elanius

(163/2013) / Kto by si ešte spomenul na Tonyho Kaye. Ten dal o sebe poriadne vedieť len raz, zapísal sa do filmového sveta originálnym kúskom a pomaly upadal do zabudnutia, keď nebereme do úvahy pár zašitých kúskov. A tu zrazu, z ničoho nič Detachment. Filmovo originálna, neskutočne depresívna, v istých momentoch obrazovo expresívna pecka. Priznávam bolo to KO. V tom dobrom slova zmysle, keď to vôbec pri takto depresívnom filme ide. (9/10) ()

asirtes

Výstižne vykreslenie súčasného spoločenského statusu školstva a zároveň ľudskej izolovanosti. Tiež ako pozorovateľ ľudského hemženia dlhší čas sledujem, ako sa (nielen) tieto dve veci dejú a pospolu rozožierajú spoločnosť zvnútra. Vážne myslená a fakt k veci záležitosť! ()

Pavlínka9

Tento film jsem viděla již před 2měsíci a stále živě si ho vybavuji...Dost mi utkvěl v paměti a to jak v dobrém, že někdo dokázal natočit něco tak unikátního, tak ve zlém, že je tam silná autenticita...Adrien Brody odvádí úžasný výkon a celý film je neskutečným způsobem depresivní a sebedestruktivní...Je tam velké množství postav, kterých se každý z herců ujal na maximum a beru to jako celek, který bych doporučila na promítání cca již v 5.ročníku základní školy...Finále s dortíčky - kdy ten jeden byl pro naši hrdinku, bylo precizně naplánované a upřímně jsem až takovýhle závěr nečekala...Rozhodně doporučuji všem a sama se na to v nejbližší době podívám znovu.. ()

hanagi

Zajímavě zpracované téma, škoda jen, že tvůrci jsou zbytečně doslovní a chvílema až moc tlačí na pilu. Tak trochu to ve mně navozuje pocit takového malého citového vydírání. ()

Diego

Dobře je to jednostranné, ale to neznámená, že né reálné. Je to míchanec depresivních pocitů a určitě si tam najdete ten vlastní. Adrien tím prochází jako prokletý básník, vypraveč, co to dusí v sobě, maskovaně svým one touch pohledem. Pokud milujte tyto filmy a mě to přípomínalo například "Přícházím s deštem" , "Drive" , budete tento film milovat, aniž byste ho dokoukali. ()

Eleanor05

Smutné, skleslé, ale pravdivé. Brilantní Adrien Brody, jako tápající učitel na jedné obyčejné americké střední škole. Jeden vzdělávací systém, se kterým se nedá hnout. Originální a výjimečné... ()

drake31

Čo napísať o tomto filme, aby som plne opísal jeho nesporné kvality ? S tím mojim mizerným slovníkom pochybujem, že dokážem vyprodukovať niečo naprosto vhodné. Detachment je filmom ktorý vás prinúti si uvedomiť nespočet veľa vecí, a donúti vás nad nimi sa zamýšľať. Forma rozprávania je tak pútavá, že od toho nie je možné odvrátiť zrak, a prečo by som to vôbec robil ?! Keď som sledoval všetky tie výkony, kde samozrejme exceloval Adrien Brody, keď som sledoval celé to dianie, nemohol som byť viacej spokojný s výslednou formou tohto filmu. Detachment je nádherná (to slovo sa tu moc nehodí ale budiž) depresívna ukážka toho čo sa deje tam vonku a ako už niektorí spomínali je to prosté volanie o pomoc, ktoré len potrebuje aby bolo vypočuté ... Silný emočný zážitok ktorí je potreba vidieť, a nie o ňom čítať ... ()

Tomatáš

Jeden z nejlepších filmů, které jsem za poslední dobu měl možnost shlédnout. Naprosto autentická sonda do mikrosvěta učitelů, který je na jednu stranu velkou vášní, posláním, zábavou a také obrovským stresovým vypětím a velkou fyzickou a psychickou zátěží na straně druhé. Kdo nezkusí, nemůže relevantně učitelské řemeslo plně pochopit a zhodnotit. Tento snímek jednoznačně pootvírá dvířka do světa, který si zaslouží úctu, respekt a také podporu společnosti. ()

VasaX

Detachment je sociální kritikou a částečně společenskou sondou. Ne všechno je ideální, ne všechno dopadne jak chceme, ne vše je napraveno, i když by mohlo. Svět je nedokonalý, protože my jsme nedokonalí, ale i přes to se sem tam vyskytne opravdová jiskřička naděje. I když by se tak ze školního prostředí mohlo zdát, není zde primární jasná úroveň toho, na co je poukazováno. Samotná sonda je systémové, na více úrovních, protože nic není jen o jednom úhlu a o jedné záležitost. Adrien Brody září v dramatu, které mu buď skvěle sedlo, nebo jej mistrně zvládnul. K tomu částečný dokumentaristický styl kamery v odpovídajících záběrech doplňovaný dramatickou kamerou "ze života" z toho dělá skvělý funkční celek. A zanechá vyvážený pocit naděje v beznaději, a to je od Detachmentu fér. Skvělé sociální drama s ještě lepším Brodym. Doporučuji. ()

kubikzeme

Prožil jsem celý příběh spolu s Brodym, cítil jsem s ním, fandil mu až do úplného konce, který je famozní. Byla to ledovost, sklíčenost, ohavnost srdce. Čtyřikrát, přesně čtyřikrát jsem si pustil zavěrečnou Poeho rozmluvu o lidském bytí v Brodyho podání. ()

Mishqo

Krásne, sugestívne, dojemné, úprimné a pravdivé. Veľa myšlienok mi utkvelo v hlave, nad ktorými by sa ľudia ozaj mali zamyslieť. Je potrebné sa venovať malým deťom, aj dospievajúcim deťom vo všetkých oblastiach života, ak očakávame, že budú schopné naložiť so svojou budúcnosťou správnym spôsobom. Jeden z naj z tohto prostredia a s touto tématikou. ()

lucascus

Tento film se stal přesvědčivou sondou do učitelovy duše, tedy do duše lidí, kteří plní nadšení a elánu chtějí předávat zkušenosti života další generaci, ovšem která o to absolutně nestojí. Duše učitele strádá, prochází syndromem vyhoření, dostává se do nejistoty, do pocitů nepotřebnosti, nemoci nic ovlivnit a ani nic vylepšit. Film rovněž ukazuje, jak je člověk ve svém jádru křehká bytost, ač napovrch se může projevovat tím nejtvrdším způsobem. Křehká duše se skrývá jak v introvertní dívce se sklony vše zabalit, tak v extrovertce, ovšem zkrachovalé existenci kouřící ptáky na ulici. A křehká duše je i uvnitř učitele, který vypadá, že má vše plně pod kontrolou. Působí jako pohodář, ovšem není mu nic tolik nepříjemné jako lidská společnost. Učitelé si gratulují, že přece nejsou zase tak špatní, kdyby byli, vyvraždili by přece všechny studenty i s jejich rodiči (no v té třídě, kterou má divák možnost vidět by mě napadlo totéž). Vyhořením prochází i jeho kolegyně, která už lehkomyslnost svých studentů nedokáže snášet. Závěrem se ptám, proč Adrien Brody za tohle nedostal Oscara?? Či přinejmenším nominaci? Filosofické.. Psychologické.. Působivé.. Otevřené.. Diskutabilní.. Dokonalé.. A herecky po všech stranách perfektně zvládnuto. ()

fefee

Intelektuálne Nebezpečné myšlienky alebo psychologická mierne artová dráma o nedostatočnej rodičovskej výchove, nedostatku lásky a pochopenia. Zaujímavý snímok, Brody zahral výborne. (3,5*) ()

V.Silver

Když jsem viděl tento film, byl jsem opravdu rád, že jsem nikdy nemusel učit v US a že čeští studenti ještě zdaleka nejsou takoví bastardi. Můžeme se sice utěšovat, že tady to není tak "strašný", ale nakonec to tak může dopadnout i u nás - prostě skvělý příklad toho, když si lidé myslí, že škola má nejen vzdělávat, ale i vychovávat, a to i za rodiče samotné, jejichž jedinou povinností jakoby bylo jen "splodit" dítě a poslat ho na školu s pár dolarama v kapse, aby si mohlo koupit něco na jídlo. Veškeré problémy se řeší žalobami na učitele a školu, zatímco skutečné potřeby dítěte zůstanou nenaplněné a ono tak o své dětství de facto přijde. O to zajímavější je vlastně kontrast mezi životem hlavního hrdiny, tím, co byl a čím se stal, jak se chová a jak prožívá. Ta ambivalence z toho přímo sálá! Adrien Brody nepatří sice mezí mé nejoblíbenější herce, ale tady podal opět dobrý výkon, Kristýnka Hendricksovic vypadá tak o 10 let mladší (!!!:) a menší rolička Lucy Liu je také vynikající záležitostí. Myslím, že něco podobného by se mělo pouštět studentům středních škol - ne proto, aby něco udělali se svým chováním teď, ale aby názorně viděli, kam až může dospět fakt, když se rodiče na výchovu svých dětí vykašlou... 80% ()

zigíš

..formálně nápadité umělecké dílo (!) působivé -ne tak abstraktní jak se na první pohled jeví- mnohovrstevnaté, titěrné, depresivní ..smutný pohled na vnitřně vyhořelého člověka konfrontovaného s apatií okolí ..když už Tony Kaye jednou za deset let něco natočí, tak to stojí za to (!) 90% ()

Dagoussek

Depresivní, ale realné drama současné doby . . .aneb jak to vypadá na školách, kdy morálka dnešní mládeže je čím dál horší. . . ()

Ichabod

Od režiséra Kultu hákového kříže bych nečekal nic méně, než srdcervoucí drama nejen o jedné hůře situované škole. Kaye tu ukáže nejen skvěle hrajícího Brodyho, ale hlavně to, jak se vypořádávají děti i učitelé se svými démony a většinou jim to příliš dobře nejde. Děti jsou zanedbávané od rodičů, učitelé na pokraji zhroucení. Rozhodně stojí za vidění. ()

standsiller

Celý film mi vŕtalo v hlave jedno slovíčko "SNAHA". Henry Barthes skvele stvárnený Adrienom Brodym ako človek v prázdnej dobe, ktorý si uvedomuje plytkosť otrepaných fráz smerovaných k ľuďom. Svet presiaknutý nihilizmom sa nedá zboriť čelom. Dávka depresie a otázok so sériou skvelých, ale i pre filmovú estetiku škodlivých figúr. Vyzdvihol by som Jamesa Caana , ktorý bol takým svetelným bodom tohto filmu. Možno i návodom na pár bludných otázok. Nedalo sa mi však nevšimnúť, že film pracoval v istej miere už so staršími motívmi ( Welcome to the Rileys - 2010 ) A zaujímavý dokumentárny prvok s výpoveďami hercov si fanúšikovia filmu mohli všimnúť u Jeana-Luc Godarda vo "Vydatej žene" z roku 1964 . Čo nezazlievam pokiaľ s tým vie režisér patrične naložiť. V tomto filme som však videl dosť prešľapov, ale nechcem prezrádzať dej. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz