Atlas mrakov

• Česko Atlas mraků (viac)
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Psychologický
USA / Nemecko / Singapur / Čína / Hongkong, 2012, 165 min

Predloha:

David Mitchell (kniha)

corbeau

Bratři Wachowští mají zvláštní talent točit filmy, které chci vidět znovu, sotva doběhnou titulky. Atlas mraků samozřejmě není bez chyb, kdybych si chtěl hrát na "odborníka", mohl bych mu vyčíst, že míra inspirace jinými filmy místy hraničí s vykrádáním, že finále všech příběhů je příliš pastelové, že u některých myšlenek/asociací si tvůrci dali opravdu hodně záležet, aby si jich divák všiml atd. Ale vzhledem k tomu, jak těžké muselo být rozstříhat jednotlivé linie a poskládat je tak, aby tvořily ucelené dílo a ne chaotický slepenec, si kritiku odpustím a spíš ocením kvalitu a vyváženost všech částí, některé vsktku perfektní výkony (Du-na Bae, Weaving) a citlivou práci s triky, úměrnou každému "žánru". Nejvíce na mě zapůsobil asi příběh Sonmi 451, byť byl ze všech nejvykradenější. Typický "must see again" film ()

Kurikmoon

Veľmi zaujímavo natočené a zostrihané. Seria menších príbehov poprepájaných spoločnými momentami, postavami, či iními barličkami. A tie masky.... Ale niečo do plného hodnotenia chýbalo. Každopádne, výborné. ()

D28

Aj keď pre mňa to nie je žiadne revolučné filozofické dielo, ale "iba" film o odvahe riskovať život pre druhého, pre pravdu a lepší svet, bavili ma všetky príbehy. Z hercov hlavne Jimovia a samozrejme moja súkromná súťaž v demaskovaní, ktorú som zvládla tak na 50%. Najviac sa mi páčila časť zo Soulu, ktorá mi vynahradila pre mňa slabé prepojenie všetkých línií / očakávané aspoň v závere/. Myslím, že takýto žánrový mix v histórii kinematografie nemá obdoby. ()

R´Hell

Skoro mi po tom dlouhém sledování dochází slova. Atlas mraků mě nadchnul, jako jeden z mála nových velkofilmů, které jsem v poslední době viděla byl tak, tak... poctivý. Ano, asi tímto slovem by se dal celý film nejlépe shrnout, divákovi je naservírováno ze všeho, z čeho se film jako celek skládá, jen to nejlepší. Fascinující je, že se v několika minutách po sobě mine skvělá komedie, současná akční scéna a sci-fi a nejen, že to není nijak rušivé a zavádějící, naopak je to sestaveno tak, jako by to by to byl naprosto běžný postup, jen vyšperkovaný k dokonalosti. Malé příběhy se průběžně složí v jeden velkolepý a i když přiznávám, že mi to na konci nevzalo dech, jak jsem původně očekávala, nebyla jsem ani trochu zklamaná. Atlas mraků je totiž film, na jehož konec se nečeká, tady si divák může vychutnat každou minutu a i po třech hodinách nebýt otrávený nebo rozmrzelý, a to je poměrně unikátní. Možná i díky právě této vyváženosti se Atlasu mraků nedostalo ani jedné nominace na Oscara; američtí akademici přece jen upřednostňují velkolepé a nejlépe co nejméně avantgardní dojáky, avšak evropského diváka koncept tohoto filmu může jen příjemně potěšit. A ten soundtrack! ()

kklepkaa

Atlas mraků byl symfonií pro mé smysly. A přesto věřím, že to není film, který se dá pojmout na první sledování a proto si ho zas pustím znovu a znovu a budu ho hltat, tak jako poprvé a žasnout nad uměním filmařů a herců. Při prvním sledování se můžete ze začátku trochu ztrácet a být zmatení, po nějaké době si zvyknete na skákání z jednoho příběhu do druhého jež se od sebe liší i žánrově. Nejvíc mě oslovil příběh z Neo Seoulu, ale i ostatní jsou naprosto skvělé a bez chybičky. Ani jeden vás nenechá v klidu. Hudba byla úžasná a skvěle dokreslila atmosféru všech příběhů... sextet Atlas mraků byla úžasná skladba a není to jako v těch filmech, kdy to má být úžasné a divák si to musí jen představovat. Až po shlédnutí filmu jsem pochopila jak je tato látka náročná na převedení na filmové plátno a nezbývá než ho obdivovat. Snad už jen dodám, že mě velmi láká si přečíst knihu. Mám snad jen malou drobnou výtku. Hrozně mi vadilo, že jeden herec hrál x vtělení jedné duše. Tedy vadilo mi to v tu chvíli, kdy např. Hugo Weaving ztvárnil ženskou roli. Působilo to na mě hrozně lacině. ()

Meijin

Náročný filmový propletenec vhodný k dvojímu shlédnutí. Při prvním jsem nepochytal spoustu detailů a ve foto-titulkách mě šokovalo, jak málo herců v celém filmu hrálo. Vpodstatě nazáleží na ději, ale spíše na skutcích a charakterech, které se propisují i mezi epochami. Víceméně klaďase ve všech částech ztvárňovaly ženské představitelky Halle Berry, Du-na Bae a Susan Sarandon, ale taky Jim Sturgess, Keith David a James D'arcy. Pak se v každém příběhu objevila jedna postava s mateřským znaménkem ve tvaru komety, což bylo jakési transcendentální dědictví nebo zkrátka tajemství tohoto filmu. Každý s touto značkou byl hlavní postavou svého příběhu, charakterní postavou, které svítila šťastná hvězda. Záporňáky ve všech částech hráli Hugo Weaving a Hugh Grant. No a Tom Hanks měl skóre 4 záporňáci vs. 2 klaďasové. ()

MI-380

Úžasná filmová práce, to se týká hlavně spádu jednotlivých příběhů a jejich propojení a samozřejmě i dokonalé vizuální stránky. Některé části mohutného filozofického přesahu mi ale šly proti srsti. 90%. (17011 hodnotících přede mnou je o něco níž - na 81%). ()

L_A_D_A_S

Smíchání několika průměrných filmů dohromady nadprůměrný výsledek neudělá. Doporučuji to spíš jako zajimavost, že by to na mě udělalo ale nějaký dojem to bohužel ne. ()

drackula

Zo začiatku bol film určite, jemne povedané, neprehľadný, ale časom to do seba začalo zapadať a hlavná myšlienka sa stávala čoraz jasnejšia. Opätovná projekcia je určite nutná, keďže verím, že zážitok bude ešte intenzívnejší. 100% ()

Ev.D.

,,Naše životy nepatří jen nám. Od narození po hrob jsou provázány s druhými....." Je těžké tento zážitek popsat a myslím ,že ty úctyhodné 3 hodiny si ráda zopakuju znovu.. ()

vyfuk

CO říct? Upřímně jsem zmaten jak japonský turista v pražských ulicích. Neuvěřitelný film vypovídající co každém z tolika příběhů, že si snad ani všechny nepamatuji. Matrix a Atlas mají něco společného. Asi ani u jednoho z těchto filmů 100% nepochopím příběh, ale to je to poslední co by mi vadilo. Postupně minutu po minutě mi příběh dával smysl. Ani nevím jestli mám smysl příběhu brát jako život po životě nebo paralelní vesmíry, ale v celku je mi to jedno . A nakonec jsem byl ve filmové extázi. Až nepopsatelný konec. Má touha po knize se ještě více prohloubila. A nakonec hudba... jako ráj ve vesmíru. Neuvěřitelné a v celku skutečně nepopsatelné. ()

Kosmik 1

Atlas mraků... film, jenž jsem si risknul dát při právě rozečtené knížce. Strašně mě to lákalo jej vidět dřív, než knihu dočtu celou. Už teď však vím, že s knihou se to bude dát jen těžko srovnávat. Pochybuju, že ten, kdo viděl pouze samotný film (a to jen jednou), může objektivně hodnotit a komentovat, aniž by mu došly všechny souvislosti. Tohle prostě všechno pochopit nejde, ať si tu každý píše, co chce a ať je jaký chce "odborník". Jde o tak složitou látku, že k tomu je prostě nutno si tu knižní předlohu přečíst a film vidět alespoň dvakrát. A i tak to pořád ještě nebude ono. Takže všem těmto uživatelům důrazně doporučuju přečíst knihu a až pak bude mít jejich komentář nějaký hlubší význam, než jen plácání do větru. Viděno zatím jednou, po dočtení knihy a po znovushlédnutí filmu udělím procentuální hodnocení. EDIT 27.5.2014: 80% ()

Bagr_007

Jeden z mých top 3 roku. Velkolepý (jako fakt hodně velkolepý) mix příběhů různých žánrů (je tam i komedie) v různých časech, který dohromady funguje úžasně. Vzhledem k finančním neúspěchům filmů od Wachowských, jsem zvědavý, jak dlouho budou ještě v takovém měřítku fungovat. Doufám, že dlouho. ()

Autogram

Film dosť náročný na pozornosť, prepínanie medzi rôznymi obdobiami som zvládal s ťažkosťami a ešte ťažšie hľadal súvislosti, okrem rovnakých tvárí opakujúcich sa hercov. Vymyslieť takýto život po živote je dobrý nápad, filmové stvárnenie je pekné, hudba ešte lepšia, ale zmysel záveru mi natoľko unikol, že sa za to takmer musím hanbiť. Ani každý zo šiestich filmov samostatne dobre nefungoval, ani ich spojenie nebolo dokonalé. Možno fakt nestačí vidieť iba raz. –––– Kritik je iba čitateľ, ktorý číta rýchlo, arogantne a bez pochopenia. ()

Pedross800

"VÍRA STEJNĚ JAKO STRACH NEBO LÁSKA JE SÍLA KTEROU JE TŘEBA POCHOPIT STEJNĚ JAKO TEORII RELATIVITY A PRINCIP NEURČITOSTI. JE TO FENOMÉN, KTERÝ URČUJE SMĚR NAŠEHO ŽIVOTA. VČERA MÍŘIL MŮJ ŽIVOT JEDNÍM SMĚREM A DNES SE UBÍRÁ JINUDY. VČERA JSEM VĚŘIL, ŽE BYCH NIKDY NEUDĚLAL TO CO JSEM UDĚLAL DNES. TYTO SÍLY PŘETVÁŘEJÍ ČAS A PROSTOR, DOKÁŽOU UDÁVAT A MĚNIT TÓN JAK SAMI SEBE VNÍMÁME. EXISTUJÍ DLOUHO PŘED NAŠÍM NAROZENÍM A DLOUHO POTÉ CO ZANIKNEME. NAŠE ŽIVOTY A VOLBY STEJNĚ JAKO KVANTOVÉ DRÁHY SE MĚNÍ KAŽDÝM OKAMŽIKEM. PŘI KAŽDÉ SRÁŽCE, PŘI KAŽDÉM STŘETNUTÍ SE NÁM NASKÝTÁ NOVÝ MOŽNÝ SMĚR." A tento filmový klenot nabízí tolik možných směrů, tolik myšlenek, úchvatných obrazů, nádherné hudby, vjemů, podnětů k zamyšlení, skvělých hereckých výkonů.....že není možné to pobrat a pochopit najednou a další projekce je nutnost. "VŠECHNY HRANICE JSOU KONVENCE ČEKAJÍCÍ NA PŘEKROČENÍ. ČLOVĚK JE SCHOPEN PŘEKROČIT KAŽDOU HRANICI POKUD POCHOPÍ, ŽE JE TOHO SCHOPEN." a tento film svou myšlenkou, zpracováním a účinkem na diváka mnohé hranice překonává....... ()

mirec88

No. V reinkarnáciu neverím. Ale keby mala vyzerať tak ako v tomto úžasnom filme, tak by som ju bral :-) Každopádne film si ma úplne získal a až na konci filmu som zistil kto s kým a kedy. A keď predstavovali kto koho hral na konci, zostal som ako obarený. O niektorých som ani nevedel, že to boli práve tí herci. Wachowskí to opäť dokázali a po Matrixe vytvorili opäť niečo, čo sa už nebude opakovať. Fakt krásny, plnohodnotný a úžasný film. 5 hviezd ako vyšitých. ()

Jaro.Krafcik

Prvé pocity? Čo som si to sakra vybral na 2000. Hodnotenie. Film obsahuje 6 príbehov ktoré sa dosť často striedajú a veľký zmysel mi to nedávalo. Natočený je ale pekne a záver s hlbokou myšlienkou sa mi pozdával. Sci-fi prvky sa mi vo filme páčili a film aj zdvihli . Zaujímavý nápad prepojiť dej od minulosti do budúcnosti a rôzne časové úseky tak uchvátia niektoré viac niektoré menej. Záverečne súboje boli parádne. Na plný počet to ale nemalo ani zďaleka. Môj čsfd cieľ 2018 je úspešne splnený. 4* ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády