Film Bohemian Rhapsody je oslavou rockovej skupiny Queen, jej hudby a predovšetkým Freddieho Mercuryho, ktorý svojou tvorbou aj životom vzdoroval všetkým stereotypom, vďaka čomu sa stal jedným z najvýraznejších umelcov svojej doby. Film mapuje raketový vzostup nekonvenčnej skupiny prostredníctvom ich revolučného zvuku a ikonických skladieb ako napr. „We Will Rock You‟, „We Are the Champions‟ alebo práve „Bohemian Rhapsody‟. Ich príbeh začína bleskovým štartom, pokračuje neriadenou životnou špirálou a vrcholí nezabudnuteľným, strhujúcim vystúpením na koncerte Live Aid v roku 1985. Na jeho pódiu Queen v čele s charizmatickým Freddiem predviedli jednu z najväčších show v histórii rocku. Ich hudba bola a stále je obrovskou inšpiráciou pre celý svet. (Cinemart SK)

zdepapepa

Mnohokrát, a i nyní, jsem si při sledování vzpomněl na Walk the Line, taky životopisný snímek o jednom hudebním gigantovi. Vzpomněl jsem si, ať už to byl úvod in medias res před koncertem, který sice byl důležitý, ale nikoliv směrodatný, aby se k němu pak film v plné parádě vrátil, kvalitní cover band s charismatickými herci/zpěváky nebo třeba pojmenování podle písně. A myslím si, že zde je Bohemian Rhapsody pojmenování trefné, bylo to skutečně "Freddie's Thing/Song" - zbytek kapely hraje druhé housle, v případě Johna Deacona dokonce třetí. Což nemusí být nutně špatně - mnohokrát jsem se upřímně zasmál dynamikou klasických kapelních vztahů. Tím to však nekončí - film je stejně jako titulní píseň slepencem různorodých nápadů s jasně definovaným začátkem a koncem, které na sebe logicky navazují - tady máme jak se poznali, tady máme jak získali record deal, tady máme osobní drama, tady máme jak vznikla ta a ta píseň, tady máme X-minut z Live Aid, tady máme záznam skutečných Queenů. Dovedu si proto představit, že pro skutečného fanouška to bylo spíš utrpení, protože některé rohy bylo jistě potřeba ustřihnout (ať už to bylo odmávnutí událostí po roce 1985 textovým medailonkem, vynechání některých dalších pivotálních písní/událostí, hýbání s časovou osou nebo obyčejné vymýšlení si dramatických situací), aby do sebe příběhová skládanka správně a filmově zapadala. Pro mě jako fanouška to byla koukatelná podívaná umocněná strhujícími záběry na pódium/z pódia (za všechny stačí zmínit i v realitě ikonickou Love Of My Life) a věrným zvukem skutečných Queenů. Na závěr se vrátím na začátek filmu, kde se na okraji záběru objevili U2 a já se ptal sám sebe - dožiji se dne, kdy budou mít U2/bude mít Bono vlastní životopisný film? ()

Vxxx

Kdyby mohli členové Akademie vzít ty Oscarové sošky, narvat je do pytlů a každému jednomu člověku, co se na filmu podílel, jeden pytel poslat, i tak by to bylo málo. Takhle se točí hit. A ano. Ty Oscarové ambice jsou z toho cítit, je vidět, že se filmaři báli riskovat, ale vsadili na jistotu a ono to vyšlo. Co herec, to bezvadný výkon, příběh se vyvíjí a i přes svou stopáž to má velice rychlý spád. Když přišlo na finální číslo, přepadal mě smutek z blížícího se konce. Opravdu jsem nechtěla, aby film skončil a ta atmosféra celého filmu mi už teď chybí. A to sedím v autobuse na cestě z kina... 5* ()

-Ravee-

V prvním bodě musím smeknout před mistrovskou prací zvukařů, kteří dokázali živé i studiové nahrávky převést do filmu se vší jejich energií a šmrncem. Scény koncertů si tak člověk může užívat opravdu naplno (o to víc v Dolby Atmos, které je zde prakticky nutností). Co se scénáře týče, dějová linka se drží primárně všem známých faktů, a pokud jste o Queen viděli i třeba nějaký dokument, nic moc vás nemá šanci překvapit. Největší slabinou pro mě ale bylo obsazení hlavní role. Malek sice odvedl nejlepší práci, jakou mohl, a veškerá gesta i mluvu měl viditelně nacvičená do nejmenšího detailu (kromě toho toporného prstokladu na klavíru), bohužel se však výrazně minul somatotypem i mimikou. Namísto výjimečně příjemného vzhledu/šarmu Mercuryho se na plátně prohání neurotický střízlík s očima psychopata. Celkově za mě ale velmi povedené drama, na které mohou být všichni zúčastnění pyšní. Přesto se nemohu ubránit pocitu, že bych býval byl víc zvědav na svět temného zákulisí, které prosazoval Sasha Baron Cohen.. ()

SaNcHeZ_cz

Energická pocta kapele, ve které naprosto nevídaným způsobem dominuje Rami Malek v roli jedné z největších ikon hudebního průmyslu. Přičtěte si k tomu výběr těch největších hitů kapely Queen a máte dostatek důvodu pro fanoušky k tomu, aby film glorifikovali do nebes. Pokud ovšem od filmu očekáváte snahu jít trochu pod pokličku samotné kapele a jejímu frontmanovi, budete v tomhle ohledu trochu zklamáni, neboť Dexter Fletcher a Bryan Singer servírují podle not zbývajících členů kapely částečně předžvýkaný a upravený příběh, který se odmítá nějak hlouběji věnovat zákulisním událostem v historii skupiny. Stejně jako po řemeslné stránce, kde film ne vždy funguje na takové úrovni jako by si jeho herecká a hudební složka zasloužila. I tak se ovšem jedná o energickou záležitost, která strhne masy a předkládá další důkaz o tom, jak moc velkou ikonou tahle kapela je i po dlouhých letech od jejich posledního koncertu v původní sestavě. ()

Wysch

94%? I mean, really? Asi jsem viděl jinej film než 94% zdejších. Půjdu reklamovat lístek. Protože upřímně jsem se asi letos v kině víc nenudil. Je pravda, že jsem toho letos v kině moc neviděl. A protože nejsem xenofob ani nic jinýho, nehodlám hodnotit, a tím pádem nehodlám ani odůvodnit, proč jsem se tak moc nudil. A není to tím, že jsem nejel do IMAXu, ani že jsem koukal na maloměstským plátně, spíš to bude tím, že celej film na mě působil jako hrstka naaranžovaných historek, z nichž polovina byla patetických (tady bych si dovolil nesouhlasit s DaViDem, neb co jiného než oslavný patos jsou celé ty jakože studiovky a samozřejmě koncertní árie, že ano), a druhá polovina politicky a vůči kapele korektních. Malek je bezesporu skvělej, ale ani on mě prostě nebavil natolik, abych 120 minut ze stopáže neprozíval. Fakt jsem se nudil. A i když má film nyní 94%, obávám se, že mu druhou šanci nedám ani blu-rayi s 7.1 ozvučením, protože mi to přijde jako vyhozenej peníz. Toť budiž můj nehodnocený názor. ()

Paxxx.cz

Jednoznačně film roku. Skvělý pohled na kariéru jedné z nejlepších kapel všech dob, ale především na Freddieho samotného. Pár věci bylo ve filmu podáno jinak (aby to působilo hollywodštěji), než jak tomu bylo ve skutečnosti, ale větší problém s tím nemám. Určitě doporučuji mrknout na záznam koncertu z Live Aid. Doufám, že se Rami dočká Oscara... ()

MartinezZ

Je to koukatelné, ale nejsilnější část je až závěrečný koncert, který mi zas ale přišel už pak příliš dlouhý. Je patrné, že zakázka byla "Ať vznikne film, je to životní drama, zdánlivě se točí kolem kapely, ale hlavně jde o Freddieho". Bohužel tak vznikl poněkud generický film, z počátku historie kapely uspěchaný a opomíjející kontroverze, které jsou jen načrtnuty, ale rychle opomenuty, aby to snad nevypadalo, že bylo snad něco špatně a nevhodně. Chtělo by to ještě vidět onu původně zamýšlenou Baron Cohenovu verzi, možná by to byly dva extrémy, které by se ale doplnily. Takhle to bohužel příběhem vyznělo dost naprázdno, genericky a "papundeklově". Bez písniček a hudby to nemá moc co nabídnout. Nicméně Rami musel jistě dost zamakat, aby se naučil Freddieho. ()

ArsenalEagle

Is this the real life? Is this just fantasy? Je to fantazie. Fantastický Rami Malek hrající asi nejfantastičtějšího zpěváka dějin v naprosto fantastickém filmu. Opravdové nadšení, a čistá rozkoš a mrazení a slzy z nádherné hudby, která se line celým příběhem. Čekal jsem opravdovou pecku, ale Bohemian Rhapsody naprosto překonala veškeré mé nejdivočejší představy, všechna má očekávání. Jde o nejlepší životopisný hudební film, jaký jsem kdy viděl. Vše je navíc zakončeno prakticky celým LIVE AID 1985 koncertem z Wembley a co si budeme povídat, to byla jedna z nejlepších koncertních performancí všech dob. Emočně parádní, zvukově geniální, výběrem herců bezchybné a celkové zpracování příběhu legendárního zpěváka a kapely je prvotřídní filmový majstrštyk a úžasný zážitek. Jedním slovem dechberoucí. Wau, tenhle velkofilm z hlavy jen tak nedostanu a brzy se k němu vrátím, opakovaně. ()

KIT.HL

Jako film pro milovníky skupiny, paráda. Jako životopis, SLABOTA. A tam je ten rozpor...Vyjde mi 3 hvězdy, protože jsem je žral. JINAK JEDNA HVĚZDA. Idealizované a stylizované...Myslím, že natočit pravdu, je to nepřístupné... Tohle je pohádka pro ovce. ()

Praxis

Live fucking Aid... Strhující film, který nenechá čekat většinu běžných konzumentů na extatickou 15timinutovku z Live Aid, ale servíruje jim komplexní životopis jednoho z nejvýznamnějších muzikantů 20.století. Ano, v eRkové formě, jak navrhoval Cohen, bychom se dočkali možná ještě větších pikantností, ale i v "dětském" PG13 se jedná o naprosto úžasnou, fascinující a dokonalou podívanou, která ve mě po strašně dlouhé době vyvolala na několika místech totální husí kůži. Kromě Wembley, bych ještě vypíchnul scénu s Mary v dešti a vyhazov. A pak TO přijde. Live Aid, Live Aid, které změnilo hudební dějiny. Live Aid, na kterém zahráli TI Queeni. Live Aid, který je naprosto brilantně nasnímán, geniální kamerové nálety, husina úplně všude, opalizující zvuk a najednou máte pocit, že tam stojíte. Že tam jste s těmi dalšími 70 tisíci diváky, které strhne atmosféra Radio Gaga. Tam jsem se přistihnul několikrát, že skoro nedýchám. Filmová lahůdka, za kterou musí Rami Malek prostě toho Oscara dostat. Tečka. Lepší herecký výkon jsem letos opravdu neviděl. Tak díky filmoví mágové. I když jsem se narodil až pět měsíců po koncertě, který změnil dějiny, mohl jsem se alespoň na chvíli stát součástí té elektrizující masy. Kino samozřejmostí, zvolte Dolby Atmos nebo IMAX, jinak je to jenom odpírání. 100% ()

consuela1

Je to jako se svatozáří Jana Nepomuckého- plných pět čestně se klenoucích hvězd. V naprosto vyprodaném kině mi při královském nácviku We will rock you pod nohama duněla podlaha, protože všichni okolo sedící příznivci Queen maji prostě tento rytmus v krvi. Zrychlená srdce při fascinujícím Wembley jsem neslyšela, ale už se v nich rodila ta nejkrásnější hudba- po posledním tónu závěrečné skladby naplno zazněla a zvuk lidského potlesku jistě dozněl až do nebe, k Freddiemu. Dotek nebes. ()

ivishka

Přesně takhle jsem si představovala jak to asi tehdy vypadalo. Určitě jsou tam pozměněny některé skutečnosti a tudíž to není na 100 procent autentické, ale postava Freddieho je geniální. Tento film rozhodně stojí za to! ()

Ellmariachi

Jsem duší rocker. Mám metr 72, nekouřím a nechutná mi pivo. Takže možná nejsem z nejvostřejších, ale rocker rozhodně ano. Proto jsem si musel BR dát. Když si vybavím ten hype, který kolem snímku byl, tak se musím oklepat. Byl to důvod, proč jsem se k tomu nehnal. Sobotní nuda tomu ale dala a O2 mi Queen s Malekem nabídl. Přiznám se, že mi zpočátku vadila zkratkovitost ve vyprávění. O těch začátcích bych chtěl vědět i víc. Postupně jsem ale začal chápat , proč se tvůrci hnali do určitého období. Děj pomalu gradoval a proměna FM byla vystavěná chytře a společně se sílou davu zakončena sprintem mrazu po mých zádech a to hned několikrát. Miluji živé koncerty a jestli mě něco dokáže spolehlivě dojmout je to síla davu. Pokud bych měl hodnotit jen film dal bych pět kytarových strun z pěti, ale to nejde. Mrzí mě totiž dvě věci. O zbytku kapely vlastně nevím z hola nic. Fakt škoda. Ale to hlavní je zaměňování některých faktů. A jeden je vůbec zásadní a filmaři si ho až příliš překroutili pro své potřeby. Každopádně ale BR zanechá stopy ne jen ve vašich očích a uších, ale kdo má rád ne jen rychlejší a drsnější tóny, tomu i na jeho zádech. 85 procent. ()

Riddick77

Čirá radost! Tohle není klasický životopis, ale přiznaná oslava jedné hudební legendy. A v tomto případě vše šlape dokonale. 9/10 ()

nirvanafan

Když je Bohemian Rhapsody lepší koncert než U2 3D, tak to už je pořádný mazec. Zkratkovitost a nepřesnosti si asi jako každý uvědomuju, ale koho to reálně zajímá? Teď už zbývá jenom čekat asi tak do roku 2050, jestli mi někdo takhle pěkně zpracuje Nirvanu. ()

Terka.K

Před samotným zhlédnutím filmu jsem se trochu bála výběru herce pro Mercuryho. Jelikož byl tak výjimečná osobnost - vzhledově i povahově - myslela jsem si, že ho zahrát nebo jakkoli napodobit prostě nelze. Ale to, co Rami Malek dokázal! Smekám klobouk. Opravdu do poslední minuty dokonalá práce, vyšperkovaný každičký detail. Líbí se mi, že se film nezaměřuje jen na slávu a neutuchající popularitu Queen, ale vystihuje i úskalí, kterým si kapela prochází - samozřejmě zejména neustále výbuchy a scény Freddieho. Z celého snímku jde cítit nekončící energie, odevzdanost, láska, přátelství, ale i tragédie, která k tomu/té době neodvratně patří.. Zkrátka emoce všeho druhu. O tom ale už Queeni zkrátka jsou. LEGENDA. ()

Baronne

V první a zásadní řadě oceňuju, že fet a kouření klobásek bylo sice velkou a doslova naplňující součástí Freddieho života, nicméně film je zaměřenej čistě na jeho genialitu a vyjímečnou tvorbu. A nejenom jeho, celý skupiny. Za mě pecka, herci nemohli bejt vybraný líp a režie i přes velký zákulisní problémy funguje skvěle. Jen mi k tomu, aby to bylo úplně TOP něco chybí. Nejlepší film 21. století? Pro mě určitě ne, ale stojí za to jít na to do kina, jednou, možná i dvakrát. ()

Sidonka

Když se smířím s tím, že skoro nic v tomto životopisném filmu není podle skutečnosti a přijmu, že se zde hodně upravovalo a fabulovalo, mohu být celkem spokojená. Výběr herců se mi zamlouval, jen s Rami Malekem, hlavní postavou, které mnozí přejí a věští Oskara, jsem osobně měla trochu problém. Snaží se sice hrát jako o život, gesty se možná Freddiemu podobá, ovšem v tváři a zejména charismatem je to už úplně o někom jiném. Z reálného zpěváka čišela živočišnost, energie, hravost, vynalézavost, esprit, přirozená sebedůvěra a já nevím co ještě, herec vedle něho vypadá velice prostě a navíc i uměle. Tento film je jen zkresleným stínem skutečné osobnosti, nejenom život F.M., ale i osudy ostatních postav byly mnohem zajímavější, i tak však za něj děkuji. ()

GodComplex

Pekne ohlednuti za tim kdo byli Queen a Freddie Mercury. Malek tradicne nesympaticky, ale to byl koneckoncu Freddie taky, takze se to da brat jako verohodny vykon. Politicky korektni mainstreamecek, ktery je filmu obvykle vycitan mi tady nevadi, naopak jsem rad, ze to nejde prilis hluboko do te underground gay nory kam to mohlo smerovat. Queen sice neni hudba meho srdce, ale tech par solidnich flaku, ktere jsou prezentovane skrze film se jim uprit neda a i diky nim a jejich performancim je Bohemian Rhapsody ve finale vyzivny zazitek. Doufam, ze to nakopne novou eru AAA hudebnich bio kousku, protoze spousta skupin by si zaslouzila podobny treatment. 7/10 ()

Oppenheimer už má velmi blízko k miliardě

07.06.2023

Fuqua natočí film o Michaelu Jacksonovi

Fuqua natočí film o Michaelu Jacksonovi

19.01.2023

Režisér Antoine Fuqua (Training Day, Equalizer) zdá se našel novou zálibu v natáčení filmů podle skutečných událostí. Nejprve si to vyzkoušel v otrokářském dramatu Osvobození s Willem Smithem a teď… (viac)