Amadeus

• USA Amadeus (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternatívna 173 min)

Réžia:

Miloš Forman

Scenár:

Peter Shaffer (divadelná hra), Peter Shaffer (pôvodný scenár)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepôvodný), Antonio Salieri (nepôvodný)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (viac)

Píše se rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II (Jeffrey Jones). Když ke dvoru přijede Mozart (Tom Hulce, nominovaný na Oscara), Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. Salieri dohnán žárlivostí k zuřivosti organizuje intriky s cílem zničit Mozarta, k čemuž je ochoten použít všechny dostupné prostředky. Možná i vraždu. Podařilo se Salierimu umlčet jednoho z největších géniů světové hudby? Záhada - a hudba - zůstávají. Amadeus - velkolepý historický epos, nádherná oslava hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Na Berlinale 2002 Miloš Forman představil Amadea v nezkrácené verzi. (oficiálny text distribútora)

Pishin

Naprosto brilantni ani neni potreba nic vic rikat. Milos Forman je pan reziser a tento film patri do zlateho fondu snimku, ktere proste musite videt a Milosovi F. zajistili velkou slavau a uznani za morem. ()

curunir

Jeden z najlepších filmov histórie. Brilantný scenár o súboji geniality s priemernosťou, precízna výprava, k tomu excelentné herecké výkony a až plasticitou sa vyznačujúce zábery Miroslava Ondříčka. Je však nutné poznamenať, že Salieri ako dvorný skladateľ nemohol byť a ani nebol tak neschopný ako tu býva ukazovaný (jeho žiakom bol napr. Beethoven). Úžasne dokonalá pocta klasickej hudbe. 100%. ()

F.man

Jak já tenhle snímek miluju - paráda od začátku až do konce. Mozart! Mozart, forgive your assassin! I confess, I killed you... ()

Džany

Hodně jsem se přemáhal, abych si tento film vůbec pustil, protože k "klasické hudbě" nemám vůbec žádný vztah a dosud viděné životopisy mě povětšinou dost zklamaly, ale jsem opravdu moc rád, že jsem Amadeuse viděl. Forman dokázal přiblížit mě, největšímu laikovi na vážnou hudbu, život jednoho z nejvýznamějších skladatelů všech dob a povedlo se mu to perfektně. Už famozní nástup Salieriho na scénu vás vtáhne do děje, ze kterého se vynoříte až o necelé 3 hodiny později. Skvělé načasované a famozně použité hudební úryvky, které celou ještě zlepšují podmanivou atmosféru 18. století. Nádhera. ()

NinonL

Pro mně nejlepší film Miloše Formana. Dodnes si pamatuji pocit, když jsem vycházela z kina po prvním shlédnutí Amadea. Úžas, šok, dojetí ... Musela jsem se zastavit, zavřít oči a ještě chvíli tu hudbu, co mi stále zněla v uších, poslouchat. ()

baribal

Od dětských let si Amadea pamatuji jako jeden z top filmů, nejen od Miloše Formana, ale i z celé světové tvorby. Pochopit samotný film a příběh není tak snadné a dítě ty všechny emoce Salieriho nemůže pochopit a zároveň jsem nechápal proč Oscara nedostal Amadeus ale "nějaký" Salieri. Po několikátém shlédnutí znám Amadea zpaměti a neustále mě baví i když tento příběh není skutečný. Jsem velmi rád, že Miloš Forman dal velký prostor hudbě a právě tak stejný prostor dramatu. Hudba je nádherná a ve filmu jsou slyšet a vidět všechna významná díla WAM. Film bez jediného nudného okamžiku a nejlepší hudební životopisný film. Jedno z nejkrásnějších a nejdojemnějších děl světové filmografie. ()

zdepapepa

Díky, Miloši, za něco dalšího (viz Přelet nad Kukaččím Hnízdem, ale tam nebyl takový československý vliv), na co můžeme být v Čechách hrdí. Další životopisný film s jednoslovným názvem složeným ze jména ústředního hrdiny. Přesto je to ale krásná podívaná - nebyl moc problém složit soundtrack, kostýmy bezchybné. Hlavní dvojka F. Murray Abraham a Tom Hulce vynikající. Hodně tomu pomáhá lidská tragikomická zápletka. Ano, byl to 100% oscar bait. Ale kvalita a oscar bait se vzájemně nevylučuje. ()

Adasin

Tříhodinový koncert, chvílemi až muzikál, který zvládá ohromovat každou minutu (a to v obou verzích), ať už se zaměříte na cokoliv z něj - hudbu, výpravu, herce nebo příběh. Stačí se jednou podívat na obrazovku a do konce se od ní neodtrhnete. Tohle musí ocenit i ti, kterým je klasická hudba proti srsti. Brilantní. 10/10 ()

Turiec

Bravúrne spracovanie témy závisti a priemernosti, kde ako podklad slúži život a tvorba Mozarta. Formanovi sa podarilo skĺbiť Amadeovu hudbu s obrazovým spracovaním a aj vďaka hereckým výkonom vzniklo jedno z najlepších životopisných diel v histórii filmu. Treba však podotknúť, že režisér v záujme zvýraznenia témy kontrastu (a konfliktu) génia a priemernosti mierne pozmenil historické fakty. ()

Adman

Genialita. Já o sobě můžu říct, že jsem hudebník tělem i duší. Od kolíbky jsem hrával na všechny možné nástroje, chodil zpívat do sboru a na hudbu jsem nikdy nedal dopustit. Mylsím že mě bude doprovázet celým životem, tak jako veleslavného génia W. A. Mozarta. I pro naprostého filmového laika je tento film nesmírně obohacující po hudební stránce. Ano, síla filmu je také v jeho dokonalosti po všech stránkách. Já jsem si lahodil všude kde to jen šlo. Celý film je prošpikovaný úryvky génových nejznámějších děl a skladeb, a opery jsou dokonce i s úryvky hrané scény, což mi také připomnělo mé vystupování v opeře (takže tam, kde by se někomu chtělo zívat, tak já jsem opět jen hltal a hltal). Celý příběh je vyprávěný do minulosti, což člověka nutí přemýšlet. Zobrazuje nám, v jaké žil Amadeus bídě a chudobě, jakého byl charakteru a vůbec jaký žil život. I za jeho krátký věk stihl zkomponovat tolik gigantických děl, jako by se jiným nepovedlo ani kdyby žili mnohonásobně déle. Prostě když jde o filmové ztvárnění příběhu jednoho génia, tak se to musí provést geniálně. Myslím že Miloš Forman se zadostiučinil jak měl a tímto nesmrtelným filmem se na vždy zapsal do dějin tak, jako tomu učinil Wolfgang Amadeus Mozart. ()

pan.Kaplan

Bože! Kolikrát já už tenhle film viděl! Poprvé - zmatení. Tohle přece nemůže být Mozart... Ale to mi bylo patnáct a naivně jsem ještě stále věřil, že to bude životopisný film. Tenhle film nemusí mít se skutečnou Mozartovou postavou nic společného. Stejně ani se Salierim. Je to příběh, který se mohl stát. Tak je potřeba jej brát. Je natočen naprosto mistrně - bez jediného hluchého místa. Skvělé kulisy, více než dokonalé kostýmy a famózní herectví Abrahama a Hulceho... Chce se mi říct, že je to nejlepší Formanův film. Ale není. Muž na Měsíci je pro mě mnohem důležitější a hlubší film než toto. Přesto plných 100% a samozřejmě *****. Bravo, maestro! ()

Rosana

Pekně vykreslený život umělce, pompézní interiéry a exteriéry, skvělé kostýmy a herecké výkony, prostě film dokonalý po všech stránkách - ani mi nevadí, že se liší od skutečné události :) ()

SaNcHeZ_cz

Vskutku nemám slov. Tak dlouho jsem odkládal oživení tohoto kultu až toho budu věčně litovat, jako třeba s dlouhým odkládáním snímků mistra Stanleyho Kubricka. Amadeus totiž není jen pouhopouhou mistrnou biografickou adaptací života jednoho z těch největších bohů klasické hudby, ale i jeho kompletním rozborem a mistrnou interpretací tohoto působivého a dlouhotrvajícího díla. Miloš Forman totiž za pomoci skvělých herců a vytříbené péče přináší divákovi naprosto božský zážitek, který doplňují snad ty nejklasičtější skladby z ruky génia. A co víc, jejich funkce v naraci filmu vytváří jedny z nejemotivnějších momentů, které jsem kdy měl možnost při biografických snímcích shlédnout. ()

Terter

Amadeus je především jeden velký koncert. Nejen že je koncertem Mozartovy dokonalé hudby a Formanovým režisérským koncertem, ale především je tento film koncertem dvou herců - Hulceho a Abrahama, kteří ve svých rolích dvou profesních rivalů, jejichž vztah se pohyboval mezi závistí a obdivem, dokázali podat své životní výkony. ()

katasta

Jsem moc ráda, že byl někdo schopný vytvořit tak geniální film o tak geniálním člověku. Nemám moc, co bych napsala, protože můj výraz na konci filmu byl asi tak stejný, jako výraz toho kněze na konci filmu. Stejně zdrchaný a nechápající..jen mě mrzí, že už se asi nikdy nedovíme, jak to tenkrát všechno vlastně bylo :o) Nicméně génius Mozarta žije po letech stále, a u filmu Amadeus tomu asi nebude jinak. Pro mne je to film číslo jedna, film s velkym F! ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (viac)

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa