálně mi to rozhodilo sandál. Ne jen že Rami Malek ztvárnil Freddieho do dokonalosti, ale nechyběl jediný maličký detail, na který by se v průběhu filmu zapomnělo. Opravdu od těch nejmenších detailů do těch největších podrobností a událostí, bylo vše vyšvyhnuto tak, aby se divák mohl ztratit jak v úžasné tvorbě Queen, tak skvělém humoru, při čemž měl ještě tu čest se nechat vtáhnout do soukromí Freddieho Mercuryho. V podstatě nám film dává možnost nahlédnout do života úžasného podivína, pro něhož je výstřednost a originalita naprosto běžnou věcí a pro něhož je hudba a láska to nejcennější, pro co člověk může žít. Po dokoukání tohoto snímku vám vlastně dojde, že Freddie byl ve skutečnosti ještě úžasnější člověk, než jste si doposud mysleli. Vlastně vám dojde, že se hluboko uvnitř skrývá velice osamělá, životem zarmoucená smutná duše a najednou vám všechny ty songy začnou dávat daleko větší smysl. Neříkám že se o Freddiem smutném životě něvědělo již předtím, ale pouze podotýkám, že tento film je vlastně něco jako neviditelná brána, která vás pustí daleko blíž. Já Queen měla ráda vždycky, nikdy jsem ovšem neměla až takovou možnost nahlédnout do jejich života, jako zrovna při sledování tohoto snímku. Všechno se povedlo - od účesů až po kelímky na piánu. Konec byl tak srdcervoucí záležitost, že jsem se z tohoto filmového zážitku musela vzpamatovávat ještě druhý den. Husinu mám ještě dneska. - "We're four misfits who don't belong together, we're playing for the other misfits." ()

Necrotongue

Tohle byl film, u kterého jsem si byl už předem jistý, že mi bude vyhovovat soundtrack. Queen mám celkem naposlouchaný (i když Led Zeppelin je Led Zeppelin), ale mé znalosti o kapele jsou velmi povrchní, což mi vyhovovalo, protože mě těžko mohlo něco zklamat, nebo naštvat. Děj nabral hned od počátku slušné tempo, všechny ty královské vypalovačky k tomu slušně přispívaly a o nudě nemohla být řeč, takže jsem si to celkem užil. ()

mm13

Keďže samotný Freddie nemal o svojej tvorbe žiadnu extra mienku a považoval ju za spotrebný materiál (pretože akokoľvek sa pre pódium a desiatky tisícov fanúšikov pod ním narodil, tak sa v prvom rade bavil on sám), môžme byť v hodnotení tohto inak kompletne povrchného filmu zmierliví. A aj keď to ku všetkému nie je práve najúprimnejší ani najpoctivejší výkon, tomu najväčšiemu odkazu (ktorým je hudba samotná) sa nespreneverili a obsadené aj natočené je to fakt gustovne. (...no, až na Live Aid finále, tam to riadne prešvihli. Jednak tam vypláva na povrch, že Malek Freddieho pohyb po pódiu nestíha, úplne najhoršie sú ale zábery do davu pod ním; takto sa možno tvária návštevníci kresťanských festivalov, nie rockové publikum.) ... P.S. (12.11.) Tak som si cez víkend pozrel Live In Montreal aj Queen In Budapest a potvrdilo sa mi zdanie, že Malekov výkon má bližšie k interpretácii, než k vernému portrétu. Celý film je taký, takže ok, chlapec to v rámci zámeru fakt nedal zle, ale jeho výkon nie je z kategórie "celý Mercury". Chvíľami, len chvíľami. Freddie mal okrem iného ďaleko čo i len k náznakom homo-afektu, v súkromí sa nesprával výstredne (možno okrem povestných večierkov) a áno, už spomenutý pohyb po pódiu... ten asi okopírovať ani nejde. ()

luka4615

Tak tohle byl správný tah na branku! A ve finále je tedy vlastně úplně jedno, že Bohemian Rhapsody "jede" na jistotu a nevybočuje z pevně daných mantinelů. Snímek totiž nabídne úžasný mix skvělých písní, odlehčenějšího vtipu, nikdy nekončícího výkřiku individuality a faktu, že se zde spíše místo soukromí a AIDS řeší hudba a kamarádství. Celý tento dechberoucí výjev dokonale lícuje s perfektními hereckými výkony všech zúčastněných, z nichž však nejvíce vyčnívá Rami Malek jako Freddie Mercury. Po celou dobu stopáže jsem neměl sebemenší pochyb o tom, že se do své role naprosto vcítil. Jeho hereckému výkonu, stejně jako pěveckému talentu Freddieho Mercuryho, je zde podřízeno téměř vše, jelikož většina scén v nichž nefiguruje najednou začne postrádat onen náboj, který s celým dějem vlastně hýbe. Jeho výkon rámuje precizní kamera, která se s každým záběrem na kapelu a její koncerty doslova mazlí. Absolutním vyvrcholením této dokonalé filmové jízdy je závěrečný epický KONCERT "Live Aid", jež Vás absolutně pohltí. Legendární písně a řev tisíců fanoušků Vás provází až na velké pódium, kde si stoupnete vedle Freddieho, potažmo celé kapely a užíváte si koncert, který už nebude mít nikdy obdoby. Za zmínku rovněž stojí fakt, že veškeré taneční kreace či pohyby zvládá Rami Malek až se strojovou přesností, takže jsem měl místy problém poznat, zda koukám na hraný snímek či na dokument. Takže co dodat na závěr? Bohemian Rhapsody se těšně po skončení titulků stává jedním z nejlepších životopisných snímků, jaký jsem kdy ve svém životě viděl. A to nejen proto, že kapela QUEEN patří k mým nejoblíbenějším, ale i proto, že takhle precizně soustružený filmový koktejl zanechal v mém srdci hlubokou a osudovou ránu, z níž se jen tak nevzpamatuji. Snad jen po dalším zhlédnutí. A pak dalším a dalším... Výborná práce! PS: Doufám, že nejsem jediný, kdo se chtěl po závěrečném koncertu zvednout a začít tleskat! PPS: Vřele Vám doporučuji projekci v sále se systémem Dolby Atmos. Celý snímek tím dostává nový a absolutně vtahující rozměr! (Viděno v kině CineStar Čryři Dvory České Budějovice) „Tell you what it is, Mr. Reid. Now we're four misfits who don't belong together, we're playing for the other misfits. They're the outcasts, right at the back of the room. We're pretty sure they don't belong either. We belong to them.“ ()

Mikah

Asi půjdu trochu proti proudu. Na úvod upozorňuji, že o Queen v podstatě nic nevím a znám pouze několik nejznámějších písní, a na Bohemian Rhapsody jsem šla s nadějí, že si doplním hudební vzdělání. To mi však film bohužel nesplnil. Přišel mi velmi povrchní. Samotnému zpracování se dostalo velké péče, avšak příběh je odbytý. Freddieho příběh je zobrazen pouze útržkovitě a přitom legenda jako on by si zasloužila propracovanější příběh s větší hloubkou. O něm jako o člověku se nedozvíme prakticky nic, protože je zde zobrazen s odstupem jako výstřední, sebestředný, rozervaný idiot, ale jeho psychologie není vykreslena. Proto mi nebylo umožněno vytvořit si k němu blízkost, a když oznámil nemoc, nijak to na mě emočně nezapůsobilo. Nepomohl tomu ani výběr herce – Malekovi jsem to prostě nevěřila a jako Freddieho jsem ho neviděla. Zbytek kapely měl obsazení zdařilejší, ale bohužel se jim nedostalo prostoru a jako jednotlivce jsme je nemohli poznat. Jako poslední výtku uvedu podbízivé záběry na kočky. Jsem sice milovnice koček, ale jediný účel těchto záběrů byl, aby divák řekl „aww“. Bohemian Rhapsody není špatný film, ale mohl být daleko lepší. ()

Oppenheimer už má velmi blízko k miliardě

07.06.2023

Fuqua natočí film o Michaelu Jacksonovi

Fuqua natočí film o Michaelu Jacksonovi

19.01.2023

Režisér Antoine Fuqua (Training Day, Equalizer) zdá se našel novou zálibu v natáčení filmů podle skutečných událostí. Nejprve si to vyzkoušel v otrokářském dramatu Osvobození s Willem Smithem a teď… (viac)