Když svobodomyslný malý podvodníček Randle P. McMurphy (Jack Nicholson) přichází do státní psychiatrické nemocnice, jeho nakažlivý odpor k disciplíně otřese rutinou celého zařízení. On je jednou stranou nastávající války. Uhlazená, chladně monstrózní sestra Ratchedová (Louise Fletcher) druhou. V sázce je osud všech pacientů na oddělení... Tato elektrizující adaptace bestselleru Kena Keseyho získala všech pět hlavních Oscarů za rok 1975: Nejlepší film (produkce Saul Zaentz a Michael Douglas), herec (Nicholson), herečka (Fletcher), režisér (Miloš Forman) a adaptovaný scénář (Lawrence Hauben a Bo Goldman). Divoký, spalující film s vynikajícím hereckým obsazením, čítajícím mj. Brada Dourifa, Dannyho DeVita a debutujícího Christophera Lloyda, si je plně zaslouží. (oficiálny text distribútora)

Nightmure

Kdybych ještě ten den nedočetla knížku Vyhoďme ho z kola ven, podle které to bylo natočené, dala bych 5 hvězdiček. Takhle musím z§stat u čtyřech. ()

MFJD

Tento snímok je dôkazom naprostej dominantnosti kvality práce režiséra s hercami bez zbytočných vizuálnych omáčiek a skvostného hereckého obsadenia. Príbeh je vynikajúci aj keď sa nedrží Kesseho obsahu, nestráca na kvalite. Práve naopak ukazuje sa lepším ťahom scenáristu. Forman pracuje s minimálnym rozpočtom v prenajatom blázinci, kde komparz tvorili pacienti a zamestnanci ústavu. Spolieha sa na málo známeho Nicholsona, vidí v ňom potenciál, nie len pre film, ale hlavne pre jeho ducha. Aj keď film na prvý pohľad nepôsobí ako skvostný hollywoodský odliatok z tejto továrne, má v sebe oveľa viac. Vynikajúca réžia, herecké obsadenie a komparz, ktorý lepší nikde nenájdete. Má čo ponúknúť aj dnešnému divákovi a aj po rokoch má v sebe silu ducha pravdy a chuť človeka žiť. Poukazuje, že každý ma právo na nový začiatok aj keď si to človek zo začiatku neuvedomuje. Priznajme si kto z Nás v živote by nepotreboval taký spúštač akým je práve tu McMurphy, navzdory jeho klamstvám a lenivosti. Uvedomením si, že aj ja mám právo žiť ako ostatný a žiť pre nich. Dať im nový zmysel, ukazať im nový obzor, pokúsiť sa aspoň o to! A povedať si ak to nevíde, že aspoň som to skusil! A skúšať to až do konca a nezaškatuľkovať sa kvôli spoločnosti alebo kvôli jednotlivcovi ktorý ťa nechce pustiť z kola von, lebo ti nechce dať šancu. Šancu na reparát, šancu citiť že som tu a nebáť sa jej pozrieť rovno do očí, možno aj keď ma to bude stáť život. Je ľahké niekoho súdiť, je ľahké niekoho nepustiť a nedať mu dýchať. Ale je ťažké niekoho pochopiť ako sámeho seba, dať mu aj druhú šancu, ukazať že život má zmysel aj keď sa to nezdá. Preto je tento formanov film taký, lebo má ducha pravdy a nebojí sa ju ukázať na povrch, že človek môže byť do istej miery bláznom ale netreba zabúdať kde bol predtým a kde bude potom keď vystúpi z kola von. Že aj blázon bol niekedy normálnym človekom, preto neodsudzujme ale buďme obozretný lebo nikdy nevieme, kedy nás táto spoločnosť v ktorej žijeme neztrhne do kolečka a už bude ťažko z neho újsť. ()

pavlik05

Jack Nicholson a Louise Fletcher předvedli absolutně nejlepší výkony, jejich souboj v psychiatrické léčebně vás vtáhne jakoby jste zažívali dané chvíle na vlastní kůži. Postavu sestry Ratchedové jsem úplně nesnášel a sám bych jí nejraději pár nafackoval. Příběh a postavy vás jednoduše vtáhnou do prostředí léčebny .. Nelze jinak než za 5 hvězd.. ()

dmatejek777

Dobrý film, ale ne bezvadný. Plusem je přítomnost Jacka Nicholsona. Nudit se při něm nebudete, stopáž je přiměřená a jsou zde dobré herecké výkony. Překvapil mě však podivný konec, který bych natočil jinak. ()

papoy

Nakoľko som čítala knihu v origináli predtým, než som videla film, pol hviezdičky dávam dolu filmu za to, že nebol tak brilantný ako kniha, ktorá ma vážne dostala a tuším som pri nej na záver aj slzu vyronila. Skvelý strhujúci príbeh ()

hony23

Nejlepší film Miloše Formana a jeden z nejlepších filmů vůbec! Famózní Jack Nicholson ( skvěle dabovaný Borisem Rösnerem ) v roli svobodomyslného McMurphyho svým příchodem do psychiatrické nemocnice obrací naruby zdejší zaběhlé pořádky. Protihráčem mu je zde šílená vrchní sestra Ratcheldová ( ještě větší kráva, než Ina z Nemocnice na kraji města ). Nezapomenutelné scény: výlet rybářskou lodí a indiánský náčelník hrající basket. ()

Kozlowski8

Legendární snímek Miloše Formana z prostředí psychiatrického zařízení, kam je umístěn Randle McMurphy - podvodník, který zde má být podroben zkoumání z cílem zjištění jeho příčetnosti. McMurphy svým bezprostředním chováním, kdy ignoruje zažité postupy a snaží se zbavit ostatní pacienty předsudků o tom, že jsou méněcenní vyvrženci společnost, otřese rutinou celého zařízení. Může však boj s předsudky, zde zosobněnými despotickou sestrou Ratchedovou, vyhrát? Jedná se o psychologické drama, ve kterém Forman poukazuje na - i v současné době o skoro čtyřicet let později - stále existující odtažitý pohled na podobně postižené lidi, kteří jsou i dnes často na okraji společnosti a tzv. "normální " lidé jimi často opovrhují. Film má i po letech co říct. Forman dokázal se svým týmem vytvořit vynikající, kompaktní dílo se skvělou atmosférou a skvělými hereckými výkony, kterým sice vévodil Nicholson v hlavní roli, ale ani ostatní postavy rozhodně nezůstávaly pozadu. Nutno zmínit rovněž krásnou hudbu - místy poetickou, místy naléhavou až schizofrenní - přesně zapadající do příběhu. Po filmu Amadeus se jedná o Formanův nejlepší počin. K absolutnímu hodnocení u mne chybělo málo - dlouhá stopáž, kterou mohlo zkrátit vystřižení několika příliš rozvláčných a nudných pasáží. 85%. ()

ludovit14

Kedže od natáčania tohoto filmu ubehlo takmer 40 rokov,tak sa už toho popísalo viac ako dosť,Mne neostáva nič iné iba skonštatovať,že je to famózny film a brilantný herecký koncert v podaní Jacka Nicholsona.HOD:92%.VIDEL 3 krát.PS:v roku 76 sa udiala na slávnostnom udeľovaní Oscarov svojím spôsobom výnimočná udalosť. Oscarov vo všetkých piatich hlavných kategoriách pozbieral jediný film. Tým filmom bol Prelet nad kukučím hniezdom. Myslím,že to hovorí za vsetko!!! ()

kolodej1

jedinečný film, který mě naprosto rozsekal, když jsem ho prvně viděl. Dokonale vykreslený střet jedince se systémem. Ne vždy jsou věci tak, jak se zdají být. Skvělé herecké výkony v čele s Jackem Nicholsonem, jež byl naprosto geniální. Ale i další herci, i méně známí, odvedli výbornou práci, Příběh je naprosto strhující, mísí se tu humor se stoupajícím napětím a ve vzduchu je stále víc cítít blížící se konflikt, jeho nevyhnutelnost. Dusno v léčebně by se dalo krájet. Výborně je zvolená filmová hudba. Krásně jsou propracovány charaktery postav a proto taky jsou herci tak výborní, zkrátka měli opravdu co hrát. Samotné finále je pak naprosto skvostné a jen korunuje celkový dojem z filmu. Film s velmi silným poselstvím, vzbuzující spoustu emocí a přitom natočený mimořádně citlivě. Jeden z opravdových klenotů světového filmu s hláškou, která zdomácněla. Co víc si přát? ()

Delmondo

Sympaťák McMurphy bojující za svobodné myšlení proti brutální sestře Ratchedový. Úžasný Jack Nicholson ve své životní roli a Louise Fletcherová jako ztělesnění zla ve fenomenálním Formanově filmu, který je nutno vidět. ()

Raskolnikov7

Jeden z nejdokonalejších filmů, který kdy byl natočen...Souhra tolika kvalitních faktorů se jen tak někde nesejde – Forman (režie), Kessey (předloha), Nicholson, Fletcher (hlavní role), téma psychiatrické léčebny a působivý konec...Tleskám a smekám... ()

Merenre

Neskutečně přeceňovaná nuda s tradičně brutálně přehrávajícím Nicholsonem. Rádobyhlubokomyslná, pseudoumělecká, ale zejména veskrze průměrná podívaná. ()

paddy35

Nádherně vyjádřená alegorie naší společnosti! Jakc Nicholson se zhosti lsvé role na výbornou. Z zamínku také stojí role Christophera Lloyda (doktor Emmett Brown z Návratu do Budoucnosti). Trefné dialogy kralují celému filmu, výborně posazený děj a celá kompozice filmu z tohoto snímku dělají jeden z nejlepších v historii kinematografie. ()

Jyrka

Pár vtipných scén, také scény které jsem vůbec nepochopil (Proč náčelník udusil Nicholsona). Zbytek filmu byl o ničem, absolutně o ničem. Mohlo to být 3x kratší. 30% ()

PeteBuck

Tento film som videl iba pred pár rokmi. Niekedy nechápem, ako som mohol takéto skvelé filmy tak dlho obchádzať. Fantastický film, ten koniec som sledoval zatajeným dychom. Dúfal som, že Nicholson Louise Fletcher uškrtí. Nestalo sa. Ja som Louise Fletcher poznal zo seriálu Star Trek: Deep Space Nine. Tam hrala ešte väčšiu mrchu. Nečudujem sa, že Nicholson a Fletcher dostali oskara. A Brad Dourif, vtedy ešte mladý chalan, to zahral tiež skvele. ()

Dekovnik

Předloha ohlodaná doslova na kost, dialogy vyrvané z kontextu a McMurphy charakterově posunutý úplně někam jinam, než jak jej líčil autor knihy, který tento film z mnoha osobních důvodů údajně nikdy neviděl. Ale zahrané je to dokonale... ()

GzL

Jedna z věcí, která mě naprosto nebere. Snad proto, že natočit psychiatrickou léčebnu, jako film, nemůže natočit někdo, kdo se do toho jen stylizuje. Ať dělám co dělám vidím v tom pořád jen fikci a pokus nějak se zviditelnit. ()

sahier

Prelet nad kukučím hniezdom Pocit osobnej slobody je to čo každý človek potrebuje najviac a o ktorý v tomto filme hlavná postava príde. Jack Nicholson na mňa vždy pôsobil ako slobodomyseľný človek , ktorý život nikdy neberie úplne vážne a hlavného hrdinu tu azda ani nemusel hrať. Boj medzi prísnou sestrou a Randlom ich postoje k životu a zásadám , pričom ani jeden zo svojich postojov nechce upustiť s tragickým dopadom pre toho , kto nemá moc je silným príbehom o to viac, že je zahraný perfektnými hercami. Výborné je obsadenie aj vo vedľajších postavách a žiadna vo filme nezostáva nepovšimnutá. Louis Fletcher hrá dokonale despotickú a ničím neotrasiteľnú sestru . Forman vyrobil svoje vrcholné dielo , ktoré už nikdy neprekonal. Prelet...je film filmov . ()

Kelexro

No ,, tento film jsem viděl poprvé asi před rokem,,( já vím, je to síla) ,, Ale jsem rád, že jsem ho konečně viděl,, silné prostředí, silné sestry ,ale Nicholson si uměl se vším poradit ,až ho nakonec museli utípnout.. no doufám že Indián udělal správné rozhodnutí :) ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Ve věku osmaosmdesáti let v pátek ve svém domě ve Francii zemřela americká herečka a držitelka Oscara Louise Fletcher. Smutnou zprávu předal médiím její agent David Shaul s dodatkem, že herečka… (viac)

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (viac)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009

31.05.2009

„Psycho Film Praha“ je filmová přehlídka zaměřená na projekce filmů s tématy z oblasti psychiatrie, psychologie a sexuologie. 5. – 7. června 2009 se uskuteční už třetí ročník přehlídky, jehož zvolené… (viac)