Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (CinemArt SK)

filipvrbik

Jako začátek a konec je úplně super, blockbuster jak má být. To, co je mezi tím lehce naráží na trošku jednodušší příběh, ale vizuál je parádní, herci jsou taky super (Maverick rulez) a vlastně ani nevadí, že je to nábor akce pro americkou armádu. Film, který asi v televizi vůbec nebude mít smysl sledovat, prostě film pro kino...  Tom Cruise taky válí, a i když jsem už jedničku vlastně po těch 36-ti letech vlastně skoro zapomněl, dvojka stojí za to. Sice to není film do první desítky všech dob (má to tu teď 2.6.2022 - 92%), a zdejší hodnocení jistě klesne, na druhou stranu kvalitní film to je a letecké pasáže jsou doslova fascinující, takže snad jen škoda horšího scénáře...Viděno v kině 2D (eng.) ...92% ()

jarmik

Čirá radost od začátku do konce. Nic víc nebudu prozrazovat a děkuji všem, že jsem se během četby asi 150 komentářů nedočetl nic, co jsem nechtěl vědět. A díky tobě, Tome! Jsi Bůh! :) ()

Renfield

Vzpomíná se hodně. Dvojka výborně funguje jako přímé pokračování, ale pod vší nostalgií ("opakování" scén) mám pocit, že se tohle pokračování odehrává v osmdesátých letech. Není to na škodu, jen to v některých scénách lehce ruší příjemný pocit ze sledování. Faktem je, že všechno to vzpomínání dokonale zapadá, každý pohled do hangáru nebo průjezd motorky má smysl. Navíc je to hlavně o Maverickovi, je to k němu a jistě i Tomu Cruiseovi velmi osobní pokračování. Maverick jako ten, jenž má v životě především adrenalin a právě vzpomínky? Jehož život vlastně nebyl tak úplně naplněn, ale je tu ještě šance v podobě návratu do Top Gunu a vyrovnání se, napravení, usazení... snad. Vrací se však v úloze instruktora, jemuž samozřejmě nechybí svéráznost a má pod sebou i nad sebou nečekaně dobře fungující herecké parťáky. Jon Hamm, Glen Powell, Miles Teller hrají velmi dobře, poslední jmenovaný je navíc výbornou volbou vzhledem k tomu, kým má být. Tou nejsilnější vzpomínkou je však scéna s Valem Kilmerem, příliš jsem ji nevěřil, ale povedlo se ji podat s opravdovou úctou. A po tom všem nás Joseph Kosinski a spol vezmou na stíhačku, nikoliv poprvé ve filmu, avšak zdaleka nejlépe. Samotná operace je fantasticky natočenou adrenalinovou jízdou, která z nostalgie rychle vrátí do reality, nebo právě naopak, mysl unáší ještě intenzivněji. Něco takového tady nebylo a jistě zas dlouho nebude, snad jen mimo premiéru Dead Reckoning, kde však bude akce přeci jen blíže zemi. 85% ()

Ollie235

,,The Navy needs Maverick. The kid needs Maverick. That's why I fought for you. That's why you're still here." Pořádná nálož amerického testosteronu citlivě doplněna o správnou dávku emocí a nostalgie. Cruise si roli viditelně užívá, letecké záběry jsou naprosto skvělé a vlastně tomu nemám co vytknout. Jsem až překvapen, jak moc mě to bavilo. Bez debat lepší než původní Top Gun. ()

Oralfabet

Původní film asi nikdy neuvidím, ale tenhle jsem si užil víc, než bych (i navzdory nadšeným ohlasům) čekal. Ne, že by to v něčem kromě technické stránky nějak extra vynikalo, ale v kategorii filmů, na který mě táta vezme dobrovolně do kina a zaplatí za lístek, je to celkem klenot. 8/10 ()

Nethar

Původní Top Gun nebyl žádný zázrak. Ale je to prostě legenda. Podíval jsem se na něj znovu a následně šel do kina na dvojku. A je to nostalgie. V podstatě je to stejný (přihlouplý) scénář, jen mírné úpravy a noví/starší lidé, takže je to něco mezi pokračování a remakem, což je evidentní hned od první scény/titulků. Určitě to chce vidět v kině, protože ty letecké záběry a ozvučení jsou hlavním tahounem filmu. Takže jo, stále stejně přiblbý Top Gun, ale ten Maverick už není takový přidrzlý klouček, kterého bych nejradši nakopal, dá se na to koukat velmi dobře a velmi dobře se to dá i poslouchat. ()

Yoss

Je to tam, 4 hviezdičky. Vynikajúca pocta pôvodnému filmu, aj Tonymu Scottovi. Tie 2 hodiny zbehli ako nič. Presne to som čakal,  popkorňák s hudobnou atmosférou niekedy aj 80. rokov. Takto sa majú robiť blockbustery 😊👏 ()

Alien220

Už při prvních pěti minutách se zvukovým podbarvením jsem tušil, že tahle podívaná bude stát za to. V době progresivistických slátanin, genderových totalit a scénářů tvořených lobotomy, je tohle pořádný žrádlo, na které se jde koukat a člověk si jen bláhově představuje, jaká byla filmová tvorba ve starých dobrých dobách. ()

aLPaC

Fantastické pokračování akční klasiky. Takhle nabušený akční nářez jsem už řadu let neviděl. Žádné CGI sračky, ale poctivá filmařina. Tom Cruise je pořád frajer a ostatní herci jsou též dobře vybráni. No a závěrečná akční scéna, to teda klobouk dolu. Takhle si já představuju akční film moderní doby. Možná by se pánové a dámy z Disney a spol mohli na Top Gun podívat a inspirovat se. ()

Emo-haunter

Poctivá a pečlivě vyšperkovaná tuctovka po všech směrech, která má všechno, co by správný blockbuster měl mít. Skvělá akce, sympatické herecké výkony, osudovost, trocha těch vtípků, poctivé hudby i kapku těch emocí. Top Gun je vážně skvěle zpracovaný film, který je nablýskaný po všech směrech, a já se v kině doopravdy bavil, jen je kapinku vyhypovanější, než si doopravdy zaslouží. Usmívám se ale stejně, jako Tom Cruise! Určitě zde očekávám zisk nějakého toho Oskárku. ***8,5/10*** ()

Zombi

Naprostá paráda, takhle mají vypadat pokračování po letech. Příběh sice variuje jedničku a nepřináší vlastně nic moc nového, ale dělá to pečlivě, s citlivě zakomponovanou nostalgií k jedničce a k době, která ještě přála pilotům. Technicky vymazlené a těžkotonážní záběry stíhaček, parádní kamera a především Maverick, tak jak ho známe, jen s pár šrámy na duši a pár vráskami v obličeji navíc. Závěrečná akce parádní. ()

Ricky_CZ

Ok.. tohle asi letos nic nepřekoná. Nadšení! Ten feel, který to umí vyvolat, jako bych sledoval první díl ve svých mladých letech. Zároveň ten drive a efekty, až mrazí. Chemie mezi postavami. Nesmrtelný Cruise..Jennifer je vlastně jen pomyslnou a krásnou třešničkou na dortu.. 98% ()

Milky.

Za tento týden musím uznat už druhé důstojné pokračování/zakončení předlohy. Po homopatriotické jedničce je tohle takový vcelku střízlivý zážitek. A je vidět, že Cruise si to hodně pohlídal. Co se týče technické stránky, letecké souboje jsou asi to nejlepší co jsem v tomhle žánru kde viděl a hodnocení i pozice v kinech jsou naprosto zasloužené. Nemám rád patriotismus a podobné skeče, ale tenhle film si podle mě míň než těch 5 fakt nezaslouží. Obecně jako člověk musím jen závidět Cruisovi, ať je v reálu jakýkoliv a bez ohledu na nějaké osobní roviny a náboženství, ten člověk ví co dělá a dokáže to dotáhnout do konce. A co je nejdůležitější, je ochotný pro výsledek položit hlavu na špalek narozdíl od dnešních "hvězd", které si schovávají za kaskadéry a zelené plátno. Doslova jeden z posledních akčních hrdinů. Jeho filmy jsou obecně poctivé a zářící výjimky mezi dnešním módním digibordelem. A mimochodem Connelly je stále brutální milfice, klobouk dolů. ()

bobstock

Kalkulačka na doláče se ještě nezastavila a je rozpálená jako turbíny svištících stihaček. Koho ale nepálí je povedený počin pana Kosinkého, Claudio Mirandy a věčně mladého a svěžího pětačtyřicátníka Cruise. Kulervoucí kamerou namířenou na nejlepší piloty stíhací školy sledujeme další osudy od tréninku až po ostrou akci, kterou protínají občasně nutné vzpomínací konverzačky a chlastačky mlaďáků ve volném čase. Co se mi nelíbilo byla nucená korektnost, kdy nebudeme ukazovat na nepřátele americkému námořnictvu a tak zničíme, co je potřeba jistým černým baronům ve stíhačkách kdesi někde od And Jižní Ameriky či Indie, Pakistánu, Rusů, Číny, Mongolů nebo já nevim koho. Nedokážu se ztotožnit proti komu vlastně bojují a tak mi připadá, že se stále děje jakési cvičení ovšem se živími mrtvými a předem daným plánem, kdo bude a nebude umírat. Co se stalo jasnou devízou dílka je přesná režije podle nejmodernějších holywůdských klišé, která sbírá kačky nejen pro Tomíka z každé prodané vstupenky. 80% ()

gumolit

Sakra už je to 10 najlepší film v histórii kinematografie a ja len nechápem prečo je to skutočne tak dobré. Škoda niečo písať fakt sa mi to skurvene páčilo pecka a neuveriteľný hit a blockbuster tohto roku !!!Tom Cruise nestarne je proste frajer od svojho egá z prvého dielu prešiel veľkú cestu a dokazuje že je jedným z najlepších hercov súčastnosti a možno aj storočia. Skutočne skvelá práca. Odkaz Tonyho Scotta je nezmazatelny a sám režisér sa určite z filmového neba spokojne usmieva. ()

Garch

Ale jo. Tom Cruise opět vše poctivě odmakal. Přijde mi fajn, že nechal vyniknout, kolik uplynulo let od minulé mise Top gun. Za mě rozhodně lepší než původní limonáda. ()

Cement73

Jednoduchý scenár, ale plno akcie a napätia a skvelá kamera s dokonalými efektami. Človek sa nenudí ani sekundu... takže odporúčam ako perfektnú víkendovú zábavu. ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí