Amadeus

• USA Amadeus (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternatívna 173 min)

Réžia:

Miloš Forman

Scenár:

Peter Shaffer (divadelná hra), Peter Shaffer (pôvodný scenár)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepôvodný), Antonio Salieri (nepôvodný)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (viac)

Píše se rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II (Jeffrey Jones). Když ke dvoru přijede Mozart (Tom Hulce, nominovaný na Oscara), Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. Salieri dohnán žárlivostí k zuřivosti organizuje intriky s cílem zničit Mozarta, k čemuž je ochoten použít všechny dostupné prostředky. Možná i vraždu. Podařilo se Salierimu umlčet jednoho z největších géniů světové hudby? Záhada - a hudba - zůstávají. Amadeus - velkolepý historický epos, nádherná oslava hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Na Berlinale 2002 Miloš Forman představil Amadea v nezkrácené verzi. (oficiálny text distribútora)

Absinthka

Smršť emocí, krásné hudby... Ach, ta režie, kamera, herci... Možná to není úplně životopisné dílo, ale chytí to a celé tři hodiny to nepustí. Střetnutí průměrnosti a geniality. F. M. Abraham jako A. Salieri je něco úžasného. Scéna, kdy Wolfgang diktuje Salierimu Confutatis, mě odrovnala. Mistrovské dílo! ()

Bugiii

Silný film, natočený skvělým režisérem Milošem Formanem. Myslím, že je to nejlepší životopisný film, co kdy vznikl. Mozartova hudba je úžasná, proniká přímo do srdce, i když sám Mozart byl podle mě šílenec, velký umělec a bohém. Tento film bravurně zachycuje jeho světlé i temné stránky života. ()

soltak

Jasných 5*. To co dokáže Miloš Forman je až neskutečné. Prostě dokonalost sama, zasloužených 8 Oscarů, jen škoda, že ho nemohl získat Tom Hulce. Je to nejlepší hudební dílo jaké jsem kdy viděl, celé tři hodiny jsem prožíval naplno. ()

cubiczech

Někomu mohou přijít některé scény lehce přetažené, ale to patří k atmosféře, k tomu taky patří skvělá hudba a herecké výkony. ()

KacHnAop

Naprosto fenomenální film. Výkon Abrahama je naprosto strhující, stejně jako bláznivého Toma Hulce. Režie výborná (jako obvykle). Drsný, tragický konec vše dovrši. Formanův skvost. ()

Bruce_cz

Kvalitní, ale příliš mě to neoslovilo... příliš lesku a snadno čitelný příběh, přílišná délka a ke konci mě to už trochu nudilo. Velkolepé kulisy a hudba není vše... ()

Hakuna Matata

Kdybych mohl, dal bych 6*. Nevím, jestli tohle můžu říct o nějakém jiném filmu. Je to síla, Miloš Forman je velký režisér, který zfilmoval skvělý přiběh, nemám slov. ()

TheMe

Asi jsem ten film nepochopil nebo fakt nevím. Nic mi to nedalo, nebaví mě to, já vlastně asi pořádně nevím, za co dávám ty tři hvězdy. ()

Vosje

Vůbec první film, u kterého jsem v kině zažila, že po jeho skončení seděli všichni jako pěny a četli si titulky. Sice jsem byla Formanovým fanouškem už když jsem šla do kina, ale když jsem sál opouštěla, byl pro mne v tu chvíli bohem. Strašně dlouho mi každý film proti Amadeovi připadal slabý a zážitek byl tak silný, že jsem film měla v sobě ještě nejmíň čtyři měsíce. Všichni lidé, podílející se na tomto filmu, odvedli, dle mého soudu, to nejlepší, co v nich bylo. Za vše mluví už fakt, že film byl nezvykle dlouhý a přesto udržel diváky sedět jako přibité a téměř bez dechu sledovat děj. Stručně řečeno, dokonale odvedené řemeslo a naprosto skvělý biják. ()

Mad.Lady

Díky tomuto filmu jsem se stala velkou obdivovatelkou Mozarta. Miloš Forman se zhostil úkolu zfilmovat jeho život naprosto bravurně. Odpouštím mu kdejaké přibarvení skutečnosti či nějaké ty nepravdivé informace. Líbily se mi kostýmy, hudba (jak jinak), herecké výkony, režie, střih, zkrátka... Ach, nádherné! :) ()

vasek2205

Uplynulo již mnoho let od doby, kdy jsem poprvé viděl tento film v české televizní premiéře. A ačkoliv jsem film od té doby viděl několikrát, tak pokaždé si ho náramně užiji. Připadá mi, že film nestárne, i když od jeho vzniku brzy uplyne 30 let. Co mě na filmu vždy fascinovalo je sám Mozart. Mám na mysli jeho hudbu a samozřejmě i výkon Toma Hulca. Klasiku mám rád, ale tento film ji dává dramatičtější podtext a hudba dokresluje celý příběh naprosto dokonale. A vůbec nevadí, že film není historicky přesný, ale dává nám nahlédnout alespoň duchem o čem Mozartův život byl. Ano, Mozart byl vulgární, ale jeho hudba nikoliv. O výkonu F. Murrayho Abrahama můžu říct, že mě naprosto přibil do křesla. Jeho rozpolcenost a emoce, které vnímáme. Můžeme poděkovat panu Formanovi za krásný zážitek. Jen jedna věc mě iritovala a to bylo to, že některé operní kousky jsou přeloženy do angličtiny. Mozart opravdu v angličtině nic nesložil. Na druhou stranu jsem se díky tomuto filmu zamiloval do Mozartova Requiemu a podání od Herberta von Karajana vlastním i na CD. ()

annash

Jednou mi někdo řekl, že Amadeus je 'fajn film'. Já doteď nechápu, kde jsem vzala tu vnitřní sílu a dotyčného člověka nepraštila. Neskutečná erupce pocitů všeho druhu, které vás během sledování filmu naplní, ani nevíte jak. Historická fakta jsou druhotná, tady jde o génia, kterého milujete a nenávidíte zároveň. Jde tady také o jeho věčného soka, který k němu cítí to samé. Konflikt dvou skladatelů, kteří i přes společnou vášeň k hudbě jsou naprosto odlišní. Že vás hudba nezajímá? To po zhlédnutí tohohle mistrovského kousku nikdo říct nemůže. Najednou i ten největší laik má chuť Mozartovi alespoň trochu porozumět, protože díky tomuto filmu vy skutečně uvěříte, že byl nadán od Boha. Najednou osoby, o kterých jste se učili v hodinách hudební nauky (nebo neučili), vážně existují a mají vlastní příběh. Panu Formanovi se povedlo něco neskutečného a já pro něj mám jen slova obdivu. Abraham byl naprosto neuvěřitelný a já pochybuji, že by byl na jeho místě někdo vhodnější. ()

pierre9

Poézia pre oči, ale hlavne pre uši. Keby bol Amadeus kratší, nenahneval by som sa, ale na druhej strane, je sa na čo pozerať. Atmosféra nedovolí divákovi, aby sa nudil. ()

Dana1926

Sláva může být krásná nebo ničivá. Salieriho touha zničit svého soka Mozarta byla od první chvíle odporem a ten se postupně měnil v nenávist. Šílená zaslepenost touhou vymanit se z průměrnosti F.Abrahama táhne od začátku do konce, Tom Hulce svou naivitou a jednoduchostí exceluje, když si vybavím scénu kdy diktuje Salierimu noty dochází mi slova. Z všedního života i okamžiků slávy Mozart vychází jako geniální avšak křehká osůbka s ranami, které ne všichni viděli a jehož dílu mnozí nerozuměli. Ale Miloš Forman pochopil a stvořil nádherný film o muži, který svou genialitou předčil dobu. No nejste při tomhle hrdí na to že jste Češi já teda jo. ()

Kozlowski8

Skutečně krásný film o životě Wolfganga Amadea Mozarta od jeho dětských let, přes jeho působení u císařského dvora ve Vídni až po jeho předčasnou smrt. Toto dílo je opravdový skvost po všech stránkách. Především mistrovským propojením všech složek, které film tvoří. Překrásná Mozartova hudba je neskutečně geniálně provázána s kamerou a zvukem. Hudba - tu decentně tichá, pomalu proudící, z toho monstrózně hlučná - vždy mistrně načasovaná. Herecké výkony Abrahama a Hulce, ale i ostatních herců, jsou na nejvyšší úrovni a nelze nevyzdvihnout i okázale krásné a nápadité kostýmy, které ve filmu dostávají (pochopitelně) výrazný prostor. Českého člověka ke všemu zaplaví vlna hrdosti nad tím že na tomto skvostu se zásadním způsobem podepsaly šikovné ruce a geniální myšlenky českých osobností. Film nemá slabiny a ani dlouhá stopáž mu absolutně neubližuje. Ty tři hodiny jsou využity výborným způsobem a divákovi skoro přijde líto, když se čas naplní a doznívají poslední tóny mistrovy hudby. 100%. ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (viac)

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa