Žena, ktorá spieva

(festivalový názov)
  • Slovensko Požiare (festivalový názov) (viac)

Stará matka umírá a v závěti odkazuje svým dvěma dětem úkol: najít svého otce (o kterém si mysleli, že zemřel v libanonské občanské válce) a svého bratra (o kterém neměli tušení). Nejprve dcera Jeanne a posléze i bratr Simon jsou tak vtaženi spolu se svým právníkem do víru smutné minulosti a série šokujících zjištění o životě a utrpení své matky i jich samých. (MartinezZ)

Sticks

Začína to s dobrou kamerou a štylizáciou scén, no akonáhle dvojčatá opustia kanceláriu notára, ide to úplne mimo mňa. Po hodine vypnuté... ()

bart-leby

Tento film si v mých očích zaslouží plné bodové ohodnocení už jenom z toho důvodu, že jsem na pointu přišel mnohem dříve, než ji rezisér vybalil. A sebekriticky říkám, že v disciplíně správné tipování point nijak nevynikám. ()

Palisander

Pomerne depresívny akože artový zbytočne prekombinovaný "dva za cenu jedného" road movie. Menej je niekedy viac a tu by to pridalo na uveriteľnosti príbehu. Začiatok bol fajn nepríjemný (nič neviem, ničomu nerozumiem, neviem čo hľadám) , ale s postupným pridávaním ďalších a ďalších osudových epizód to nabralo kurz telenovela. Realistickosť dovi, emócie ukrutne nasilu. Vyslovene mi vadil trvalý podtón náboženskej korektnosti, aby náhodou niekto nevyšiel ako horší. ...(Pozor, spoilery!)... PS: Zvláštne, že väčšina násilia sa odohráva mimo obraz, ale poprava dievčatka si miesto na plátne našla. PS2: Nabudúce sa treba spýtať kamoša generála hneď a neodkladať to dvadsať rokov. PS3:Tá žena zastrelila chlapa. Ešte k tomu papaláša. Dobrovoľne. Chladnokrvne. Nebola vo väzení pre nič za nič. Hovoriť jej politický väzeň je tým pádom holý nezmysel. Takže jediná možnosť. Oko za oko, zub za zub. Poprava. Čakali by ste iný trest? ()

muti

ak si chcete usetrit cas tak si precitajte obsah a zacnite od 55. minuty. ako pise verbal, vela sa tam toho nedeje. druha cast bola rozhodne lepsie nez ta prva. to ze 1 + 1 = 2 vie divak aj ked neni odbornik z Kanady na matematiku. staci pozorne sledovat. no skoda tej roztahanosti... hladanie vlastnej minulosti je zaujimavy namet a pekne aj odhaluje pocas filmu co sa dialo, za co dakujeme aj notarovi, kotry ide podla predpisov a nic nepredbehne. V rozsiahlom povojnovom regione mame poruke stale tucet ludi, ktori nam pomozu v pravy cas, je to akoby ste hrali Zeldu. po par minutach som musel pozriet na nete, ze kde sa to vlastne odohrava a tak som zisitl ze nikde. zvlastne prostredie, moze to byt prakticky v akejkolvek moslimskej krajine (neboli nejake protesty proti tomuto filmu?) prestrihy medzi minulostou a pritomnostou su taktiez riadne servirovane a zahaluju pravdu az do finalneho poirotovskeho rozuzlenia. ()

Cerebrum

Opět se ukazuje, že tagy na csfd jsou ta nejnebezpečnější věc a proto vari, tady na ně rozhodně nekoukejte, nebo se připravíte o hrůznou pointu. Villeneuve to má rozhodně v ruce a ani v první polovině filmu jsem se nenudil a užíval si intimního snímání a střihu, nekonečného cvrlikotu a parna, krásné francouzštiny, zkomolené francouzštiny a maghrebské arabštiny, smutnil jsem nad nesmyslností konfliktu a krutostí, který v těch zatracených sedmdesátkách začala a která dodnes trvá. ()

maraHCV

Dva sourozenci pátrají po temné minulosti své matky na středním východě.Silný a tvrdý film s velmi přísnou zápletkou!Víc takových záležitostí... ()

Parabot

Začátek filmu, dramatická scéna holení hlavy malého chlapce a do toho Radiohead! Yes, pomyslím si, doufajíc, že půjde opět o film, ve kterém mě mistr Villenevue rozebere na atomy. Scéna u notáře napovídá, že hlavní postava obsahuje děsivé tajemství a s jejím odhalením se pro děti i diváka pojí příběh. Jak ubíhají minuty filmu, pohroužený v ději uznale pokyvuji hlavou nad filmařinou, kterou měl již před deseti lety dost zmáklou. S vytřeštěnýma očima sleduji sugestivní brutální ale také úžasně nasnímanou scénu s autobusem. Jenže. Když se začne blížit konec a divákovi začne být zprvu jen lehce ona záhada naznačována, si říkám: "tak toto snad není to finální epické tajemství, pointa". Nicméně, je. Jak později vyplyne zcela přímočaře na povrch. Co je ovšem nejhorší, jsou křečovité scénáristické kličky, přitažené za vlasy, které k tragédii a jejímu odhalení vedly. OK, jako z antické tragédie, jenže vše je ještě umocněno tím, že se pár postav v jeden moment setká v Kanadě, ve stejném městě, u jednoho bazénu. U epilogu hlavní postavy, což je dost silná scéna, bych měl být asi velmi dojatý, jenže já spíš uvažoval nad tím, jaká je pravděpodobnost, že by došlo k takovému setkání v Kanadě ve stejném městě u stejného bazénu? A navíc, její děti byly v samotném závěru odsunuty na druhou kolej. Ale jak se vypořádají s fakty, které pravě nabyly a které pro ně samotné musí být vůči vlastní existenci absolutně devastující, film neřeší. ()

Gortyna

Především je třeba říct, že před shlédnutím filmu je dobré prostudovat si alespoň základy dějin Libanonu od 70. let minulého století, hlavně historii občanské války. Kdopak to asi udělá... Ale bez toho se divák ztrácí. Jinak výborný film. Jen jsem nepochopil, jak - s ohledem na okolnosti - může v dopise matka napsat dvojčatům, že byly počaty z lásky. ()

hrumsrt

Poslední kanadský celovečerák, než se Villeneuve uchytil v ačkových amerických vodách. A že mu tentokrát byla západní civilizace málo, tak zasazuje svoje vyprávění do oblasti Blízkého východu, kde ve válce sužovaném Jordánsku spojuje nešťastné osudy jedné dlouho rozdělené rodiny.. Zničená sídliště, lidé žijící ve strachu a smrt číhající na každém rohu.. Požáry jsou výtečné, když tvůrci vykreslují prostředí, nebo dokud ukazují rozdělenost obyvatel na základě náboženství, v níž nevíte, kdy Vám může křížek na krku zachránit život a kdy ho zase zhasnout. A v téhle nestabilní oblasti si s Vámi budou tvůrci hrát, aby jste spolu s rozházenými postavami došli cíle.. Silné scény těžící ze zvěrstev konfliktu, ale nezvládá přenášet do osobních rovin, ve kterých zoufale tlačí na hrnoucí se příběh. Požáry jsou neobvyklý pokus dnes už spíše vizuálem posouvajícího se režiséra uhranout scénářem.. Ale nejen, že mě ani jednou nepřesvědčil o potřebě vidět skládačku ve svém výsledném tvaru, ale nakonec nabídne tak absurdně tragikomický závěr, že to v takhle surovém obalu zkrátka nepotřebuji a vlastně celé tohle spojení vrstev filmu mi nesedí.. Irony is bitch, isn't it? 60% ()

nettopyrek

„A tak to má být!“ říkám si v duchu už po sté. Vyhřívám se ve vizi slunečného dne, teplého a vonícího příslibem vyjímečnosti, velikosti, naplnění. Vyhřívám se ve vizi prvotřídního panáka tequily pomalu protékajícího hrdlem a cítím i ten vnitřní žár co rozproudí krev, zatemní mysl a občerství duši.. A mám strach. Bojím se, že tahle párty skončí dřív, než mi vůbec dorazí pozvánka. „Tequila už není!“ prohlásí pingl s úsměvem profesionála a v tu ránu mám chuť jeho hranou masku kajícnosti prohloubit botou. Materializoval jsem své obavy, vznášejí se ve vzduchu, levitují v oparu téměř uměleckého vytržení, kontury zřetelné a harmonicky propojené v dokonalou synchronizaci statické neměnnosti. Natahuji ruku a jako v transu laskám ty podivné tvary věčného utrpení, bolesti, ztráty, křiku, zoufalství, pláče, sám sobě jediným návštěvníkem téhle bizarní vernisáže. „A tak to má být!“ říkám si zase, ale vnitřně se třesu. To opojení bylo iluzí, dokonale realistickou, ale jen iluzí. Možná že dokážeme i milovat, dávat, ochraňovat, obětovat se, nezávidět, tvořit, ale většinou jen ukájíme své touhy tam, kde si děti staví hrady z písku. Dokonalé dědictví. A pak se divíme, že se i země občas třese. Bodejť, když ji svrbí hřbet! ()

dank011

Jo,jo,jo !!! Přijal jsem film se vším všudy, jako příběh, příběh masakr, některým záběrům možná trošku škodí přeestetizovanost ( "poprava" malého dítěte). Určitě pro mě jeden z největších filmových ..a teď co ?? zážitků ?? jde mluvit v souvislosti s takovou hrůzou, co se valí z plátna v kategoriích "zážitek", "událost". Tohle není katarze, jde o svět mimo moji středoevropskou představivost a přesto tomu věřím, pro mě film z rodu třeba Lepší svět. Prostě FILM. A to prosím nejsem levicový multikulturalista !! ()

JoshuaMach

Dávám sice dvě hvězdičky, ale ten film je dobrý. Jedná se opravdu o hodně silné téma, které je v arabském světě i v dnešní době velmi aktuální. Je to také opět skvěle zamotané a až do posledních minut filmu netušíte co a jak ( toto Villeneuve opravdu umí). Hvězdičky jsem ubral kvůli cca první hodině filmu, kde se toho moc neděje a úplný začátek i docela nudí. Rozjezd filmu je opravdu pomalý. Naopak na konci je toho na nás nahrnuto spousta :) Z tohoto důvodu tento film již asi nepotřebuji znovu vidět. Ale za alespoň jedno shlédnutí určitě stojí! ()

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky