Jeden z najúspešnejších slovenských hudobných filmov režiséra Dušana Rapoša o prvých láskach a neláskach, priateľstvách i rozchodoch mladých ľudí. Príbeh veľkej lásky krásnej Zuzany (Eva Vejmělková) a skromného Olina (Jiří Bábek). Hrdinami príbehu sú 15-roční školáci, ktorí práve ukončili základnú školu a prežívajú svoje posledné prázdniny pred tým, než sa rozídu na rôzne stredné školy. Stredobodom všetkého je opustená vyschnutá fontána uprostred sídliska, kde sa všetci schádzajú. Hviezdami partie sú dve pekné dievčatá: Bela a Zuzka. Film však sleduje nielen ich osudy, problémy, pocity i chovanie v rôznych životných situáciách, ich lásky, omyly i uzmierovanie. Mozaiku dopĺňajú postavy ich rodičov, súrodencov a ďalších dospelých, medzi ktorými je výraznou postavou najmä starý pán Domorák (Miloslav Holub), ktorý mladých neustále kritizuje. Z partie sa najviac pozornosti venuje mladému budúcemu automechanikovi a muzikantovi Olinovi, ktorý sa z lásky k Zuzane rozhodne opraviť starú fontánu... (TV Markíza)

djcremo

Ak sa pri tomto filme pozeráme na dobu, kedy bol natočený a vysielaný tak je to dobrý film. Hlavne ho držia nad vodou hity, z ktorých najviac vyčnieva pesnička ak nie si moja. ()

BlueNeon81

V porovnaní s ostatnou tvorbou Dušana Rapoša vysoký nadpriemer, ale na bežné pomery jeden veľmi priemerný film, kde jeho klady sú dobová hudba a herecký výkon Slava Záhradníka (áno, ten Oné z Pacha), inak je to veľmi kŕčovitý až banálny príbeh o dospievajúcej mládeži 80tych rokov. Predabovaná neplnoletá Vejmělková s náhodne odhaleným bujným poprsím je ešte jeden klad, ale ten sa už týka trilógie samotnej (veď ako je možné, že rodená Bratislavčanka hovorí v dvojke československy a v trojke česky? najväčší fail v kontinuite), jej potmavšia kamarátka s bizónmi v podpazuší s hlasom Zuzany Tlučkovej, či postava Zuzaninej staršej sestry, ktorá je tak príšerne naivná a infantílna, že to trieska dverami, už patria k mnohým nedostatkom filmu. Ale ako som spomenul, je to priemer. ()

brasek odpad!

Čo mám napísať? Bolo to úspešné, ľudia sa trhali o lístky v kinách... a ja som to videl v tv po pár rokoch... aj to ma donútili. Nepáči sa mi to, nie je to pre mňa. ()

hlob

MY, citliva generacia, " ktora ma zachmurene obocia" sme na tom vyrastali. Pribeh sice jednoduchy, ale pesnicky ostavaju a sprevadzaju nas uz od zakladnej. Kvoli nim stedro udelujem az 4*. ()

david666

asi už mi hrabe, že jsem se (rok 2011) poprvé podíval na tento klenot - teda musím říct, že mě u toho držela jedině sexsymbol mých mladých let Eva Vejmělková (ty vlasy!!!:-)) a pár písniček od Elánu, či Patejdla - jinak strašná nuda a děj o ničem. ()

Kozlowski8

Příběh o lásce mezi paneláky, staré fontáně, kamarádství, frajerech na motorkách... Film, který byl v osmdesátých letech skoro až kultovní (i pro mne, tehdy dvacetiletého výrostka), na mne po mnoha letech působil jako chaotické, neucelené, velice amatérsky vytvořené dílo, jako dům, jehož každá zeď je postavena z jiného materiálu a proto nedrží při sobě. Ten nepovedený dům má ale několik zlatých cihliček. Jedna z nich je nádherná Eva Vejmělková a tou druhou jsou písně Vaša Patejdla. Kvůli nim a lehké nostalgii dávám 40%. ()

rigby

Pro mě téměř kultovní film. Na vojně jsme nic jiného neměli, a tak se točil snad každý večer znovu a znovu. Ale i předtím se mi líbil, nejen pro krásnou Evu Vejmělkovou, ale také pro skvělé písničky. Ach to mládí... ()

ZetDaElO

Film, ktorý zachytil 80's viac, ako ktorýkoľvek iný československý snímok. Škoda len o vyslovene trápny pokus o akčnú naháňačku na záver filmu. 6/10 ()

buchannon

Prehliadka krásnych dievčat a čarokrásnych pŕs, to všetko prekladané náznakmi húdby, to je asi tak všetko, čo tento "očarujúci" film môže ponúknuť. Zmätený príbeh takmer nulový. Tento "fantastický a hustokrutoprísny" snímok sa rozhodne nezapísal zlatým písmom do slovenskej kinematografie, ktorej sa radšej oblúkom vyhýbam, až na pár výnimok. ()

Franki69

Následující hodnocení hodně reflektuje nostalgické vzpomínky na telecí léta prožitá v druhé polovině 80.let v Teplicích, hlavně první randíčka a prvopočátky prvních kapel. A taky vzpomínky na krásnou Evu Vejmělkovou.. Když si ve sklepě sundala tričko, nikdo si netroufl se v kině ani nadechnout a holky se začaly ošívat…Patejdlovy písničky (a zjevení Robo Grigorova) pro mne obstály do současnosti, hlavně ty pomalejší. Pro současnost už je film mrtvý, alespoň jsem si nevšiml, že by ho některá z televizí hrála alespoň o Vánocích. Patřil prostě, i svým zpracováním, do doby svého vzniku. Nadčasová klasika se z něj zkrátka nestala a viděno dnešníma očima, ani na to neměla. Přesto to byl film na který moje generace vzpomíná ráda. Možná proto, že v něm tehdy světová poprocková hudba alespoň vystrkovala, byť opatrně, růžky. Rozhodně jsme si tohoto muzikálu zo sídliska cenili víc než kupříkladu Kamaráda do deště nebo Discopříběhu. Takže z nostalgie a taky proto, že slogan „Uprostred sídliska nikdy nič nezískáš..ak niesi rýchly“ platí stále, dávám 55% P.S. Proč se mi po tý době nestejská? Protože jsme do kina chodit museli (kam jinam s holkou do tmy, když je rok 1985 a je vám 16) a že to byl při tý bídě dokonce jeden z lepších filmů. Tak tyhle volby už nikdy ne! :-) ()

Majoslav11

Úplne chápem, prečo to v dobe svojho vzniku spravilo taký poprask a film je vlastne legendou dodnes. V podstate sa toho veľa neudeje, zopár hlbších tém je načrtnutých a skratkovito vyrozprávaných, ale inak nie je čo rozoberať. Filmom sa navyše nesie prapodivný strih scén, ktorý spôsobí, že dej je akýsi skokovitý, epizódny, skratkovitý. Eva Vejmělková je neuveriteľne krásna, hodná obrazu ikony svojej doby vo vtedajšom Československu. Okrem Grigorova nemám rád ani jedného z interprétov, ktorí spievajú piesne vo filme, no treba uznať, že hudba je to fajn, vystihuje danú dobu a životné situácie sídliskových tínedžerov. Polovica piesní z Fontány navyše medzi Slovákmi zľudovela. Mnohí tvrdia, že je to najlepší slovenský filmový soundtrack ever. Film je vskutku akýsi nostalgický pamätník vtedajšieho života na sídlisku v Bratislave a aj na mňa tak pôsobí a funguje. Preto hlavne z nostalgie štyri hviezdy, aj keď by som so slzou v oku kľudne rypol tých hviezd päť, ak by tam bolo viacej filmových kvalít. ()

F2003F

Pocitovo na 4*, kvalitovo tak na 2* = priemer. Krásny teen film so srdcom, výborne obsadený a pamätne vyladený hudbou do súzvuku tónov vtedajšej mládeže. Nestarnúci soundtrack Fontány pre Zuzanu ma vždy dostával a dnes, po konečnom zhliadnutí ma aj prinútil si zaobstarať remastered LP aby sa piesne aspoň na okamih pre mňa mohli priblížiť výnimočnému efektu doby. Príbeh je nabitý dušou prenikajúcou do zmyslových vnemov uložených z prežívania podobných chvíľ a má dodnes svoje magické čaro príjemnej atmosféry pôsobiacej ako pohľadné ohliadnutie sa na prežité obdobia či momenty s rovnakými základmi. Asi jediný, čo ma preniesol do nezažitých časov komunizmu z kladnej stránky a zobrazil obyčajný život mladých ľudí bez politizovania alebo pozadia plynúceho nasilu kvôli zobrazeniu akýchkoľvek nepodstatných útrap či negatívnych vplyvov. Hudba, samozrejme, robí na dojme svoje, ale určite nie pridanú hodnotu väčšiu než ktorýkoľvek iný aspekt filmu. Všetko je v ňom namieste a v štýlovom súlade s audiovizuálom bez jediného rušivého prvku, len občas pôsobí ako 80 minútový videoklip s nejakýmidramatickými výkrikmi. ()

montel

Partička dospívajících dětí se každý den schází u vyschlé fontány poblíž svých domovů, kde prožívají první milostné románky i zklamání...Poprvé a naposledy jsem se díval na tuto slovenskočeskou sračku. Film je hrozně sestříhaný, postavy ani scény leckdy nedávají smysl a do toho ty rádoby hity Patejdla, Ráže a spol. Nejlepší z celého filmu byl asi záběr na nahou Vejmělkovou ale to je na celovečerní film, který si hraje na hit, hrozně málo. 15% ()

katapultova

Těžko v tomto filmu můžeme hledat něco hlubokého, když šlo o film pro teenagery a o nich, ještě navíc v socialistické realitě. Myslím, že na tu dobu je téma bezvadně zpracované, prostě osmdesátková realita. Herecký výkon Jiřího Bábka dle mého velice dobrý, narozdíl od "jen" hezké Vejmělkové. Ale i po těch letech se na něj podívám s chutí - sídlištní realitu zachycuje perfektně, obsahuje i pěkné vtípky a nezapomenutelné písničky od Elánu ještě s Patejdlem jsou prostě bezvadné i dnes. ()

durkes

Asi takto - film hrozný (zasa pán Rapoš ani žiaden dobrý film nemá), ale za kultové hity dávam hviezdičku. Takže spojenie videoklipov nejakým hrozným dejom s hroznými hereckými výkonmi sa veľmi nepodarilo. ()

lepinla792

A kdybych to hodnotil pred mnoha lety, kdyz jsem to videl jako mnohem mladsi, dost mozna bych dal 4 hvezdy. Je to film pro deti a pubertaky, pribeh ze sidliste tak, jak si to pamatuji z detstvi. Je to o romantice, strastech i radostech, nechybi ani humor, i kdyz zrovna netrha branice, ve filmu jsou pouzity pekny strihy, za me dobry. ()