4teens

Česko, 2011, 6 h 18 min (Minutáž: 53–55 min)

Réžia:

Pavel Jandourek

Ondřej Malý, Tomáš Materna, Dagmar Křížová, Tereza Beranová, Tomáš Váhala, Lucie Šteflová, Vanda Chaloupková, Tomáš Hlaváček, Adriana Neubauerová (viac)

Na jednom nejmenovaném gymnáziu vydávají studenti internetový časopis pro „náctileté“. Jeho název, grafická podoba, členové redakce i necelá dvacítka žáků 1. A dávají hlavní podnět k tomu, jak jsme nazvali celý seriál, který byl natočen v Centru hudby, zábavy a tvorby pro děti a mládež Televizního studia Ostrava.

Tak trochu jazyková hříčka z názvu časopisu – 4 teens (For teens) uvozuje mozaiku osudů, které přivedou na televizní obrazovku teenagery a jejich spolužáky či přátele. Věříme, že se s nimi ztotožní především diváci nad patnáct let. Jejich příběhy mají šanci přitáhnout i zralé publikum. Bez rodičů, kantorů i dalších dospělých parťáků se totiž dospívání nedá dost dobře odehrát, ani odžít. (Česká televize)

RakeW

Nebýt Danglárových komiksů, tak bych o to ani nezakopl... Nicméně ani po třech dílech (zkouknutých za sebou v jeden den na iVysílání) toho času nějak nelituji. Právě ty ilustrace spolu s muzikou, obsazením a sem tam slušnými hláškami zvedají, navzdory jinak celkem jalovému ději plnému současného multikulti stereotypu, celý seriál z průměru. Nevím, vyšel jsem gympl před třemi roky a nějak s tím zdejším vykreslením mladistvých nemám problém, i když mouchy se najdou, ale jsou spíš legrační než nasírací (výborná je třeba "školní rada" - tři učitelé a školník). Rozhodně ale to "vytržení z reality" není tak markantní, jak tady ostatní vykřikují. Zatím tři hvězdy. /// Tak nic, nadšení opadlo. Začnu pozitivem - bavil jsem se až do konce a občas jsem se i slušně zasmál. Ale jinak bída. Poslední díl se nesl už čistě v úletovém režimu (v průběhu seriálu ve stejném stylu bylo např. vyléčení Kamilina táty) a všechno vyústilo v tak silně dementní happyend, že by se za něj snad styděli i... Že by se za něj styděl kdokoliv, kromě tvůrců téhle taškařice. ()

hororwatch

Lepší 3* si u mě seriál získal. Není to všechno perfektní. Jsou to herečtí nováčkové a někdy něco působí až moc teatrálně ( nejvíc to bylo u Terezy Beranové možná i proto, že to má v hodně dílech nejtěžší. Ale rozhodně si nemyslim, že by se tvůrci tak všeobecně netrefili do dnešní mládeže. Ono by to těch plno zakomplexovaných intelektuálů nemělo radši vůbec hodnotit. Buď jsou staří a nechtěj si připustit, že dnešní mládež je skutečně až takhle trapná, nebo jsou tu i tací, kteří to odsoudí protože to přece je českej trapnej seriál a kdesi cosi. proboha, lidi vzpamatujte se. Add: Chtěl jsem dát 4 hvězdy, ale teatrálnost posledního dílu to pokazila. ()

Vakomlok

Největší překvapení tohoto roku! Ačkoli to hned od první minuty vypadalo na odpad, nakonec ho nemůžu dát. Jasně, je to naivní, hloupé, místy trapné, dětští herci jsou toporní a toporně pronášejí toporné dialogy, a nemám nejmenší ponětí, kdo je u 4teens vlastně cílovka, ale najdou se místa, kdy to překvapivě funguje. Ty dvě hvězdičky berte s rezervou, spíš je to hodně na pomezí k jedné, ale mám velkorysou náladu. Jo a mimochodem, myslím, že někdo zodpovědný za hudbu by mohl mít slušný oplétačky s autorským zákonem, vzhledem ke zcela neskrývaným vykradením Ziimerovy hudby z The Dark Knight a jednoho motivu Dr. Dre. ()

Andronikos

O tom, či to mohlo zaujať deklarovanú primárnu cieľovú skupinu tínedžerov, mám síce značné pochybnosti, ale inak si myslím, že iné (staršie) divácke kategórie to v zásade oslovilo, pretože ako seriál, hoci aj krátky, to svoju úlohu splnilo: na postavy sme si časom zvykli a potom sme už len napäto čakali, ako sa ich vzťahy nakoniec vyvinú. :-) V tomto smere ale nakoniec scenáristky aspoň mňa prekvapili, pretože línia rozprávač + skejťáčka zostala dosť otvorená, a koniec koncov, príliš tematizované nebolo ani spárovanie Dáje a Jirky a ďalších hlavných postáv. Ja sa bez mučenia priznávam, že ma tento titul práve v tomto zmysle bavil, a to napriek značnej teatrálnosti a neskutočnej neuveriteľnosti, ktorou sa dej a psychológia postáv miestami (bohužiaľ ale dosť často) vyznačovali, a napriek tomu, že sa v konečnom dôsledku väčšina výplne seriálu redukovala na "baby a fotbal" (pravdu povediac, skôr len to prvé - je to azda conditio sine qua non moderného seriálu?). Od provinčnej televíznej série však neočakávam extrémny prínos pre môj osobnostný rozvoj a celospoločenskú diskusiu, tento mi pár večerov vcelku zdarilo vyplnil a natočený bol veľmi príjemne (mám na mysli primárne obraz, nie výzor ženského osadenstva) - dokonca ani tie nevyrovnané výkony mladých hercov v rolách 15-ročných mi nevadili (a časom snáď z niektorých z nich budú zaujímaví herci, tentoraz už určite bez úvodzoviek). Nepozdávali sa mi skôr výkony - možno ale do istej miery diktované scenárom - starších hereckých ročníkov: všetci tí neskutoční tvrďasi (od riaditeľky Kočičkovej a matematikára-futbalového trenéra až po (ex)skinheadovho otca-policajta) a fantastickí príbuzní (balkánska maminka, balkánsky strejček, žoviálny ocko Maiga, svetácka [cf. scénu s mariškou], ale od dobrody sa pri varení a šití pretrhnúť chcejúca babička) boli nielenže ťažko uveriteľní, ale dokonca sotva pozerateľní. Vytkol by som tomu ešte skutočnosť, že sa celý seriál sústredil iba na pár postáv. To samozrejme v nejakej miere musí urobiť akékoľvek dielo, ale v tomto prípade ma dosť štvala tá neschopnosť kamery odlepiť sa od 5-10 osôb (rozpávač, výstavná Patricie a nesmierne činorodá Dája v prvej línii, v niektorých epizódach k tomu pristupovali (ex)skín, mladý pán Džuba, "dcéra alkoholika a sestra prostitútky" Kamila a skejťáčka, ktorá okrem toho vystupovala iba v typizovaných scénach hrania on-line hry so zamračenou tvárou a oslovovania rozprávača "bublino" s tvárou pohŕdavou; obe skupiny pravidelne, ale iba nárazovo dopĺňali rádoby negatívna postava "Žárovky" a milučká tvár Ghosta); ostatní detskí ne-herci, vrátane spolužiakov hlavných hrdinov, tam boli pomerne neskrývane iba ako mlčiaci a ničím nevynikajúci "komparz", čo k vierohodnosti seriálu určite neprispelo. ()

Ydrosten

Vyděl jsem 3 díly a myslím že i ty stačily na to, abych si o školácích udělal svůj názor - hezký moc není ( 1 hvězda je spíše kvůli tomu že se někdo odvážil toto téma pojmout jinak než júesej a ukázal nám i nehezké a disfunkční rodiny, které amíci zřejmě neznají ) ()

zedemx

Podle mě velice vydařený kousek z produkce ČT. Nechápu ta prvnotní nízká hodnocení v době, kdy běžela zatím jen uzavřená předpremiéra. Buďto si sám pan režisér dal jednu hvězdičku a nebo někdo si jen přečetl o čem to je a už pálil hodnotit, aby měl co nejvíc ohodnoceno. Chválím velice rozmanité herecké obsazení a líbí se mi obsazení méně známých herců, kteří v kombinaci se stálicí jako Etzler, Kočičková a podobně tvoří vyvážený seriál pro jakoukoliv věkovou kategorii :) ()

truby

Ubohá česká verze britských Skins, která originálu nesahá ani po kotníky. Je tam vidět snaha, ale vcelku je to patos od začátku do konce. Dětská a nedospělá verze slavného seriálu. Tvůrci byli dokonce tak vynálezaví, že okopírovali kompletně i jednu znělku. ()

Verner

když jsem četl nadpis na internetu, že ČT natočila české "Beverly Hills" tak jsem se mírně zděsil. Naštěstí to neni tak hrozný a tak 3* si tenhle seriál podle mě zaslouží. ()

Alice02

Seriál je nenásilný a příjemný s pěknými hudebními podklady a úvodní písní, ale herci jsou nejistí, někdy se musim smát, když vidim jak úporně se snaží něco zahrát. Vypravěč a asi nejpřirozenější postava ze seriálu, kluk přezdívaný "Einstein" je sympatický a drží děj nad vodou trefnými postřehy. Dá se u toho i dobře zasmát a občas jsem se tam našla. ()

GIK

Po prvním dílu u mě panovala velká nespokojenost a rozhodnutí udělit nízké známky. Od zatracení seriál uchránilo dobré obsazení včele s Paty Pelikánovou, která mě provedla vtipným a dobře zahraným seriálem až k závěrečnému udělení vyznamenání v podobě velmi nadprůměrného ohodnocení. ()

madejja1

Byl jsem jemně překvapen, jako je to blbost která k pravdivýmu obrazu má opravdu daleko ale mě to pobavilo a viděl jsem všechny díly. Normálně 3 hvězdy ale za to jak to tu všichni potápěj to jsou 4 protože odpad si to dle mě nezaslouží ()

Kakho-oto

Příjemné překvapení. Zábavný, nikoliv však trapný seriál. Výtvarná stránka, sympatičtí mladí herci (a herečky), hudba, humor a spád - klady seriálu. Hodnocení mírně nadsazeno (objektivně 3,5 hvězdy). ()

Dimo

Nepřehlédnutelné přehrávání a naprosto mimózní vykreslení současné náctileté generace. Jednání postav je dosti mimo, ale z projektu je cítit touha, aby tomu tak nebylo, aby jednání herců bylo reálné a diváci se mohli se svými postavami sžít a bla bla... Diváci se nesžívají, protože vrstevníci se nedívají a reálné to zkrátka není. Ale stokrát raději toto, kde se i občas objeví povedený vtip a divák netrpí pocitem trapnosti za herce, než Ordinace v růžové papundeklové zahradě. ()

quixote

Po prvním dílu: hrůza! I Cukrárna je proti tomu seriálové veledílo. Zmatená režie, až na výjimky křečovité herecké výkony a trapné dialogy. Nechápu, proč se to vysílá v prime timu. ()