Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (Cinemart SK)

kymla

Musím uznat, že se dvojka hodně povedla. Plynule navázala na jedničku a jemně se zde připomínala minulost. Dechberoucí záběry z letadel, nestárnoucí Tom, úžasná hudba a scény Val Kilmera s Tomem, dojemné❤ ()

Vämpiriüs

Kultovní Top Gun nebyl překonán, což snad ani nikdo nemohl očekáván. Tento snímek mohu označit za zajímavě natočenou pohádku, která je spíše klišé. Bohužel moment překvapení chybí z důvodu snadného odhadnutí, co se v následující scéně stane a závěrečná scéna byla velmi přepálená. Žánr  se nikam kupředu neposouvá, dostáváme hudební opáčko s vizuální citací starého originálu. ()

darthvader77

Jeden z nejlepších sequelů v historii kinematografie. Pokud jsem jedničce dal slabší čtyři tak dvojce plným právem patří pět hvězd. Dvě věci nutno vypíchnout. Hudba je absolutně podmanivá. V kině jsem v některých scénách vnímal ost mnohem více než obvykle a je to proto, že pozvali na práci nikoho jiného než absolutně geniálního Hanse Zimmera, který pomohl s tím, že Maverickova muzika dalece překonává originál. Dále je to prostě naprosto vymazlený vizuál. Každý snímek z tohodle filmu by mohl být plakát, který by jste mohli vystavit někde v galerii. Speciálně je to jasné u letu s jetem na začátku filmu. Absolutně dechberoucí a myslím si, že zatímco z filmu samotného není tolik jasné, proč je hodnocení v 100. nejlepších, když člověk si uvědomí co za práci do toho vešlo tak pochopí. Režie je mnohem svižnější, zábavnější a s lepším tempem než první díl, který příliš času trávil fanservisem nebo ve sprchách a měl dlouhé záběry na nedůležité scénerie, které ani nesloužili ději. Top Gun Maverick tohle všechno napravuje a film díky tomu mnohem více vtáhl do děje. Další věc, která funguje mnohem lépe je komedie. Několikrát jsem se i upřímně zásmal (načapání dcerou top). Technická stránka filmu, který má skoro žádné CGI a navíc má excelentní letecké souboje (trik se sluncem byl úžasný). V neposlední řadě tu máme mnohem hvězdnější obsazení od camea Eda Harrise po šarmatní Jenifrer Connely. Scénář v mnohem recyklace prvního dílu, ale zároveň ten vylepšuje, protože dělá smrt Goose mnohem emocionálnější než byla v jedničce (kde s ním nebylo zas tolik času aby vám to nebylo u prdele upřímně) a navíc narozdíl od jedničky kdy se závěrečná bitka stane v podstatě náhodou, tak Maverick k finálnímu útoku na základnu celou dobu poctivě buduje. Ostatně ten nápad udělat v podstatě stíhačkové Mission Impossible stojí za to. Též oceňuji, že Maverick zachází s originálem v mnohem větší úctě, starý hrdina je pořád stejně důležitý a neprošel charakterovou vraždou. Je smutné, když béčkový film v tomhle dostane lepší zacházení než jedna z nejslavnějších sérií v dějinách kinematografie. Tudíž i ten sladký konecf tomu sedí jak hrnec na prdel a člověk je vlastně rád za tu jednoduchost. Že mohl zajít po dlouhé době na film bez stupidní dávky pseudomoderního cynismu a obracení očekávání. Prostě topka a rád, že jsem to viděl v kině. ()

WhiteDuke

Spíše kriticky, protože box office šílenství, covidové prázdno a místní userbase plná lidí ve středním až pokročilém věku tohle pomalu dosazuje na film dekády, i když se stále jedná o to lepší, co vysoko rozpočtový mainstream hollywood vyprodukoval v posledním roce a první kosinskiho film co funguje i na nějaký emo úrovni a není jen přehlídka designu. Je vtipný jak jsou lidi přehlcení filmy co jsou prakticky celý generovaný před green screenem a využívají virtuální studio i pro vytváření lokací, co reálně existují, tak jim pak stačí když přijde něco co má pár záběrů na reálný stíhačky, letadlovou loď, prostřihy na herce v místech kopilota,  přitom si nevšimnou že 99% akce i prostředí je stejně VFX, takže o nějakém srovnání s tím co dělá Nolan posledních 10 let nemůže být řeč. Dojemnou scénu s Valem Kilmerem považuje za hodně špatný fanservis z ranku Marvel/Disney a hlavně hodně velký scénáristický lenosti, případně důkaz toho že herectví Cruise už nikdy nebude na levelu z časů narozen 4. července, nedej bože Magnolie nebo Eyes Wide Shut. tot vše. ()

knihovna

Tak já nějak nevím - na jednu stranu fajn scény s letadly, na druhou stranu neskutečná debilita. A na konci okopírované Star Wars a likvidace hvězdy smrti. A protože netrpím vůbec žádnou nostalgií po stejně pitomé jedničce, jejíž jediná zásluha je, že díky její do nebe volající blbosti vznikly skvělé Žhavé výstřely tak hlavně za Vala Kilmera a pořád krásnou Jennifer Connelly dám za dva. ()

jayman

O novom Top Gunovi by sa dalo písať hroooozne veľa. Že viac ako film je to socio-kinematografická štúdia o dnešnom divákovi. Že ho kompletne sumarizuje dvojreplika zo začiatku filmu: - Your kind is headed for extinction. - Maybe so, sir. But not today. Že úplne rezignuje na dnešný storytelling a je to vlastne sfilmovaný storyboard. A hlavne, že to celé podivným spôsobom funguje (síce na mňa nie, ale vnímam to, vnímajú to rebríčky, aj tržby.) Verdikt? Super, že si vznikol, Maverick. Ja som ťa nepotreboval, ale super, že si tu. ()

helrohir

Úprimne, asi málokto čakal v prípade tohto pokračovania taký úspech. Nie len komerčný, ale aj čo sa týka ohlasov, kritiky či celkových hodnotení. V každom prípade však ide o zaslúžený úspech, nakoľko film úspešne skĺbil nostalgiou obostretý príbeh s modernými prvkami. Tom Cruise svoju postavu povýšil oproti originálu vo všetkých smeroch, a aj keď už nie je najmladší, stále mu to mladícke "frajerstvo" veríte. V rámci deja je možno až priveľa odkazov na pôvodný film, respektíve podstatná časť príbehu je schematicky takmer totožná s jednotkou, až to občas nevyzerá na pokračovanie, ale skôr remake. Nejak extra ma nezaujali ani mladí herci, ale možno to bol Cruisov úmysel, aby ukázal, kto je stále skutočnou hviezdou (nielen) tohto filmu. Samotná misia aj príprava na ňu je už však absolútne dokonalým filmárskym počinom, či už po zvukovej, vizuálnej aj dejovej stránke. Okamihov, keď takmer nedýchate alebo máte husiu kožu po celom tele je tam veru neúrekom. Ako celok film dopadol asi najlepšie ako mohol, jednak ctí predchodcu, ale zároveň pôsobí sviežo a moderne. Škoda toho schematicky neoriginálneho deja a tradične otvoreného náborového podtextu. 80%. ()

lobodlak

Některé kritiky na tenhle film nechápu. Stejně jako piloti nejsou žádné univerzitní mozkovny, tak ani tenhle film není žadná hlubokomyslná psychologická sonda do jejich životů. Je to jízda, divoká, akční podívaná, která šlape. A to je to, co byste měli od tohohle filmu očekávat. A pokud chcete něco jiného, tak máte smůlu. ()

mac000

V oblasti akčních filmů nepochybně ukázka špičkové podívané, spojující ukázky dokonalé trikové techniky a napínavý příběh (na americké poměry je zde až nezvykle málo milostných motivů a dobývání ženských srdcí mužnými hrdiny). O věrohodnost zápletky se nemůžeme starat (stejně jako ji neřešíme ve Star Wars či Indiana Jonesovi). Ale upřímě řečeno, čekal jsem od filmu víc než jen to, co předvedl. Zejména závěrečná scéna útěku je zbavená jakékoliv reality. Suma sumarum, dobré , ale rozhodně ne za 88% ()

Midar

První návštěva IMAXu v životě v podstatě nemohla dopadnout famózněji. A to jsem se na Top Gun: Maverick upřímně zrovna dvakrát netěšil. Na začátku minulého roku jsem si konečně pustil první díl a že by mě to nějak zvlášť bavilo či chytlo se teda rozhodně říct nedá. Po všech těch famózních ohlasech, a ještě famóznějších tržbách mě ale nakonec přemohla zvědavost a já se tak na výletě v Praze rozhodl konečně vyzkoušet všemi tolik opěvovaný IMAX. A zážitek to teda byl naprosto odzbrojující od začátku do konce. Top Gun: Maverick přitom ani zdaleka není dokonalý nebo nějak přelomový snímek. Jedná se totiž na první pohled o naprosto obyčejný příběh stárnoucího letce, který se nechce smířit s tím, že už pomalu začíná patřit do starého železa a za pár let po něm neštěkne ani pes. Během uplynulého roku jsme se tak stoprocentně dočkali mnohem propracovanějších, ambicióznějších a ostatně také mnohem kvalitnějších snímků. Žádný z nich ale nedokázal doručit tak dechberoucí a dokonalý filmový zážitek jako právě Top Gun: Maverick. Tom Cruise a Christopher McQuarrie dokázali natočit fantastický comeback, po kterém před uvedením snímku vlastně nikdo moc netoužil, po jeho uvedení si ovšem celý svět rozpomněl na to, že letecké bitvy a namachrovaní letci jsou vlastně pořád zatraceně cool. Vysmátý Cruise obklopený mladými sympaťáky jako je Miles Teller či Glen Powell a pořád krásnou Jennfer Connelly, krásné záběry na zasluněnou krajinu, kulervoucí letecké scény, všudypřítomná pozitivní atmosféra, emoce ždímající flashbacky a hudba, která dokonale podtrhuje všechno, co se na plátně děje, to je prostě neodolatelný, a hlavně dokonale poskládaný mix všeho, co je potřeba k tomu, aby vznikl nezapomenutelný filmový zážitek, který ani po opakovaném zhlédnutí neztrácí na svém lesku a údernosti. James Cameron sice opět doručil přelomové dílo trhající rekordy návštěvnosti, skutečným vítězem uplynulého roku je nicméně i přesto právě Tom Cruise, poslední akční superhvězda, která v roce 2022 převálcovala veškerou konkurenci, když doručila naprosto dokonalý akční blockbuster, který vás suverénně přiková k sedačce a nabije pozitivní energií tak dokonalým způsobem, že na chvíli vážně zapomenete na význam slovíčka „starosti“ a jen si užíváte tu skvostnou, dravou a zběsilou jízdu plnou humoru, nadhledu, emocí a našlapané akce. Něco mi přitom říká, že to letos s dalším dílem Mission Impossible dopadne velice podobně a já se na to zatraceně těším. ()

Solverino

Jednou se to vidět dalo, ale bylo to dost utrpení. Banda chirurgicky vytuněných pózérů v leteckých kombinézách. Běžné létání v 7 - 8 G, kdyby tý krasavici vytekly silikony zadkem ven. Šílený je ten těžkopádný děj, kdy se vymýšlí neuvěřitelně složitá "akce" jak se podrbat nohou za uchem, která by šla "vyřešit" s prstem v zadku naváděnou "chytrou" bombou z vysoko letícího bombardéru.... ach jo. Strašidelná hovadina! Jedná hvězda navíc z nostalgie... tedy max. 40%. ()

Gamekeeper77

Na tohle poctivý a dnešní dobou nevyhoněný pokráčko jsem se dost těšil a zároveň se bál jeho všeobecnýho přecenění a mýho následnýho zklamání. Maverick si krásně jede ve stopách jedničky, spousta odkazů a podobných scén, ale vůbec to není tak křečovitý, jak to obvykle u podobných pokusů bejvá. Většina filmu ubíhá hezky plynule na sice ne nijak obzvlášť vyjímečný, ale přesto dost slušný úrovni a není tu nic moc co vyčítat. No ale pak...finálová půlhodina mi naprala adrenalinu do žil tolik, jako bych v tom letadle seděl já. Finiš rozporcovanej do tří fází opravdový a poctivý filmařiny si zaslouží obrovskou poklonu a já všem, kteří tohle v dnešní době dokážou místo toho, aby to jako ostatní vyrobili na prdeli od počítače strašně moc děkuju a nesmírně si jich za to vážím. 94%. ()

JosefTomas

Nový Top Gun by mohl nést podtitul - Nostalgie, neboť právě taková je první hodina filmu. Výlet do doby, kdy člověk žije bezstarostný život, mládí táhne kupředu a čas se zde zázračně vyhýbá. Ten pohled je sice hezký, ale na můj vkus příliš dlouhý, i když je prokládán tréninkovými pasážemi. V druhé půli se ale sepne forsáž naplno, trénink se stupňuje a vše se blíží k vrcholu, který jednoznačně dokazuje, co médium, jako je film, umí nejlépe. Celkově je tak pokračování veleúspěšného filmu skvělým mixem staronového pohledu na stíhací letouny, stejně jako ukázkou správné definice blockbusteru nynější doby. Jen to pokračování si doufám studio rozmyslí, protože tahle tečka už další rozvádění nepotřebuje. PS: Normálně bych chválil Kosinskiho, ale počkám si na jeho závodní film s produkujícím Jerry Bruckheimerem. Nerad to říkám, ale v tomhle filmu je cítit převážně Cruiseova a hlavně McQuarriova ruka, než ta jeho. ()

Arkagas1989

Asi všichni známe prvního Top Guna, který se stal okamžitě absolutní kultovkou, primárně proto, že v době kdy vznikl se nám o takových filmech ještě ani nezdálo. Bylo to něco nového - plné stíhaček, mladých, hezkých kluků a životního dramatu.  Takže co jsme vlastně čekali od Mavericka? Kdo čekal nějaký velmi hluboký a dramatický příběh, byl nejspíš dost zklamán. Jenže my, co jsme věděli, do čeho půjdem jsme prostě nadšení. Ano, Maverick je samorost, vlastně se vůbec nezměnil a lidi kolem sebe vede přesně tak, jak před xy lety. A o tom to je, protože hranice určuje vaše mysl a dovednosti a ne stroje. Svým způsobem je to vlastně namyšlenej borec, kterej si prošel už lecčím a když má vycvičit na misi syna svého tehdejšího parťáka Goose, otevře se v něm životní rána. Jenže tohle je prostě vojenský svět - buď jste se smrtí smíření, nebo tam nemáte co dělat.  Maverick je tak prostě akčňákem, který míří na city v podobě životního dilema, ale zároveň to vyvažuje záběry na stíhačky, při kterých nechcete vnímat nic jiného.  Tom Cruise nikdy nebyl herec, ze kterého bych si sedla na prdel, ale musím uznat, že zraje jako víno a čím je starší, tím mi přijde pokornější. Ostatně nebýt Toma, na Mavericka bychom se těžko dívali.  To, že většinu letadel ve filmu pilotuje sám a dokonce mu i patří dodává navíc Maverickovi jakousi jiskru navíc.  Slyšela jsem názor, že Maverick je porno pro ženský, se kterým jako ženská nemůžu souhlasit. nenašla jsem tam jedinýho chlapa, kterej by se mi líbil, fakt ne. Za mě to porno je - pro všechny milovníky letadel. Takže ano, na konci jsem si slušně pobrečela i díky spojení hudby od Gagy a Zimmera a okamžitě bych chtěla stíhačku. Což jak víme je dost nereálný, takže si to spíš pustím někdy znova.  Za mě splněno na jedničku a rozhodně je to film do kina, na PC si to člověk tak neužije.  Moje hodnocení: 10/10 ()

Estwen

Americky klišoidní by the book. Výsledek podle očekávání filmařsky v pořádku, dialogy a scénář průměr. Tvůrci by si mohli zjistit, jak žijí současní třicátníci, věrohodnost některých scén a dynamika postav se zasekla v roce 86. ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí