Atlas mrakov

• Česko Atlas mraků (viac)
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Psychologický
USA / Nemecko / Singapur / Čína / Hongkong, 2012, 165 min

Predloha:

David Mitchell (kniha)

Hennesy

Pokus o zbúranie a prekonanie tradičných filmový schém...snaha o vytvorenie mozaiky ľudských osudov a zároveň ľudstva ako takého...ambícia stvoriť film, ktorý sa zapíše do histórie nezmazateľnými písmenami...bratia a sestry Wachovski s kamarátom Tykwerom si pred seba iste položili ambiciózny projekt, no mám taký pocit, že na film tohto kalibru a všetky odpovede a otázky, ktoré si dáva ešte nedorástli. Mozaika osudov je niekedy zaujímavá, niekedy trochu otravná, nie so všetkými postavami sa stotožníte a herecké variácie rovnakých hercov v rôznych úlohách pôsobí miestami ozaj iba ako výstrelok preoperovaného chlapa. Podobne je to aj s motívmi, s ktorými film pracuje - láska, chamtivosť, strach z neznámeho a chuť po poznaní - niečo je uveriteľné a niečomu trocha chýba hĺbka. Zase treba povedať, že tie tri hodinky ubehli celkom rýchlo, stále sa je na čo pozerať, pretože časové roviny sa menia po pár minútach. Niektoré émocie a posolstvá si k vám nájdu cestu, iné nie... Ak od Atlasu mrakov čakáte film, ktorý vám zbúra hranice a posunie fimový zážitok do nepoznaných výšin, budete zrejme sklamaní. Je to "len" zaujímavý a trocha netradične posplietaný film - čo samo o sebe nemusí byť málo. Ide o to, čo od neho čakáte a nakoľko dokáže splniť vaše očakávania. Len čas ukáže či sa tvorcom podarilo vytvoriť nadčasové dielo. Ja osobne neverím, že si naň o mesiac spomeniem. ()

Angelic-77

Prolínání šesti dějových linií je zde podáno zcela uchopitelně a přehledně i pro běžného diváka, tedy nejen pro filmové fajnšmekry, což považuji za velké plus u filmu tohoto typu. Příjemně mě překvapila celá řada vyřčených myšlenek, týkajících se našeho bytí, života jako takového a vnímání ostatních. Vizuální stránka už podle stomilionového rozpočtu precizně provedená, nemluvě o vyřádění se maskérek a maskérů na jednotlivých hercích / herečkách (doporučuji si počkat na závěrečné titulky, kde je pro zajímavost odhaleno, kdo koho všeho hrál). Nechápu, jak někdo může tvrdit, že Atlas mraků je těžko pochopitelný či dokonce kvůli své 172 minutové stopáži nudný, jak zaznívalo od některých diváků po konci projekce v kině. Takové bych nejraději poslal...domů koukat na Novu (v tom lepším případě). ()

hroubek

Nádherné umění.Sourozenci Wachowski a Tom Tykwer to dokázali.Už od prvních ukázek sem nepochyboval, že by měli selhat.Ale v životě mě nenapadlo, že to bude takové jaké to je.Režiséři výborně pracují s příběhy a utvařejí si je podle svých představ, díky čemu vznikají nezapomenutelné scény.Z každý příběhu je dokonale sladěn a co víc.Je plný emoci a dokáže vtahnout do příběhu, tak rychle, že to ani nepostřehnete.Příběhy jsou žánrově různé, ale jejich myšlenky se vzájemně propojují a ve výsledku tvoří geniální celek.A to, že na to čekáte skoro tři hodiny Vám skoro nedojde, jelikož budete sledovat film s otevřenou pusou a jen čekat co si na Vás režiséři vymyslí.Hodně moc se mi líbilo, jak jsou herci využity v každém příběhu, i kdyby šlo jen o pouché zaklepání na dveře.Jak jednou řekl Shakespeare, není malých rolí, ale jsou jen malí herci.Co na tom, že muž hraje ženu, žena hraje muže, či černoška hraje bělošku, nebo běloh asiata.Na tom vůbec nezáleží, jelikož každý herec i pod nánosem výborných masek,tuny makeupu a různých nepředstavitelných obleků září.Září takovým způsobem, že je nepřehlédnutelný.Samozřejmě ve spoustě okamžicích si to ani neuvědomíte.A taky ve spoustě příběhu chybí pořádné vygrádování.Přesto všechno Atlas mraku drží při sobě a nerozpadne se.Ano, jsou momenty, které dost čast zpomalují příběh, a někdy prostě si u nich říkate, že to tam prostě nepatří.Ale výsledek je jen jeden, a ten je skvělý.A proč jsem tedy nedal plný počet, jelikož to musím vidět minimálně ještě jednou, a pak buď to, bude plný počet, nebo hodně moc silný čtyři.Jeden z nejoriginálnějších a nejpůsobivějších filmů toho roku, který si k Vám chce najít cestu, a když mu v tom pomůžete, tak minimálně dostanete podívanou jenž Vás uchvátí. ps:Nakonec jsem se po dlouhém rozmýšlení rozhodl pro plný počet, který si film rozhodně zaslouží. ()

Unnamed

Určitě se jedná o ambiciózní film a věřím, že s v něm toho i spoustu skrývá. Bohužel ale jedno zhlédnutí (alespoň bez znalosti knižní předlohy) na úplné pochopení filmu nestačí a to má za následek mé nízké hodnocení. Tři hodiny jsem pozorně sledoval dění na plátně a snažil si věci dávat dohromady - což ale moc nešlo, jelikož na to jednoduše nebyl čas. Až v posledních dvaceti minutách jsem měl pocit, že mi věci konečně začínají jakž takž dávat smysl, takže alespoň nějaká náplast na mou tímto filmem ztrápenou duši. Co bych chtěl pochválit je hudba - která byla fantastická - a také neuvěřitelná šíře postav hraných stejnými herci (při závěrečných titulcích jsem jen ohromeně zíral). Jednotlivé linie hodnotit nebudu, je těžké k nim mít nějaké výtky, vzhledem k tomu, že každá z nich plnila určitou roli v rámci příběhu, který mi ještě není zcela jasný. Určitě plánuji další zhlédnutí a snad také přečtení knihy, poté se k hodnocení filmu ještě vrátím, prozatím ale musím - ač nerad - dát pouhé 3*. ()

sahe

Skvělé masky, ani jsem skoro nevěřila, že jsou to oni... a námět podobný jako Mr. Nobody , jenže více propracovanější. Nebojte, v ději se neztrácíte. ()

machrus

Byl to velice dobrý film...a kniha také.Myslím,že děj nebyl zase tak těžko k pochopení.I když můj doprovod do kina řekli, že to nepochopili vůbec a že prý se mi to snadno řekne když jsem četla knihu.Ale to není tím.Prostě trochu jsem nepochopila ve filmu to,že to ukončili posledním příběhem.Já si teda myslela,že tím pádem když kniha končila prvním příběhem spisovatel v knize chtěl naznačit že když se něco změní v počátku tak potom změníme celou budoucnost,ale je možné že to mělo mít větší hloubku a myšleno to bylo jinak.Každopádně masky byly naprosto špičkové. Vyplatí se počkat si na závěrečné titulky a ukázku kdo koho všeho hrál. V příběhu Sonmi -451 jsem nepoznala Hugh Grant, Halle Berry a Jima Sturgess.Film stojí za vidění. ()

Brain-D

Wachovšti rádi překonávají jak už započali svým kultovním Matrixem a podle mě uspívali dobře i před svou "Pastí". V Atlasu mraků se jim opět daří překonat určitým způsobem hranice ostatních filmů a to hlavně díky způsobu vyprávění. Wachovši spolu s Tomem Tykwerem (Jehož Lola běží o život se mi líbila a kdo ji viděl, ví že se tam přetáčel čas. Tím by mohl být připravený na tohle.) si vzali román od Davida Mitchella a pohráli si z jednotlivými momenty. Každou scénu vyjádřili barevným papírkem a udělali si skládanku, která by měla mít určitý vývoj. Tímhle přeblykaným vývojem Wachovšti zamotali určitě každému hlavu a stali se zase něčím revoluční. Pokud nahlédnu na vizuál, tak až na opticky klamový pokoj v budoucnosti požíračů mýdel se jednalo o průměr. Musím se přiznat, že po skončení jsem film úplně nechápal. Mrkl jsem se na rozhovory z herci a režiséry, kde jsem se proluštil trochu k pravdě. Je to poměrně prosté. Atlas mraků má 6 příběhů v různých dobách (19 stol., 30.leté 20.stol., 70.léta 20 stol.,současnost 2012, rok 2134 a postapokalytickou budoucnost.). Od začátku (19 stol.) hraje určitá skupina (herců) role, které mají určitou duši (hodný nebo zlý např.). Tělo umírá a duše pokračuje přes dalších 5 řečených časových intervalů. To má poukázat reinkarnaci a případnou změnu charakteru. Takže např Hugo Weaving je pořád zlý a nebo u Toma Hanksa se to mění (jednou je zlý a jednou je hrdina). Díky prostříhanosti a přeskakování mezi jednotlivými časoprostorovými úseky má mít jak jsem zmíňil vývoj, který doteď pořádně nechápu (to zajisti další projekce). Když si vemu jednotlivé příběhy, tak nedostanu nic nadstandartního, co se nedalo vidět v jiném filmu. Takže celé to propojení 6-ti časoprostorů a vývoj je ta mimořádnost, co může atlast nabídnout. Rozhodně musím přiznat, že tohle není kino film a člověk si to musí pěkně v tichu pustit doma. Tyhle necelé 3 hodiny na mě zanechaly dopad nejistoty a otázek jako dlouho žádný film. Na takové filmy ještě nejsme podle mě připraveňi a ještě bych se rád plácal v těch s jedním jednoduchým příběhem. ()

jolanek

Velmi som sa tesil na tento film, a stale je to tak, ak sa na nieco tesim tak potom si len poviem : "ach jaj" No nic, musim si knihu precitat, pozriet film este raz, pozriet rozbor postav, nastudovat rodokmen Toma Hanksa a mozno potom si poviem iba "jaj" ()

VanTom

Skvěle natočené, ty tři hodiny utekly plynule a rychle, ale že by mne to nějak vtáhlo, oslovilo či dokonce osvítilo, to rozhodně ne. Jednotlivé povídky spolu souvisí minimálně, pouze vágní vzletnou myšlenkou (kromě "všechno je propojené" ještě něco jako "pro svobodu / štěstí musí člověk překonat svou roli, která mu byla osudem / společností přiřazena"), a když si je divák promítne samostatně, nejsou zrovna objevné či originální. Jejich prolínání sice působí naprosto hladce a rafinovaně, bohužel však nedospěje k žádné společné všeobjímající pointě, takže jde "jen" o další z dokonalých technických rovin snímku. Což nelze říct o zbytečném užívání masek, kdy bez nějakého zřejmého dějového důvodu hrají hlavní herci více postav (a např. Hugo Weaving jako korejský agent nebo vrchní sestra v domově důchodců dopadl hodně tragicky). Takže ve výsledku slabší 4. ()

IdentityS73

Minimálně první půlhodinu jsem se opravdu hodně ztrácela...ale pak jsem se docela chytla a líbilo se mi to. Zpracování je skvělý, hlavně teda masky atak, mám trochu slabší žaludek, takže některý scény jsem nemusela, ale to je moje věc....Upřímně si nejsem vůbec jistá, jestli jsem to pochopila správně, ale myslím, že to bude u mě podobný jako u Počátku- čím víckrát to uvidím, tím líp to budu chápat...snad :-). ()

VasaX

V popisku žánru by nemělo být mysteriózní, ale monstrózní. Takový totiž Atlas mraků je. Několik klubíček smotaných do jednoho, a myse snažíme propátrat až do středu klubíčka. Ale abychom "pochopili" podstatu celého klubíčka, co chvíle přeskakujeme na jinou přízi. Lehce nepřehledné, velmi dynamické, velmi nápadité, s dobrou myšlenkou, tři hodiny dlouhou. Mám dojem, že to ale jinak nešlo, čas by se nahnal leda vypuštěním některých linií či celých částí, ale to by se nám celek začal zacuchávat. Ale celkově jde o zajímavý, výpravně poměrně působivý, herecky zábavný (aneb několik různých rolí/postav an jednoho herce/herečku) a ty tři hodiny se dají hravě zvládnout. Tohle monstrózní klubíčko se kde komu ale nepodaří rozmotat. Buď ztratí přehled, zájem či se slepě drží a přehlížejí hlavní informace vedoucí k pointě. Tak či tak, Atlas mraků je dobrý, zajímavý a působivý, takový pohádková sci-fi/mystérie pro částečně dospělé (aneb fantasknost, víra a iracionalita ještě plně navyhasla). ()

Midori_Mike

Výborný film hodný jmen jejich režisérů. Moc se mi líbí, že se někdo odvážil vytvořit film na toto téma, už dlouho jsem něco takového hledal. Ze začátku se člověk lehce ztrácí v rychlém přeskakování mezi dějovými linkami, nicméně film má dostatečně dlouhou stopáž na to, abyste se za včas zorientovali. Asi nejzajímavější mi přišla dějová linka v Neo Soulu, nicméně všechny měly něco do sebe a žádná nenudila. To je dáno i tím, že pozorný divák je nucen neustále přemýšlet nad propojením jednotlivých postav v průběhu životů mezi všemi linkami. Jsem si jist, že tento film si pro opravdové vychutnání a docenění žádá spíše dvě projekce než jednu. Já po své první dávám zatím 4 hvězdy. Byť na filmu těžko hledat nějaké očividné chyby, po dodívání jsem měl pocit, že na 5 hvězd tomu ještě něco malinko chybělo. Možná tento dojem vyvolává to, že film se snaží kombinovat velké množstí žánrů, což je dobře, nicméně když se tyto linky vezmou z filmu odděleně, tak asi nemohou konkurovat nejlepším filmům daných žánrů obecně. Film tedy drží nad hladinou hlavně ona myšlenka propojenosti všeho a všech, ve kterou věřím i v reálném životě a děkuji že byla takto pěkně zfilmována :) ()

Terzeus

Navzdory filmárskemu umu Wachovských a Tykwera nevidím dôvod na plný počet. Cloud Atlas je značne nadcenený film, za čo môžeme vďačiť hlavne bohatej reklamnej masáži pred vyjdením. Našťastie som sa jej vyhol až na promo video takže som mal viac menej náhľad nestranného kritika (ani knihu som nečítal) keď som sa do tohto takmer trojhodinového eposu pustil. Môžem hneď na začiatok povedať, že rozprávaním príbehu je to napriek chaotickosti výnimočne a hlavne výborne zostavené, takže napriek prvotným nepochopeniam človek neskôr všetko chápe. Navyše sa to podáva na tak peknom podnose s fajn scenárom, že sa tomu nedá nepodľahnúť. Sprostredkovanie príbehov s výbornou kamerou a pár skutočne zaujímavými prístupmi tvorcov k príbehu to je skutočne super. Ale zároveň je to trocha achillova päta celého filmu. Navzdory silným myšlienkam a výbornému vyvrcholeniu je to skrátka príliš dlhý film, miestami zbytočne naťahovaný doslova len aby bol snáď dôkladný a nezabúdal na veľa detailov, to je samo o sebe úctyhodný účel ale v rámci kinematografie nekorešponduje tak super s divákom ako by mohol ak by sa to skrátilo. Som ale zvedavý či sa odhodlám na druhé pozretie, ktoré bude, už teraz je to jasné, o čosi bohatšie. 87% ()

Slider

6 rôznych príbehov a 6 rôznych žánrov, ktorým sa darí pôsobiť ako celok a ani pri takmer trojhodinovej stopáži ani na moment nenudia. (mikro-spoiler) Len na konci,pri očakávaní nejakej veľkej pointy sa dostaví akýsi pocit...prázdnoty. Nemalo tam byť niečo viac? ()

Emerelle

Šest příběhů, každý ale úplně jiný. Jediné co tyto příběhy spojuje je láska a víra, že láska nekončí smrtí, tak jsem to aspoň vnímala já. Takže nesmrtelnost není v našich činech, ale v tom, že nikdy nebudou zapomenuty. Nejvíc se mě osobně dotkl příběh Somni, která dobrovolně zemřela, aby změnila lidská srdce. Velmi dojemné. ()

gxem

Tímto filmem jsem byla velmi nadšená! Proč? Miluji náročné filmy, které vás od začátku do konce nutí sledovat spletitý děj plný zvratů a detailů. Postupné uvědomování si provázanosti filmu diváka potěší. Vrcholem na konci filmu bylo zjištění, že ta spousta postav, která se objevila na plátně, byla složena jen z několika dobře maskovaných herců. Musím přiznat, že začátku jsem si hodně vyčítala peníze za lístek do kina, které jsem utratila za Atlas mraků, ale už po 15 minutách z celých 172 minut jsem věděla, že si tento zážitek budu chtít zopakovat. ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády