Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (Cinemart SK)

gemi

Scientologický pošuk Tomáš Plavba s pečlivě obarvenou kšticí v pokračování přiblblé osmdesátkové legendy. Satanužel nechybí typické osmdesátkové porovnávání pindíků, zahrnující také jednu ženu, aby to bylo blbé fakt pořádně. Postupně se ale partička naštěstí uklidní, protože sledovat to celou dobu, to by bylo k nesnesení. Pokračování je naštěstí o mnoho lepší film, ačkoliv dost nevyvážený. Začne to parádně, prvních deset minut je skvělých, pak ale trošku padne řetěz. Ve dvou třetinách jsem přemýšlel, kde se bere všechen ten hype, protože až do tří čtvrtin je to úplně průměrný film. Poslední čtvrtina je ale naprosto strhující a vizuálně opojná. Z každého záběru je vidět, že se fakt nešetřilo. Ve výsledku poctivé čtyři. ()

bearmeedek

Neuvěřitelné, jak se tady podařilo navázat a pokračovat ve stejném duchu, jako u originálu před mnoha lety. Stejná nálada, podobný styl hudby(!), podobný barevný nádech, někteří stejní herci se stejným chováním ... To se dnes u nějakého pokračování po letech nevidí. První film mám zaevidovaný jako průměr. Tady to bylo delší dobu na 4 hvězdičky, ale pak se začala pomalu, ale vytrvale přisypávat ta pátá, až tam byla napevno. Příjemný mix nostalgie  a současné letecké akce! ()

Maximilianus

Nie som ani letecký fanúšik ani fanúšik prvého dielu, navyše mi viacero vecí nedávalo až tak zmysel, ako napríklad ako letecká topka v podobe študentov neukázala moc toho umenia, alebo ako je možné, že Rooster bol v prvom filme malý chlapec (možno päť šesť ročný) a o 36 rokov neskôr je z neho 35 ročný muž, ak teda nie je v tom filme dvadsiatnik.  Inak sa mi tento film páčil omnoho viac ako pôvodný. Letecké scény boli napínavé a prehľadné. 8,2/10. ()

Nix

Nikdy jsem nebyl fanda jedničky, ale ani jsem nebyl proti pokračování. A dostal jsem hodně pozitivní film se spoustou skvělých záběrů a zároveň i závan nostalgie. V některých momentech to opravdu hodně připomíná první díl a film je díky tomu i celkem předvídatelný, ale tentokrát bych to ani tak nebral jako negativní. Donutilo to člověka se usmát a to je hlavní. Některé momenty byly i vtipný a z filmu mám opravdu dobrý pocit. Tohle se povedlo, opravdu. Za mne dávám palec nahoru. ()

samkko

8,9/10 aneb konečně vím, který sequel je ten nejlepší. Po katastrofální jedničce, přišel po dlouhé době druhý díl, který překonal všechny mé očekávání. Už jen první scéna, kterou považuji za nejlepší scénu z celého filmu, mě doslova zabořila do křesla. Neskutečně skvělá kamera, propracované střihy a perfektní barvy. A tak to je po celý film. Cruise vypadá pořád stejně mladý a hraje stále lépe. Všechny scény ve stíhačkách jsou fantastické, prostě radost pohledět. Stopáž je tak akorát, uteče to docela rychle a konec je v pohodě. Vřele tedy doporučuji i přes to, že se vám jednička nelíbila. ()

Listyx

Tak trošku přiznaná vykrádačka původního Top Gunu se zápletkou vypůjčenou ze Starwars IV. jako nostalgická jednohubka to neurazilo. Tom je pořád fajnový, letadla už trochu mimo, podání ostatních postav je mírně řečeno nedostatečné. Nebýt tam Tom a nemenovat se to Top Gun, tak to skončilo někde nezi zmatenými 2* a většina mainstreamu by si to nikdy nepustila. Jsem rád, že to vydělává, budou šušlíky na nějaké slušné scifíčko :) ()

Forty-

Najgýčovitejší a najpredvídateľnejší scenár s nulovým prekvapením nejakým zázrakom postačil ako základ pre perfektný akčňák čo človek hltá jedným dychom. Proste tie boje v stíhačkách a prelety úzkymi kaňonmi boli tak namakané, že dokázali zatieniť všetko ostatné. ()

LordMysti

Hodně jsem váhal zdali 4 nebo 5 hvězdiček, ale dávám 5, protože tohle natočit muselo dát hroznou práci. Navíc Cruise to zase hezky potahal, přidala se lehká dávka humoru a romantiky. I přítelkyně si to užila a celkově prostě trefa do černého. ()

BigBang

Osmdesátková předloha mě nebavila, ale pozitivní ohlasy všude mě nakonec přivedly do kina. Vůbec si nepamatuju, kdy naposledy jsem měl tak skvělou zábavu v kině: dokonalé dialogy, přijatelný příběh, sympatičtí herci, jen homeopatická dávka kulturního marxismu. ()

haWranka

Tenhle film má dvě části. Tu první (a bohužel o hodně delší), která nejdřív vykrádá první díl scénu po scéně, postavu po postavě, a pak přechází do patetitckého kýče s příšerným a předvídatelným scénářem. Je tu ovšem i druhá část, ta dvacetiminutovka akce, ke které to vše směřuje. To je geniální filmařina ze všech úhlů - akce, napětí, humor, skvělá hudba i vizuál. No a tvůrci vše zabijí koncem, protože na nic silnějšího asi neměli koule. Já prostě výš hodnotit nemůžu, když mě reálně bavila tak půlhodina filmu… ()

Mini_X

Top Gun, byla nezastavitelná jízda. Nejsem velkým fanouškem Toma Cruise (to neznamená, že se jedná o špatného herce). Ale tenhle film mě donutil sledovat více filmů z Tomem Cruisem. Film má naprosto, úžasný postavy, které nejen, že fungují, ale když chce nějaká ukázat emoce tak vy jim to na 100% věříte. Scény ve stíhačkách jsou největší klenot celého filmů, atmosfér je geniální, zvuk je naprosto bez chyby a záběry v kokpitu jsou krásné. Být vámi, bych nečekal až film bude on-line, dokud je čas neváhejte a běžte do kina bude to super zážitek. Tenhle film si zaslouží. 9/10 ()

Armin82

Wow! Ted si marně zkouším vybavit, jestli jsem za posledních x let viděl lepší film. Projížděl jsem své poslední komentáře, x let dozadu a jsou tam pecka filmy, jsou tam stoprocentní filmy, ale dvojka Top Gun, je ještě o krok dál. Mínusy budete hledat marně. Dokonce si troufám tvrdit, že pokud tomuhle dá někdo méně jak 4 hvězdy, tak buď koukal na jinej film, je zaujatej nebo prostě nemá vkus, protože ta filmařina a vizuál tady prostě je! O nějakým klišé nemůže být řeč, o předvídatelných situacích taky ne, vždy mě ve filmu něco překvapilo. Kdo čekal kolaps pilota při stoupání, letící ptáky nebo, že si Maverick ukradne stíhačku u nepřítele a ještě se s ní probojuje do bezpečí? Nádherné záběry na kokpit, hodně silné emotivní scény, skvělej zvuk, kterej jsem si v kině neužil, ale je mi jasný, že to musela být naprostá bomba, Cruise stále ve formě, Jennifer pořád krásná a mlaďoši v kokpitech mají to štěstí, že se film povedl, takže jsou za hvězdy i oni. Jo a taky zde není žádná nudná pasáž, což se u dvouhodinového filmu vidí málokdy.  Jo a ten průlet za 2:15, kdy celá Top Gun elita čumí s otevřenou pusou, byla pro mě nejsilnější scéna ve filmu. Krásnej Mustang z druhý světový na konci, už byla jen třešnička na dortu. Za mě 110% a nejlepší film posledních let, který si nějakou tu zlatou sošku zaslouží, minimálně za zvuk. ()

junxi91

Tak oproti prvnímu dílu byla tohle fakt pecka. Dialogy jsou mnohem lépe zpracované, akce je nabitá a přiková vás k židli, a ty stíhačky byly tak technicky našlapané a rychlé, že na mě působily jako z jiného vesmíru. Příběh velice navazuje na první díl, především tedy na to, že v prvním díle během akce zemřel nejlepší kamarád Pete Mitchella alias Mavericka jménem Nick Bradshaw alias Goose při neúspěšném pokusu o katapultování se během akce. Také se potkáme se starým Tomem Kazanskym alias Esem, který však už dávno není takový frajer, jelikož bohužel trpí rakovinou hrtanu a nemůže mluvit, tudíž musí vše co chce sdělit psát na klávesnici. Také si často píší s Maverickem SMSky. Maverick nám sice zestárnul, ale jeho letecké schopnosti uzrály jako dobré víno a je nejlepším pilotem současnosti, stejně tak je ale pořád dost neposlušný, dělá si věci podle sebe a strašně rád riskuje. Naštěstí nad ním bdí právě Eso, ze kterého se stal velitel americké pacifické flotily a kryje mu záda před vyhazovem. Kontradmirál Chester Cain alias Kladivo chce zastavit program vývoje nových nadzvukových stíhaček a místo toho se soustředit na vývoj dronů, a tak tento program Maverick rozhodne zachránit - chce pokořit rychlostní rekord Mach 9, a se svou stíhačkou vyvine rychlost Mach 10 a ještě o několik desetin více, což se však Kladivovi moc nelíbí a tak pošle Mavericka zpátky do Top Gunu, kde se trénují ti nejlepší bojoví piloti. Na základně Top Gunu se Maverick dozvídá o nové misi pro ty nejlepší. Jedná se o likvidaci nelegální továrny na obohacování Uranu, která leží na konci dlouhého kaňonu a je chráněna protivzdušnou obranou a také je zde opodál letiště, na kterém čekají stíhačky páté generace, aby mohly zasáhnout proti nepříteli. Maverick pro akci vybere stíhačky F/A-18E/F Super Hornets, ale sám se účastnit nemá, má pouze trénovat piloty. Maverick si nejprve musí získat respekt mezi svými žáky. Začíná to v baru, kde pracuje jeho bývalá přítelkyně a matka samoživitelka Penny. Při první návštěvě musí všem platit chlast za to, že položil mobil na bar. Později však nemá na placení a je z baru vyhozen. Další den piloti při instruktáži trapně zjišťují, že vyhodili svého učitele a také legendu Mavericka. Také jsou zde rozpory mezi dvěma piloty - Jakem Seresinem alias Hangmanem a Bradleym Bradshawem alias Roostrem, což je právě syn od Goose. Navzájem nesnáší své způsoby lítání, jeden se chová jako kavalír, druhý je zase příliš opatrný. Během hodiny se málem pobijí poté, co Hangman zmíní Roosterova otce a to, že za jeho smrt může Maverick. Ten navíc celou dobu blokoval jeho kariérní postup, protože se bál o jeho život a slíbil jeho matce, že se z Roostera nestane pilot. Maverick neví, zda má Roostera zapojit do mise. A tak se o tom jde poradit za Esem a ten mu napíše a nakonec také řekne, že je čas nechat to jít. Takže Rooster prostě poletí bez ohledu na nějaké sliby. Po Esově smrti už Maverickovi nikdo nekryje záda a jakmile dojde k incidentu při bojovém tréninku, kdy je po katapultování zničena jedna stíhačka, tak je Maverick zbaven funkce instruktora. On si to však nenechá líbit, sedne si do kokpitu a na simulátoru předvede, že je schopen celou misi zvládnout, protože se mu povede proletět kanonem max. 30 metrů nad zemí a do 2 a půl minuty, trefil raketou cíl a prudce se zvednout podél kolmého úbočí hory, přesně tak, jak je to pro úspěšné absolvování mise nutné. Takže se z Mavericka stane velitel týmu a mise může začít! Dva úderné oddíly po dvou stíhačkách se dostanou k cíli, povede se jim jak "zázrak číslo jedna", tak "zázrak číslo dvě", ale pak je čeká tuhý souboj se stíhačkami páté generace, při kterém měl Maverick namále, naštěstí jej však zachránil Rooster a vše dobře dopadlo. Příběh byl dobrý, těch 5-6 akcí včetně tréninkových letů bylo dost dobře propracovaných, akrobatické kousky stíhaček byly působivé a všechny postavy byly dost sympatické. Navíc zde byly zastoupeny všechny barvy pleti, což je v dnešní době (bohužel) nutnost. () (menej) (viac)

Demonic189

Uzasny zazitok, kde vas zaverečna polhodina doslova zareže do sedačky a vy si nestihate utierať spotené čelo, avšak na plny počet tomu predsa len niečo málo chybalo. ()

Pavel82

Někdo by asi řekl, že tenhle film byl stvořen pro 4DX. Já říkám, že 4DX bylo stvořeno pro tento film. Pokud Vás Maverick uchvátil z obýváku, nedokážete si představit, co by s Vámi udělal na lítací sedačce. Cruise přesně věděl, co po něm fanoušci chtějí a dal jim to. Počkal si na odeznění Covidu. Odmítl všechny platformy, které mu nabídly menší jmění za uvedení před velkým plátnem. On si stál za svým a má můj obrovský obdiv, protože prostě věděl. Návrat Mavericka ve velkém stylu. ()

Nemmonn

Stíhačky sice nemusím a nijak mě moc nezajímají ale u Top Gunu je to vyjimka. Je docela škoda že jsem na tom nebyl v kině, protože ty zvuky a scény v kokpitu jsou na jiným levelu a Oscar za nejlepší zvuk je rozhodně zasloužený. Rozhodně je i lepší scénářem nebo hudbou než v jedničce. V čem ale Top Gun vyniká je podle mě v napětí, scéna kdy se snaží trefit hlavní cíl nebo finální scéna s Roosterem vás prostě dostane. 10/10 ()

Smejki

Na tenhle film se chodí pro ukojení aviatických fetišů. A ač je film blboučký, překvapivě funguje emočně, i v komorních momentech. ()

Inozuka

4 hvězdy ... To je tak, když vám retro nostalgická nálada, houf F/A-18, krása Jennifer Connelly a poctivá filmařská práce dokáží vymlátit mozek z hlavy a přebít naprosto imbecilní příběh. ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí