Žluté moře

(festivalový názov)
  • Južná Kórea Hwanghae (viac)

Gu-nam dře jako taxikář v Yanbian (korejská autonomní prefektura severovýchodní části Číny), aby mohl splatit půjčku, kterou si vzal, aby mohl poslal manželku za prací do Jižní Koreje. Situace se ještě zhorší, když Gu-nam ztratí práci. Navíc se stále častěji věnuje hazardu a o manželce už neví šest měsíců. Jednoho dne je mu šéfem podsvětí nabídnuta "práce" v Jižní Koreji, může tak hledat svou maželku a vymazat své dluhy. (-Rastaman-)

ScarPoul

Hong-jin Na sa môže s kľudným svedomím zaradiť medzi kórejskú filmársku špičku. Na poli autorského filmu umne využíva násilie a prekračovanie únosných medzí v rámci explicitnosti vo svoj prospech. Jeho diela majú atmosféru, sú dramaturgicky vyvážené. Postavy možno pôsobia chladným dojmom ale v rámci motivácií a určitej kauzality, ktorá tu stavia na náhodu a zradu fungujú bezchybne. Nemá to žiadne morálne posolstvo ani sa to nehrá na nejako veľké umenie. Ale v rámci žánru je to rovnaká pochúťka ako režisérov predchádzajúci snímok The Chaser. Najfunkčnejšie využitie filmovej reči za veľmi dlhú dobu. Rozprávanie obrazom striedajú uveriteľné dialógy. Yellow Sea je v zásade o sebadeštrukcii, pomste a nádeji, ktorá na konci aj tak zomrie. ()

BoPo

Prvé dva kapitoly boli fajn. Depresívny pohľad na taxikára, ktorý je vplyvom životných rozhodnutí v celkom slušnej prdeli, z ktorej nie je cesta von. Bavilo ma sledovať realistické zachytenie jeho každodenných stereotypov. Ten pocit zimy, hladu, beznádeje kombinovanej s nasranosťou bol naozaj hmatateľný.  Potom sa dej posunie osudovou ponukou. Na vrchole dojmov sa Žluté moře dalo prirovnať k Uprchlíkovi (1993). Nasledujúce dve kapitoly sa zmenili na jatka v ktorých som dosť strácal pozornosť, pretože chovanie a motivácie mafiánov išli úplne mimo mňa. Ak som sledoval len taxikára, tak som bol spokojný. Akonáhle ho z čočky kamery vytlačili dvaja mafiáni, tak som dostal prehnanú dávku prehnanosti, a to vrátane minutáže. ()

Ouwen

První polovina, která je zcela bez akce mě rozhodně bavila nejvíc a utekla mi, jako voda. Ale jakmile nastala akce, přestalo mě to bavit. Je bez nápadu, je krásný že se používají sekerky a nože, ale je to bez choreografie, spíš obyčejné mlácení hlava-nehlava. Policajti jsou fakt magoři, alespoň hlavní hrdina je frajer. Poslední dobou mám smůlu na Korejský filmy, asi za to můžou ta přehnaná očekávání. 5/10 ()

Folpa

První polovička supr a na plný počet, pak se to bohužel začna natahovat a vylepší se to zase až na konci. Každopádně za zkouknutí to stojí. ()

maddy

Neurazí, ale ani nenadchne. Predchádzajúci režisérov ospevovaný počin The Chaser (3,5*) taktiež (asi ako jeden z mála) nepovažujem za kórejský kinematografický „klenot“. Tam však ešte dokázal udržať tempo a napätie takmer po celý film, avšak v jeho najnovšom počine len zbytočne naťahuje, naťahuje a znova naťahuje. Dva a pol hodinová dĺžka je tak viac ako zbytočná. Prvú hodinu sa vo filme toľko zásadných vecí neudeje (celkovo by išiel dej zhrnúť doslovne do dvoch viet), navyše dlhé zábery na stojacích, čakajúcich, pozerajúcich, jediacich a iných hrdinov len podčiarkujú začiatočné až príliš pomalé tempo. Opačne to je v ďalšej časti filmu, keď nastane niekoľko „povinných“ naháňačiek v uliciach, lodiach a pod. Zdalo by sa, že film naberie na obrátkach, no v tejto fázi sa režisérovi dej absolútne rozsypal pod rukami. Chvíľami nastupuje tápanie, ktoré neskôr vyústi až do nezáujmu o to ako sa to bude celé vyvíjať ďalej, nebodaj ako to skončí. Tým zároveň stráca aj v akčných scénach, pretože tento „nezáujem“ vyústi až do toho, že divák stratí akýkoľvek pocit napätia, ktorý by pravdepodobne mal prežívať počas boja hlavného hrdinu. Tobôž, keď má takto vydržať cca. 150 min. Nejako som nepostrehol ani tú dávku brutality, ktorú pár užívateľov vyzdvihuje. Áno, v porovnaní s väčšinou amerických snímok sa film nebojí ukázať striekajúcu krv, ale vo väčšinu záberov to celý aj tak kazí roztrasená, prípadne uhýbajúca kamera. V rámci kórejskej kinematografie (aj v tej súčasnej – Bedevilled 4*, I Saw The Devil 3,5*) je to stále len obyčajný „čajíček“. Dokonca ani pokus o nejakú hlbšiu sociálno-psychologickú kritiku nevyšiel (ako v napr. This Man 3,5*), pretože je zatlačený neschopnosťou vtiahnuť do deja. Plusový bod za zaujímavé prostredie, v ktorom sa odohráva (spojka medzi územím Kórei, Činy a Ruska). Neutrhnúť sa zbytočne z reťaze a udržať film v rámci rýchloodsýpajúceho maximálne 90 minútového thrilleru, tak to mohlo byť údernejšie. Celkovo: 3* ()

Ozo

Tak tady jsem zase jednou dostal, obrazně řečeno, po čuni. Pomalejší, hodinu trvající rozjezd vystřídá makabrózní akce, při které lítají nože, sekyry, prasečí kosti a další věci, kterými lze ublížit člověku. Ani se vám nechce věřit, že hlavní hrdina, taková sušinka, tolik vydrží. Jak přibývají další aktéři, tak se tempo zvyšuje. Dokonce se dočkáme i efektní honičky v autech. Prostě akčňák se vším všudy, ideální na odreagování (já vim, až na těch 157 minut). Jen to zobrazení neschopnosti jihokorejské policie bylo dost přehnaný, ale co už, aspoň to byla trošičku vtipná vsuvka do toho marastu a zmaru kolem. Podtrženo, sečteno, čtyři hvězdy, jen to fikne. ()

italka63

Jak je v Koreji dobrou tradicí, bude to dlouhé...ale to nevadí! Chudý čínský taxikář to fakt nemá lehké :-)Nářez, podívaná skvělá, jen do toho! ()

AffectedFace

Režisér svůj počin The Chaser očividně nepřekoná. První polovina je absolutní filmová euforie zaměřující se jenom na hlavního hrdinu (jeho plány vraždy, časování přijezdů/odjezdů, nečekaný zvrat). Ta druhá podává celkem komplikovanější vztahy vícero postav, což by mi nevadilo, ale byl v tom hroznej bordel. Na druhou stranu jsem si ji také docela užil, protože se všichni parádně vyřádili nožema, sekerama, vlastně vším, co člověku přijde pod ruku (takhle parádně zobrazené bodání nožem jsem snad ještě v žádným snímku neviděl, působí to hrozně real). Velký mínus - je určitě roztřepená kamera, asi inspirace z Bourna? No při těch honičkách v autech to bylo až nesnesitelný na oči. Kdyby se snímek držel více v duchu prvních dvou aktů, neměl bych problém se přiklonit i k pěti hvězdám, protože to bylo parádně zrežírovaný, herecky honosný, atmosférou neuvěřitelný, škoda. Kdyby se na druhou polovinu vystřídal režisér s takovým Hoon-jeong Parkem, vůbec bych si nestěžoval (ta akce by byla naprosto bezchybná). Čtyři čisté hvězdy. ()

Martin741

Zase su Korejci trochu vedla a tu je to dost nadhodnotene. Reziser Hong Jin-Na je len rutiner, namet o tvrdom zivote taxikarov nestrhne, teda prva polka divaka navnadi na nieco velke, co ... proste neprijde. Akcne sceny az samoucelne a je to len mlatenie hlava - nehlava. 55 % ()

danliofer

Pět hvězdiček hlavně za ty neskutečně suprovně nasnímané honičky. Co se týče počtu zmasakrovaných členů gangů mi to trochu připomnělo starého dobrého Old Boye, kde jeden přepere celou řadu chlápků :-)) V tom si Korejci koukám vyloženě libují. A ještě se tomu mohl člověk zasmát, protože když čert sere, tak vždy na jednu hromadu. Tady těch hromad bylo ale setsakramentsky požehnaně :-)) V Koreji holt mají více čertů... ()

Cedr

Luxusní akční thriller, který vypadá dobře i během relativně nedůležitých a statičtějších scén. Když se však zčistajasna rozjede zběsilá akce, konkrétně například jedna z nejlepších filmových honiček vůbec, The Yellow Sea vypadá skutečně úžasně. Za počet zdemolovaných vozů by se nestyděl ani Semir Gerkhan a jeho kolegové z dálničního revíru, jejichž tempo je vražedné. Podobně by se za hektolitry krve díky silnému důrazu na sečné a bodné (čti: sekery a nože) nemusel stydět lecjaký slasher. The Yellow Sea skutečně v mnohém připomene slavného Oldboye, ale narozdíl od něj se mermomocí nesnaží být kdovíjak hluboký a klade spíš důraz na akci. Jediné co by se dalo vytknout je samotné rozuzlování zápletky, které skoro působí jako ještě větší zauzlení. ()

chelseaman22

Po první třetině filmu jsem se ztratil, abych následně byl donucen sledovat hlavního hrdinu kosícího hordy nepřátel za pomocí hůlek na sushi a půllitru od HiteJinro. A jelikož je Hwanghae made in South Korea, to by nebylo, aby všude nebyla prořízlá hrdla a potoky zurčící krve. Metráž přepálená tak neskutečně, že jsem dvacet minut před koncem s radostí abdikoval. 29 % ()

ivan_drago

Když dlužíte nesprávným lidem můžou vás třeba poslat do sousední země někoho zabít. A když se pak odmítnete smířit s rolí obětního beránka, tak jen počítáte mrtvoly podél cesty... Lehce zdlouhavé drama jednoho zoufalce, který se odmítl smířit s osudem kterému ale stejně neujde... Surové, a v akčních scénách si držící tempo, drama se spoustou soubojů na nože... Závěrečný pokus o pomstu je už jen posledním výkřikem do tmy hlavního hrdiny... ()

hanagi

První třetina mě zaujala svým pomalým tempem a navodila pocit sociálně laděného thrilleru. Že dojde na krev, bylo od začátku jasné. Jenže pak se to zvrtlo do těžce brutální a tak nepřehledné akce, že mi v tom masakru unikly zásadní informace. A to zamrzí. ()

bizz_mjc

Od ostatních korejských filmů, co jsem viděl, je Yellow Sea dost syrové (prostředí, kolorování, akce), a i když je vše zmáknuté herecky i produkčně, působí lehce undergroundově. Příběh je nejen drsný, ale i drsně existenciální, kdy se hrdina dostane do soukolí, nad kterým nemá absolutní vládu. A ač se on sám pak dokáže zorientovat, já jsem už v něčem lehce tápal. Nebýt pomalejšího tempa a dlouhé stopáže, působil by film silněji. ()

ghatos

Člověk se alespoň něco dozví o Čosonech z Yanbianu. Má to silný sociálně-etnický rozměr. V Hwanghae však nejde o to, ale o přežití obyčejného člověka, který prostě nemá na výběr. Tvrdé, houževnaté, rvavé a hlavně tragické. 73%. PS: Kamera občas nic moc a střih hlavně při akci nebyl dobrý. ()

Reanimated

Uondané. Plytký děj rozčísne sem tam parádní akce s chladnou ocelý, ale celkově děj táhne dopředu jen snaha zjistit, co se vlastně podělalo. Hlavní postava si nezíská moc sympatií a napětí se díky tomu vytrácí. Část osazenstva je také jaksi téměř nesmrtelná. Po Bílém mase, které bylo stokrát intenzivnější, je tohle zklamání. ()