Hrdinkou filmu Lásky jedné plavovlásky je mladičká blondýnka Andula. Žije na internátě v malém středočeském městečku, kde na jednoho muže připadá deset žen - a většina je stejně ženatých. Andula touží, stejně jako většina jejich kamarádek, po trošce prosté lidské lásky. Je nezkušená, snadno uvěří slibům a lichotkám. Prožije trapný večer ve společnosti tří obstarožních záložáků a téměř podlehne jednomu z nich - Vacovskému. Až se konečně objeví ten pravý - mladý klavírista Milda. Když s ním stráví noc, je přesvědčena, že právě on je ten pravý. Vypraví se za svou láskou do Prahy. Když se seznámí s chlapcovými rodiči, zjistí, že vše je jinak... (oficiálny text distribútora)

LeoH

První páně režisérův opus, z kterého po řemeslné stránce nikde nic netrčí, i když je to vlastně zase jen pár anekdot poskládaných za sebe. Oproti pozdějšímu homolkovskému ha-ha humoru, který zamořil českou kinematografii na dalších čtyřicet let jak suchá plíseň, Forman v Láskách stejně jako ve všech svých předemigračních filmech servíruje trapnost přímočarou, krutou a nesmlouvavou, až člověk studem odvrací oči, ale zároveň je tu i skoro ještě dětsky neohrabaná něha milostných scén Pucholta s Brejchovou nebo třeba svým způsobem dojemná (jakkoli zároveň děsivá) mateřská starost Milady Ježkové o synkův osud, všechny ty nízké i vznešenější, ale vždycky naprosto lidské dobré úmysly, špatně pochopené náznaky ústící v mikrokomedie i mikrodramata, spousta poetických detailů vyrážejících z děsivé zatuchlosti doby jak bledule zpod špinavých zbytků sněhu... Až mě po těch (asi dvaceti) letech od posledního shlédnutí překvapilo, jak moc si toho zrovna v tomhle prostém filmečku pořád dokážu najít. ()

Hafran

Trochu slabší a lehce poetičtější Hoří má panenko s příjemným smyslem pro humor, trapnost a malost. První role Pepy Šebánka je však ohromující, stejně jako všechny jeho další. ()

senor

Pro mě nejlepší Formanův "český" film, a v mnohém lepší i než jeho nejlepší americké kusy. V tomto milém filmu jsou všechny jeho klasické finty. Mladí a neokoukaní herci Hana Brejchová a Vladimír Pucholt, neherci (první role největšího neherce Josefa Šebánka) a úžasné dialogy a situace ze života. A Menšíkův herecký dialog se dvěma neherci/záložáky je skvělý. Malý klenot. ()

Mirokukii

Krásná nezkušená mladá dívka a její naivní láska. Sonda do duše dospívající slečny. Chytlavý song, něžná blondýnka a trio výtečných vojáků v čele s Menšíkem. Několiko skvělých scén s předvědčivými, přímo dokonalými, hereckými výkony. ()

LadyPupu

Nesmrtelná klasika. Tragikomedie kde se vrší trapnost nad trapnost v tom nejlepším slova smyslu. Civilní Pucholt a H. Brejchová, které jsem tu Andulu věřila. Ježková a Šebánek jako rodiče Mildy jsou bezchybní. Viděno po několikáté a opět skvělý zážitek. ()

Kri-kri

Ač jeden z nejlegendárnějších československých filmů, poprvé jsem ho shlédl až nyní. Bohužel musím jít proti proudu a prohlásit jej za jedno veliké zklamání. Asi jsem od něj po všech těch ovacích očekával mnohem víc. Na tak málo děje je hodina a čtvrt až příliš dlouhá stopáž. Kdyby se vypustila natahovaná a pro gradaci příběhu totálně zbytečná vata z první poloviny filmu, mohla z toho být docela ucházející povídka. Tentokrát totiž ani Menšík s dalšími dvěma kumpány v nálevně nezazářil. Až posledních 25 minut, kdy si to Andula pozdě v noci a s kufrem přifrčí za svým milým a je konfrontována s jeho rodiči konečně vyústí děj v určitou pointu. Z hereckých výkonů stojí za zmínku především rodičovská dvojice Ježková + Šebánek, kteří svým civilním přednesem dodali nastíněné situaci určitou kvalitu a trochu i vtip, zejména za jejich výkon dávám alespoň 2 *. Jinak doporučuji poslechnout si parodii na tento film v podání Kaisera a Lábuse prostřednictvím jednoho dílu Tlučhořovic rodinky - 470. Lásky jedné černovlásky, je mnohonásobně vtipnější, než tento evidentně přeceňovaný film. 40% ()

pytlik...

O něco méně kruté a odcizené než Hoří má panenko, ale pořád se tomu člověk nemůže volně smát. Ve filmu se to hemží hrdiny, se kterými se člověk může ztotožnit, zejména s těma dvěma (bez Menšíka), kteří už to v kasárnách nemohli vydržet a šli balit buchty na ples. Bohužel neměli nacvičeny ty správné lichotky jako Pucholt ("kytara od pinkasa"), takže na ně holky nebraly, a jim pak nezbylo než se vrátit do kasáren a smutně si leštit samopal. ()

danoo

Film, prostredníctvom ktorého si uvedomíme, akým depresívnym miesto musela byť dobová ČSSR. Natočené v niekoľkých dlhých záberoch, ktoré evokujú pocit reality v štýle Francúzskej novej vlny. Je tam tanečná scéna, milostná scéna, hádka a uzmierenie. Celkom ako divadelná hra, ibaže žiadnej teatrálnosti sa nedočkáme. „Len“ jednoduchosti a úprimnosti. ()

noriaki

V Hoří má panenko jsem komediální složku chápal, ale tohle mi jako veselohra vůbec nepřišlo, protože postavy jsou své touze jít za štěstím upachtěně zoufalé a sympatických figur aby člověk pohledal. Mám mnohem radši pohled Jiřího Menzela, který ukazuje smutné a banální události v laskavém světle a s velkým pochopením pro krásu života. Forman se naopak rýpe v trapných momentech, všední věci zkoumá kritickým pohledem a odhaluje lidskou malost a charakterové poklesky. Kamera a režie je ovšem brilantní, proti tomu nemůžu říct ani popel. Vrcholem filmu je pro mě scéna na taneční zábavě, konkrétně oční bitva mezi dvěmi (třemi) stoly. I proto, jak ji Menšík brilantně dirigoval. ()

Tomatáš

Tak tato záležitost mě naprosto dostala...Roztomilé, krásné, grandiózní humor (zejména scény u rodičů v Praze)..Miloš Forman forever.. ()

Master19

"Co ty to vlastně děláš tam v tom hraní? Hraju. To jsi tak opilej, nebo co??" Kouzelné dialogy a neskutečně scénky, které by málokoho napadlo natočit (stahování rolety). Pro mě lepší než Hoří, má panenko a společně s Černým Petrem to nejlepší, co u nás Miloš Forman natočil. ()

Vodou

Při tomto shlédnutí mě nejvíc dostala scéna, kdy se plavovláska hádá se svým bejvalým klukem před ostatními děvčaty. Záběr, kdy ona je zaklíněná mezi palandou a skříní a klukovi všechno vyčítá, divák ani moc neví proč mu to všechno vyčítá až tak zásadně, mě uchvátil. Taky jsem si uvědomil důvod, proč je tenhleten film tak inspirativní pro spoustu filmařů. ()

dANo

V jednoduchosti je krása a pre tento film to platí dvojnásobne! Forman stavil na neokukanosti hercov (doslova nehercov, z ktorých sa zhodou okolností nakoniec stali celkom známe postavy československého filmu:) a takisto na prirodzenosť dialógov (veľká časť z nich bola improvizovaná), čo malo za následok jeden z najkrajších filmov 60. rokov, kde samotný príbeh nie je až tak dôležitý, ale ten pocit z toho, že je to také ľudské, nesilené a milé je oveľa dôležitejší. Niektoré scény (hlavne tie posteľové:) sú jednoducho nezabudnuteľné a doslova nadčasové. ()

Natabar

Nemohu si pomoci - ale patrně nejlepší Forman. Dokonalost dialogů, u kterých až zapomenete, že koukáte na film a připadá vám, že nahlížíte někomu do domácnosti (a to pěkně trapné), nemá v českých filmových vodách obdobu. Minimalisticky geniální formou znázornění trapna ad absurdum. ()

Brain-D

Jsem unešen. Jeden z nejlepších českých filmů a jedna z nejlepších komedii. Taková výborná situačka od Formana mi náramě sedla a bavil jsem se královsky od začátku až do konce. Film pro teenegery jako rozený, né jako blbosti jako pricičky a další. ()

brando

Nepotřebuje komentář, snad jen že Forman je bezesporu největší česká filmová osobnost všech dob. Poetika tohohle filmu je nepřekonatelná a film funguje i jako důkaz toho, že tady někdy existovalo něco jako "nová vlna". ()

VanTom

Odpozorované, plné pomlk, zkrátka dokonale autentické dialogy do poslední nitky máchají protagonisty v (vtipně) trapných rozpacích a nejistotách při sbližování (ukecávání) zástupců opačného pohlaví. Mladí (i starší) se tak bezcílně nedramaticky ocitají v zajetí svých slepých zmatků, tužeb a "lásek". Přestože v některých delších pasážích to lehce zavání "mlácením prázdné slámy", ve výsledku toho vypovídá dost, přesně a sevřeně. ()

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

11.01.2020

Ve věku 86 let zemřel významný filmový scenárista a režisér Ivan Passer. Přítel a blízký spolupracovník Miloše Formana spolupracoval na scénářích k filmům Lásky jedné plavovlásky nebo Hoří, má… (viac)

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

08.07.2018

53. ročník největšího filmového festivalu v Česku je u konce. Festival, který byl zahájen vzpomínkovým filmem na Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky (1965), se letos nesl ve znamení velkých… (viac)

Filmové hvězdy ve Varech

Filmové hvězdy ve Varech

19.06.2018

53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary startuje již 29. června a pořadatelé nyní konečně odhalili seznam zahraničních osobností, které se na nadcházejícím festivalu ukážou. Mezi ta… (viac)

Vary přivítají šestici domácích režisérů

Vary přivítají šestici domácích režisérů

02.06.2018

53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary uvede v soutěžním programu rovnou šestici českých snímků. V každé ze soutěžních sekcí se představí dva domácí režiséři. V Hlavní soutěži se o… (viac)