Godzilla

• USA Godzilla (viac)
USA / Japonsko, 2014, 123 min

Ľudstvo o tom v tom čase ešte nevedelo, no začiatok jeho konca sa začal písať už v roku 1999, keď nálezom prehistorického monštra v jednej z filipínskych baní. Krátko nato došlo k tragickej nehode v japonskej atómovej elektrárni, oficiálne v dôsledku prírodnej katastrofy, v skutočnosti však táto udalosť priamo súvisela s už spomínaným nálezom a bola, žiaľ, predzvesťou ďalších ničivých udalostí, ktoré nasledovali - a stupňovali sa - v ďalších rokoch, vo všetkých kútoch sveta! Inžinier Joe Brady (Bryan Cranston), ktorý vtedy v elektrárni pracoval, prišiel pri tragédii o prácu i milovanú manželku Sandru (Juliette Binoche), no stratil oveľa, oveľa viac... O pätnásť rokov neskôr je z Joeovho jediného syna Forda (Aaron Taylor-Johnson) už dospelý muž, ktorý už má vlastnú rodinu. Jeho šťastný a relatívne pokojný život sa však obráti hore nohami, keď musí vycestovať do Japonska a dostať z väzenia otca, ktorý sa už po x-tý raz pokúsil vlámať sa do ich starého domu v zakázanej zóne neďaleko rozvalín zničenej elektrárne. Joe je totiž skalopevne presvedčený, že sa tam deje niečo nekalé a ktosi mocný sa to snaží za každú cenu utajiť! Keď sa mu podarí Forda presvedčiť, aby sa do objektu vlámal s ním, čaká ich obrovské prekvapenie – zistia totiž, že na údajne smrtiacou dávkou žiarenia zamorenom území nielenže nie je žiadna rádioaktivita, ale zato je tam plno vedcov i ono prehistorické monštrum spred rokov! A pravda je ešte desivejšia – proti krvilačnému predátorovi, ktorý sa vzápätí preberie a začne nezastaviteľne pustošiť svet, totiž zatiaľ nezabrala žiadna známa zbraň! Posledná šanca na záchranu ľudstva sa tak zrazu ocitne v rukách hŕstky odvážlivcov a ich najväčšieho nepriateľa, ďalšieho prehistorického monštra menom... Godzilla! (TV Markíza)

Slarque

Scénář sice není zrovna vybroušený, ale aspoň navazuje na japonskou sérii a nesnaží se její fanoušky naštvat jako Emmerich. Neseděla mi hlavně absolutní vážnost bez špetky nadhledu, ale jinak budiž. Režie je suverénní, triky výborné, škoda že nezbylo pár dolarů v rozpočtu na herce. Juliette Binoche je ve filmu prvních pár minut, Bryan Cranston o něco déle, občas se na chvilku objeví Ken Watanabe a David Strathaim, Sally Hawkins absolutně nemá co hrát. Zbytek hereckého obsazení jsou jen anonymní tváře bez charizmatu. Navzdory všem těmto výhradám si stojím za vysokým hodnocením. ()

Bachy

Tohle je Gojira. Pochopte to. Gojira má u mne úplně jiná měřítka. Viděl jsem tu úplně původní a miloval jsem ji. Jak kope do krabic, statisté běhají sem a tam, jak občas někdo pohodí před kameru dětské autíčko na znamení destrukce a jak velmi často říkají nesmyslné postavy drsné věty do kamer a přicházejí s absolutně nesmyslným řešením situace. Z celé té velké, rozmáchlé japonské ságy už jsem se pak jen chechtal u popisků děje a u videí, kde ještěr mydlí po hlavě přerostlé šílenosti ve stylu Power Rangers. Gojira se postupně stala symbolem a hrdinou Japonska. A mně se to ohromně líbilo. Jsou to oživlé bitvy z dětství, ale nejen to. Spousta těch sedmdesátkových Gojir opravdu vypadá jako souboje dvou hraček uprostřed krabic, podlepených psycho scénářem. Nicméně je v tom více, než sentimentální vzpomínka. Gojira je tak těžkotonážní, že u ní vypnu všechny obvody a mám neskutečnou radost, když vyleze z kouře, zařve a jde něco nakopnout. V roce 2014 mohl režisér sáhnout po té civilnější verzi a udělat to stejně jako Emmerich - je tu nestvůra, povstane a rozmlátí město. Nuuuda. Nicméně Edwards měl v plánu potěšit fandy japonské ságy a jít do větších extrémů a rizik. Lehký spoiler - Mám obří radost, že tvůrci v klidu šlápli do šílenosti a přitáhli scénář s dalšími monstry. Takže jo! Máme souboj. A to není všechno. Dokonce ani těch původních plamenů z huby se nikdo nebál. Chtěl jsem křičet radostí, když se Gojiře začala rozsvicovat záda. Funguje na mě systém "diváku počkej, počkej, nic Ti neukážu, tady máš nálož a pak zase cuknu". Vyčkávací taktika před prvním nástupem monstra může fungovat, když má na čem stavět. Verze 2014 staví na úžasné kompozici záběrů a Heisenbergovi. Je ohromně zvláštní vidět mezi haldou statistů takový herecký výkon. Zase řve, cloumá v něm hněv a přeskakuje mu hlas. ."IT'S GONNA SEND US BACK TO THE STONE AGE!" Najednou jsou i úplně mimózní scény působivé. Edwards těží z Jurského parku, z výkonu Cranstona, přikládá svou haldu nápadů, veletoče kamery, a přesto je ve všem tom scénáristickém chaosu bezchybně přehledný. Takže znova. Je to hodně praštěný, ale strašlivě jsem si to užil, protože v té dvouhodinové stopáži je neustále něco speciálního, včetně toho Kena Watanabe, který zachmuřeně zírá a říká, že takhle to je a takhle to není. Všechno hrálo pro mě. Seděli jsme v kině tři, kteří mají ke Gojiře velmi vřelý vztah, smáli jsem se, já měl jsem výbuchy radosti a chápal jsem všechny ty šílené japonce, pro které je Gojira hrdina. Oni jí dokonce vrátili i kulatej obličej! CHCI TOHO VÍC! A nechápu, jak dokázal Desplat během chvilky přepnout od Wese Andersona k monstru, aniž by polevil v kvaltiě. ()

Rocky62

Pocta japonské klasice. Již při prvním pohledu na toto zvířátko je jasné, na co tvůrci odkazují. Navrch si však opepřili své dílo o trochu komplexnější dějovou linii a obohacení monstry kaiju se jeví jako zajímavé zpestření. V porovnání s Emmerichovou verzí je tato novinka filmařsky promakanější, atmosféricky hutnější a co do "hollywoodského klišé" stravitelnější. Přesto byl Emmerich však více zábavnější, více cool. 65% ()

ainny

Godzilla + klony vetřelce a predátora? A k tomu oblíbený Ken Watanabe? Ale jo, jako kulisa se to dalo vidět a ajťáci taky odvedli slušnou práci. :^) ()

classic

Od nízko rozpočtového snímku Monsters spred štyroch rokov,ktorý som ani nevidel od Garetha Edwardsa,brita,ktorý musel zaujať isto producentov,lebo prepracovať sa od rozpočtu 500 000 $ do Production Budget: $160 million na nový projekt Godzilla,ktorá podľa trailerov vyzerala veľkolepo,tak som sa tešil a včera som sa dostavil do kina aj s bratom. Očakávania sa naplnili,i keď týpek predo mňa sa stále vrtel,tak v jeho prípade to bola zbytočná návšteva?,v mojom takpovediac viac ako spokojná alternatíva,chcel som to vidieť tam,kde to patrí,t.j veľké plátno a zvuk,ktorý sprostredkuje zážitok,ktorý sa dá vychutnať takouto cestou. Som presvedčený,že voľba padla správne na tohoto režiséra,ktorý sa s týmto popasoval pozoruhodným spracovaním z pohľadu prevedenia a následného snímania,keďže je fanúšikom pôvodnej japonskej Godžiry,ktorej vzdáva hold a pripravil si pre diváka to,čo maximálne pokazil Roland Emmerich,ktorého 16 starý,príznačný počin Godzilla, pochoval ďalšie vyhliadky do budúcnosti,tak až teraz prichádza nová,na 60 výročie od vzniku prvej Godžiry v 50 rokoch,kde oproti Emmerichovi sa v tomto prípade nejedná o čistý výplach mozgu,tu je to o niečom inom... Ako som už spomínal,obrazová kompozícia je odlišná,vidím to,čo vidí postava s výsledným oživením následného nekompromisného pocitu videného pomocou vízie režiséra,ktorý vyráža týmto dych. Pred hercami,ktorí sa zúčastnili tohoto dobrodružstva chcem spomenúť ako kvalitnú víziu režiséra a kameramana,tak takisto aj hudbu Alexandra Desplata,ktorá úžasne doplňuje efekty so zvukom. Z hercov je najskúsenejšia Juliette Binoche,ktorá má Oscara za Anglického pacienta,pritom je tu iba pár minút,stelesňuje matku hlavného hrdinu Aarona Taylora-Johnsona,ktorý sa týmto počinom priblíži k podobným charakterom v nasledujúcich filmoch,jeden z najtalentovanejších mladých britov,t.j herectvo-jeho chlebíček,Liz Olsen mi určite nevadila tak,ako jej sestry,ktoré neznášam.Ako Ford(Aaron) prišiel o matku(Juliette),tak o niekoľko rokov stratí aj otca(Bryan Cranston),vedec,ktorého nepočúvajú tak akoby mali,počúvať ho ,ale začne japonský vedec s tvárou Kena Watanabeho,ktorý prichádza na jadro veci alebo neobsadiť japonca do takejto látky by bolo ako hádzať hrach na stenu. Obsadenie je dobré,aj keď z nich nikto nič extra nepredvádza,najväčší dôraz je kladený na vizuálnu stránku filmu,ktorá to spĺňa excelentne spolu so zvukom,kde rev monštier je zároveň desivý aj plný klišé,lebo Godzilla má plné ruky práce s ochranou obyvateľov proti pár jedincom,ktoré sa ju snažia zlikvidovať,tak sa blíži bitka vo veľkomeste s úchvatným zoskokom z lietadla za doprovodu hudby z Vesmírnej Odysei.Toto monštrum sa tu v celej svojej kráse vyskytne až v záverečných minútach,kde čelí súboju,predtým je tu iba na určitý náznak,pohľad,ktorý vzbudzuje očakávania,čo sa chystá... Aby som zbytočne nepísal novelu,tak tento komentár ukončím tým,že neľutujem návštevu kina alebo nejedná sa o zbytočný reboot.Chopili sa toho tvorcovia,kde v prípade režiséra sa jedná o výborne zvolené voľbu,preto ako sa po celý čas k tomu stavia.PS: Úvodné titulky treba poriadne pozerať.Majú totiž silu! () (menej) (viac)

Chrustyn

Jiné než se očekávalo, ale přesto skvělé. Výborně budovaná atmosféra, ve které se první půlku jakoby nic neděje, ale divák se neustále těší a je tvůrci příjemně napínán, na něco velkého. Samotná akce je natočena výborně, s neustálým vážným okem, ale nepůsobí akčním ani příliš velkolepým dojmem, jako spíše dojmem dokumentárním a přesně tento styl, alespoň mě hodně vyhovoval. Ke konci film mírně ztrácí, ale přesto Edwardse po nevýrazných "Monsters" musím velmi pochválit za to, jakým způsobem se mu povedlo, toto legendární monstrum oživit. ()

SeBig odpad!

Godzilla? Vážně? Kde? Na konci filmu? Hlavní hrdinové filmu mě srali, "godzilla" mě srala, příběh mě sral, začátek, konec, průběh.. všechno mě na tomto filmu zklamalo. Nemám ani za co dát tu jednu hvězdu. Rada: jestli chcete film s obřím monstrem, zapněte si Monstrum a né toto. ()

klerik

Sklamanie. Niežeby táto Godzilla nemala charizmu a režisér nevedel natočiť pár nápaditých scén, ale vo výsledku je to film zrovnateľný s Emmerichovou popcornovou verziou. Áno, viac sa tu hrá na vážnosť a temná atmosféra občas naozaj funguje, ale to, že sa príbehovo i charakterovo drží všetkých otrepaných klišé katastrofických filmov, zráža aktuálny film na kolená. JURSKÝ SVET tento rok pekne ukázal, čo potrebuje správny monster film. Potrebuje baviť. A potrebuje mať skutočné postavy, nie len otravné figúrky. Z Godzilly 2014 som aj napriek jej určitým kvalitám odchádzal skôr rozladený... Takmer ako pri SVETOVEJ INVÁZII... ()

korbitch22

Úplný opak Emmerichovi popcornové zábavy.Pokud znáte původní filmy o téhle spravedlivé příšerce, zřejmě vás ta infantilnost s jakou vehementně Edwards odkazuje na 50.léta minulého století srát nebudou, mě do první hodiny taky nesrali.První hodina je nadupaná a atmosferická vizuální pecka, ve které funguje úplně všechno a herecké výkony hlavně v podání Cranstona fungují a dokáží emočně strhnout, tedy přesný opak Emmericha.Zatímco Godzilla z 98. roku fungovala po akční stránce, po té herecké byla skoro až parodická, leč s jasným záměrem a nadsázkou, kdežto Edwardsův film funguje kdykoliv spolu herci mluví a v akčním žánru nefunguje nic.Když se obludy začnou mezi sebou prát, připadalo mi to strašně komické, dětincké a místy až doslova ubohé, nejenže je soubojů málo ale ještě z nich není skoro vůbec nic vidět a po tom, co odešel z plátna Craston, zmizel i můj zájem o dění na plátně.Při japončíkově chválení příšerky jsem si řikal, jestli to opravdu ten Edwards myslí vážně.Když Johnson skolil hnízdo a Godzillka mu koukala do vočiček, už sem plácnul na celý kino "tak pičo a teď si dejte High five" ! celý kino se pochcalo smíchem.Za první atmosferickou hodinku jsem ochotný dát krásné 3*, jelikož začátek byl dobrý, napínavý a atmosferický, jenže zbytek už v 21.století prostě nefungoval.Chápu, že Edwards chtěl a taky to odkázal na starou Japonskou školu, jenže mi to bohužel v dnešní době přišlo místy riadně trapné ;) 60%. ()

mcb

Monsters 2. Gareth Edwards v podstatě natočil nákladnější verzi svého debutu, která samozřejmě nedostává očekáváním nastolených masivní reklamní kampaní, která slibovala to, co nedokázal splnit Pacific Rim. Nová Godzilla je v podstatě stejně pomalá a oldschoolová jako velkofilm Guillerma Del Tora, jen s tím rozdílem, že tady akce v podstatě neexistuje, jen užaslé přihlížení střetu monster, které matka příroda vyslala proti sobě. Edwards vše maximálně přizpůsobuje lidským hrdinům - až tak, že samotné atrakce (epické bitvy) se stávají podřadnými a odehrávající se jen tak mimoděk mimo obraz. Ne nadarmo jsou veškeré záběry na Godzillu a její protivníky vždy pomocí hlediskových záběrů samotných hrdinů, případně skrze sklo aut, vrtulníků nebo vysílacích kamer. V tomhle filmu jsme bohužel jen pouzí malincí pozorovatelé, kteří okem nikdy neuvidí obří rubanici v celé svojí kráse (na estetické záběry z velké perpektivy samozřejmě dojde, ale jsou zde spíše blockbusterovým požadavkem). Logiku a chatrné motivace postav je samozřejmě nutné ignorovat, ty fungují na co nejelementárnější úrovni a docela paradoxně zde nefungují emoce ani lidský příběh, který je pouhým vývěrem všech katastrofických (otec hledá rodinu) a indie (nefungující vztah otec-syn) klišé. Což u Edwardse po psychologicky hutných Monsters rozhodně překvapí. Nakonec je Godzilla tedy spíše opatrně nostalgickým pokyvováním na fanoušky, než plnokrevným blockbusterem se vším všudy. Spíše jednohubka s několika trikově vyvedenými scénami, která lákavou expozici jako z Jurského parku rozmělní v ucházející akčně-katastrofický vývar. Druhé zhlédnutí zatím nehrozí. 7/10 ()

Papekus

Čekal jsem (dle názvu a trailerů) akční jízdu a ono to bylo ... takové pomalejší, náznakovější. Takže film ok, ale žádné velké nadšení se nekonalo. Nejvíce jsem se vlastně soustředil celý film na to, jak tvůrci "zamontují" hlavní postavy do děje. A ani to mě nijak nenadchlo :) ()

Scalpelexis

Taková blbina, snad to nedalo moc práce. Rozhodně to není tak americká Godzilla jako od Emmericha, takže se tu objeví o kapku méně ohraných klišé, blbé je to nicméně furt. Trošku nechápu uvažování hlavní ještěrky..vyřádit se někde? Dejme tomu. Kooperovat s otravnýma lidma? Divné. Sesmahnout toho sprostého parazitujicího vyvrhela z Cloverfieldu ultimatním giga-mega-plasmatickým paprskem? Nářez! Ale proč až úplně na konci a ne hned? Nechte mozek jinde, jedině tehdy z toho epického vizuálu budete něco mít. ()

Stanislaus

(UCI Kinowelt, Potsdam, Deutschland, 14.5.2014) Na novou Godzillu jsem se neskutečně těšil, vyčkával jsem s napětím premiéru a nakonec jsem se i dočkal. Zatím jsem neviděl úplně první film z roku 1954, ani ostatní japonské kaiju-monster snímky, takže jsem byl "odkojen" na Emmerichově americké verzi. Godzilla z roku 1998 je moje slabůstka, na kterou si čas od času najdu volno, a je mně úplně jedno, že scénář je na úkor slušného audiovizuálu dosti pochybný. Nicméně nejnovější verze od Edwardse je naprosto jiná, a rozhodně lepší, o tom není pochyb. Příběh je mnohem barvitější, herci se nechovají tak hloupě a opravdu hrají (a ne "hrají"). Vizuál monster byl velmi dobře zvládnutý a u Godzilly jistým způsobem více "realistický" a je pravda, že možná se jejich přítomností trochu šetřilo, nicméně mě velice zaujala jejich různá zachycení během celého filmu (na archivních záběrech, v TV, jako pozadí za vojenskou akcí atd.). Asi nejlepšími scénami byly pro mě vlak+tunel+most a seskok z letadla doprovázený již známou hudbou z traileru, přičemž bych chtěl rovněž pochválit celkově Desplatovu hudební stránku. Zkrátka velice zdařilá filmová podívaná, která má nějaké ty mouchy, ale já jsem dostal přesně to, co jsem chtěl, takže dávám těmto popcornovým audiovizuálním orgiím palec nahoru. ()

heyda

Zlatej Emmerich. Dokázal před 16 lety natočit o 30 milionu dollarů levněji mnohem komplexnější a působivější film o Godzille navíc napínavý, zábavný a emotivní. O tom se vám zde může jenom zdát. Je to vesměs nesmyslný film, který doráží na kolena posledních 25 minut, kdy jsem koukal do tmavé obrazovky a hledal, kde je kterej mutant a voják, to fakt nemám rád. Neříkám, že je to úplný odpad, ale rozhodně si to nezaslouží lepší hodnocení než Emmerichova verze !!! Za mě jen 1 hvězda a režisérovi by měl někdo dát přes pusu, protože takhle promarnit 160 milionů, to se jen tak nevidí. ()

lillien

Třičtvrtě filmu sem viděla uplný prd, kulivá strašný, ale strašný tmě! Když se na závěr servala jurskoparková godzilla s nějakou přerostlou, divně zmutovanou mouchou, byla to už docela sranda, ale v kině bych asi dokola leštila tří dé brýle a velmi hlasitě nadávala, že je hovno vidět. Mezitím jakási průměrně poutavá vata s radiací, výbuchem a starostma monster skrz plození. Takže doporučit můžu jen jedincům s nadstandartní představivostí (zkurvená tma) a nostalgikům, pro které byla kdysi godzila po Zemanově cestě do pravěku dalším vizuálně nevšedním filmovým zážitkem. ()

VášaVF

Moje spíše podprůměrné hodnocení je do značné míry způsobeno samotnou dlouhou stopáží snímku (123 minut), kdy na začátku sledujeme opět (v amerických filmech tolik oblíbené téma) vztah otec-syn. Proč zase? Ve srovnání s Godzillou (1998) pana Rolanda Emmericha je tohle podle mého názoru horší. ()

Flego

Ani neviem, či sa vobec dá táto látka natočiť atraktívnejšie, než sa o to pokúšali predchodcovia. Tentokrát sa vzdal hold japonskej klasike, čo je chvályhodné, treba pochváliť aj snahu o večný boj človeka s prírodou ako takou, ale celkový dojem je len priemerný. ()

BMW12

Super film. Film má diváka především bavit a myslím, že tady se to povedlo dokonale. Velice se mi líbilo, že se první polovina filmu odehrávala v Japonsku a na Hawaji, přeci jen Gojiru vymysleli Japonci. No samozřejmě ve druhé polovině filmu už musela zavítat do Emériky. Příběh se mi po celý film líbil, hezky se to vyvíjelo až to vygradovalo v závěrečný super fight mezi Gojirou a těmi dalšími dvěma příšerami. Zajímavé (možná i divné) mi přišlo to, že z Gojiry udělali Supermana, že chrání lidstvo. Nevím jestli by se takový tvor takhle ve skutečnosti choval. ()

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

21.02.2024

Kolem dinosauří série začíná opět být čím dál víc rušno. Není tomu ani tolik dnů od chvíle, co jste se zde mohli dočíst, že ohledně natočení nového dílu Jurského světa z pera scenáristy prvních dvou… (viac)

Legendary zvažuje právní kroky proti Warnerům

Legendary zvažuje právní kroky proti Warnerům

07.12.2020

Před pár dny jste se zde mohli dočíst, že studio Warner Bros. zveřejnilo své plány pro zavedení bezprecedentního modelu distribuce na rok 2021, v jehož rámci by mohlo uvést veškeré své nové snímky v… (viac)

Zamíří Godzilla vs. Kong na stream?

Zamíří Godzilla vs. Kong na stream?

27.11.2020

Následovník filmů Godzilla, Godzilla II Král monster a Kong: Skull Island od studií Legendary Pictures a Warner Bros. by mohl dorazit na streamovací službu. Možná. Film Godzilla vs. Kong v režii… (viac)

Godzilla vs. Kong se nejspíš posune

Godzilla vs. Kong se nejspíš posune

26.05.2020

Nadcházející snímek Godzilla vs. Kong režiséra Adama Wingarda, jenž má zakončit čtyřdílnou filmovou sérii odstartovanou filmem Godzilla z roku 2014, měl původně dorazit už tento měsíc. Později byl… (viac)