Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (CinemArt SK)

klondike

Top Gun, původní film jsem nikdy neviděl v kuse nebo snad ani celou stopáž.Vadil mi hlavně Tom Cruise a jeho opravdu velká namistrovanost a vždycky jsem měl raději Vala Kilmera,jinak nic proti Cruisovi. Celkově celý film působil jako dokonalost a úžas a proto mě to vůbec nebavilo.Top Gun : Maverick na mě tím pádem působil jako nastavovaná kaše původního filmu a navíc pokračování ,to j taky nebývá že by to mělo překonat první film.No a tady se to stalo.Příběh rádoby navazuje na původní události a celkem to sedí i věkově k Tomovi ,i tím že je povolán jako učitel,instruktor,poradce a ve finále filmu jako kapitán ,který vede skupinku čerstvých kadetů za splněním mise.Bojové scény ,efekty a vůbec jakým způsobem je film sestříhaný ,působí jako by jste byly součástí.Dokáže to vtáhnout opravdu hodně .Další pozitivum je nestárnoucí Jennifer Conelly ,která je tady takový okrasný prvek ale hlavně se tady nerozjíždí žádná romantická dějová linka a to je pro film jenom dobře .Nejsou zde žádná hluchá místa. Vykreslení postav je tak jasné ,že není třeba mít znalosti původního filmu.Zkrátka nový Top Gun:Maverick šlape tak jak má,excelentní kamera a střih ,jednoduchý příběh a herecké obsazení taky výborné ,takový film je nutné zažít v kině.Určitě jeden těch nej top filmů roku 2022.Hodnocení 95% ()

Verbudrak odpad!

Úplně stejná vypatlanina jako jednička, a to mají mazlíčci rádi. Opět se tu řeší otcové, opět základní emerikánská mantra, že kdokoli může být kýmkoli, dále že záleží jen na schopnostech jednotlivce a na ničem jiném. K tomu jeden narcis, co na to nemá, jako bonus. K poblití. Že je to ještě baví. ()

onevoice

Milé prekvapenie. Nečakal som, že to bude až tak dobré. Tom je stále vo forme. Jennifer šarmatná ako vždy. Tých spomienok na jedničku je tak akurát. Ani sa mi nechcelo veriť, že to malo viac ako dve hodiny. Príjemne to odsypalo. ()

ORi_SV

Na začátku jsem se opravdu začal bát. Trapná klišé a la "jsme parta, co dělá machra, ale je tam jeden, kterej je jako fakt machr největší a chováme se k sobě jak mrdky, protože jsme cool", Cruise veterán, který u nikoho nemá respekt a nová láska, která má být jakože stará láska, ale vlastně ji nikdo nezná. Pak se tam stanou asi čtyři věci, které člověk tak nějak ví, že se stanou a říkáte si: "Sakra, Cruisi, proč???". Tak nějak bych opravdu popsal první asi půlku filmu se zklamanými dojmy, že měl Tom nechat jméno Top Gun raději na lety prověřeném výsluní jako jediný skvostný originál.  Jenže co se začne lítat, začne to být opravdu akčnák, který vás zapustí do sedačky jako při vertikálním obratu. Hned, jakmile to přestane být jako osmdesátková/devadesátková sračka plná trapnosti (asi odkaz na dobu nebo co) a předvídatelnosti, dali byste tomu i plný počet hvězd. Tohle je Cruisovka jak vyšitá diamantovou nití! Ale opravdu... Dechberoucí záběry, kulisy, zvuk a opět tomovo dokonalé herecké umění. Vadu na kráse tomu hodně ubírá pokračování v podobě dalších vln předvídatelnosti, ale to už se vlastně dá i celkem (pod)vědomě upozadit. Kdybych mohl hodnotit procentuálně, asi by to bylo někde mezi 80-85%. Spíše k těm 85. Tak jako tak, stojí to za to vidět a rozhodně se to nezařadí mezi snímky, které v podstatě s přídomkem 2 (II.) udělají ostudu jedničce a podkopou tak její jméno. Jsem přesvědčen, že je to vážně důstojné "pokračování", do kterého jsou celkem inteligentně vsazeny vzpomínky, prvky a děj jedničky. ()

MDP

Tak samozřejmě, jeden absolvent Top Gun musela bylt vagína. Ale chyběl mi tam nějakej teplouš! Dopiče s korektností! ()

Stingray

Esence chlapáckýho filmu bez jediný zbytečný scény! A Maverick má neskutečně sexy holku, která vlastní Bar a má Porsche a Loď!! Zhmotněnej sem každýho chlapa! Lítat ve stíhačkách , mít vlastní P-51, nejrychlejší motorku na světě a takovou ženskou k tomu! ()

stret

Tak chalanisko v uvode zrusi experimentalny stroj, lebo mu drblo v hlavicke. Na to povedia par chlapackych dristov, a ide sa na nespracovane vycitky, nepravdepodobnu misiu na sposob pocitacovej arkadovej hry, teamove hovnoty a predvidatelny priebeh. Citil som sa trapne. Najlepsi vykon vo filme podal Ed Harris a stacila mu na to necela minuta a Lyliana Wray. ()

Alagaesie

Hezkej hangár. Kapitán na kawé. 10 mach. Admirálovi ulítla včela. Bolestivejch 10,3. Piloti měli končit. Zpátky domů, Mave. Ničitelská jednotka. Čtyři F-18? A nebude to málo, kapitáne? Vybrat šestku. Tak se ukaž. Ice Mava povolal, ahá. Bob průser, Phoenix kus. Venku z hospody. Škoda. Ve vzduchu Mav třída. Ale s předpisy byl pořád na štíru. “I don´t sail boats. Just land on´em.” Penny... Bylo krutý vidět Vala takhle. Hezkej zápas na pláži. Zase ženská... Útok na továrnu à la Mission: Impossible. Ufff... Ice Man. Mav dobře! Dobře! Ty... pecka! Mavova wingmana nemoh dělat nikdo jinej. Mimo radary. Krásnej průlet Tomahawků. Sestřel 2 špatnej. Rooster a Mav v F-14. Hezky světlice! Jak? Bez podvozku ale doma. Mně se to líbilo. A navíc In memory of Tony. ()

vhorky

Ale jo, není to nejhorší. Asi nejpůsobivější jsou scény za letu, které jsou propracovanější a věrohodnější než v prvním filmu. Dějově celkem nic moc, jak už je u amerických filmů zvykem. ()

bastardius

Nehodnotím. Vykrádají sami sebe. Předvídatelné i pro ty, kteří první díl neviděli, protože je to klišovité a patetické až na půdu. Jsou to ty samé tvarůžky, jenom mají současný obal. ()

oashi

Jako bych už to viděl dříve... Zvláštní dejavu. - Spousta i dobrých vtipů s náběhem na "hlášku": "A tak jsem nemyslel." "Tak ti to tedy říkat nebudu." - Camea již starých herců. (Ice Kilmer a i mnoha dalších) - V kině v kulturáku na vesnici jsem na promítání tohoto propotil košili. A to jsem jen seděl. - Dějová naivita strašná: (SPOILER) Ukradnout cizí stíhačku, pěkně si ji tam startovat, a nikdo nepřichází... Odstartování z rozbombardované krátké pojezdovky; vykrádání StarWars a trefování šachty modlením; černé naprosto neprůhledné štíty na očích "špatňáků" (to už z jedničky); rakety naváděné jen teplem, žádná radarová ani laserová; exploze nepřátelského letadla už po vypuštění své rakety, že tuto sejmulo také? A všechny trosky rázem stály, bez setrvačnosti? Fyziko nazdar. - Ale biják celkově dobrej. :) ()

Lukkas99

V prvé řadě musím říct, že jsem nikdy nebyl fanoušek filmů podobných Top Gunu a přiznám se, že jsem nikdy ani neměl chuť si pouštět první díl, ale potom, co vyšel první trailer na Top Gun: Maverick a po premiéře na to byl více než příznivý ohlas, mě to pomalu začalo lákat. A tak jsem tomu nakonec dal šanci a před návštěvou kina jsem shlédl první díl, který mě velmi mile překvapil. A druhý díl? Co vám budu říkat. Reakce nelhaly a druhý díl má naprosto všechno, co od filmu a především pokračování čekáte! Top Gun: Maverick nejenže má stejné kvality jako první díl, ale on je i milionkrát přesahuje! A ano, strach, emoce, napětí, přátelství, vazby a mnohem víc a v mnohem větším množství tu jsou a tohle všechno hned na úvod podtrhuje a dokresluje znělka, která se vrací z prvního dílu a vy tak máte pocit, že jste zpátky v 80. letech. Film si mě naprosto získal a prodal se mi hned v prvních minutách, protože už v té době jsem měl 2x husinu až na prdeli, čemuž dost pomohly i první reference a odkazy na originál a se zadrženým dechem jsem sledoval, jak celý ten úvod dopadne, protože i ten začátek má celkem silné kouzlo napětí. Ano, jde sice o začátek filmu, ale ta úvodní scéna je prostě skvělá! A to jsem ani v nejmenším neměl tušení, co teprve přijde. Předem se připravte na velké množství odkazů a referencí a nemyslím tím jen tu materiální stránku, ale i tu nehmotnou v podobě scén a vy tak máte pocit, že se díváte na první díl jen v modernějším provedení a dohromady to opravdu hezkým způsobem odkazuje na originál a rozhodně mu to nedělá ostudu. Dokonalým příkladem je scéna z baru, kde "Rooster" (Miles Teller), který tu ztvárňuje syna zesnulého "Goose" (Anthony Edwards) hraje na klavír a u toho zpívá a Tom Cruise, který se tu vrací v roli Peta "Mavericka" Mitchella vzpomíná na svého parťáka, výše zmíněného "Goose". Ta scéna je opravdu silná a dojemná a rozhodně není jediná, která vás v tomto snímku dostane do kolen. Popravdě jsem měl častokrát na kahánku, čemuž jsem se i já sám divil, že zrovna u tohoto filmu a této filmové značky, ke které jsem měl řadu let, dá se říct odpor a převládal u mě značný nezájem, budu cítit něco tak silného, něco, co vás pohltí a vtáhne do děje a celé si to zamilujete. Film má neskutečně mnoho dokonalých momentů, ať už to je výše zmiňovaná dojemná scéna z baru, závěrečná pasáž, kdy se piloti Top Gun vydávají na misi, která je může stát život a vy sledujete několik dramatických momentů, kdy už se zdá, že je vše ztraceno a smrt pomalu "ťuká na kokpit stíhačky", nebo plážová scéna, kdy se tým stmeluje a v pozadí hraje song od kapely One Republic - I Ain't Worried, která je nahraná přímo pro tento film a kterou poslouchám dokola už pár týdnů v kuse a nepřestává mě bavit, protože ten song má neskutečný náboj a pasuje tam jak prdel na hrnec! Zkrátka, až uvidíte/uslyšíte, pochopíte. Popravdě už ani nevím, co víc dodávat. Ale než to celé ukončím, rád bych tu zmínil samotného Toma Cruise. Předpokládám, že asi nemusím dál představovat tohoto hereckého boha, který je proslulý tím, že si veškeré kaskadérské úseky dělá sám. Stačí se podívat např. na sérii Mission: Impossible, kde předvádí obdivuhodné kousky. A jak nejspíš hádáte, tak i kvůli druhému Top Gunu se Cruise naučil pilotovat stíhačku F-18 Super Hornet a díky jeho vedení se to naučili i další herci, kteří tu ztvárňují piloty jako například Phoenix, Payback, Fanboy, nebo Hangman. A díky tomu, že herci opravdu v těch stíhačkách sedí a celé to snímá několik kamer v kokpitu a vy tak díky tomu můžete vidět opravdu reálné záběry toho, co se v té stíhačce děje a co vám to přetížení provede s obličejem je fakt hodně zajímavý a něco takového jsem ve filmu ještě neviděl. A prvek CGI, který je v dnešní době nacpaný v každém druhém filmu tu zkrátka není a film tak působí více důvěryhodněji a výsledek je naprosto dechberoucí a v kombinaci s tou akcí to prostě nejde nemilovat! Popravdě se nemůžu dočkat toho, co nám Cruise příští rok předvede v závěrečném Mission: Impossible - Dead Reckoning (Part One). Zakončil bych to asi už jen tím, že Top Gun: Maverick je unikát a jedno z nejlepších filmových pokračování všech dob a čistokrevné řemeslo, které natrhává prdel současným produkcím! Pokračování, které i po neuvěřitelných 36 letech od originálu bere dech od začátku až dokonce! Celkem: 98%          Pro srovnání: TOP GUN / (1986) / (70%) () (menej) (viac)

babuca

Veľmi precenený film ❗️ Cruise sa tu snaží vyrovnať fyzičkou aj výzorom o 30 rokov mladším chlapom; veľmi trápne. Pozrieť raz a dosť. ()

ERIKX

Príjemný blockbuster s pekným vizuálom, hudbou a kamerou. Všetci herci odviedli dobrú prácu a najviac z nich ma nadchol Miles Teller, ktorý ma pred sebou veľkú budúcnosť. Príbeh nie je ničím originálny a je celkom klasický, no tvorcom sa aj napriek tomu podarilo spraviť skvelý film. Podľa mňa je to trochu nadhodnotené, ale určite u veľa ľudí v hodnotení hrala rolu aj nostalgia, takže to chápem. ()

Adelaine

Kapitán Pete 'Maverick' Mitchell žije ve stínu svých schopností, reputace a chyb z minulosti. Testovací pilot se brání povýšení jen proto, aby mohl nadále létat a nekrotit adrenalin na nebohé propisce za psacím stolem. Když je povolán jako učitel zpět do Top Gunu, aby pro nebezpečnou misi připravil elitní mladé absolventy a sám se jí nezúčastnil, je mu úkol proti srsti. Maverick je ovšem odhodlán naučit studenty přežít, když zjistí, že je mezi nimi i syn jeho bývalého parťáka, jehož smrt si klade celý život za vinu... Vše znovu, vše lépe. I když je film modernější a dospělejší než jeho předchůdce, stále nabídne krásné pláže, sexy egoistickou elitu a motýlky v břiše z plážových sportů. Příběh je perfektní mix napínavé akce, příjemné komedie a vážného dramatu. Od akčního začátku přes úžasný trénink a nervy drásající, zvraty naplněné finále, film není ani přeplněný, ani prázdný, jelikož každá scéna a věta jsou pro posun děje a vývoj všech postav naprosto klíčové. Ve vzduchu máte perfektní přehled, každé zadunění, manévr a pocity pilotů jsou kamerami přímo v kokpitech dokonale přeneseny. Vyladěný zvuk dává čistotu emotivní, neustále se stupňující hudbě, zároveň je slyšet každé slovo, které nepřeruší ani působivá síla motorů. Drama obstarávají blízké záběry na obličeje postav při osobních rozhovorech a měkké přechody mezi nimi, s hřejivou atmosférou a lehkostí vzbudí zájem o postavy, jejich osudy a stesk po minulosti, který hlavního hrdinu ovládá; Maverick samotný má stále svoji jiskru, ovšem je zlomený, nejistý a nebojí se prosit o radu. Jeho další vývoj přímo navazuje na minulý film a opět je velmi citlivý a mocný. Pokračování, které přináší zpět nostalgii, ale stále si jde vlastní cestou - cestou léčby starých ran. ()

GRI3V

Top Gun Maverick je perfektní film. Nemá sice hluboce promyšlený příběh, nemá perfektně strukturované postavy a nezasáhne vás na psychologické úrovni. Ale od toho tady taky není. Není to román o 1000 stránkách nad kterým můžete filozofovat se sklenkou vína. Je to film a je dotažený do posledního detailu. Efekty, hudba, herci, akce, příběh. Všechno je dokonale vyvážené, všechno spolu dokonale funguje, není to prvoplánově hloupé a zároveň to není nudné. Jako pokračování to ctí předchůdce, navazuje na něj a vylepšuje ho. Neobtěžuje se to s předáváním rádoby hlubokých politických myšlenek a nesnaží se to komentovat stav naší společnosti, prostě to je jenom skvělej film. Srovnal bych tohle dílo s Terminátorem 2. 9,5/10 ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí