Oblivion: Nevedomí

• Slovensko Nevedomí (viac)

Planéta Zem to má v roku 2073 spočítané. Drvivý útok mimozemskej civilizácie sa síce pred rokmi podarilo odraziť, ale prestala byť miestom pre život. Ľudia sa z nej odsťahovali a na jej povrchu zostalo len zopár technikov, ktorí z nej majú odčerpať zvyšné prírodné bohatstvo. Jedným z nich je aj Jack (Tom Cruise). Jacka, ktorého na Zemi baví najmä hľadanie artefaktov zanikajúcej ľudskej civilizácie, vyvedú z každodennej rutiny dve udalosti. Tou prvou je núdzové pristátie vesmírnej lode, ktorej jediná členka posádky (Olga Kurylenko) tvrdí, že je s Jackom spojená spoločnou minulosťou, hoci na to neexistuje racionálne vysvetlenie. Následne je Jack zajatý ilegálnou armádou operujúcou pod zemským povrchom. Ich charizmatický vodca Beech (Morgan Freeman) toho vie o Jackovi viac než on sám. Pod vplyvom týchto udalostí sa Jack rozhodne pozrieť na svet okolo seba inými očami a z toho čo uvidí, mu nie je dvakrát najlepšie... (TV Markíza)

_DAVE_

Začíná to jako komorní scifi o třech lidech a na konci se to celkem rozjede. Děj je poměrně předvídatelný a hudba docela fajn. ()

Pavlínka9

Líbily se mi zcela dvě rozličné věci - zelené, bezpečné prostředí, které si Jack vytvořil uprostřed "ničeho" a pak prostor, ve kterém pracovala jeho "přítelkyně" v podání Riseborough - tak čisté a úhledné a plné tlačítek a pečlivě připravené na svou službu :) To, co bylo mezi tím mě ani moc nezaujalo :D Pointa mě nepřekvapila, spíš jsem čekala, kdy už ho potká... Návraty do minulosti mi přišli moc umělé a závěr, kdy vlatně Jacka získala (sice v jiné podobě, ale získala) - klasika, která nepřekvapí, ale "štěstí" v podobě potomka - to považuji za klišé :) ()

lennyd

Jack (Tom Cruise) je jedním z dvoučlenné (rodinné) posádky hlídkující nad pustou Zemí, kterou byli lidé nucení opustit po útoku mimozemské rasy. Jack a jeho žena Victoria zajišťují chod hlídkujících robotů, kteří automaticky pátrají po nepřátelích, a z tohoto důvodu musí Jack osobně sem tam navštívit nehostinnou planetu. Při jedné z návštěv zachytí pád kosmické lodi, ze které se mu podaří vysvobodit mladou ženu Julii (Olga Kurylenko), členku posádky vyslané dávno před napadením Země. Společně se mohou pokusit objasnit co se na Zemi vlastně děje, a kdo je tím pravým nepřítelem hrstky přeživších ... Jsou filmu, u kterých už od prvních minut máte pocit, že to co vidíte na plátně (monitoru, televizní obrazovce) je natolik mimořádné, že nebudete chtít, aby film vůbec skončil. Podobné pocity jsem měl i při sledování Oblivionu - který mi padl do nálady naprosto vším, čím mohl - sci-fi žánr je mým nejoblíbenějším, a pokud příběh dává smysl, je zde boj o záchranu Země a alespoň trochu překvapivý konec, tím lépe. Vizuální zpracování je pastvou pro oči, vybroušené v každém okamžiku - ať již jde o vyprahlou Zemi - a v kontrastu s tím zbytky obyvatelného území, futuristickou základnu či mimozemskou loď. I po herecké stránce nemám filmu co vytknout - Tom Cruise, Olga Kurylenko, Andrea Riseborough či Morgan Freeman - naprosto skvělé. Hudba - kapitola sama pro sebe. Pokud někdo čte tento komentář, nemůže se nepovšimnout, že jsem z tohoto filmu nadšený - a proto není překvapením, že kromě umístění v mé osobní top10 dávám plný počet.. ()

hanagi

Bohužel, musím potvrdit to, co zde již bylo řečeno - tak chladné a sterilní. Prolétlo to kolem mě a nezanechalo vůbec nic... Možná jen pocit smutku, protože sci-fi miluju a beru ho jako příležitost odvázat se a podívat se na známé pravdy z jiného úhlu. ()

Monoxid

Inu, akčňák fajn. I když zápletka je průhledná jak Harperův barák, je to svižné, rozmanité a pro mě osobně je to taková lehká pocta těm antiutopiím, kde se jedinec probudí, a už nechce být jedinec a objevuje taky lidskost. Důvod, proč mi to ponořování do děje neodsejpalo, je prkenný vztah dvojice, která má být jako super-zamilovaná, a přitom kromě občasného přiskakování na pomoc vidíme schopnost vyjadřovat vzájemné emoce na levelu pokročilého autismu. ()

noriaki

Už dlouho jsem neviděl tak rozporuplný snímek. Celou dlouho stopáž podmanivě našeptává, že toho může nabídnout mnohem více, než jen kontrast mezi strohým a účelným prostředím strážní věže číslo 49 a divokou, zpustošenou planetou. Přesto se mi zdá, že vizuální a zvuková stránka jsou pro režiséra důležitější než příběh. Scénář není nijak hloupý. Dokonce nabídne i několik překvapivě nosných - bohužel nijak rozvedených myšlenek a jednu redefinici smyslu života. Jenže co je to platné, když toho děj vůbec nevyužije. Joseph Kosinski se spokojil s lehce načrtnutou myšlenkovou linkou a do hloubky vůbec nešel. Odolal všem lákadlům natočit filosofické a nebo psychologické drama a druhou půli snímku zlomil úplně jinam. Oblivion proto není ani novou Vesmírnou odyseou, ani blockbusterem s přesahem. Je jen chytře vypadajícím a vizuálně dokonalým průměrným sci-fi filmem. Velice rozporuplných pět hvězdiček. Přidávám se k přání, aby Kosinski natočil Setkání s Rámou. ()

hroubek

Na Nevědomí jsem se těšil už do prvních ukázek a teď s klidem všem mohu říci, že je to moc dobrý film, který si zaslouží Vaší návštěvu kina. Joseph Kosinski už v novém Tronovi ukázal, že má velmi specifický pohled na to jak má vypadat sci-fi film. A tady svůj vizuální pohled prodává v každé scéně, která je nádhernou ukázkou moderní kinematografie. Kosinski se doslova kochá vizuálními nápady, hi-tech věcičkami a světem, ve kterém se film odehrává. Někdo by si mohl myslet, že obraz je důležitější, než co je na něm. Po technické stránce není co vytknout jelikož, to se odehrává na plátně je opravdu působivé a po celou dobu stopáže to neztratí svoje kouzlo. A i obyčejné scény díky tomu to přístupu vypadají úplně jinak. Možná pro někoho bude problém, že se postavám nedostává stejně prostoru jako prostředí, ve kterém se odehrávají. O to více si pak bude užívat herce, kteří tady hrají.Tom Cruise předvádí svůj tradiční výkon, který mě tady hodně moc bavil. A jeho charisma pomáhá k tomu, abychom se lépe dostali hlavním hrdinům pod kůži. Morgan Freeman si svoji rolí užívá, to samé platí i pro Nikolaje Costera-Waldaua. Olga Kurylenko je velmi pěkná a nehraje vůbec špatně. Asi největším překvapením pro mě byla Andrea Riseborough, kterou vůbec neznám, ale hrála skvěle. Její výkon mě opravdu moc bavil a navíc je krásná a koukalo se na ní moc pěkně. A k tomu její postava prožije dějový vývoj a s Cruisem jim to moc sluší. K tomu se taky stahují nádherné scény jako je ta s bazénem, kytkou, nebo když Vica pláče .Všechny ty scény mají náboj a jsou v nich vidět city a emoce. Na druhou stranu ani akční scény nejsou špatné. Režisér si při nich hraje se zpomalovačkama, záběry z různých úhlu, nebo dlouhými průlety přes objekty, nebo kolem nich. Samozřejmě je ve filmu pár drobných chyb jako, že režisér si vypůjčuje z jiných filmů, nebo některé zvraty. Ale já si myslím, že na tom tolik nezáleží, jelikož ve výsledku se dá překousnout a nijak to nenarušuje podívanou. Kvalitní sci-fi podívaná, která je stvořená pro velká plátna. ()

Yoda sama

Atmosferická jazda s geniálnym soundtrackom od obľúbencov. Nemám ale v pláne hodnotiť na základe faktu "čo keby pred 10 rokmi". Mne sa ten film páčil v kontexte perfektne vystavanej sci-fi postapo vízie a Kosinskeho umnej vizuálnej orchestri aj teraz. 8/10 Poznámka: Vysnený džob. ()

Pump

Při návštěvě kina na mě čekali neuvěřitelné smyslové orgie. Nádherná hudba a krásné interiéry, úžasné dialogy a super Tom Cruise, který dokazuje, že přesně tento typ filmů je jeho parketa. Tom je prostě sólista. Herecké obsazení je famózní a nebýt dotěrné uvaděčky, shlédli bychom film ještě jednou v dalším promítání vzápětí. Krásný zážitek jedním dechem. Mám novou filmovou lásku ...Oblivion! ()

Slider

Keď sa raz Kosinskemu dostane do rúk výnimočný scenár budeme v kine plakať od šťastia a nadšenia. Audiovizuálna stránka jeho filmov je v súčasnosti tak jedinečná, že človek sa po chvíli prestane zaujímať o dej a teší sa na každú ďalšiu scénu a každý záber. Ísť na Oblivion (rovnako ako na Trona) pripomína skôr návštevu galérie než návštevu kina. Scenáristicky uspokojivé, inak dokonalé. ()

Kerion

Oblivion potěší především po vizuální a zvukové stránce, podobně jako u pokračování Trona, Shodoval se i pocit, který jsem měl po prvním zhlednutí filmu a to jistá rozčarovanost nad celkovou konzistencí scénáře. Líbilo se mi, jak je zpracováno to co vidím, jak je zpracování to co slyším, ale ne náplň toho co film snaží ukázat. ()

haj

Poctivá postapokalyptická scifi s nádhernou výpravou, skvělou vizuální stránkou a hudbou, předvídatelným příběhem a slušným hereckým obsazením. ()

majkl44

Myšlenka o vyhrané válce nad mimozemšťanama a její důsledky na Zemi v podání vesmírné stanice je velice děravá a akorát to ve mě vyvolává pochyby nad myšlenkami Viktorie i Jacka, který teda nakonec prozří, ale stejně. Linka ilegální armády je bezva. No a ten závěr? Není to až moc velký happy end? Na závěr bych zmínil poslední myšlenku, která mě trápila od začátku sledování. Není na tuto postavu Cruise už trochu starý? Stačily buď jen detailní úpravy v charakteru postavy nebo kdyby k Olze Kurylenko našli mladšího partnera - pak by mi připadala Jackova postava důvěryhodnější. ()

Trustme

Postapokalyptické scenérie zapadlých vzpomínek, futuristické objekty čnící nad obzorem, západ Slunce v siluetě dvou ztracených postav, bílý design a tma, technologie dotyku i nelidského odtažení. Existenční hudba budoucnosti, osamělost, hledání minulosti a odpovědí, láska. Umění obrazu i zvuku se setkalo s člověkem, který budoucnost - futurismus vytváří, tím jak a jaké snímky točí. Kinematografii chyběl Joseph Kosinski a žánru sci-fi ještě víc. Oblivion je film pro velké kino a diváky, kteří ocení režisérův rukopis a absolutní designérské tvary čehokoliv. Film je mixem několika témat a námětů známým fanouškům sci-fi, ale není zde nic, co by nefungovalo v této podobě a v rozumu vnímavého diváka. Atmosféra filmu je bez radiace a minimum herců přesně prožívá příběh a je efektivním týmem. Nadpozemská hudba omračuje velkolepostí dodávající scenériím sílu, bezpečnostní hlídací drony létají kolem diváka a Tom... Tom je prostě další skvělý Jack, kterého herecky stvořil během roku. Posledních 20 minut ve mě porazilo dát filmu "jen" 4 hvězdy, protože to finále je za 10 hvězd. ()

fefee

Párádna Hight-Definition Sci-fi Futures Minimalism podívaná, k plnému počtu mi už len bránila naivita a prehnaná love story medzi hlavnými hrdinami, ale odhlidnúc od toho famózna Sci-fi jazda ktorú som si len užíval. Droni the Best of Killing-Hightech Machines!!! ()

harryy

Diváka síce čaká niekoľko vizuálne fascinujúcich panorám, avšak režisér použil až prekvapivo málo akčných scén. Finále filmu tvorí namiesto dynamického zúčtovania slovná prestrelka. Potešení budú však rozhodne hráči počítačových hier mnohé zábery vyzerajú akoby vystrihnuté z leteckého simulátora. Aj keď Nevedomí so svojím zmäteným dejom, veľmi roztrieštenou atmosférou a neoriginalitou ponúkajú pre milovníkov vesmírnych dobrodružstiev iba lepší priemer dajú sa optimisticky považovať že Hollywood je ochotný investovať do riskantnejších filmov mimo osvedčených šablón. Kosinski vďakabohu vykradol snímky, ktoré mali viac umelecké ako ekonomické ambície. 60% ()

Ellimere

Pro mě jednoznačně zklamání. Děj jsem odhadla již z traileru, ale doufala jsem, že tam bude ještě něco víc, ale nebylo. Konec je patetická hollywoodština, to už tu bylo mnohokrát a lépe. Nesporně je to úžasná podívaná, ale vidíte ji jednou a stačí to. ()

Timak

Dlouho jsem přemýšlel, jak vlastně tento film hodnotit. Zpočátku jsem byl nadšený z prostředí a všech těch věciček. Potom nadšení trochu upadlo a já se dostal do vlažného "hmmmm" módu, kdy jsem se díval, jak dlouho ještě? Pak přišel zajímavý zvrat, kdy jsem začal zase dávat pozor. Nakonec jsem byl spokojený, ale přesto si neodpustím, že film by byl výborný, kdyby skončil o 10 minut dříve. Takhle to je hezkých 80% a zřejmě se už na to nikdy nebudu chtít podívat - možná až uplyne nějaký ten čas. Tom podal výborný výkon a Olgu mám rád, tak ji to odpustím ;-) Kdo ale podal strhující výkon, byla jednoznačně Andrea Riseborough. Ta holka umí hrát. ()

Top Gun 2 nabírá obsazení

Top Gun 2 nabírá obsazení

04.07.2018

Není to vtip, Top Gun 2 se skutečně pomalu mění v realitu. Potvrzuje to teď i čerstvě oznámené obsazení jedné z hlavních rolí. Vedle Toma Cruise (Mission: Impossible – Fallout) a Vala Kilmera … (viac)

Druhý Top Gun přiletí za dva roky

Druhý Top Gun přiletí za dva roky

01.07.2017

Po smrti Tonyho Scotta to vypadalo, že se Top Gunu 2 jen tak nedočkáme. Tom Cruise se ale tohohle snu nevzdal a nakonec ho realizuje s Josephem Kosinskim, režisérem TRON: Legacy 3D. Kosinski na… (viac)

Druhý Top Gun je téměř jistý

Druhý Top Gun je téměř jistý

03.06.2017

O pokračování legendárního Top Gunu se mluví dlouhé roky a nikdy se nikam nepohnulo. Po smrti Tonyho Scotta to dokonce vypadalo, že se ho nikdy nedočkáme, Tom Cruise ale film nakonec zrealizuje bez… (viac)

PF 2017

PF 2017