Argo: Nebezpečný útek

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Réžia:

Ben Affleck

Predloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scenár:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (viac)

Skutočný príbeh o tajnej operácii na záchranu šiestich Američanov, ktorá sa odohrala na pozadí rukojemníckej drámy v Iráne. Dňa 4. novembra 1979 obsadila skupina iránskych študentov americké veľvyslanectvo v Teheráne. Študenti zajali 52 ľudí, ktorých držali v zajatí 444 dní. Ale uprostred chaosu sa podarilo šiestim Američanom utiecť a nájsť útočisko v dome kanadského veľvyslanca Kena Taylora. Aby USA mohla dostať týchto šesť diplomatov späť do Ameriky, tak Tony Mendez (Ben Affleck) špecialista na exfiltrácie, prichádza s plánom, prepašovať ich ako filmový štáb kanadskej televízie CBC. A hoci ide o skutočnosť, tento plán je taký neuveriteľný, akoby sa odohral len vo filme... (TV Markíza)

Vědma

".....za jeden den se naučí režírovat i makak." Dobře zvládnutá atmosféra osmdesátých let. Nepřišlo mi to ani nudné ani zdlouhavé, jak tady někteří vytýkají. Příběh byl dobře vybraný, originální a zajímavý a bylo tady i něco pod povrchem. Ben mi tady ani zvlášť herecky nevadil, až se dostanu do problémů na blízkém, středním nebo jakémkoliv východě, tak chci, aby pro mě přiletěl. ()

Chrysopras

Well done, Ben! Potenciál látky byl podle mě zužitkován naplno. Už začátek s prolínáním dobových záběrů s hranou verzí je hodně působivej. Pak přichází výborná odlehčující hollywoodská linka. Abychom se zas dostali do stísnující atmosféry v Íránu včetně hodně nervózních chvil úniku, který jsem s protagonisty prožíval dost intenzivně. Snad jen konec byl trochu moc "americkej", ale při vědomí reálné báze příběhu a období, kterého se film dotýká, se to dá snést. Příjemná kvalita. ()

Huntelaar

Dobové filmy s promakanou výpravou tu u mě mají vždy dobré, a proto jsem u Arga jen uznale pokyvoval hlavou. Když si k tomu přičtu pociťovanou osudovost, vytvořenou cedulkou „based on a true story“, nadprůměrné hodnocení není problém. Škoda jen, že se tvůrcům nepodařilo vytvořit nějaké větší osobní drama byť u jediné postavy. ()

Tygrys

Sice chápu ty některé výtky zdejších uživatelů co se klišé některých scén týče, to ale nic nemění na tom, že já jsem si tu závěrečnou gradaci a napětí, a potažmo i film jako celek skvěle užil. Zlatý glóbus je tentokrát ve správných rukou. ()

Bonaparte.

If i’m gonna make a fake movie, it’s gonna be a fake HIT. Íránská revoluce, 6 američanů v ohrožení života a chlupatý Ben Affleck, který si to střihl hned dvakrát a to před kamerou i za kamerou. Přiznám se, neviděl jsem předchozí snímky tohoto čtyřicetiletého rodáka z Kalifornie. A tak tedy jako "Benovský panic" považuji Argo za velmi vlastenecký snímek, který čerpá jak jinak než ze skutečného příběhu v centru Teheránu. Opět máme na stole problém USA a stát na blízkém východě. Celý film má velmi strhující tempo a odběhnutí 5 minut od obrazovky Vás sice nestojí hlavní zápletku příběhu, ale ztrácíte cenné detaily na pozadí. Tak či onak film graduje s posledními minuty a vy si ústřední šestici + chlupatého Bena, i přes značné antypatie z úvodu filmu, oblíbíte a úplný závěr Arga se dá srovnávat s návratem slavného Apolla 13 s Hanksem uvnitř. 70% 4* + Velké pozitivum jsou závěrečné titulky doprovázeny originálními fotografiemi ++ S hrůzou zjištuji, že Ben Affleck má na všech záběrech z filmu stejný výraz, no všimněte si toho! ()

Eldrick

Kdyby to nemělo berličku v historii amerických politických dějin, nevyhrálo by ARGO ani hovno. Neříkám, že Flekáč neumí točit, to teda kurva zvládá! Ale zabte mě, tohle je zas oscarová kalkulační mrdka jako stehno. 2-hodinnovej film, ve kterym se vlastně nic nestane, protože co? Protože je based on true fucking story! Jako všechna čest, ale že by to byla taková paráda, abych si z toho vycákal pytlík, to fakt ne. To už i v tom prefabrikátu TOWN se aspoň něco zajímacího dělo. Tady jen 2 hoďky zíráme na strnulýho bobra na xichtě pana režiséra, kterak propašuje do letadla bandu inkoustů. Big fucking deal! ()

Lauri

Úžasný snímek. Vážně. Nikdy bych si nemyslela, že se z Bena Afflecka stane tak nadaný režisér, který mě donutí polovinu filmu nedýchat. Vůbec mi nedávalo problém vcítit se do jednotlivých postav a prožívat s nimi jejich utrpení. Není moc režisérů, kterým se povede takhle moc mě vtáhnout do děje, ovšem Affleck na mě svým Argem udělal opravdu dojem. Vedle Djanga prozatím film roku 2013 a nemám absolutně žádné námitky proti výhře Oscara za hlavní kategorii. ()

Petroff

Nebejt obsazení sebe sama do hlavní role, dal bych ti možná i víc, Afflecku. Ale když ty jsi fakt strašný dřevo. Když jsi na plátně, člověk si tě nemůže nevšímat, protože něco tak otřesnýho se fakt jen tak nevidí. Když jsi za kamerou, je to mnohem, mnohem lepší. Pochop ale, že sám sobě před kameru lézt přece nemůžeš. Prokaž službu sobě i nám, neukazuj tu svou držku a už jen režíruj... I když taky ve shrnutí žádný orgie, celé je to jaksi zvláštně odosobnělé a prázdné. Hlavní roli tu nemá nikdo, což by nevadilo, mě ale sere, že si to Flek krade pro sebe, to si fakt ještě nikde nepřečetl (nebo nikdo nemá tu odvahu mu to říct?), že hrát neumí? ()

kalap

Dnes stačí na oscara skopírovať známe dokumenty do jedného , ale strašne únavného celku. To si radšej pozriem Päste zo železa. ()

GILLWANDER

Ben Affleck tento krát pritlačil na pílu a ukážkovo nakrútil film podľa skutočných udalostí, ktorý je neskutočne reálne divákovi servírovaný. Z minúty na minútu sa tempo filmu zrýchľuje, nastávajú nečakané komplikácie, zvraty, ktoré úplne menia spád filmu. Do konca diania ste v napätí ako to celé skončí, trasú sa vám kolená pri pomyslení, že sa šestici Američanom nepodarí z Iránu bezpečne ujsť. Vo filme sa rieši dodnes prítomný problém medzi kultúrno rozdielnymi štátmi, ktoré sú neustále v rozpore, uznávajú odlišné veci, praktiky, majú iný názor na problém, ktorý ich nepriateľský medzi sebou rozdeľuje. Politicky rozdielne národy, ktoré chcú tú samu vec ako oponent. Smrť a celkové vyhladenie. Jediná vec, ktorá ich robí v ten okamžik rovnakými. Osobne neuznávam ani Irán ani USA, obidva národy majú veľa na rováši, o Spojených Štátoch toho ľudstvo ešte veľa nevie, Iránu vládli ľudia, ktorý krajinu nenapĺňali tým, čím by obyvatelia tohto územia chceli. Trpelo sa tu a aj trpí, hladomor, za ktorý bol vtedajší prezident odvolaný z funkcie a zavrhnutý obyvateľmi tejto ním spustošenej krajiny sa podľa nich neujalo zaslúženého verdiktu na jeho vtedajšie konanie. Chceli bývalého prezidenta odsúdiť a povesiť za jeho neľudské činy. Lenže Amerika, ríša snov a zem začiatkov mu darovala azyl, bezpečie. Irán sa búril a žiadali hlavu exprezidenta. Amerika nesúhlasila s odovzdaním exprezidenta do rúk na uhol rozhnevaných Iráčanov, tak vsadili na neistého koňa, na Tonyho Mendeza. Špecialista od CIA, ktorý sa vydal na neistú a riskantnú záchranu do nevítanej zemi. Celá záchrana sa po čase komplikuje, film, falošný film, ktorý ich mal z toho prekliatého miesta dostať sa napokon ruší, Mendezovi to všetko prerastá cez hlavu, vďaka Bohu ich "film" ARGO napokon zachránil. A samozrejme pár šikovných hláv u CIA. Film, už ten skutočný zdieľa dôležité posolstvo, niečo, čo nás nerobí zas tými, za ktorých sme hrozne dlho považovaný. Robí nás lepšími, osloboditeľmi, a pánmi nad samými sebou. Nemusíme robiť len tie špatné veci, nájde sa spôsob, keď urobíme niečo, čo nebude v rozpore zo základom ľudského spoločenstvá. Film Argo je i tom, ako sa dajú veci urobiť zlatou strednou cestou, bez rozporov, bez krvi prelievania, bez ujmy na hocakom živote. USA má veľa spoločenských prešľapov, historických krívd na spoločnosti, ale má aj na zozname pár zásluh, ktoré ju nerobia zas tak prehnilou krajinou. Je to predsa Amerika, sen každého jedinca. Strašne sa mi páčil scenár, ktorý je proste vo všetkom excelentný. Vyniká v ňom každý detail, každé slovko, výsledný dabing za pomoci skvelých hercov. Pomocník Mendeza alias Heinsenberg, jeden z najlepších výkonov jeho kariéry, Ben Affleck herecky majster, svoj obor pozná vskutku presvedčivo, režisérky mág, ktorý ide z dobou, divákovi núka súčasne lahôdky, ktoré mu pomútia zmyslové závity. Len tak ďalej, škoda Oscara za réžiu, ktorá mala byť hneď dva krát touto soškou ocenená. Výborná výprava, hudba, zvuky, ich strih a nezakrytá práva tvár Iránu. Všetko dokopy dáva skvelý a takmer dokonalý film, ktorý je remeselne jeden z najlepších v tomto žánri, Argo je, ako som už spomínal, posolstvo, lepšia tvár Ameriky. Vďaka Affkeckovi to vedia už skoro všetci. 85% () (menej) (viac)

Cl3ricK

Nervák až do samého konce. Líbilo a to dost. Desplat je opravdový borec, prakticky se nemůže stát, aby film pro který složí hudbu byl špatný. ()

donvitoso

Skvěle zahrané(Arkin, Goodman), skvěle zrežírované (tady Akademie letos silně zaspala!!!). Scéna na letišti byla strhující, i když tušíte nebo spíš víte, jak to dopadne, tak se prostě bojíte, aspoň mě to nedalo. Prostě Argo, fu*k yourself! ()

Jigy

Zajímavý politický triller. Téma studené války mám rád a o tété akci jsem vlastně nikdy neslyšel a bylo zajímavé jak kreativní američané jsou, když vymýšlí nějakou frašku. Filmově, herecky, režijně se jedné o slušnou práci, scénač taky super, ale přesto si nemůžu pomoci a něco mi chybí. Pokuď to strovnám s "Jeden musí z kola ven" tak je to ještě trochu víc té špionážní hry a víc charakterní hrdina. Za oscara nevim............ já bych volil jinak. ()

berusche

Je pravdou, že si Ben rozhodně zasloužil nějakou tu zlatavou věc na podstavci, ale opět bych se držela toho, že není nutné přeceňovat něco, co má v sobě punc pravdivosti. Ono totiž to, co je podle pravdivé události okamžitě vystřelí film výš už jen proto, že se to prostě podařilo dobře natočit. Dobře odrežírované, slušná výprava, obstojné výkony a nejvíc si asi cením scénáře, který předčil vše vyjmenované. Co mě ovšem trochu nebavilo byla ta neustále hnípající nervozita "co když" a která je u těchto amerických snímků nutnou přísadou, protože jinak by se divák unudil k smrti. A je pravda, že by snad bylo propříště lepší, kdyby Ben rezignoval na herecké obsazení vlastní a věnoval se práci za kamerou, jde mu o poznání lépe. ()

easaque

tento oskarový snímek lze těžko hodnotit, protože jsou na něj dva úhly pohledu. Zkouknul jsem ho bez veškerých znalostí tehdejší situace a tak ho nejdřív krátce rozeberu. Provedení nijak zvlášť nevybočuje z hollywoodského lepšího průměru a je v něm hezky propojen thriller se světem šoubyznisu, který tomu dává jakýsi nadhled. Evidentně si také režisér vypomáhá prvky, které dodávají "šťávu", čímž však na druhou stranu shazuje uvěřitelnost. Takto by film ode mne dostal víceméně tři hvězdy. ALE .... ale překrucování faktů je dost ožehavý problém u filmu, který si hraje na to, že vychází ze skutečnosti. Vyloženě všechno není lživé, ale myslím si že by s k němu rozhodně hodil vysvětlující přídavek, jako býval kdysi u majora Zemana. Proto výsledné hodnocení snižuji na hvězdy dvě. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

mikinhoo

Panečku, to bylo napínavé. Téměř od začátku do konce to divákovi drásá nervy. Nejvíce samozřejmě konec filmu, kdy každý záběr musí být udělaný tak, že něco nevychází úplně podle představ. A spojení Goodmana a Arkina tomu po celý film dodávalo tu správnou šťávu. Moc se mi to líbilo. Asi jako oscarový film nic moc, ale pro milovníci napětí si přijdou na své. ()

applause

Nebýt filmu, tak bych ani nevědela, že něco takového vůbec bylo. Musím říct, že zde problém vyřešili rafinovanýmn způsobem, o kterém většina lidí nevěděla a byl odtajněn až po celých 18 letech. Určitě doporučuji. ()

M.i.k.e

Nikdy jsem nemusel Afflecka jako herce,ale jako režisér mě zatím nezklamal ani jednou,ba co víc,postupem času zraje jako víno a Argo je toho jasným důkazem.I přes jasně daný sled událostí dokázal stvořit napínavý a velmi dobrý film,který diváka nepusí od začátku do konce.Plus to retro je prostě super...90% ()

Joe321

Jeden z filmů, který táhne více tématem než zpracováním. Kamera a ztvárnění doby se povedlo. Moc se tlačilo na dramatičnost, která se odráží v úpravě scénáře oproti realitě. Hosté nebyli nikdy v "okamžitém" nebezpečí. Oslabení role Kanady. UK a NZ pomáhali. Vypuštění / přidání postav. Všechno podle mě zbytečné. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (viac)

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017

Studio Warner Bros. nesmírně touží po netopýří sólovce od Bena Afflecka. Představitel Batmana a režisér Gone, Baby, Gone, Města nebo oscarového Arga se uvolil, že ji natočí, soustavně ale tvrdí, že… (viac)