Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (Cinemart SK)

IZFNP

Fakt som nečakala, že zrovna nový Top Gun bude patriť k mojím top filmom roku 😅 A to s kľudným svedomím hovorím už pred jeho polovicou. Jedničku som videla 2 dni pred kinom, pretože som proste chcela ísť do kina a vedela, že Maverick je to najlepšie, čo sa dá v kinosálach aktuálne vidieť. Osemdesiatkový film, dobrý bol, ale bolo jasné, že v 2022 bude film vyzerať úplne inak. A áno, vyzeral, keď pritlačil na pílu v humore, dráme, výprave, dejovosti i epickosti. To, koľko technického skillu a skúseností a potu išlo do toho, aby divák cítil, že je s postavami v kokpite, si zaslúži uznanie. Tom Cruise nikdy nebude mojou obľúbenou perzónou Hollywoodu, ale jeho kultovosť a ikonickosť mu nikto nemôže uprieť - a ja mu to v novom Top Gune žerem. Maskulínna americká agitka, ale verte mi, nechýba jej po diváckej stránke naprosto nič. ()

rashaverak

Kdyby film skoncil po uvodnich titulcich, byl bych nasranej, rikal bych si, ze za ty prachy to teda nestalo, ale musel bych uznat ze celej film byl proste uzasnej, jenze on pokracuje. Nostalgie funguje a nemalou zasluhu ma hudba, ale scen kdy funguje je pomalu, jedna se vicemene o tri sceny, jednou z nich jsou prave uvodni titulky, ktere jsou asi nejsilnejsi moment filmu, coz bohuzel neni uplne dobre. Film obsahuje take opravdu vyjimecne velke mnozstvi trapnych scen. Film nedava smysl, a nechci se tu bavit o fyzice letani nebo nedodrzovani predpisu v americke armade, on nedava ani elementarni logiku, vubec, zadnou. Kdyz se dvanact nejlepsich emerickych pilotu nedokaze naucit urcity krok, staci, aby jim 60ti lety starik, ktery sam priznava ze F-18 uz dlouho nepilotoval, ukazal, ze on to dokaze a najednou to neni zadny problem ani pro ostatni. Uznavam ze logika tu neni dulezita, ale za zminku to stoji. Pri zavercne misi jsem mel chvili dojem ze koukam na hvezdne valky a vzapeti zase dojem ze si Cruise spletl filmy a toci Mission Impossible. Posledni fight, i kdyz predvidatelny, ale nakonec film docela zachranuje a po uvodnich titulcich pridava dalsi hvezdicku. ()

RobinPM100

Dokoukáno, naprostá lahůdka. Zatimco Arnold a Sly už jsou v akčním důchodu a max by natočili akci se sekačkou na trávu, tak 59 letej Cruise je na vrcholu formy. Stručně řečeno, máme tu další Tomův akční klenot. Film parádně odsejpá, ani na minutu jsem se nenudil. Pokud máte rádi původní Top gun, tak u dvojky nepochopíte, jelikož je asi 20 x lepší. Adrenalin vás doslova přimáčkne do kino-sedaček. Ženský můžou bejt taky spokojený, jelikož Jennifer Connely ukázala, že i 50ka bez plastik může bejt stále velmi přitažlivá milfka. 9.5/10. Jediné, co mi lehce kazilo zážitek, byla neskutečně zkrmená velryba vedle mě, která byla od pohledu totálně prostoduchá a smála se věcem, kterejm se zasměje snad max 5ti letý dítě, nicméně tyhle lidi udělá šťastný i špatnej večerníček. ()

Emílio

U mňa nostalgia nezabrala. Načo do toho ťahať reálne stíhačky, keď finálna akcia je ako z videoherného filmečku a navyše je to vlastne celé obšlahnuté zo starých StarWars + všetky klišé k tomu. Nejaká testosterónová rivalita odkazujúca na osemdesiatky tu vypadá ako stredoškolské naťahovanie pindíkov na záchodkoch a nemá to žiadne gule. Tú jednu dávam asi len za to, že sa nevykašlali na Kilmera, ináč to stojí zaprd. ()

Blazis34

Úžasný film, který je potřeba vidět v kině. Ty velké scény, audio, efekty atd. prostě jinde lépe nevyzní. Příběh je také velmi dobrý. Navíc spousta dobrých hlášek, scén při kterých divák trne napětím či se rozplývá nad romantikou. Film neměl hluchou chvilku a od začátku do konce letěl v tempu stíhačky. Všechny scény působí dost uvěřitelně, i přesto, že hlavní hrdinové častokrát zachrání vše, tak jak to bývá, úplně na poslední chvíli. Nicméně jsem byl potěšen druhým dílem Top Gun, který se i často vracel do minulosti k dílu prvnímu. Tomu Cruisovi a jeho bandě dávám 5 hvězd - 90%. ()

Honziik17

V poslední době je celkem BOOM pokračování filmů, které kdysi byli dobré, měly úspěch, ale nové pokračování nejsou nic moc. Tady tohle není ten případ. Tenhle film se opravdu povedl. ()

Facerr

Srovnávat původní Top Gun s pokračováním je jako srovnávat ústřední songy Berlin-Take my breath away a novou Lady Gaga. Maverick je vychytanej, nemá slabý místa. Nevaří jen z původního úspěchu, přitom na něj stylově navazuje. Tom je jako vždycky cool, ale asi protože Top Gun znamenal ikonu mého dětství, vždycky mi přijde nej. Už ten pocit, kdy videokazeta s Top Gunem zajížděla do videa se nedá prostě ničím nahradit. Romantiku, která k jedničce neodmyslitelně patřila, pokračování nahrazuje dokonalou akcí a napětím, takže není co řešit. Je to pecka! Je to Top Gun ... ale ne ten původní. ()

spoock

Vztah v puvodnimu dilu moc nemam, ale po dlouhe dobe je to film, ktery neni debilni a neohani se CGI na kazdem kroku. Poctive remeslo. Toma i pres ty botoxy stale poznavam a i kdyz hraje porad na jedno brdo, patri k tem nekolika mohykanum, kterym drzite palce, at takove filmy toci jeste mnoho let. ()

maraHCV

Příběh je velmi předvídatelný,plochý a milostná linka trochu přitroublá,ale když se na to člověk podívá optikou jako na akční film o stíhačkách,nejde prostě hodnotit jinak než nejvýše! ()

xzajox

Presne, ako som čakal, 60-tnik Tomik nám ukazuje svoj botox-smile aspoň na polovici stopáže a film je po vzore TopGun 86 znova plný US testosterónu a patriotizmu, ale tu sa to dalo vydržať. Ani príbehu veľa nedali, je docela tuctový. Máme tu nebezpečie, treba ho zničiť, ale je dobre chránené. Do cieľa doletia len tí najlepší, takže vás mladých bude učiť tento pán, lebo je najlepší. V príbehu môžem pochváliť aspoň politickú neutralitu, pretože sa útočí na "nepriateľskú krajinu". Dokonca aj logo jej vymysleli. :-D  Poďme teda na pozitíva. Ťahačom filmu je hlavne retro feeling, nostalgia a tiež emočné napätie medzi postavami. Toto sa im podarilo takmer dokonale, či už skvelou hudbou (kde je Take my breath away, fňuk), kamerou, zábermi a fotkami z TG86 ale v neposlednom rade obsadením. Tomik a Kilmer tam samozrejme patrili, a aj Goosov syn sa veľmi hodil, ale u mňa perfektne rezonovala J.Connely. Veď tá kočka ani nehrala v prvom filme. Jej tvár je ale v mojej hlave tak nejako v oddelení "total sexy retro". Tam tiež iste pracovali nejaké plastiky, ale ok. BTW, ďakujem, že vo filme vynechali geronto-love scénu, asi by som dal o hviezdu menej. Jedine že by počas nej hral chýbajúci song... hm. Nuž, ak tiež radi fičíte na retro vlnách (čo je už pár rokov tak trochu trend), tak odporúčam, prehliadnuť povestnú US sebalásku a vrátiť sa s Tomikom a spol. na stíhačkách do ríše spomienok. 84% - 4* ()

xxmurphyxx

Takto sa to robí! S láskou a úctou k originálu. Zoberiem to najlepšie, to čo fungovalo a pridám niečo svoje, niečo osobité a celé to zabalím do krásneho audio vizuálu. Už kurevsky dlho som necítil pri nejakom filme, ktorý bol pokračovaním toľko lásky a citu k svojej predlohe ako tu. Z každého záberu z každej vety cítiť obrovskú lásku a úctu voči materiálu, predlohe. Toto je ten skutočný Americký sen v jeho najčistejšej forme. Celé to je tak úžasné a dokonalé, až to pôsobí miestami trochu gýčovo, čo mi ale v tomto prípade ani v tom najmenšom nevadilo. Ale pochopím ak niekomu áno. Toto je poctivá chlapská romantika. Mimochodom aj tá romantická linka tu pôsobí asi tak bilión krát lepšie ako v hoc akom inom filme romantického žánru. Tu neostalo miesto na žiadne zbytočné kecy, pretláčanie názorov určitých skupín a celé herecké osadenie bolo vybrané poctivo na základe hereckých schopností, nie pohlavia, či farby pleti. Ťažko tu hľadať nejakú slabinu. 0% bullshit, 100% filmarčiny. Tušil som, že to bude dobré, ale že to bude až takáto nálož by mi ani vo sne nenapadlo. Smelo do toho, či už človek videl originál alebo nie z tohto filmu vám odfúkne gate a srdce vám naplní láskou a nostalgiou až po samý okraj a na tvári vyčarí taký ten spokojný, priteplený úsmev. Prvotne ma napadlo dať za štyri, ale ani po pol hodine ma nenapadlo, prečo nedať plný počet. Takže za päť to je. A zaslúžene. Mimochodom mám pocit, že toto bol asi ten najosobitejší film Toma Cruisa. A určite jeden z najlepších. ()

Karlos8

Pozvolný začátek u kterého by se chtělo říct, že pokračování již nemá co nabídnout. Představení hlavních aktérů, nástin akce o kterou půjde (zprvu ne příliš zajímavou) a hudba, která vše skvěle doplňuje. Ovšem ve druhé polovině vše začalo parádně do sebe zapadat a hlavně gradovat. Záběry jsou fantastické. Příběh rozhodně neurazí a navíc vše končí dobře. Tohle se opravdu povedlo. ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí