Argo: Nebezpečný útek

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Réžia:

Ben Affleck

Predloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scenár:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (viac)

Skutočný príbeh o tajnej operácii na záchranu šiestich Američanov, ktorá sa odohrala na pozadí rukojemníckej drámy v Iráne. Dňa 4. novembra 1979 obsadila skupina iránskych študentov americké veľvyslanectvo v Teheráne. Študenti zajali 52 ľudí, ktorých držali v zajatí 444 dní. Ale uprostred chaosu sa podarilo šiestim Američanom utiecť a nájsť útočisko v dome kanadského veľvyslanca Kena Taylora. Aby USA mohla dostať týchto šesť diplomatov späť do Ameriky, tak Tony Mendez (Ben Affleck) špecialista na exfiltrácie, prichádza s plánom, prepašovať ich ako filmový štáb kanadskej televízie CBC. A hoci ide o skutočnosť, tento plán je taký neuveriteľný, akoby sa odohral len vo filme... (TV Markíza)

Lamprea

Ben Affleck jako režisér a zároveň herec jedné z hl. rolí, si vybral dost složitý a komplikovaný téma a odchází jako vítěz. Čekal jsem ukrafanej a zbytečně natahovanej film, místo toho sem byl mile překvapen. 2 hodiny mi nakonec utekly jako voda a napětí by se dalo krájet od začátku až do konce, přičemž na konci jsem ztrácel dech. Scéna na letišti je naprosto strhující. Doufám, že se v brzký době dočkáme dalších filmů s Benem Affleckem jako režisérem. ()

Triple H

Začnem pozitívne. Je to natočené profesionálne a zručne. Dobovosť tiež veľmi fajn, rovnako ako pasáže s Alanom Arkinom (škoda, že tam bol tak málo!). Je jasné, že Affleck ako režisér má potenciál. Ale zatiaľ čo The Town a Gone Baby Gone boli vyladené, precízne kúsky, Argo už veru také 100%-né nie je. Osobne som vôbec nemal pocit gradácie a napätia - a to ani v závere. No a keď sa pri jednej z posledných scén rozoznela dramatická sentimentálna hudba, ten pátos som z toho veľmi necítil (možno preto, že rukojemníci boli pomerne plochí). Čo však Affleck nepochybne vie, je vyberať si typovo vhodných a schopných hercov. Ďalej bez problémov drží tempo spolu s mojou pozornosťou po celé dve hodinky. Je pritom dobre, že skúsil aj iný žáner a všehovšudy ho určite skúsil minimálne veľmi slušne. Ale som prekvapený koľko cien Argo zbiera - lebo ako kandidáta na film roka by som to ja osobne teda vôbec nevidel. ()

Fanita

Za Afflecka ako režiséra päť hviezdičiek, za Afflecka ako herca mínus jedna hviezdička. Celý film sa Ben tváril ako keby mal zastavené vetry, proste výraz o ničom. Radšej nech už len režíruje a prestane hrať úplne.. ()

Hafran

Tomu říkám thriller! Navíc orientální prostředí nebylo znásilněno, 80. léta nebyly vykradeny, islamisti nebyli uraženi. :) Pravdivá událost byla správně využita, působí autenticky, ale atmosféra by se dala krájet. Affleck opět dokazuje, že je borec. ()

PBLead

Tak toto bylo velké překvapení - naštěstí v tom pozitivním slova smyslu. Ben Affleck před pár dny dostal za tento film Oscara, a tak už ani já, který se Argu všemožně vyhýbal, jsem před filmem neutekl. Nakonec částečně zafungovalo kouzlo nechtěného, kdy jsem od filmu takřka nic nečekal a ono to nakonec byla moc fajn podívaná. Celkově tedy hodnotím 5 hvězdami, ačkoliv přesněji bych to viděl tak o půl hvězdičky méně. K hereckému ansámblu jen krátce - oceňuji jejich velmi věrnou podobnost se skutečnými aktéry (které bylo možno vidět v rámci závěrečných titulků s přiloženou fotografii "jejich" herců). Bohužel mi přišlo, že herci byli poněkud odtažití - člověk si k nim (až na filmařské duo z Holywoodu) prostě nevytvořil vztah. To platilo jak pro zarostlého Bena Afflecka, tak pro všech 6 členů americké ambasády. Té šestici to ještě odpustím, nehráli je žádní známí herci a ani prostoru na plátně nedostali tolik, aby si mě získali, u Bena Afflecka ale kritizovat přece jen budu. Copak on, jako novopečený režisér, považuje za normální, když má herec v tváři stále jeden stejně dutý výraz? A zrovna když to hraje někdo jako on - herec, který hrál už v tolika povedených filmech... Na druhou stranu to, co Ben u mě tímto ztratil, mohutně dohnal (vlastně předehnal) jako režisér. Film má tempo, střídá lehce vtipné momenty s dramatickými a zároveň si drží seriózní tvář se statutem filmu natočeného dle skutečné události. Kdyby tam tolik nehořely americké vlajky, byl bych o těch 5 hvězdách naprosto přesvědčen, takto nejslabších možných 5. Hodnocení: 85 % (5 hvězd) ()

Mr.Ripley

Argo je jeden z nejlepších sci-fi filmů, co jsem kdy viděl. Je civilní, křehký, dojemný a zároveň temný, špinavý, plný strachu a zoufalství. Nebýt pomalejšího tempa v první polovině mohlo se jednat o plný zásah, protože závěrečná práce s napětím se opravdu jen tak nevidí. ()

trojúhelník

Jo, je to skvělý. Napínavý, zajímavý, drásavý, lidský, hřejivý, dokonalý... Ale už mě přestává bavit americké honění si ega prostřednictvím podobných filmů, dělaj z Íránců zvířata. Všechno dobře dopadne, vše je idylické, griffithovské záchrany na poslední chvíli nesmí chybět (to by film nedostal Oscara, žeano). Jednoznačně stojí za zhlédnutí, je to rozhodně skvělý, jen ... nemám rád podobné idylky, čili 4*. Ben Affleck u mě má plus za odvahu, režírovat sám sebe ve hlavní roli, to chce koule. ()

flawi.f

Affleck dokazuje, že je režisérem opravdu schopným a s každým dalším snímkem se zlepšuje a zlepšuje. Argo je precizně natočené drama, se skvělými herci a co hlavně - zpracovává příběh, který je ohromně zajímavý, že jsem zkrátka nemohla odlepit oči z obrazovky. Osud šestice Američanů, jejichž záchrannou misi sledujeme, mi zkrátka nebyl lhostejný a napjatě jsem očekávala, jak vůbec ten celý výmysl s fiktivním filmem dopadne. A strhující scéna na letišti vyváží i těch pár vlažnějších momentů. K 5* hodnocení tentokrát chybělo skutečně málo. ()

Liznic

Krásně natočeno, krásně to vypadá a postavy jsou výborně obsazeny. Námět jako stvořený pro filmového fanouška. Navíc Affleckovo jméno na film láká ještě víc. Úvodní přepadení ambasády je nervy drásající podívaná, která neuvěřitelně naladí na zbytek filmu. Problém je, že nic ze zbytku filmu se jí nevyrovná a většinou se k jejím kvalitám ani nepřiblíží. V momentě kdy Affleck vyhrabe scénář pro sci-fi Argo nastává strašný útlum, který trvá až do finále filmu. Opravdu netuším, jak to ve skutečnosti celé probíhalo, ale spousta napínavých momentů filmu působí scénáristicky strašně uměle. Jako kdyby měli "jen" námět a dál domýšleli jakými momenty ochutit omáčku okolo. I tak se Benovi nedivím, že chtěl tento projekt uskutečnit. Nástřel děje totiž zní tak fantasticky, že v budoucnu neodolám a neposlechnu ten hlas v sobě šeptající "Je to fajn film, ale zase taková sláva, abys to pouštěl znovu, to není!" a dám mu ještě šanci, protože se jedná o velmi kvalitní kus filmařiny a přes zmíněné nedostatky nikdy nenudí (jenom někdy možná trošku naštve). ()

karlik4801

Argo je jako rychlá a neřízená střela. Vedlejší události se vyřídily velmi rychle a rychle k hlavnímu ději. Délka filmu je dostačující a nenudí. Když se Tony Mendez snaží odvézt z Íránu zpět do USA šest uprchlíků, řeknete si, že tohle bylo skutečné. Ben Affleck dokázal natočit věrohodný film, kterému jsem uvěřil. Díky vžití do tohohle dramatu jsem si Arga celkem užil, jen zase škoda že si u mě Ben kazí pověst režiséra tím, že je opět v hlavní roli. ()

DaUr

Za mě dobrý, hodně dobrý. Afflecka nijak výrazně nemusím (ačkoli nepatřím ani k jeho haterům), ale tady se mi líbil, a to jak herecky, tak režijně. Je sice pravda, že mimické svaly moc nepoužíval, ale k jeho postavě to vcelku sedělo - když vezmu v potaz, v jakém napětí jsem byl udržován já jakožto divák, těžko si pak představit co prožíval onen agent CIA, a nelze mu tedy zazlívat ten věčně zamračený výraz. Celkově tedy spokojenost takřka ve všech ohledech, daná především tím, že jsem do Arga šel s očekáváním dalšího filmu typu "musíme jim ukázat jak to bylo, co na tom že se u toho budou nudit", ale dočkal jsem se svižné a v závěru opravdu velice napínavé podívané, které bych sice já osobně Oscara nedal, ale nijak by mě nešokovalo, kdyby páni akademici učinili opak. ()

Sokkk_y

Podceňoval jsem ho, kluka jednoho, podceňoval. A on už nám přitom režisérsky dospěl. Ne, vážně, nevkládal jsem nějak extra velké naděje do tohoto snímku. Jedná se přecejen o téma (pro USA) citlivé a také i hůře zpracovatelné. Měl jsem také obavy, aby Affleck nevytvořil z tohoto námětu další béčkovou americkou patriotickou matlaninu. Naštěstí se ale držel při zemi a jemu i jeho týmu se podařilo natočit sakra kvalitní a nervydrásající drama, u kterého se člověk pořádně zapotí. Tak trochu mi to připomínalo (dle mého názoru i vydařenější) německý Baader Meinhof Komplex, neboť (a teď bych se měl asi stydět) u Arga jsem taktéž netušil, že CIA / Kanada takto ve skutečnosti pomohla americkým rukojmím. Takže jsem se i něčemu naučil. Každopádně Affleck je pro mne právoplatným držitelem Glóbu a měl být i jasným aspirantem na Oscara, ovšem to by o něm nesměla rozhodovat Akademie, že. ()

ivan_drago

Až absurdní výjev z historie CIA, ostře kontrastující se snad ještě absurdnějším denním v Hollywoodu... Kostýmní drama z dob, kdy byly kníry děsivější než kdejaký horror a dokonce se mohlo kouřit i v letadle... Affleck je režisérsky opět úspěšnější herce a jeho výkon je nejslabším článkem filmu, nemluvě o opět zbytečně nastíněném rodinném shledaní na konci... Napjatá atmosféra okolo situace rukojmích v Íránu je dávkovaná přesně, lehce nostalgicky a ve správném tempu a je perfektně doplňovaná děním v LA... Přidejme ještě moji zálibu v příbězích z prostředí tajných služeb a moje mírně nadhodnocené skóre je na světě... Teď už zbývá natočit jen samotné Argo... V Íránu... Americkou produkcí... ()

Sonnik

Based on the declassified true story. Affleck to zase trefil! Vybral si parádní téma, ve kterém skloubil kus moderních amerických dějin a prostřednictvím geniální dvojky Goodman + Arkin také hollywoodské pokrytectví. Dovolím si tvrdit, že takovou možnost už asi nikdo mít nebude. Samozřejmě námět není všechno a stojí zatím kvalitní práce. Palec nahoru a těším se na jeho další dílo. Na Daredevila už si snad nikdo nevzpomene. :] "It's got horses in it, it's a Western." ()

Mirokukii

Slušné. Ben Afleck je opravdu výborný režisér, avšak o to horší herec. Nedostatek charisma jeho pokerface zkrátka nepřebije, jak je tomu u jiných hercorežisérů. Akční závěr nenapínavý a jásot tím pádem přehnaný. Stále si tedy budu myslet, že tenhle námět historické události měla být komedie. Výborný Alan Arkin, který tomu společně s Johnem Goddmanem dodali tu správnou jiskru. ()

Gothar

Argo bolo pre mňa miernym sklamaním, Oscarové filmy sa mi zvykli páčiť viac. Na druhej strane je to sám o sebe dobrý film, ktorý sa určite oplatí pozrieť. Oceňujem, že film neobsahuje zbytočný nacionalistický pátos, ale venuje sa deju a ten rýchlo odsýpa bez toho, aby začal nudiť. 70 % ()

Mrkvič

Třetí celovečerák Bena Afflecka a potřetí za čtyry hvězdičky. Sice pořád o chloupek vede Město, ale tohle je taky parádní. Začátek je hodně skličující a uvede do děje i atmosféry, jak nejlépe mohl. Potom je to pořád zajímavé, ač místy trochu pomalejší, ale konec už je zase jak jízda. Zajímavé, že se Benovi povedlo navodit atmosféru té doby, i styl vyprávění odkazuje na podobné snímky pár dekát staré. Jen tak dál a šup sem s dalším kouskem Bene. ()

Samuel7

Pro mě téměř ničím výjimečný snímek, tudíž mě vůbec nepřekvapuje, že vyhrál Oscara za nejlepší film. Téma je to ovšem celkem zajímavé a za zmínku určitě stojí vyvážené herecké výkony, ale hlavně vynikající hudba Alexandra Desplata, dle mého názoru nejvydařenější aspekt filmu (ačkoliv často lze slyšet motivy z jeho skladeb k Harry Potterovi a Relikviím smrti). ()

Honzíno

Nejméně osobitý, nejsterilnější a za mě určitě nejslabší Afleckův film. Přesto dovede vyhrát sošku a k tomu posbírat spoustu nominací. Tenhle chlap má jako režisér neskutečný potenciál. Škoda neproměnění nominace za hudbu, zvuková stopa mi vyloženě padla do noty. Goodman + Arkin ve vedlejší linii (tak trochu) bohužel táhnou film za slabší crew z Íránu. ()

Johnny.ARN

Oskarový film, tak som zvedavý. Affleck ako režisér zvládol Mesto a zvládol aj Argo. Filmy podľa skutočnej udalosti môžem. Proti americkej produkcii a ich podaniu histórie mám trochu výhrady, ale keď to berieme ako film, tak veľmi dobre. Obsadenie dobré, výprava trochu v úzadí, viac bol do popredia vytlačený scenár. Argo sa tvári ako ťažký film, ale nie je. Dej zaujme, atmosféra pekne graduje, koniec priam hltáte a čakáte, či sa to podarí. Na môj vkus trochu veľa náhod pokope. Režisérsky zvládnuté, kamera dobrá a Oskar zaslúžený. Špionážny thriller, ktorý sa mi páčil. Keby tam bolo trochu viac akcie, bol by plný počet. 4 z 5 ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (viac)

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017

Studio Warner Bros. nesmírně touží po netopýří sólovce od Bena Afflecka. Představitel Batmana a režisér Gone, Baby, Gone, Města nebo oscarového Arga se uvolil, že ji natočí, soustavně ale tvrdí, že… (viac)