Amadeus

• USA Amadeus (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternatívna 173 min)

Réžia:

Miloš Forman

Scenár:

Peter Shaffer (divadelná hra), Peter Shaffer (pôvodný scenár)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepôvodný), Antonio Salieri (nepôvodný)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (viac)

Píše se rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II (Jeffrey Jones). Když ke dvoru přijede Mozart (Tom Hulce, nominovaný na Oscara), Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. Salieri dohnán žárlivostí k zuřivosti organizuje intriky s cílem zničit Mozarta, k čemuž je ochoten použít všechny dostupné prostředky. Možná i vraždu. Podařilo se Salierimu umlčet jednoho z největších géniů světové hudby? Záhada - a hudba - zůstávají. Amadeus - velkolepý historický epos, nádherná oslava hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Na Berlinale 2002 Miloš Forman představil Amadea v nezkrácené verzi. (oficiálny text distribútora)

nikkittka

Geniální oslava geniality,mistrovské dílo,ze kterého čiší nadšení pro věc,filmařská uměřřenost a ochota vyprávět velký příběh velkým způsobem.Formanovo životní dílo,na kterém neshledávám výraznějšího kazu. ()

Zoltar78

Strhující *** Dechberoucí *** Úchvatné!!! Film geniální jako jeho hudba. V mých očích bezkonkurenčně nejlepší film Miloše Formana. ()

DePompon

Skvost! Zamilovala som sa do Mozartovho tenorového smiechu, šialenstva, hudby, kostýmov, dramaturgie i réžie. Niet mu čo vytknúť. Nezvyčajne chytľavý životopisný film, pri ktorom som takmer nedýchala, vykresľuje život hudobného velikána takým prirodzeným spôsobom, že pripúta k opere aj tých najzarytejších modernistov. Počas lacrimosy som sa neubránila slzám, čo je záruka dobre odvedenej práce. Stal sa mojou srdcovou záležitosťou. ()

shioo

Absolutně bohovský film. Musím přiznat, že styl Miloše Formana mi přišel na slinu teprve nedávno (snad díky tomu, že mi můj poměrně nízký věk dosud nedovoloval oblíbit si jeho díla) ale když to přišlo, tak to přišlo ve velkém. Nyní hledám, pátrám a slídím po všech filmech pod nimiž je tato mnohdy opomíjená Osobnost československého a českého filmu podepsána. Amadeus je vtipná a svižná komedie podložena perfektní hudbou (jak jinak když jde o Mozarta) a ztvárněná množstvím charismatických postav. Pro mě osobně je velkým zklamáním, že se Oskara nedočkal Tom Hulce (byť F.Murray Abraham jej dostal zaslouženě), který je tou skvělou roztěkaností a milým šílenstvím v očích i hlase (ahahahaha) naprosto kouzelný. Snad poprvé mi ve filmu nevadí prolínání minulosti a přítomnosti s komentářem jednoho vypravěče příběhu, protože je tento přechod ztvárněn velmi přirozeně a jednoduše. ()

BenchPress

Pár minut po shlédnutí filmu mě napadají jen dvě slova. Umělecké dílo. Nápaditá Formanova režie se skvělou hudbou od samotného Mozarta podpořená skvělými hereckými výkony obou hlavních představitelů dělá z filmu neskutečný zážitek. Celý film uteče jako voda, je tak překrásně natočen a díky skvělým exterierům a interiérům si připadáte jako kdyby jste to se Salierim prožívali. Potěší i fakt, že se většina filmu točila v České republice. A abych nezapomněl na ty kostýmy! Ty byly naprosto neuvěřitelně věrohodné. Teď si tak říkám, že bych vůbec neřekl, že je tento film z roku 1984. Vypadá mnohem mladší. Mozartova hudba byla prostě geniální, ale ve filmu jsem plně soucítil se Salierim. Pro mě Formanovo TOP 1. 5/5. ()

7suede7

Tomu filmu sa neda co vytknut. Je to vynimocne dielo,nemam rada dlhe filmy,tento je dokonca nadpriemerne dlhy,ale vobec mi to nevadilo. Hudba vas vedie,herecke vykony vas omamia a pribeh je dramaticky. ()

SaiHuri

Chvílema jsem se neskutečně nudil... Projekci musim zopakovat, ale že by se mi chtělo... Uvidíme, ale já to takhle s Formanem holt mám. ()

Palisander

Jeden z mála dlhých filmov, ktoré nie sú dlhé zbytočne a dajú sa dopozerať dokonca. Hoci herec v titulnej úlohe je dosť drevený a jeden výraz tváre si drží celý film. Ešte aj na smrteľnej posteli. Našťastie vďaka hudbe sa to dá ignorovať. Tento film síce nie je verným odrazom histórie, ale komédia je to naozaj dobrá. ()

Xenerix

Geniální film o geniálním člověku točený geniálním režisérem. Co více si přát. K vážné hudbě nemám nějaký zvláštní vztah (operu přímo nemám rád), ale to je u Amadea úplně fuk, jelikož Forman natočil film který musí zaujmout i jedince naprosto netknutého jakýmkoliv hudebním vzděláním. Je to především životopisný příběh člověka, jeho vzestupu ke slávě (samozřejmě nesrovnatelně menší slávě, než jakou získal až po smrti) a jeho rychlého pádu. To vše ve 160 minutách (respektive 180 v Director's cutu <- vřele doporučuji), během kterých člověk hltá dění na plátně. Jen škoda, že Oskara za hlavní roli nemohli dostat oba herci, nenapadá mě jiný případ, kdy by v rámci jednoho filmu byli oba hlavní aktéři tak perfektní a herecky vyrovnaní. Nakonec to získal F. Murray Abraham, ale Tom Hulce si zaslouží také jen a pouze obdiv, jeho ztvárnění geniálního a napůl bláznivého skladatele bylo strhující. A to ani nemluvím o tom, kolik přípravy musel podstoupit před a během natáčení, není lehké naučit se za pár týdnů hrát na klavír tak, aby divák uvěřil, že právě hraje jeden z nejtalentovanějších skladatelů, co kdy žil. Nejde jen o to trefit pár kláves, ale hrát s patřičnou lehkostí a samozřejmostí i ty nejkomplexnější skladby, co ve filmu zazní. Podle zajímavostí tady na csfd nenašlo několik profesorů hudby nezávisle na sobě ve filmu jedinou intonační chybu při hře na klavír během záběrů, co byly vidět ruce herců, takže skutečně klobouk dolů. Celý film pochopitelně graduje a vrcholí scénou, ve které Mozart na smrtelné posteli diktuje Salierimu Requiem. To jsou momenty, kdy má člověk po celou dobu husí kůži, naprosto skvěle vygradované. Jako film tedy vpravdě důstojná pocta výjimečnému člověku. ()

avonetka

Původní kratší verze se mi líbila víc, to bych hlavně chtěla říct. Jinak nádherný film. Nádherný. Mozartova hudba se slovy vyjádřit nedá, takže se nevyjadřuji......... A že fikce? O to přece u takového filmu né, že nejde:-) A věčné téma a v jakékoli době platí , že úspěch se neodpouští, závist je nesmrtelná a jejím posledním stupněm je nenávist. ()

papuchalk

A pro mě je Salieri i Mozart jedna a ta samá "hudba" plná bezduchých stupnic a klišé. Těchto tvůrčích neduhů byla tehdejší "hudba" doslova přesycená. Geniální neni ani jeden, to pardón! Samozřejmě z dnešního pohledu. Proto mi dost vadilo to zbožšťování Mozarta, které mi bylo onou ubohou postavou doslova vnucováno. Jinak velkofilm se vším všudy, bohužel i s historickými výmysly. ()

Durdas

Těžko se hledají slova k zhodnocení tohoto filmu... Tato slova by musela obsahovat významy dokonalosti, dobře odvedené práce, úžasného vizuálního i sluchového zážitku, napínavého příběhu a užívaní si atmosféry až do poslední minuty... Jeden z nejlepších filmů co jsem viděl. ()

Matamoroz

Životopisné filmy nemusím, protože nejsem přesvědčený o tom, že jsou autentické. Dobrý film, ale raději se podívám na dokument. Ten je bez autorových invencí. Většina lidí asi nebude souhlasit: kostýmy jsou krásné, Mózartek je rozpustilý, Salieri je protivný, všude samé paruky a "zdravíčka" a zapařené zadnice v trysku 18 století. ()

Metal.God

Můj nejoblíbenější hudební skladatel je Mozart a díky tomuto filmu ho mám ještě raději. Hned začátek má skvělou atmosféru. Přijde mi taková vánoční (nejspíše kvůli sněhu). Salieri, který je excelentně zahraný F.M. Abrahamem, výborně vypráví příběh a zveřejňuje své velmi zajímavé úvahy. Jak jsem již napsal, Mozart byl skvělý skladatel, a tak je film provázen skvělou hudbou. Asi ta nejlepší skladba je Confutatis, která se vyskytuje v jedné z nejlepších scén, kde Mozart píše na konci svého života své vlastní requiem. Ale myslím si, že ve filmu nezazněly mé úplně nejoblíbenější skladby Eine kleine Nachtmusik a Symphony No.40. Příběh je velmi zajímavý, ale i tak si myslím, že 180 minut je moc. I když to dělá Forman. ()

mArtinko5MB

Druhý zhliadnutý film od Formana a štatistiku si u mňa veru nepokazil. Za zmienku určite stojí scéna spolupráce Salieriho a Mozarta. Kto má aspoň trochu rád hudbu, nemal by váhať o tomto filme. Hoci nie som na operu, film sa páčil viac ako som očakával. 86% ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (viac)

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa