Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (CinemArt SK)

Hanussa

Takže Top-Fuck tak nejak by som premenoval tento dlhý clip (rozumej film). Áno Kosinski vie vizuál a vie minúť veľa peňazí na skutočné unikátne kokpitové scény bojových lietadiel. Údajná vlna nostalgie ma minula už v pôvodnej armádnej agitke prvého clipu. Jedna hviezda za neúnavnú snahu Toma Cruisa nezostarnúť ale hlavne za možnosť opäť počuť hlas Vala Kilmera, aj keď len cez A.I. Samotné chýry o filme roka a účasť na oscaroch ani netreba komentovať. ()

ArminF.

Neveril som, že ma po Top Gun 1 dokáže zaujať film podobnej tematiky. Pamätám si hlášku z jednej scény: Pete Mitchell: „Ja som Maverick.“ Charlie Blackwood: „Mama ťa nemala rada, či ?“   Ale radšej o TOP GUN 2: Maverick (2022)                 Tom Cruise ako Pete Mitchell je jednoznačne motorom celého filmu, bez neho a bez jeho príbehu rebelanta Mavericka...asi by moje hodnotenie kleslo o pár desiatok percent ( a pritom vôbec nie som fanúšikom tohto herca ).                 Titulná skladba bolo to prvé, čo ma zaujalo, vraj ju spáchala štvorica „nejakých“ hudobníkov, pôvodne Harold Faltermeyer, vyladili spolu s Balfe, Gaga, Zimmer. Skvelé, rytmické, hlboké, sem-tam pochybovačné tóny, ktoré postupne gradujú a vyústia v známu melódiu. Klobúk dole, výborne spracované !                 Samozrejme lietadlá a ich rýchlosť a hluk sú efektom, ktorý nás pritlačí do sedačky, a to či v kine alebo doma. Na začiatku filmu, v kalendári uvidíte zakrúžkované MACH 9 – iba pre zaujímavosť, je to 9 násobná rýchlosť zvuku !!! t.j. MACH 9 = 11 tisíc km/h pričom MACH 1=1225 km/h                  Je pravdou, že scenár do poslednej chvíle hrá divákovi po vôli, takže by sme nemali očakávať zásadný dejový zvrat. Prekvapila ma účasť niektorých hercov, hlavne Val Kilmer aj napriek svojej reálnej chorobe potešil svojou pár minútovou prítomnosťou. Ostatní herci-piloti, sympatickí, možno až časom sa vypracujú na úroveň hercov Icemana a Mavericka z roku 1986, uvidíme...                 Bol som spokojný na konci filmu, dokonca mi bolo ľúto, že po 2 hodinách končí, a chápem, že sa nedozvieme, v ktorej krajine to vlastne celé riešili..... Ide o dôstojné pokračovanie príbehu spred 36 rokov. Ak chcete, skúmajte čo z tohto celého filmového diela je CGI, môžeme pochybovať či vlastne bol Tom Cruise v kokpite alebo nebol v tej ktorej scéne, či vie alebo nevie pilotovať lietadlo. Popri skúmaní si nenechajte ujsť skvelý filmový zážitok, ktorý pre nás tvorcovia pripravili. ()

Pito126

Návrat do vzduchu plný vzrušení a dobrodružství! Tom Cruise se vrací jako ikonický pilot Pete "Maverick" Mitchell. Tento film nabízí neuvěřitelně realistické letecké scény, které vás vezmou na nebe a dají vám pocit, že jste součástí akce. Příběh o odvaze, soutěživosti a překonávání vlastních limitů je zábavný, motivující a plný adrenalinu. Top Gun: Maverick je vzrušující pokračování kultovního filmu, který zůstane v srdcích fanoušků na dlouho! ()

premhel

Je fakt, že jsem šel do toho už s nechutí, takže možná nebudu úplně objektivní. Pilot těsně před důchodem pilotuje stíhačky za miliardy dolarů a jeho hranice jsou někde kousek za 10G, nebo taky 10 MACH. Je to totiž Maverick, top pilot TOP GUNu a takoví nestárnou, nemají problémy s hypertenzí, hemeroidy, cukrovkou, natožpak se snižující se hladinou testosteronu a následně s potencí. Jezdí dál na své silné mašině ve své staré kožené pilotce, jen trochu vytuněné a nasírá nadřízené lampasáky, kteří nejsou s to smířit se s jeho, jako břitva ostrou, genialitou a neomylnými instinkty. Proto nevadí, když sem tam nějakou tu mašinu roztaví kdesi ve stratosféře a pak v pořádku, jen krapet zaprášený spadne poblíž vidlácké americké hospody. Taky je to jediný člověk, který může se svými nemyslícími a jednajícími následovníky zničit v týlu Nepřítele továrnu na obohacování uranu a to především před navezením radioaktivní suroviny, protože - a to je druhá největší starost US Army - pak by mohlo dojít k zamoření celého údolí! Když k tomu všemu přidáme, jako dojemnou vzpomínku, nejkřečovitější scénu z jedničky, tedy TOP GUNu, máme tady opravdu žalostnou směsku toho nejhoršího, do čeho Tom Cruise investoval svůj čas.  Dávám jednu hvězdičku za efekty a druhou za letecké souboje, které nebyly tak naléhavě debilní, jako v prvním díle. Všichni, kdo dali víc, než 60%, by se měli upřímně stydět! ()

burg

Ale jo, fakt jsem se bavil. Na pohodovej večer tak akurát. Akorát mi není jasná jedna věc: co tam doprdelekurvafix dělali ti zasraní šamponi??? To, že má být elita USAF??? ()

SalvorHardin

Nie je to Obacan Kane ani Zachrante vojaka Ryana. Je do dobra oddychovka, s typickym cheesy americkym patriotizmom. Povodnemu Top Gunu som dal 3,5 z 5 a tomuto davam 4/5 preto, ze uz v dnesnej dobe uz ide o pomaly umierajuci sibzaner americkych military fimov. Ked sa chcete len po robote s rodinou alebo kamaratmi vychillovat a na chvilu vypnut a nic neriesit, toto je celkom dobra volba. Scenar mohol byt lepsi, dialogy su sem-tam dost detinske, ale myslim si, ze si v ramci svojho subzanru zasluzi 4 z 5. ()

PORTER44

Pro mě osobně průměr,nijak zvlášť na mě ta Cruisova nostalgie nezapůsobila ani jako učitel bych řekl že  se moc nepředvedl,takže začátek dobrý a konečná akce asi nej z celeho filmu jinak nechápu to vysoké hodnocení druhého dílu,Cruise se nezměnil předvádí se pořád jako že je nej a nesmrtelný a když sedí v letadle tak úplně. ()

SueMe

Ak vás baví reklama na skvelých chlapákov, bude sa vám to veľmi páčiť. Za mňa- teší ma, že sa darí Tomovi Cruisovi, je to dobrý herec a našťastie hrá aj v iných filmoch. ()

Par.agon

Tady do sebe všechno zapadlo. Vizuál, hudba, obsazení, nostalgie,. napětí, emoce. Cruise to tady spojil dokonale a ukázal, že i jednoduchý film, může být totálním majstrštykem. Moje žena se při průletech stíhaček nakláněla a chtěla pomáhat v řízení, to je nejlepší pochvala. ()

macikpacik

Pozrel som si aj jednotku, vôbec ma nenadchla, predsa len je to starý film a potom tento - Maverick. Klasický americký blockbooster s dobrým obsadením a mnohými odkazmi na pôvodný film. Moc ma nezaujal, také klasické klišé. Nikam to nepohlo kinematografiu, aj keď to malo určite veľký rozpočet. Hralo sa to na city a morálku a tie stále omielané žvásty - vytvorenie kolektívu. Ja som v jednotke frflal, že tam dali F-14-ky, blbé a nedobré lietadla, teraz sa polepšili a dali F-18, ktoré, aj keď je to paradox, americké námorníctvo nechce nahradiť novými F-35./F-18 je lietadlo 4-tej generácie a F-35 je klasický predstaviteľ 5-tej generácie/. Ide o cenu, prevádzkové náklady a kadečo iné, jednoducho, prastaré, ak to tak možno povedať, F-18 sú fakt hlavnou výzbrojou amerických námorných síl. A sú to výborné lietadlá. Tak to aj vo filme nezabudnú niekoľkokrát zdôrazniť, že to sú stroje 4-tej generácie a Rusi - či kto, to nie je, mám dojem, ani povedané, majú stíhačky, resp. bojovníky 5-tej generácie. Jedná sa pravdepodobne o SU-57, ktoré su oproti f-18-kam tak ďaleko ako aj americké F-35-ky. Jasné, keď je v ruskej stíhačke debil, tak F-18 má navrch, ale Rusi si neposadia do SU-57 nič lepšie ako naj-naj pilotov. Takže to je celé blbosť. A k tomu sa pridáva ten obrat - Kobra. Citujem priamo článok z odbornej tlače: "Jedno z najväčších lákadiel víkendovej leteckej šou prišlo s ukrajinským znakom na chvoste a v neprehliadnu­teľnom modro-sivom kabáte. Keď preletel na hlavami Suchoj Su-27, nebo zapraskalo a ľudia zatajili dych. Tento 16-tonový kolos dokáže ako jedno z mála lietadiel na celom svete poľahky urobiť manéver kobra. Vtedy sa lietadlo vzpriami skoro ako had a prudko zníži rýchlosť na 150 kilometrov za hodinu. Maximálna je pritom 2 500 kilometrov za hodinu." Lenže, vo filme f-18 nespomalila. Upozorňujem, že SU-27 je už staré lietadlo a nie je to ani stíhačka, je to viacúčelové lietadlo. Vypočul som si aj vyjadrenia priamo českých letcov na youtube a aj tí sa smiali nad naivitou filmárov v Maverick-u. Možno som hnidopich, ale minule tu ktosi v recenzii zamenil MD-83 za B-474 a teraz zrazu vo filme takto ukážu hovadinu.. Už len za toto strhávam bod. Keď si chcete trošku nenáročne zarelaxovať a uroniť nejakú tú slzičku pri spomienke na prvý Top gun, tak si to pozrite. Ináč tam nič nie je. Dávam 3/5 za Cruisa a Zimmera. Ináč by to bolo 2/5. ()

Vosnik

Osmdesátkový film v hávu moderní filmařiny. Oddychová, ale určitě ne nudná záležitost, která samozřejmě pro stoprocentní zážitek vyžaduje shlédnutí Top Gun, jestli ho máte podobně jako já v paměti jen hodně orientačně, a nepovažujete ho za kultovní, ale jen slušný film - i vy si to užijete. ()

Dannyss

Sakra, to byl nářez! Sice nejsem zapálený do tématu letadel, stíhaček či podobných strojů, ale to mi absolutně nevadilo u tohoto filmu. Ta chemie mezi postavami je skvělá, všechno do sebe hezky zapadá a to napětí v poslední třetině je cítit nesmírně intenzivně. Má to špetku humoru, taktéž romance a když se tohle všechno spojí s akcí ve vzduchu, vzniká z toho velmi povedený a divácky atraktivní snímek. 9/10. ()

Apollo91

100 % pro mě téměř ano. Film je jednak perfektním pokračováním jedničky a zároveň naprosto obstojí sólo. Má v sobě dotek nostalgie a zároveň je dostatečně originální. Děj plyne, je zábavný, emoční, napínavý a má v sobě i špetku humoru. A celá závěrečná pasáž je absolutně fenomenální. Oproti jedničce je zde akce na úplně jiném levelu (včetně možných důsledků). Hudba je fantastická a zvuk ohromující.     A můžeme prosím ocenit, že si herci opravdu sedli do stíhaček a nechali se sebou lítat v opravdovém přetížení. A realismus je zde opravdu poznat, na jejich tvářích, v každém prudkém obratu, v každém stoupání. Myslím, že takhle natočený film už nikdy neuvidíme. Je daleko jednoduší to natočit před zeleným plátnem a dodělat to efekty. ()

janececek

Dalo by se téměř použít slovo „remake“ filmu z roku 1986, ale on je tak setsakramensky dobře natočenej, že mu to nedokážete mít za zlé. Sice od začátku až do konce víte, co bude následovat, ale vy se s nadšením vezete dál. ()

kluviM

Mám rád lietadlá a iné lietajúce veci. Ale tu som nemohol skusnúť isté nezmysly technické podobne ako nezmysly dejové a klišoidné. No a k tomu neprimeraná patetičnosť... Ale bolo to potreba vidieť. ()

leafroller

Koukat na Toma Cruise je příjemné vždy. Stejně tak na F18. A kdyby se vynechaly dojemné romantické odkazy na první díl, film by se zkrátil na správně akčních 90 minut a byla by to 100% pecka. Bohužel mám takový dojem, že tvůrcům namísto oslovení nové generace šlo spíš o nostalgické vzpomínání s generací starou. A to dneska prostě nefunguje. Nefungovalo to v novém Matrixu, nefunguje to ani tady. A když potom stará F14 nakope dva "letouny páté generace" (ať už to znamená cokoli), říkáte si, jestli vás někdo nepřitáhl za nožičku. ()

icanjan

Jako velký fanda jedničky jsem byl dost zvědavý, jak se povede dvojka. Jestli to bude jen kopírka love story a lítání letadel. Byl jsem ovšem uchvácen naprosto vším. Přestože celkem přímočarý, tak dobře propracovaný děj, který se stále rozvíjí. Vždycky, když už jsem si říkal, ok tak teď už budou do konce filmu jen trénovat, ok tak teď už budou zjišťovat, kdo je nejlepší, pokaždé se děj posunul zase kousek dál. A hlavně bojová scéna na konci je opravdu vymazlená. Tak nějak si představuji moderní boj stíhaček. Pár nepřesností se samozřejmě najde. Nejvíc mě vytáčí, když Hangman sestřelí raketou nepřátelský letoun a na dalších záběrech je zcela jasně vidět, jak má stále pod křídly veškerou výzbroj. Nicméně je to velmi dobrá akční podívaná, kde se s vypočítanou pravidelností střídají akční scény s těmi uvolněnými nebo romantičtějšími. Nenudil jsem se ani minutu a to jsem film viděl už minimálně dvacetkrát. ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí