Godzilla

• USA Godzilla (viac)
USA / Japonsko, 2014, 123 min

Ľudstvo o tom v tom čase ešte nevedelo, no začiatok jeho konca sa začal písať už v roku 1999, keď nálezom prehistorického monštra v jednej z filipínskych baní. Krátko nato došlo k tragickej nehode v japonskej atómovej elektrárni, oficiálne v dôsledku prírodnej katastrofy, v skutočnosti však táto udalosť priamo súvisela s už spomínaným nálezom a bola, žiaľ, predzvesťou ďalších ničivých udalostí, ktoré nasledovali - a stupňovali sa - v ďalších rokoch, vo všetkých kútoch sveta! Inžinier Joe Brady (Bryan Cranston), ktorý vtedy v elektrárni pracoval, prišiel pri tragédii o prácu i milovanú manželku Sandru (Juliette Binoche), no stratil oveľa, oveľa viac... O pätnásť rokov neskôr je z Joeovho jediného syna Forda (Aaron Taylor-Johnson) už dospelý muž, ktorý už má vlastnú rodinu. Jeho šťastný a relatívne pokojný život sa však obráti hore nohami, keď musí vycestovať do Japonska a dostať z väzenia otca, ktorý sa už po x-tý raz pokúsil vlámať sa do ich starého domu v zakázanej zóne neďaleko rozvalín zničenej elektrárne. Joe je totiž skalopevne presvedčený, že sa tam deje niečo nekalé a ktosi mocný sa to snaží za každú cenu utajiť! Keď sa mu podarí Forda presvedčiť, aby sa do objektu vlámal s ním, čaká ich obrovské prekvapenie – zistia totiž, že na údajne smrtiacou dávkou žiarenia zamorenom území nielenže nie je žiadna rádioaktivita, ale zato je tam plno vedcov i ono prehistorické monštrum spred rokov! A pravda je ešte desivejšia – proti krvilačnému predátorovi, ktorý sa vzápätí preberie a začne nezastaviteľne pustošiť svet, totiž zatiaľ nezabrala žiadna známa zbraň! Posledná šanca na záchranu ľudstva sa tak zrazu ocitne v rukách hŕstky odvážlivcov a ich najväčšieho nepriateľa, ďalšieho prehistorického monštra menom... Godzilla! (TV Markíza)

Bobšule

Kdo chce vidět godzillu, má trochu smůlu, po většinu času na ní není přes všechny ty čmoudíky, sutiny nebo tmu dobře vidět. Totéž platí o monarších. izuální kvalita filmu doplatila na megalomanii jeho tvůrců. Chtěli opravdu obří potvory, tak je mají. Bohužel jsou tak velké, že s eprostě nevejdou celé do jednoho záběru.A když tam nakonec jsou, jsou z takové dálky, že nejsou pořádně vidět. Na druhé straně, co mě nadchlo, je několik zajímavých nových myšlenkových přístupů. Předně: Tohle je jeden z mála filmů, kde je přírodě přiznáno poslední slovo ve věci evoluce a určování toho, kdo na povrchu planety zůstane a kdo ne. A sekundárně, ovšem se stejnou důležitostí, tohle je jeden z mála filmů, kde se vojáci chovají jako svéprávné lidské bytosti a né zelené vypatlané kreatury bez rozumu. včetně nejvyšších šarží!!! Film je příjemnou moderní reminiscencí na starou verzi Godzilla vs. Mothra, což mně osobně docela potěšilo, protože v tomto filmu už rozhodně nešlo jen o prvoplánovou likvidaci nějakého radioaktivitou sršícího monstra. Film má samozřejmě i některé vyloženě nechtěné komické momenty, k těm nejmarkantnějším patří zajímavé chování všech monster ve městech a ve volné krajině, kde už svým samotným pohybem likvidují všechno, co jim přijde pod tlapky. V momentě, kdy se ocitnou v bezprostřední blízkosti hlavního hrdiny všechny ty lodě, domy a mosty s neuvěřitelnou opatrnosti podplouvají, obcházejí a překračují. ;-) Kdo mě ovšem z herců mile potěšil, je opět Ken Watanabe. Jeho postava nemá možná tolik prostoru, ale vykreslena je se veškerou lidskou hloubkou, kterou si zaslouží. ()

Dovlatovka

Viděno podruhé a ještě lepší. Líbí se mi základní myšlenka i relativně "realistické" zpracování. Možná to nemusí všem vyhovovat, ale je naprosto logické, že po startu zaměřeném na postavy, jdou lidi v podstatě stranou, protože proti třem stometrovým monstrům překvapivě nemají šanci a vlastně ani nejsou v hledáčku těch potvor. Herci tu sice pak nemají moc co hrát, ale je-li to v souladu s konceptem, že existuje nějaká vyšší přírodní rovnováha, která je mimo naši kontrolu a kterou můžeme maximálně narušit (a nést následky), ale rozhodně ne ovládnout, proč ne. A některé záběry jsou naprosto parádní, včetně seskoku do potemnělého SF. Komu chybí více soubojů monster, ničení celých měst za denního světla a srdceryvné řeči hrdinských postav, ať si pustí Pacific Rim. 90 %. ()

Kvasekus odpad!

Asi tak o dvě letadlový lodě horší než Emmerichova potvora...což v podstatě znamená, že film spadá někam do kategorie úplně blbejch filmů. Ani ty proslavený béčka nejsou takový pitomosti, jako je tenhle film. Tam si to alespoň na nic nehraje. Demence zde čiší z každýho záběru. Od prvního vzletu tý kudlanky, přes sledovačku Godzilly na moři nebo scéně na vlakovym mostě(tam už se mi moc nechtělo věřit svejm očím). Tolik zbytečně utracenejch zelenejch peněz jsem dlouho neviděl. Doufám, že když to hlavní hrdinka přežila a šla zase spát, tak jí tvůrci zase nebudou probouzet v nějakym comebacku. ()

Sweat55

Dechberoucí film, u kterého se při každém shlédnutí snažím soustředit na všechny ty výtky, které se kolem toho točí, ale i tak s většinou z nich prostě nesouhlasím a těch 59% je podle mě strašně málo. Gareth Edwards dodal Godzille velikost, jakou potřebovala. Většina záběrů je chytře položená u země, či z první osoby, takže Gojira dostane v každé scéně úplně nový rozměr. Finální souboj je taky parádní a pro fanoušky japonských filmů (za kterého se já osobně považuji, i když jsem jich viděl jenom pár) je tam víc než dost odkazů. Ono to celkově dost připomíná ty staré filmy, kdy se řeší životní prostředí, bezmocnost lidstva vůči přírodě nebo třeba atomové bomby. Prostě ten film funguje jak pocta japonskému originálu, tak i jako moderní blockbuster se vším všudy a ano, i ta lidská linie mě bavila. ()

Psycho.R

Nudná a velmi tmavá verze ještěroryby. Kdysi jsem viděl jeden film japonské série a přišel mi mnohem zábavnější. Viděl jsem v nové Godzille pouze jedno plus a to, že se podobá mnohem víc té původní, než ta z roku 1998. I tak, ale Emmerichova Godzilla vede, je zábavná, má mnoho postav, které hráli dobří herci a nebere se tak vážně jako tato nová. ()

GTS_PUNK

V päťdesiatych rokoch 20. storočia vytvorili filmári v Japonsku veľké monštrum a pomenovali ho Gojira. To sa odvtedy objavilo v nespočetnom množstve filmov, najmä tých japonských, ale v deväťdesiatych rokoch obliekol toto monštrum poprvýkrát do amerického kabátu režisér Roland Emmerich vo filme s názvom Godzilla. Veď ako inak, že? Trvalo niekoľko rokov a "americká" Godzilla sa vracia vo filme z roku 2014, tentokrát pod režisérskou taktovkou Garetha Edwardsa. V tomto prípade však Godzilla nie je tou zlou obludou, ktorá pre radosť demoluje New York, ale stojí na strane dobra ako ochranca Zeme, pričom viac sčítanejšiemu divákovi je hneď jasné, že tvorcovia sa pri tomto snímku inšpirujú nespočetným množstvom japonským klasík, v ktorých stojí Godzilla proti inému monštru. A tak je tomu aj tu, jej hlavným nepriateľom je MUTO - okrídlená beštia prebudená radiáciou. Práve táto skutočnosť je pre mnohých divákov nečakaným a možno aj nepríjemným filmovým prekvapením, keďže po Emmerichovej "klasike" divák očakáva od tohto filmu niečo podobné. Dostáva však presný opak, ktorý bohužiaľ nefunguje tak, ako by si divácka väčšina predstavovala. Príbehová línia je v podstate veľmi jednoduchou záležitosťou, od začiatku smerujúcou k finálnemu súboju Godzilly a MUTA, pričom ku všetkému je prihodená "tradičná" štipka americkej armády, ktorú dominantným spôsobom zastupuje hlavná postava Forda Brodyho (Aaron Taylor-Johnson). O tom, že by takýto príbehový variant ponúkal veľkú atraktivitu, sa príliš baviť nemožno. Úprimne povedané, dve hodiny pri tomto snímku možno nazvať miernym utrpením. Ponúknutý príbeh dostatočne ocenia pravdepodobne iba fanúšikovia pôvodnej japonskej predlohy, ale pre bežného diváka, čiže pre väčšinu, je súboj monštier neatraktívnou záležitosťou. Koniec koncov, Godzillu v jej vlastnom filme takmer vôbec nevidno. Snímok by sa pokojne mohol volať MUTO, keďže práve toto monštrum si užíva na plátne dominantné postavenie. Žiadne vedľajšie dejové odbočenia film neponúka a aj jeho "backstory", vysvetľujúce odohrávajúce sa dianie, je relatívne slabou a ohranou pesničkou. Kvalita príbehu je potom tým, čo sa najviac odráža na celkovom hodnotení tohto snímku. Ale výraznú mieru na ňom, v negatívnom slova zmysle, majú aj herci. Už spomínaný Aaron Taylor-Johnson je bezpochyby jednou z najhorších hlavných postáv v histórii kinematografie. Prísne hodnotenie? Určite nie, stačí sa pozrieť na jeho výkon - bez emócie, bez charizmy, bez kúska niečoho, čo by divák z jeho postavy cítil. Absolútna charakterová pasivita a nudnosť. Zvyšok hereckého obsadenia hrá, v tomto prípade zrejme bohužiaľ, iba druhé husle, takže to po tejto stránke nemá kto kvalitatívne možnosť potiahnuť nahor. Divák by to očakával možno od Kena Watanabeho, ale ten je, podobne ako Godzilla, viac času mimo diania na filmovom plátne. Aby sme však nevyzdvihovali iba negatíva tohto snímku, jedna vec sa musí tvorcom nechať. A to počítačová CGI grafika, ktorou spracovali či už Godzillu, MUTA, alebo ich súboje a devastáciu, ktorú za sebou zanechávajú. Pozerá sa na to naozaj dobre, ale nie natoľko, aby to dokázalo zachrániť zvyšok pomerne podpriemerného filmu. Godzilla v tomto podaní je filmom, ktorému je dobré sa vyhnúť veľkým oblúkom. Ak divák očakáva niečo na štýl "deväťdesiatkovej" Godzilly, a to pravdepodobne väčšina divákov, ostane nanajvýš sklamaný a znudený. Príbeh kopíruje tradičnú japonskú predlohu, čo nemusí sadnúť každému. Ale ani ak snímok neporovnávame so žiadnym iným, nedosahuje ktovieakých kvalít ani po príbehovej, a už vôbec nie po hereckej stránke. Vyníma sa tu naozaj iba prepracovaný vizuál, ktorý však nemá silu zachrániť oveľa dôležitejšiu príbehovú časť filmu. Na záver snáď len toľko, že táto Godzilla mohla ostať spať niekde na dne oceánu. () (menej) (viac)

Maximilianus

Nevadilo by mi možno až tak, že je to celé také zastaralé, ale v určitých momentoch to bolo aj nudné, Godzilla tam bola dosť málo, protivník nič moc, celé to bolo predvídateľné a plné klišé. Ale na jedno pozretie sa to dá zniesť. 6,2/10. ()

Hashirama

Edwards přivádí k životu svůj odvážný koncept “s perspektivy malého člověka” a balí ho do opulentního vizuálu a nádherné hry světla a stínů. Jenže tím výrazně trpí jakákoliv blockbusterová zábavnost a až do konce se divák nedočká téměř ničeho kromě hezky udělaného teasingu. Navíc Edwardsův koncept podkopávají i nudné archetypalní postavy - voják bez charismatu, “šílený” vědec, žena, kterou definuje jen vztah k hlavnímu hrdinovi, a Ken Watanabe, který je tu jen proto, aby řekl “Gojira!” Scénář před sebou zběsile žene lokace, v každé se postavy udiveně zatváří a jedou zase dál, a kromě skoku z letadla a několika málo posledních minut nenabídne Godzilla divákovi adekvátní odměnu za trpělivé čekání. Vizuální stránka jen dává tušit, jak moc promarněný potenciál Edwards držel v rukou. ()

pulDag

Realistický nádech a způsob vyprávění filmu náramně sluší. Příběh se občas táhne a kvalita dialogů je úsměvná, ale nevšední (ala cloverfield) vnímání obřích nestvůr z pohledu běžného pozemšťana dává filmu nový rozměr.. audio vizuál perfektní. Jen ti herci a zejména Ford jsou dřeva tři tisíce. Viděno podruhé 2021/03 ()

gemi

Moderně nahypovaná, ale přitom oldschoolově pomalu vyprávěná sci-fárna. První půlhodinu se to rozjíždí a buduje se napětí. Ne jako soudobé akčňáky, ve kterých valí akce na plné obrátky od první minuty. Tady se zpočátku s CGI šetří. V druhé polovině si to divák bohatě vynahradí, ale v té první se napětí buduje poctivým vyprávěním. Jasně, není to žádná potrava pro intouše, ale oproti pokračování je to... No minimálně to není úplně debilní. (Druhé zhlédnutí, první 6. 1. 2016) ()

Nix odpad!

Já nevím, ale já jsem na tomhle nic epického neviděl. Všechno bylo tak strašně nudný, sice vizuálně perfektní, o tom žádná, ale jako když mne nebaví žádná postava, všechno mne uspávalo a měl jsem problém se vůbec se soustředit, tak to není úplně ok. Byla to fakt hrozná nuda a horší film jsem dlouho neviděl. A jako mělo to být o Godzille ne? Tak kde byla celej film? Jako zlatá Godzilla z devadésatek. ()

rublik05

Srovnání s filmovou Godzillou od Rolanda Emmericha se člověk asi nevyhne, překvapivě z toho ale toto novější zpracování nevychází vůbec špatně. V první řadě je nutno podotknout, že se ve své podstatě jedná o zcela odlišný film, než jakým byl předchozí film z roku 1998. Nová Godzilla se mnohem více soustředí na monstra samotné, díky čemuž je většina postav jen takovým doplňkem, málokterá je nějakým způsobem zajímavá, také mi přišlo, že většina z nich je pro celkový děj více či méně postradatelné. Na druhou stranu musím uznat, že monstra jsou dost dobře udělaná, celkově je vizuál dost povedený. Samotná Godzilla se nejvíce předvede až v úplném závěru, což je z mého pohledu obrovská škoda. Také akce mohlo být mnohem víc, občas jsem se docela intenzivně nudil, nějakých zapamatovatelných momentů rovněž nebylo zrovna mnoho. Čekal jsem víc, to ne že ne, takový Kong: Ostrov lebek mě bavil podstatně více, tak snad budou další pokračování lepší. 5/10. ()

neo93

Epický film od začátku až do konce. To je "nová" Godzilla. Docela mě překvapilo, že snímek takového typu má dokonce svižný příběh, který dává "relativně" smysl, přesně podle jasných blockbusterových pravidel. Ale to není to nejzásadnější. Mnohem podstatnější je, že filmu nechybí spád, atmosféra, napětí a megalomanská akce v podobě toho nejdůležitějšího - monster. Ty jsou opravdu obrovské a hrají samozřejmě hlavní roli v celém díle. Lidské postavy jsou v tomto případě jen pozorovateli gigantického souboje mezi známou Godzillou a dvěma dalšími  příšerami, které se zrovna potkají a chtějí se pářit. Jenže je tu obrovitý ještěr, Godzilla, která lidstvo zachrání před zničením. Hezky se na to všechno dívá a zkáza japonských měst a především San Franciska je ohromná. Očekával jsem tedy větší roli pro Bryana Cranstona, ale ve výsledku to nevadilo. Přeci jen ústřední roli hraje úplně někdo druhý - kolosální netvor vyhnaný z mořských hlubin. ()

Hellknight12

Dnes pozreté po rokoch. Príjemný sci-fi film na uvoľnenie, pokiaľ proste chcete vypnúť hlavu a nad ničím extra nerozmýšľať, keďže vám to hodia všetko pred oči. Máme tu slušnú akciu, fajn jednoduchý príbeh a celkom pekne spracované obludy a samotnú Godzilu. Postavy sú síce jednoducho napísané ale pre tento film to bohate stačí.Film môžem odporučiť každému kto hľadá nejaké sci-fi na uvoľnenie a vypnutie. Celkové hodnotenie za mňa je 70%. ()

lepik

Ken Watanabe to hodnocení zachránil... Silou jediné grimasy, kterou celý film předváděl... Ken went full retard pokaždé, když se objevila Godžira. Ken, please, never go full retard! Tady je jeho snímek z filmu přesně v moment, kdy zahlédl Godžiru -> 8-O ()

Godhaj

,,It’s not the end of the world.“ Jsem z nové Godzilly tak trochu rozpačitý. Potvůrky byly hezky zpracované a objevovaly se poměrně často, takže s nimi jsem problém rozhodně neměl. Úplně ukradené mi ale byly hlavní postavy, které se šourají dějem a vlastně ho ani neovlivňují, jen se ocitají na těch správných místech, kde se něco děje. Abych nebyl jen kritický, tak mě potěšil herecký výkon Elizabeth Olsen, která ostatní přehrála o několik tříd. Příběh na jednu stranu působí dospěle a vyzrále, na druhou stranu je ale přeplněn všemožnými klišé a nelogičnostmi, které mě neustále připomínaly, že se koukám na blockbuster. Příště doufám, že Edwards nedostane žádný rozpočet a vytvoří něco jako druhé Monsters, protože tady vzhledem k rozpočtu byl asi velký tlak od producentů. ()

Slon Hotovson

Jedinou výhodou tohoto filmu snad bylo jen to, že tam nepobíhal žádný spasitel lidstva v komickém převleku a případně vybavený ještě komičtějšími schopnostmi nebo dětinskými "udělátky". Jinak mi to přišlo hodně nezáživné, sice sympaticky pomrkávající na pamětníky původních godzilláckých předloh ale taky hodně těžkopádné až nudné. Těžkopádnosti se díky hmotnosti monster pochopitelně nedalo vyhnout, ale nudnosti snad ano. ()

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

21.02.2024

Kolem dinosauří série začíná opět být čím dál víc rušno. Není tomu ani tolik dnů od chvíle, co jste se zde mohli dočíst, že ohledně natočení nového dílu Jurského světa z pera scenáristy prvních dvou… (viac)

Legendary zvažuje právní kroky proti Warnerům

Legendary zvažuje právní kroky proti Warnerům

07.12.2020

Před pár dny jste se zde mohli dočíst, že studio Warner Bros. zveřejnilo své plány pro zavedení bezprecedentního modelu distribuce na rok 2021, v jehož rámci by mohlo uvést veškeré své nové snímky v… (viac)

Zamíří Godzilla vs. Kong na stream?

Zamíří Godzilla vs. Kong na stream?

27.11.2020

Následovník filmů Godzilla, Godzilla II Král monster a Kong: Skull Island od studií Legendary Pictures a Warner Bros. by mohl dorazit na streamovací službu. Možná. Film Godzilla vs. Kong v režii… (viac)

Godzilla vs. Kong se nejspíš posune

Godzilla vs. Kong se nejspíš posune

26.05.2020

Nadcházející snímek Godzilla vs. Kong režiséra Adama Wingarda, jenž má zakončit čtyřdílnou filmovou sérii odstartovanou filmem Godzilla z roku 2014, měl původně dorazit už tento měsíc. Později byl… (viac)