Argo: Nebezpečný útek

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Réžia:

Ben Affleck

Predloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scenár:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (viac)

Skutočný príbeh o tajnej operácii na záchranu šiestich Američanov, ktorá sa odohrala na pozadí rukojemníckej drámy v Iráne. Dňa 4. novembra 1979 obsadila skupina iránskych študentov americké veľvyslanectvo v Teheráne. Študenti zajali 52 ľudí, ktorých držali v zajatí 444 dní. Ale uprostred chaosu sa podarilo šiestim Američanom utiecť a nájsť útočisko v dome kanadského veľvyslanca Kena Taylora. Aby USA mohla dostať týchto šesť diplomatov späť do Ameriky, tak Tony Mendez (Ben Affleck) špecialista na exfiltrácie, prichádza s plánom, prepašovať ich ako filmový štáb kanadskej televízie CBC. A hoci ide o skutočnosť, tento plán je taký neuveriteľný, akoby sa odohral len vo filme... (TV Markíza)

adamo_znk

Kdo by to byl do toho Afflecka řek ... klobouk dolu. Režijně zmáklá napívaná podivaná, kterou korunují Goodman s Arkinem. A i na to Argo bych se rád podíval. ()

Terva

CITÁT - ....vrácen, souzen a oběšen.................. Exfiltrace do Teheránu pomocí falešných filmových tvůrců. Politickofilmový příběh, kterak vysvobodit šest Američanů ze čtyřmilionového města, kde všichni řvou - Smrt Americe!!!! CITÁT - V armádě jsem zažil sebevražedný akce, který měli větší šanci na úspěch než ta vaše............ Vlastně proč ne, Hollywood dokáže oblbnout miliony diváků, tak proč jich šest nezachránit před smrtí. Argo je kosmická loď, co letí celým Vesmírem a....vyliž si. Těšil jsem se na dva herce v tomto příběhu. Na Cleu DuVall, mou tajnou lásku a na Johna Goodmana, mého filmového favorita. Clea neměla moc prostoru pro herectví, zato John se vyřádil. Ben Affleck není moc dobrý herec a jeho "grimasy" jsou stále stejné, ale tam kde není vidět, tedy v křesle režiséra odvedl dobrou práci. Konec je krásně zdramatizovaný. CITÁT - Zatmívačka......konec.....děkuju....Argo: naser si!!........... PS - Příští film Bena Afflecka ponese název "Argo Fuck Yourself". Produkci bere Steven Spielberg. V hlavní roli bude chtít asi sám sebe, protože prý Chuck Norris odmítl hrát a prohlásil, že má raději realističtější příběhy než je sci-fi. Obyvatelku Teheránu Coru, unesenou mimozemšťany si zahraje Clea DuVall, která si ve fingovaném příběhu moc nezahrála....a naser te si....... ()

MrCreosote

Kritika může Affleckovi a spol. vyčítat absenci politického stanoviska a zjednodušující pohled na věc, jenže Argo je především klasickým (a do značné míry schematickým) hollywoodským thrillerem soustředícím se na ústřední téma útěku, kde ony události v Íránu/Teheránu přelomu 70. a 80. let slouží pouze jako pozadí k rozehrání ústředního příběhu. Affleck zůstává věrný komornímu podání, které nemá daleko k jeho přechozím režijním počinům, jenž se odehrávaly v omezeném prostoru jednoho města. Argo sice skáče z Ameriky přes půl světa až do Íránu, nicméně je to klaustrofobní a paranoidní dobrodružství zaměřené spíše na detaily potících se tváří než na rozlehlé "exotické" prostory středovýchodní metropole. Zmínku si zaslouží i duo hollywoodských harcovníků Alan Arkin/John Goodman. Reprezentují tu dávný mýtus, že filmaři z předměstí Los Angeles nedělají nic jiného, než že draze vytváří iluzi pravdy. Což je nakonec ten největší paradox: lesk a publicitu milující Hollywood byl využit k akci "pro blaho ostatních" a ani se za to nedočkal popularity. Ve správném smyslu abusrdní, stejně jako celý film. ()

moviesfan

Další ze skvělých filmů v režii Afflecka. Argo je skvěle natočen s dobrým obsazením. Napětí a akce mu určitě nechybí, stejně tak místy humor. Ben nezklamal a stále drží laťku velmi vysoko. ()

ambron

Len skvelý režisér vie príbeh filmu, ktorý je známy a o ktorom vie divák ako skončí, podať, aby nenudil a ponúkol napätie až do konca. Argo v réžii Afflecka toto bezpochyby ponúka, čo z neho robí jeden z najlepších snímkov roka 2012. Affleck predvádza veľkolepú prácu, filmu nechýba humor, herecké výkony sú presvedčivé. Aj keď je koniec prehnane zdramatizovaný, celkovo pôsobilo Argo vierohodne. ()

Beznoh

No tak ted babo raď. Vůbec nemám tušení kolik tomuhle dát. Bacha spoilery - Kdybych měl hodnotit film z hlediska zábavnosti a podání, tak by to bylo hezký. Ale udělat spíš propagandu američanům, kteří špehujou Iránce a přitom sami předtím vedli režim, který utlačoval jejich stát a trýznil je hladomorem a dodával zbraně, je trochu dost smutný. Pak daj ještě azyl jejich utlatčiteli a to se bere jako OK? Já být Iránec tak je tam jdu postřílet taky a nechápu co je hrdinskýho na tom, že lhaly celýmu národu a co vůbec je hrdinksýho na tom, že jim kanaďani pomohli utéct. Takže je to dost otázka. ()

JohnCZ

Nebýt trochu utahanější a tím pádem i nudnější první třetiny, tak bych neváhal udělit plný počet. Ben Affleck natočil po všech směrech povedený thriller na motivy skutečných událostí. Krom povedené technické stránky a slušných hereckých výkonů musím ocenit fakt, že film dokáže opravdu vyvolat emoce a divák je udržován v napětí až do konce. A takovou gradaci už jen tak nějaký film nezvládne. ()

m.krudenc

Geniální film, to je opravdu něco, nemá to jedinou chybu. Alespoň si člověk může udělat obrázek jak to v Iránu vypadá. Kdo nevyděl prohloupil. ()

Skrk

Americký Baader Meinhof Komplex se skutečně nekoná. Argu chybí tempo, dramatičnost či dokonce jakékoliv sympatie k příběhu i postavám. Rottentomatoes.com opět potvrdilo svůj filmový (ne)vkus a přeceňuje tuto sračku jak jen se dá, protože režisér Affleck, chápete. Nelíbilo se, trpěl jsem až do konce. 10% za retro provedení. ()

Marek1991

Dúfam, že vám nebude vadiť ak sa rozpíšem. Ben Affleck ty prefíkaný pošuk. Myslím to teraz v dobrom. Natočiť takýto film v čase sporov s Iránom, keď sa USA s Izraelom vyhrážajú útokom je marketingová brutalita, ktorá mu zaručila potlesk Američanov. Ďalšia vec je však film v detailoch. Nie je slepo americký akoby sa mohlo zdať. Na začiatku jasne popisuje, čo spôsobili Američania na blízkom východe len kvôli chamtivosti a moci. Zvrhli vládu ľudu a dosadili si tam svoje bábky, ktoré sa správali bezohľadne. Následný hnev, ktorý vyplával na povrch by sa mohol zdať oprávnený, to si nemyslím, ale skôr na arabskú kultúru pochopiteľný. Svojím rozsievaním zla ho nakoniec zožali a doplatili na to zväčša civilisti. Potom muselo vzniknúť toto Argo a s pomocou mnohých rafinovaností, ktoré by dnes už zrejme neprešli a mnohých náhod sa im podarilo uniknúť a dodnes sú oslavovaný ako úspech spolupráce vlád, tajných služieb, Ameriky a podobne. No film ukazuje, že zas najväčší podiel na tom majú nebojácni zaangažovaní jednotlivci, napriek ich minulosti, veď bolo vo filme jasne povedané, že sám Tony Mendez pomáhal šáhovým stúpencom. Tento film je a zároveň nie je vlastenecký, kľučkuje brilantne, je to v podstate neutrálny film o skutočných udalostiach. Film ozaj pôsobí ako z 80. rokov, je to veľmi presvedčivé, hudba ako inak výborná, kamera dotvára drámu, je to ozaj napätý film, napriek veciam ktoré nemám rád, ale tu presvedčili. Nedá mi ešte nespomenúť, že to ako využili Kanadu na svoje plány, mohlo ohroziť kanadských občanov Iráne, je to bezohľadne americké, taktiež spôsobiť úmrtie ostatným zajatým Američanom, kvôli šiestim ľuďom, ale áno, oni mali väčšiu šancu, tak sa Američania pokúsili zachrániť aspoň ich, dá sa pochopiť ich zmýšľanie. Film ukazuje na okolnosti, kvôli ktorým nastúpil do úradu herec Ronald Reagan, čo spôsobilo mnohé pohromy dodnes, tu Jimmy, nositeľ Nobelovej ceny mieru, zlyhal a malo to neskôr zlé následky, aj ohľadom toho, že nepokračoval v úrade, možno by nedošlo k toľkým dereguláciám, aj keď sám nejaké robil. Taktiež to s tým alkoholom na záver bol akýsi znak slobody, znak toho, že tu môžete aj to zlé, je to na vás. Ono Irán nie je taký ako ho vyobrazujú západné médiá, ale nie je ani nejak demokratický a slobodný. Najhoršie, čo tam je, je šaríja, tento fanatizmus, ktorí hlása mnohé zlé veci, aspoň z môjho kresťanského pohľadu, to zabíjanie, akési mučeníctvo a mnohé iné veci, na ktoré môžu neskôr arabské krajiny doplatiť, lebo to nie je správne. Je to istý znak neslobody, najmä zlé voči misionárom, inovercom, ale pritom západné korporácie si tam veselo zarábajú. Z tých neprozápadných režimov, kde vyniká najrozumnejšie Venezuela, sú krajiny Irán a Severná Kórea symbolmi útlaku, ale zároveň majú niektoré veľké bohatstvo a to ide zas Západu. USA si ani neuvedomujú, že to zlo stvorili a tvoria sami svojím imperializmom, no najmä korporácie svojím bezohľadným kapitalizmom. Keby sa krajiny nemuseli brániť správaniu kapitalizmu z USA, možno by ani nebolo toľko nedemokratických režimov. Film však zaujímavo poukazuje aj na systém tvorby filmov v Hollywoode, kde je to o lobingu, známostiach, korupcii, klamstvách, ilúzii a presne toto Affleck využil vo svoj prospech. Niekedy ma ozaj vyvádza z miery, najmä ma sklamal s filmom Dogma, kde hral, ale som schopný mu dať šancu, dobre sa naňho pozerá, je šikovný, ale nie všetko od neho je rozumné. Po tomto filme mu ešte dám šancu, aj keď zahrávať sa s ohňom nie je rozumné, najmä čo sa týka politiky, ale keďže sa to môže zdať patriotické, Oscarov to získalo narozdiel od lepších filmov za minulý rok, skrátka rafinovaný film, ktorý si na seba vedel zarobiť. () (menej) (viac)

Zeebonk

Po zhlédnutí Arga vyvstávají dvě neotřesitelné životní jistoty - Ben Affleck je nejen mizerný herec, ale i mizerný režisér a mezi tu hordu tupých přičmoudlých vojebávačů velbloudů by mě nedovlekli ani párem antilop zapřažených za složitou konstrukci rezavých háčků pečlivě rozesetých po celé ploše mých varlat. Se samotným filmem není moc věcí v nepořádku. Je to taková miloučká schlíplá chobotnička, na které si nepošušňáte, ale ani se vám z ní nezamotají střeva a nezanítí jícen. Takový šedivý patvárek, do kterého rýpnete klacíkem, aby se už do prdele pohnul a nakonec pod něj nastrkáte pár petard, poněvadž je proti zákonům přírody, aby si takový slizký podkuřující pytel hoven rozvaloval na slunci bezpohlavní slabiny, zatímco početná skupina jeho dokonalejších souputníků tvrdne ve sklepě a po kolenech jim nazdařbůh stékají čůrky testosteronu. ()

Bubble74

Typicky povrchní, jednostranný, propagandistický hollywoodský kýč. Chrabrost neviňoučkých Američanů prostě nezná mezí a to by si měl zbytek vesmíru jednou pro vždy vrýt do paměti. Historicky sice zavádějící paskvil, ale brán-li v potaz čistě aspekt zábavný, málokoho tato rychle stravitelná jednohubka zklame. A navíc retro scéna je opravdu vynikající. ()

villon17

Nadprůměrně natočenej průměrnej příběh s rádoby silnym pozadim, který je už neskutečně ohraný a zajímá snad jen Američany, celá tahle událost je už dost profláknutá a nevim proč se Affleck rozhod to natočit. Asi aby šel s dobou. Výstup Obamový při předávání Oscara uplně bez komentáře... Ale mělo to svý napínavý chvilky, rozhodně oceňuju přesnost některejch záběrů (jak jsme měli možnost je porovnat během titulků) a celkově to dokázalo zaujmout. ()

corpsy

Zručne natočený skutočný príbeh s miestami až nesmierne napínavými scénami. Nieje to nič revolučné, oscarovo možno nadnesené, ale je to klasická hollywoodska zábava inšpirovaná skutočnosťou. ()

PauloZ

Myslím, že po Argu už nemůžeme Bena považovat za režisérského nováčka, kterému přeje štěstí. Ben má řežii prostě v paži a prozatím si vybral opravdu dobré scénáře a přeju mu, aby takhle točil dál. Argo je zdánlivě "nejslabším" Benovím filmem, ale nemůžem to takhle jednoduše říct, protože každý jeho film je zatím úplně jiné téma. Pokud má někdo rád historické politické dramata, bude Argo považovat možná za nejlepší Benův počin. Argo, film podle skutečnosti, zde prostě není co řešit. Výborná režie, scénař jakbysmet a výborně vybráni herci vůči skutečným osobám, které ztvárnili. Konec je napínavý jako ďas! PS: Oscar je v dobrých rukou a zaslouženě:). ()

Marsik

Cinema City Anděl - Natočit něco takového, mimořádného, napínavého, realistického, to musí mít člověk opravdu talent. Affleck rulezz, všechna čest. Smekám. Od začátku do konce jsem byl v obrovském napětí, film mě pohltil a u závěrečné scény na letišti jsem ani nedýchal. Jeden z nejlepších filmů, jaký jsem za poslední rok viděl. Skvělá práce !!! 90% // (31.10.2016) NOVA CINEMA HD - I české znění neubralo Argu významně na kvalitě a jelikož se ve filmu celkem dost mluví, a to poměrně rychle, dabing většina uvítá. Po druhém shlédnutí mohu s klidem říci, že je Argo 5ti hvězdičkový film, který se Benovi moc povedl. 90% (with J.) ()

F.man

Silný námět, který Ben Affleck zvládá s naprostým přehledem AAA režiséra. Že bych mu za to sice předal s čistým svědomím Oscara za nejlepší film roku 2012 si nejsem tak úplně jist, ale rozhodně perfektně odvedená práce všech angažovaných. Argo fuck yourself. ()

curunir

,,TVRDÍ, ŽE MASKA MINOTAURA JE TESNÁ. NEMÔŽE HRAŤ." ,,KEBY VEDEL HRAŤ, NEHRAL BY MINOTAURA." __ ,,Argo: Na*er si!" ma okamžite vtiahol do deja, ako to už dlhšie neurobil žiaden iný film a že sa Affleck vôbec neocitol medzi nominovanými na najlepšiu réžiu možno považovať za akýsi vopred zaistený kalkul Akadémie, ktorá mu predsa len dopriala Oscara v hlavnej kategórii. Neviem nakoľko zaslúžene vyhral v danej kategórii (,,Láske" a ,,Divokému Djangovi" som tiež udelil 5*), čo sa však týka scenára zaujal ma najmä najrôznejšími vtipnými bonmótmi a dialógmi (,,Je to exfiltrácia." ,,Odkiaľ?" ,,Z toho najhoršieho miesta." ,,Štúdio Universal?" // ,,Naozaj poznáte (Warrena) Beattyho?" ,,Dôverne. Raz som vedľa neho čural na Zlatých glóbusoch." // ,,Drž tú vesmírnu štetku odo mňa čo najďalej." ,,Poznáš ju?" ,,Od rozvodu nie.") k čomu sa v najväčšej miere pričiňujú Alan Arkin s Johnom Goodmanom a strih vyniká najmä v závere, kedy sledujeme dramatické dianie súčasne z viacerých miest. Už dlho som nebol taký napätý ako pri scéne kontroly na letisku a následnom odlete, pritom je všetko dopredu jasné. Akurát v posledných minútach by som film prestrihal v niektorých scénach zbytočne tlačiacich na city pohľadom do Mendezovho osobného života. Každopádne kvôli ním neodsúdim k horšiemu hodnoteniu dovtedy výborne spracovaný film. __ ,,NEPO*ER TO! SLEDUJE ŤA CELÁ KRAJINA, LEN O TOM EŠTE NEVIE." (22 980. hodnotenie, 1298. komentár k filmu) ()

Kryton

Affleck potvrzuje, že by měl jít za kameru a už nechat hraní. Jeho stejný smutný výraz už atakuje samotného Nicolase Cagea. Samotný film je dobře režírovaný, kamera citlivá a hudba (Led Zeppelin, Dire Straits, Van Halen) zapadá do doby. Jen samotný příběh je chudý a uměle nafouknutý jako celá ta oskarová horečka. Film o šedém agentovi CIA, který propašuje 6 Američanů z Iránu a celé se vleče pomalu. Napětí se drží hlavně ke konci, kdy už to bylo až moc MADE IN HOLLYWOOD (paradoxně hráli filmový štáb) - dlouhé řazení auta, dlouhé pohledy apod. Affleck si hodně škemrá o Oskara a je to smrdět. ()

spaceboyCZ

Zacatek vlacny, ale tak takova akce potrebuje dobre naplanovany rozjezd, takze mu to nemam za zle. Nicmene od chvile, kdy se Affleck objevi v Iranu, natoz kdyz pak nalozi 6 Amiku v "prestrojeni" za Kanadany do VW hippie microbusu, zacina dechberouci napinavy boj s casem, srdce vam tluce o 106 a i pres to, ze vite, ze to dobre skonci, nic to nemeni na pocitech a nervozite, kterou prozivate i s "hrdiny". Dobove kostymy, celkova atmosfera prelomu 70.-80. let dokonala. Je to poprve, co mohu Affleckovi za jeho rezii zatleskat. Bravo. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (viac)

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017

Studio Warner Bros. nesmírně touží po netopýří sólovce od Bena Afflecka. Představitel Batmana a režisér Gone, Baby, Gone, Města nebo oscarového Arga se uvolil, že ji natočí, soustavně ale tvrdí, že… (viac)