Prenikavá psychologická a sociologická generačná štúdia s komediálnym nadhľadom a porozumením pre svet otcov i synov onej doby je mozaikou drobných, zdanlivo bezvýznamných udalostí v živote 16-ročného učňa. Tvorcovia sa celkom podriadili naturelu protagonistov (excelujú tu kapelník kolínskej dychovky Jan Vostrčil, známy z viacerých vynikajúcich filmov, a poslucháč DAMU Vl. Pucholt), dialógy tak vyvolávajú dojem magnetofónového záznamu autentických rozhovorov. Dobromyseľné kázanie pedantského otca vyznieva ako reťaz zúfalo neúčinných fráz, ktoré namiesto dôvery vytvárajú vákuum vzájomného nepochopenia. Scény s Petrom, Pavlou a oboma murárskymi učňami majú charakter ľúbezných ilustrácií pubertálnych neistôt a exhibícií. Nezabudnuteľný je detinský spor okolo pozdravu Ahój! Kresba života malého českého človeka v jeho uzavretom svete, film o dvojakej morálke (Petr nastúpi do samoobsluhy ako predavač, aby sa od vedúceho dozvedel, že jeho hlavnou úlohou bude strážiť zákazníkov), zábavná metafora o úskaliach vstupu do života, ale aj spoločenská alegória. Prvý veľký Formanov film sa vyznačuje uvoľnenosťou a ľahkosťou. Kultúra obrazu a vyjadrovacia úspornosť sa markantne prejavujú napr. v kľúčovej sekvencii sobotňajšej tancovačky, v ktorej sa niekoľko dejových epizód preplieta s dokumentárne ladenými pohľadmi, dokresľujúcimi atmosféru zábavy a typológiu postáv (doba módy twistu a semaforských pesničiek). Mimochodom, kuchyňa a tanečná sála sú dve prostredia, príznačné pre Formanove české filmy vôbec. Film autenticky zobrazuje hľadanie sa mladých ľudí a generačné odcudzenie, odhaľuje v podtexte poklesnutosť pomerov poznačených provinčnosťou a frázovitosťou. (oficiálny text distribútora)

Piškotka

Formanova prvotina nevyznívá vůbec špatně. Je odlehčená a zpočátku parafrázuje heslo: Uzmi si svého policajta. Je to asi narážka, minulost okem Velkého bratra bystře snímala každodenní život. Petr ve věku krásného a nesmělého mládí řeší věci po svém a s citlivostí sobě vlastní. U talíře s polívkou zapůsobil tak trochu flegmaticky. Ale maminku měl dobrosrdečnou panímámu v kuchyňské zástěře. Ovšem taneční zábava nabrala grády, skupinový twist zejména. Vladimír Pucholt jako ucho, co nalhává sobě a kámošovi, že je machr a to jeho Ahóóój je nezapomenutelné. Opravdu úsměvný snímek už díky spontánním dialogům. ()

AlexanderK

Co se filmu upřít nedá, je atmosféra a bezprostřednost. Když už nelze věřit hereckým výkonům, tak alespoň tomu, že takhle podobně mohl skutečně vypadat všední den o půl století dříve. Černý Petr je možná vyprázdněn příběhově, ne však dějově, a tak zůstává sledovatelným. Přestože jsou všechny postavy vesměs nesympatické, o poznání více se může divák vcítit do určitých typických situací, které nikdy nezestárnou. Několik hlášek však nemá sílu zachránit celou nudu. Přisuzování zdařilého vykreslení generačního střetu nebo nějakých dalších hlubších uměleckých hodnot tomuto dílku mi přijde přehnané. ()

Neotom

Typický raný Forman. Příběh hraje podružnou roli, podstatu tvoří absurdní a ironicky úsměvné dialogy. Herecky opět vyniká Jan Vostrčil, kterému zdatně sekundují Ladislav Jakim s Vladimírem Pucholtem. V režisérově filmografii se jedná sice o slabší kousek, v historickém kontextu však stále výrazně nadprůměrný. 75% ()

ClimbVibe

Film, který si na nic nehraje. Je vtipný, je obyčejně lidský, srozumitelný. Forman s Papouškem a Ondříčkem si nasadili vysokou laťku a všem ostatním ukázali jaký typ filmu tu zoufale chyběl. ()

Rozjimatel

4,5   Už Formanova prvotina je tak skvelo nakrútená, že sa film aj režisér okamžite dostali do povedomia svetovej filmovej verejnosti. Už v tejto prvotine režisér predviedol jeho typický štýl, ukázal sa ako dokonalý majster trápnosti (v tomto prípade myslené ako veľká poklona). Je to niečo ako jeho trademark, minimálne v jeho českom období tvorby, niečo ako keď Hitchcocka nazývajú majstrom napätia. Černý Petr je výstižnou spoločenskou a psychologickou štúdiou o priepasti neporozumenia medzi generáciu detí a ich rodičov. Film vystihuje danú dobu, ale zároveň je jeho téma dospievania a hľadania si cesty životom nadčasová, takže príbeh by mohol byť zasadený na akékoľvek miesto a do akejkoľvek doby. Keď spomínam príbeh, nie je to príbeh v pravom slova zmysle, ono sa toho vo filme dokopy veľa neudeje, ale napriek tomu film povie o živote veľa. Formanovi sa tu podarilo dosiahnuť vysokú mieru autenticity obsadením nehercov, každého s vlastným spôsobom vyjadrovania. A pokiaľ neherci boli výborní, jediný herec Pucholt bol v roli rozkošného burana Čemdu jednoducho skvelý. Z nehercov vyzdvihnem Jana Vostrčila v roli otca, akého by asi nikto nechcel mať, otravného, plného prázdnych fráz. ()

Mouzon

"Tak čekám. Je to tady zajímavý, vole. To je kamarád, jako." - "Zajímavý. Vole. Pro Tebe je to zajímavý." - "To neni zajímavý, to... vůbec, naopak." ()

Chajimwitz

Nevidím pražádný důvod dát filmu vyšší ohodnocení jen proto,že to natočil M.Forman a že je to klasika českého filmu a že to bylo několik let zavřený v trezoru.Já jsem se u toho chvílema dost nudil a ty tři hvězdy jsou až až. ()

feeme

Pan Taussig při uvádění tohohle filmu řekl: "Závidím všem, kdo Černého Petra uvidí poprvé." Chápu, co tím myslel. ()

Renfield

Portrét doby, portrét mládeže, portrét rodiny... a takto by se dalo pokračovat, tedy film rozhodně není o ničem, i když se to tak může zprvu zdát. Herecké výkony jsou výborné, civilní, čímž přidávají na reálnosti. Zaujme samozřejmě především Vladimír Pucholt a jeho zedník Čenda. Kamera Jana Němečka je zajímavě dokumentární, což společně s civilními výkony herců dodává divákovi pocit, že sleduje dokument. Skorodebut Miloše Formana dopadl na výbornou a to nejen režijně, ale i scenáristicky. Zajímavý dialog střídá další zajímavý dialog a těch hlášek! Plameny se maj. 80% ()

Oralfabet

Nevím jestli to tady Forman s tou přirozeností interakcí trošku nepřehnal, chvílema to bylo fakt jak sledovat něčí domácí video. Měl jsem trošku problém udržet pozornost, vlastně jsem spíš asi úplně selhal, přesto jsem však neměl pocit, že bych o něco úplně přišel. Jeden z filmů, co se mi moc líbil, jenom mě vůbec nebavilo ho sledovat. 6/10 ()

Pawlisman

Krásný a úsměvný poeticko-realistycký snímek, který jako by byl představitelovi Petra ušit přímo na míru. Skvělé postavy, skvělé obsazení, skvělé výkony a skvělý scénář. Kromě Petra (jehož postava a herecký výkon je prostě dokonalá) bych ještě vyzvedl postavu Čeňka a maminky. Velice příjemné překvapení. 9/10 ()

arcticsky

Lásky jedné plavovlásky a Hoří má panenko si zaslouží "z voleje" pět hvězdiček a tento film bez debat také. Jde až na kost. Prázdné promluvy vedoucího samoobsluhy a otce Vostrčila, atmosféra nedělní tancovačky. Jako bych to všechno zažil ještě při svém dospívání v 70. letech, tedy deset let po natočení tohoto díla. ()

Stepan!

"Hele ty, vstaň. Vstaň!" -- "Próč?" -- "Vstaň" -- "Mě se nechce" -- "Nám se chce. Cheš do držky? Cheš do držky?" -- "Próč?" -- "Cheš do držky?" -- "Próč??" ()

Skarface

Zděňku pojd sem ! Co je ? Řekni jim co říkal mistr. O kom ? No no o mě . Že seš namazanej ! Co ? To neříkal to vůbec ! Hele pujč mě dvacku ? Já ti jí odnesu a zas přinesu ! Prostě šíleně moc dobrý komedie s mým oblíbeným hercem Pucholtem ()

papyrosaurus

Jeden z důvodů proč si oblíbit českou novou vlnu. Neustálý stereotyp mladého muže, kterého pozorujeme v jeho každodenních situacích, které jsou mi však svou absurdností tak sympatické. Vtipné příhody při pronásledování nenechavého „spotřebitele“, trapné rozhovory se slečnou a ubíjející, moralizující rady otce, to vše zanechává dojem šedi, nudy a bezcílnosti, kterou mladý hrdina prožívá, a která je přitom tak skutečná jako nadčasová. ()

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018