Amadeus

• USA Amadeus (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternatívna 173 min)

Réžia:

Miloš Forman

Scenár:

Peter Shaffer (divadelná hra), Peter Shaffer (pôvodný scenár)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepôvodný), Antonio Salieri (nepôvodný)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (viac)

Píše se rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II (Jeffrey Jones). Když ke dvoru přijede Mozart (Tom Hulce, nominovaný na Oscara), Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. Salieri dohnán žárlivostí k zuřivosti organizuje intriky s cílem zničit Mozarta, k čemuž je ochoten použít všechny dostupné prostředky. Možná i vraždu. Podařilo se Salierimu umlčet jednoho z největších géniů světové hudby? Záhada - a hudba - zůstávají. Amadeus - velkolepý historický epos, nádherná oslava hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Na Berlinale 2002 Miloš Forman představil Amadea v nezkrácené verzi. (oficiálny text distribútora)

mahatma

Typický příklad intelektuála bez brzd, který je nakonec ubit rutinou tohoto nízkého světa. Řekl bych skvělé, ale hodnotím zde ne tvůrce, ale příběh a proto říkám - měl si radši najít útočiště jiné než v chlastu a ustát to. Byli bychom dnes úplně jinde. ()

the_weaver

Klasická hudba ma moc nezaujíma, ale tento filmový príbeh aj tak nemá chybu. Vtiahol ma od úplneho začiatku a pevne držal až do konca. Adekvátna tomu bola aj ohromná výprava, najmä stvárnenie Mozartových diel. A tým chvála len začína.↵  Veľmi poctivo boli vykreslené vzťahy medzi Amadeom a Constanze, Salieriho s Bohom, ale najmä Salieriho s Mozartom. Vďaka tomu asi každý divák pochopí frustráciu a závisť Salieriho, a tí sebakritickejší tam nájdu aj kúsok seba. Nadhľad zostarnutého Salieriho ako rozprávača dodáva kontrast k jeho emóciam zamlada.↵  Veľmi pútavo sú podané i okolnosti vzniku Mozartových diel, najmä opier. Až to vo mne vyvoláva záujem o tieto opery, čo by som nikdy nečakal. ()

Nemezzis

Perfektní, miluju když film nebo dokument, dokáže přiblížit a zaujmout svým obsahem někoho, koho dané téma nikdy moc nezajímalo. Herci,kostými,dabing,hudba vše dokonalé. Líbila se mi scéna, kde Mozart vylepší Salieryho melodii, kterou složil pro Mozarta. Nejlepší a nejsilnější scéna, kdy znavený Mozart diktuje Salierimu jeho nejlepší nedokončené dílo, které je protkané onou hudbou, je skvělým finále, tak dobrého filmu. ()

Pharao20

Pokiaľ niekomu ide vo filmoch na nervy to že reč nie je počuť a zvukové efekty sú hlasno tak tento film ho dovedie k zúfalstvu. Ako mňa. Reč: volume 100 (a stále nebolo poriadne počuť). Hudba: volume 1 (a aj tak to burácalo hlasno). Viem že tento aspekt by asi nemal byť pri hodnotení použitý ale keď 3 hodiny musíte byť v kuse s ovládačom v ruke namiereným na telku aby ste stihli dať zvuk dole keď sa spustí nejaká hudba ( a ona sa spustí behom stotiny) tak to to dosť štve. Osobne ma to obralo o akýkoľvek iný zážitok z tohto filmu ktorý nebol vlastne vôbec zlý. Ale keďže som po ňom znenávidel operu a vážnu hudbu - dať namiesto štyroch hviezdičiek len jednu je na mieste. ()

pan_Bily

Nikdy jsem neměl touhu film vidět. Přiměl jsem se k tomu až teď ze zvědavosti jaké to vlastně je. Když vím jakou pověst film má a vidím tady to hodnocení, které jí jen potvrzuje, tak se upřímě stydím, že dávám jen 3*. Nevadilo mi to zkouknout, ale bohužel to se mnou neudělalo a nezanechalo to vůbec nic, kvůli čemu bych dal vyšší hodnocení a chtěl to třeba vidět znovu. Jen jsem si potvrdil mojí předešlou teorii, že tohle asi nebude film pro mě. A můžete si klidně o mně myslet, že jsem filmový barbar ;-) ()

Tumbik

Šílený smích Toma Hulce mi v uších bude znít ještě hodně dlouho... Hudba hudebního génia Mozarta je vážně neskutečná. Tom Hulce předvedl v roli Mozarta neskutečný herecký výkon, ale podle mého názoru byl výkon F. Murrayho Abraham ještě o něco lepší. Zkrátka neskutečné, od režie, kostýmních výtvarníků, scénáře, kamery, hereckého obsazení... Naprosto perfektní... Jsem neuvěřitelně rád, že se na tomto veledíle značnou mírou podíleli Češi (hlavně Forman a Ondříček :). ()

lenkqudx

Tento film má všetko, aby navždy ostal legendou - talentované obsadenie, nádherné dobové kostýmy a vizáž a celú tú autentickú atmosféru, akoby sme skutočne žili na dvore Jozefa II. alebo v uličkách Viedne. Preto si myslím, že tento film ostane navždy v TOP100 všetkých filmov a je fantastické, že takýto film vznikol pod vedením českého režiséra (ktorého vám veľmi závidíme). Aj napriek tomu si tento film po druhýkrát asi nikdy nepustím, či už kvôli príliš dlhej stopáži alebo pomalému tempu v druhej polovici filmu. Napriek tomu hodnotím 5*, pretože tento film je jednoducho veľdielo. ()

Chlo0opek

No, tak kdyby mi někdo řekl, že mne dostane film, jehož ústředním tématem je vážná hudba (bez ohledu na to, že je to v podání samotného Mozarta), asi bych mu těžko věřil. Ani jsem neměl v úmyslu se na něj dívat, ale tak nějak jsem to po úvodních scénách nevypnul a neodešel tehdy do hajan, ale setrval jsme u něho a následně se od něj již odtrhnout nedalo. Herecky geniálně ztvárněný Mozart (a vlastně i ostatní herci mu dobře sekundovali), kostýmy, příběh samotný a nakonec i hudba - to vše dohromady vytváří skvělý film! Sice je to příběh smutný, ale holt osud Mozartovi nedopřál za jeho skvělé dílo adekvátní materiální odměnu. Holt příběh ze života - když má někdo takový extrémní talent, asi mu už nezbývá dostatek buněk na ty další praktické věci:(. ()

kodwin

Průměrnost je tak trochu moje noční můra, ten závěr je geniální. Ostatně stejně jako celý film. Jediné co mi na tom vadilo byla ta opera:) a pak maska Salieriho. Amadeus je čiré umění, které navíc dokáže oslovit průměrného diváka a vyzvat ho k zamyšlení. Co na tom, že Mozart a Salieri ve skutečnosti nebyli nepřátelé a Mozart nežil v chudobě. Skvělý je i casting, všechny tři hlavní postavy se povedly, navíc zahlédnout Srstku a Molavcovou je třešnička na dortu. Ačkoliv pan Forman před pár dny odešel na věčnost, jeho dílo je nesmrtelné, stejně jako Mozartovo. ()

finkie

Amadeus má z mého pohledu stejný problém jako většina filmů Formanova amerického období: je na něm velmi poznat, v jaké době a pro koho byl natočen. Mozart z roku 1984 nemá se skutečným Mozartem z let 1756 až 1791 společného, vyjma povrchní vnější estetiky a několika krásných skladeb, téměř nic. Formanův film není ani tak o Mozartovi jako o Formanovi samotném a o jeho generaci. Jako leitmotiv se v něm line téma narcistního génia, který je obdařen nadáním, pro něž už nemusí nic moc dělat a nějak zvlášť ho rozvíjet. Má "to" zkrátka v sobě. S reálným, urputně pracovitým Mozartem to bylo sice úplně jinak, ale to Formana nezajímá, on točil filmy pro americké liberální měšťáky, generaci roku 1968, a ti o jakémkoli drilu, tvrdé práci a vnitřní disciplíně nechtěli slyšet. Jejich ideologií bylo totiž antiautoritářství, ničím nebržděný osobní rozvoj a volná výchova. Mozart bezpochyby dodržoval rigidní etiketu vídeňského dvora konce 18. století, jenže imperativem roku 1968 nebyl respekt k formám, ale autenticita a "Nevaž se, odvaž se!". Salieri byl úspěšný a uznávaný, skutečnému Mozartovi pomáhal (stejně jako později pomáhal dalšímu mladému a předčasně zesnulému géniovi, Schubertovi), ale co naplat, americký divák chtěl jasný a srozumitelný příběh o zázračném rebelovi drceném průměrností a "strukturami". A Forman dal americkým intelektuálním "masám" přesně to, co si žádaly a čemu nepochybně i on sám věřil. Bohužel, pro mě není film Amadeus příkladem kreativní práce s historickou látkou, ani lehkonohým postmoderním dílem, které odvážně dekonstruuje tradiční výklad Mozartova života. Na to je příliš průhledný, příliš černobílý, příliš ignorantský a příliš vypočítavý. Zkrátka a dobře, v podkuřování ideologickým fetišům divácké obce velké umění nevidím. Spíše bych zde použil výraz kýč. ()

Mistr119

Výborný film reflektující Mozartovu tvorbu a jeho poměry ve společnosti, nicméně plný počet nemůžu dát i přes brilantní velkofilm a to z důvodu předlohy, která z chudáka Salieriho dělá břídila a vysmívá se mu. Salieri byl ve své době vážený skladatel a rozhodně neměl proč na Mozarta žárlit, byť se dnes hraje hudba Mozartova a Salieriho či jiných tehdy významných skladatelů, je zapomenuta. ()

Tarix

Salieri není průměrný. Ani ten Schaferrův. Je mimořádně talentovaný. Ovšem není geniální. Jako Mozart. Salieri je ta naše ambiciózní, snaživá část, tolik toužící po sravedlnosti a výsledku. Ztotožnit se s ním znamená být člověkem. ()

antoinetta0

Mozart byl génius, Forman byl génius (slovo byl mi pořád trhá srdce), skvělá kombinace v nejskvělejším filmu všech dob. I když géniů a geniálních výkonů, je v Amadeovi bezpočet. Jen se pořád nechce uvěřit tomu, že pan Ondříček toho oscara nevyhrál a že Tom Hulce nebyl nominovaný na výkon ve vedlejší roli, protože je víc než jasný, že by si toho oscara zasloužil.. Ale Salieri nám ukázal, že život není vždycky ´´fér´´. ()

Bogrant

Popravde, dlho som sa tejto kolosálnej hudobnej dráme vyhýbal, pretože táto hudba nie je mojou šálkou kávy a na operu jednoducho nechodím. Forman však Amadea natočil takým spôsobom, že očarí a zaujme aj totálneho laika danej témy. Je to jednak veľkolepou výpravou, nádherným prerozprávaním, famóznymi hereckými výkonmi a v neposlednom rade aj prekvapivou dávkou humoru, poňaté majstrovské dielo, pri ktorom tie tri hodiny zbehnú ako voda, človek sa niečo priučí z histórie a nevadia ani tie hudobné vystúpenia, avšak na opakované zhliadnutie v najbližšej dobe to asi nebude. ()

Bragi66

Teď po letech už mi to jako taková jízda nepřišlo. Pištěkovy kostýmy jsou divadelně přebaroknělé, a to včetně těch jakoby rokokových parochní (paruk). Také tomu Josefu II trochu plivli na kabát (ale mistrně zahráno Jeffreyem Jonesem, který se pochlapil třeba i ve filmu Valmont). Josef dvojka ve skutčnosti byl opravdou pokrokář - například zrušil monopol katolické církve a omezil její moc (a dobře jim tak), ukončil pobělohorské hony na jinověrce, zrušil nevolnictví a robotu, zavedl povinnou škoní docházku, příjmení atd. Přes historickou nevěru jsou zápletka i myšlenky filmu vynikající s monstrózní výpravou, ale příběh nějak nejede, je sakra přeplněný divadelními ukázkami a zpěvnými výstupy. Jinak všechno ostatní skvělé, kamera, herci, dekorace a samozřejmě - skvělá Mozartova hudba! ()

Tranda

Příběh: 10/10; Humor: 8/10; Akce: 8/10; Drama: 10/10; Napětí: 9/10; Hudba: 10/10; Vizuál: 10/10; Atmosféra: 10/10; Zábavnost: 10/10; Herci: 10/10.  9,5/10 ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (viac)

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa