Atlas mrakov

• Česko Atlas mraků (viac)
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Psychologický
USA / Nemecko / Singapur / Čína / Hongkong, 2012, 165 min

Predloha:

David Mitchell (kniha)

Inozuka

Nehorázná pseudointelektuální hovadina, která si hraje na něco, čím není. Vyprávění stylem přeskakování mezi jednotlivými příběhy je sice neoriginální, ale z tohoto filmu ještě asi nejzajímavější. Jinak je to čirá nuda plná přitroublých frází typu, že život smrtí nekončí, láska je věčná a budoucnost je propojená s minulostí. Jednotlivé příběhy jsou pak naprosto banální, bez pořádné gradace a pointy a tak i celkové poselství filmu tomu odpovídá. Zdejšími 79% se cítím podveden tak, jak už dlouho ne. ()

bearmeedek

Velice barvitý chaos a zmatek, který slibuje, že na konci vše do sebe zapadne. Zapadla jen poslední naděje. Někdo si hrál na umění, které mě vůbec nezasáhlo. Ale mohlo z toho být několik samostatných a možná dobrých filmů. ()

arinečka

Nečekala jsem, že si toto udrží mou pozornost, při mé aktuální únavě atd., dokoukám později a dopíšu koment, musím jít spát a taky : toto si šetřit ;-). Fascinující. ()

GTS_PUNK

Komplikované psychologické záležitosti mám na filmovom plátne rád, takisto ako hrátky s časom. Avšak len vtedy, keď sú dobre urobené. V tomto prípade narážam hneď na niekoľko vecí, vďaka ktorým bola pôvodne zaujímavá myšlienka, v mojich očiach, zle finálne zrealizovaná a prenesená do podoby, akú možno sledovať. Celý film sa pohybuje v mnohých historických obdobiach, dokonca aj v budúcnosti, a celkovo sa divák premiestňuje asi v rozmedzí 400 až 500 rokov a sleduje príbehy ľudí, ktoré sa zdajú byť až podozrivo prepojené. Na tomto časovom rozmedzí by nebolo samozrejme nič zlé, ak by v tomto prípade bolo zobrazené chronologicky. Večné skákanie z 19. do 24. storočia a kdesi medzi, je pri takmer troch hodinách stopáže veľmi náročné na udržanie diváckej pozornosti a toho, aby si mohol plnohodnotne užiť dej a nestratil sa v ňom. Bohužiaľ, to je ďalší neduh, na ktorom film stráca. Od samého začiatku nemá divák nič, čoho by sa mohol chytiť a ohromne dlho tápa, aby sa čo i len trochu vedel vyznať v tom, čo vôbec sleduje. Ak sa mám úprimne priznať, ani teraz po samotnom zhliadnutí nemám tak úplne poňatia, čo je hlavným posolstvom celého filmu. Viem však to, že ak chcete zaujať diváka, takouto formou na to určite nechoďte, milí filmoví tvorcovia. Aby toho nechápania z diváckej strany nebolo málo, film pridáva divákovi viac a viac. K tej nevysvetlenej podozrivej prepojenosti jednotlivých období, pribúdajú také veci, ako napr. znamienka v tvare kométy na jednotlivých postavách, či skúmanie tých istých listov a spisov. A to je už naozaj veľa. Aj keď práve toto sú tie najdôležitejšie filmové faktory, z môjho pohľadu, bohužiaľ, zlyhali. Na filme som však našiel aj nejaké tie malé pozitíva. To, čo ma relatívne potešilo, je viac než dobré herecké obsadenie. Až na výnimku menom Hugo Weaving, ktorého skutočne vo filmoch nemusím, som s výkonmi všetkých hercov spokojný. A veľká pochvala patrí takisto aj maskérom a maskérkam, ktorí na tomto filme pracovali. Keďže každý z hlavných hercov predstavoval najmenej päť postáv, muselo byť práci v maskérni viac než požehnane, ale to sa nijako negatívne neodrazilo na kvalitne odvedenej práci. V niektorých prípadoch bolo dokonca pomerne ťažké zistiť, kto sa pod akou maskou skrýva. Cloud Atlas má síce pekný námet, za ktorým sa skrýva hlbší odkaz, nuž ale filmové spracovanie tomu tak úplne neodpovedá. Hlavnou príčinou toho, kde film vyhorí, je jeho dĺžka v spojení s preskakovaním z jedného obdobia do druhého. Tie takmer tri hodiny minutáže by boli ešte v poriadku, ale iba v prípade, že by sa dali plnohodnotne sledovať. Ak totižto sledujete niečo, kde ledva chápete tomu, čo sledujete, nie je to to pravé orechové. Za mňa je to čistý filmový priemer a tak trochu aj sklamanie. Nuž, čakal som, že to bude lepšie. Lepšie spracované. ()

holub109

Zajímavý film s jedinečným příběhem a atmosférou. Obsazení je skvělé a délka by rozhodně neměla nikoho odradit. Doporučuji!! 90% ()

Stefi

Atlas mraků je film, který vás uhrane. Je to revoluční dílo, které ale vlastně nemá šanci žádnou revoluci vyvolat, protože 50% většina lidí se na něj ani nepodívá, z důvodu 165ti minut. 40 % lidí ho nepochopí, protože nad ním odmítnou přemýšlet. Ale to je přesně to, co se musí. Atlas mraků není ten typ filmu, který si pustíte, když přijdete unavení z práce a budete si chtít odpočinout. A pánové, pokud Vaší přítelkyni nebavil Matrix, tak to asi taky nebude správná volba na romantický večer ve dvou. Nad Atlasem mraků člověk musí přemýšlet, a to dlouho. Myslím si, že většina lidí pak dospěje k tomu, že to musí vidět znova, než bude vynášet jakékoliv soudy. Já když jsem film viděla poprvé, tak to pro mě byl totální masakr, ve kterém se mísila extáze z geniality propojení šesti dějových linií, odehrávajících se v jiných dobách, ale obsazených stejnými lidmi, které jsem ale stejně napoprvé ani napodruhé často nepoznala, s panikou, že se ztrácím mezi jednotlivými linkami, a že to vlastně asi nechápu. Celý tento emocionální výcuc je provázen jedním z nejbravurnějších soundtracků, který jsem kdy slyšela, a ze kterého mám pokaždé husí kůži. Tuto recenzi píšu asi po třech letech od prvního zhlédnutí, kterých bylo za tu dobu víc, ale pořád mě Atlas baví. Hledat v něm nové detaily a souvislosti. Faktem zůstává, že na něj ani po té době nejsem schopná vyjádřit názor v smysluplných větách. Možná na tom má podíl i to, že film není uzavřený sám o sobě. Nemá vyvrcholení, ale spíš nás navádí k dlouhému nočnímu přemítání, jak to teda s tou reinkarnací je. Navádí nás do filosofické sféry, kde se nejeden z nás ztrácí a nutí nás přemýšlet o věcech, o kterých nepřemýšlíme ani po čtvrté ranní hodině v baru s přáteli při rádoby hlubokomyslných debatách. A to je důvod, proč mě nikdy neomrzí a má ode mě 5*. ()

Nix

Ono tři hodiny o různých příbězích, které neuzavírají všechno, je prostě moc. Asi jsem to ani na poprvý moc nepochopil, ale vracet se k tomu nehodlám. A vůbec mne to netrápí, vizuál je pěkný, i herecký obsazení, ale nic pro mne. ()

Ceberus

Nejsem si úplně jistý, zda by dnes - po deseti letech od tohoto snímku - v přebujelé politické korektnosti bylo znovu vůbec možné, aby muži hráli ženské role nebo aby běloši hráli asiaty. Dnes bych očekával masivní cancel culture bojkot filmu. Také bych tipoval, že dnes by z toho nebyl tříhodinový film, ale spíše třeba šedtidílný miniseriál. Každopádně na jedno zhlédnutí zcela v pořádku (byť já jel nadvakrát, jelikož první přehrávání skončilo nějakou chybou 🙂). Poselství se snaží být startrekovsky hluboké, nicméně téma boje proti nesvobodě se mi zdá jako jedno z těch jednoduchých, protože na závěru se shodnou všichni. Holt Amerika vsadila na tématickou jistotu. ()

DD

Poselství o právu na životní štěstí... Perfektní Whishaw, geniální hudební theme X špatný masky, bolavá záda. ()

dirgas

Pre mňa jeden z najlepších filmov vôbec. Dokonale stvárnené postavy, v niektorých scénach bol pre mňa problém rozlíšiť kto je práve na plátne, Tom Hanks mi zase dokázal, že je jeden z najlepších súčasných hercov a Halle Berry je stále krásna ako pred 20-imi rokmi. Na začiatku mi skoky medzi scénami pripadali úplne náhodné, ale po hodine všetko začalo dávať zmysel a bolo super sledovať ako sa scéna odohráva v 19. storoči a následne skoči o 300 rokov dopredu a zase späť do 21. storočia. Keby sa dalo tak tomu dám aj 6 hviezdičiek. Jednoznačne to musím vidieť znova. [Kino] ()

iKosser

Viděl jsem to třikrát...ten film se mi i přesto vrací. Od začátku najede na velmi hektickou notu a pro diváka, který se jde do kina pobavit, je to velmi těžké sousto. Poprvé jsem byl spíš odtažitý, ale řekl jsem si, že mu dám ještě šanci. Podruhé jsem ho viděl ve špatné kvalitě...potřetí včera ve 1080p a je to paráda. Musíte si správně spojit postavy a pak si jen užívat jejich příběh, který však dopředu už znáte, takže to trochu postrádá na feelingu jako např. u Nolanových filmů. Příběh je však taky náročný, takže se nenudíte...jedinečná je i myšlenka, která se mi hlavou omílá už delší dobu, jo těch spojených životů atd. Celý film působí velmi antikonzumním dojmem, velmi se mi líbí třeba Neo-Soul, který přes svoji výstřednost v podobě svítíchích silnicí působí dost sterilním dojmem. Skvěle zvládnuté jsou i dialogy......Kde teda hledat chyby? Možná se nabízí až moc okaté spojení s Matrixem, který věděl, že když jde divák do kina na opravdu celovečerní film(3 hrs. a víc), tak je vhodné ho nechat lehčími scénami vydechnout. Na druhou stranu rozumím tvůrcům, jak chcete nechat diváka vydýchávat, když máte rozjeté 4,5 dějových linek a všechny(některé více než jiné) dotáhnout od prvopočátku do konce? Nakonec jsou ty necelé tři hoďky na to zatraceně málo. Když to shrnu, je to jeden z nejzajímavějších filmů za poslední roky a hlavně jeho idea je velmi troufalá, když vezmeme v potaz IQ průměrného američana..:) ()

Lilien

Atlas Mrakov je veľmi originálnym počinom v kinematografii, na ktorý by si trúflo len málo tvorcov. Hľadať spojitosť medzi jednotlivými príbehmi po prvom vzhliadnutí je nesmierne ťažké, pre neustále skákanie medzi jednotlivými príbehmi. Audiovizuálne, autorsky, hudobne či herecky dokonale. ()

boo-boo

Najviac ma štve, že aj keby som nad tým sedel hodinu, nevedel by som, ako Cloud Atlas a jeho pôsobenie na mňa popísať. Ale to, čo so mnou dokázal spraviť, bolo jednoducho úžasné. ()

GudMen

Galimatyáš nabývá časem o poznání jasnějších kontur a ústí vstříc navýsost jednoduché a srozumitelné pointě. Přesto mě stále cosi hlodá. Třeba až opakovaná projekce pomůže od podezření, že se mě autorské trio pokoušelo vodit za nos. ()

hero_bk

Kdybych mohl dát šest, dám je. Neskutečně úžasný film, který je úžasný jako celek, ačkoli si uvědomuji, že ani jeden z 6 příběhů by samostatně nedal na film, který by se mohl vyhoupnout do červených čísel. Jenže: propojenost všech příběhů (jen propojenost mezi 2012 a 2159(?) mi asi unikla) dává všemu úplně nový rozměr, stejně jako opakování herců v diametrálně odlišných rolích (zejména Weaving jako nevrlá sestra byl úžasný!), propojení zdánlivě nepropojitelných žánrů i odlišných režisérských postupů, to všechno dělá z Atlasu mraků neopakovatelný zážitek, který si musím někdy zopakovat (ačkoli si právě teď protiřečím a jsem si toho vědom). Nebudu hodnosti jednotlivé příběhy, protože je to nesmysl. Hodnotím celek. A celek je prostě skvělý. ()

-henry-

Rovnou musím sám sobě přiznat, že jsem občas ztrácel kdo je kdo, ale nějak mi to nevadilo - samotné příběhy jsou docela plytké, nic moc se tam nestane, naopak se mě zmocňoval pocit rutiny nebo "lépe viděného jinde", bez výrazně nového odvážného vizionářského pohledu, jak se proklamuje (teda ne že by výběr látky, koncept masek, střídání žánrů a několika režisérů nezněl neodvážně). Ale výsledkem mi byla přehlídka toho nejméně zajímavého z použitých žánrů za posledních pár desetiletí. Pro mě momentálně asi nejméně funkční počin Wachowských. ()

Gigholost

Po prvních pěti minutách, jsem se zamyslel nad tím, co se právě událo a pokud bych nečetl několik recenzí a neslyšel kontroverzní komentáře lépe zasvěcených lidí, nevěděl bych co si mám o tom všem myslet. Naštěstí jsem na to byl připraven a jen jsem si řekl: "Radši se budu v příštích třech hodinách maximálně soustředit!" a přesně to jsem udělal. Narovinu vám říkám, že pokud se na tento film budete dívat doma a během toho si budete vařit večeři nebo snad jen vést konverzaci, tak je klidně možné, že vám unikne jakási zdánlivě nepatrná souvislost, která příběhy nenápadně spojuje a můžete být částečně mimo po zbytek filmu. Já, i přesto, že jsem neodtrhl ani na chvíli svou pozornost, jsem musel po promítání vyjít z komplexu a velmi pečlivě si utřídit myšlenky. Došel jsem k závěru, že je to naprosto geniální dílo, které je přesně na hranici toho, co je člověk schopný vstřebat. (Což například u některých Lynchových filmů jednoduše schopen není, což neříkám že je vyloženě na škodu.) Ve filmu je navíc ještě velké množství jemných narážek na předešlé filmy a knihy, které mi určitě z části unikly. Způsob vyprávění, který režiséři zvolili je absolutně originální. Děj vrcholí ve všech úrovních najednou a dovolí si dokonce i to, že přebíhají z jedné vrstvy do jiné třeba i po pěti minutách, (Je tu celkem 6 dějových linií!!) což je ještě zajímavější tím, že téměř každý příběh hraje na jinou notu. Je klidně možné, že se z plna hrdla smějete a po dalších dvou minutách sedíte přimrazený ke svému křeslu s otevřenou pusou. Ano, mluvím ze své zkušenosti. Opravdu mě v tuto chvíli nenapadá nic, co bych filmu vytknul. Snad jen, že budu pravděpodobně muset utratit další 200,- za kino, protože při druhém shlédnutí bych se právě soustředil na ony detaily, které mi unikly. ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády