Vymedzený čas

V blízkej budúcnosti už peniaze nemajú žiadnu hodnotu a platí sa časom. Will Salas (Justin Timberlake) má na svojich životných hodinách zriedkakedy viac než 24 hodín. Žije z minúty na minútu v chudobnej zóne Dayton a len vďaka tvrdej práci v továrni si môže predplatiť ďalší deň života. Rovnaký osud zdieľa aj jeho matka Rachel (Olivia Wilde) a mnoho ďalších ľudí v tomto zapadákove. Miestne gangy sú navyše vždy pripravené kohokoľvek okradnúť o čas, hoci len o niekoľko hodín, aj keby mu tým rovno ukončili život. Keď jedného dňa Will pomôže bohatému Henrymu (Matt Bomer) uniknúť pred jedným z lúpežných gangov, Henry mu za to daruje celé storočie času a sám sa rozhodne svoj nekonečný život ukončiť. Willa však obvinia z jeho vraždy a nezostáva mu nič iné, ako dokázať svoju nevinu. Vydáva sa na útek do najbohatšej zóny v New Greenwich, kde na rozdiel od Daytonu sa nikto nikam neponáhľa. Čas je luxus, ktorý si tu môžu dovoliť všetci, pretože budú žiť stovky, ba dokonca tisíce rokov. V New Greenwich je ale zároveň niekto, kto Willa priťahuje. Sylvia (Amanda Seyfried) je dcéra mimoriadne bohatého Philippa Weisa (Vincent Kartheiser), ktorá sa vo chvíli, keď Willa prichádzajú zatknúť strážcovia času, stáva jeho ideálnou rukojemníčkou. Vysoká hra o zmenu pravidiel nespravodlivého sveta sa môže začať. (TV JOJ)

Martrix

Námět by byl vhodnější spíš pro formát epizody seriálu, jako je třeba Black Mirror, ale ani v celovečerní stopáži mě nenudil. A to přesto, že nemám sociální sci-fi moc rád...je to pořád na stejné brdo...hrstka vyvolených nenežranců parazituje na ostatních, než příjde revoluce... . A je jedno, jestli jde o zdravotní péči, jako v Elysiu, vzduch a vodu jako v Total Recall, nebo čas. Z nějakého důvodu, takové filmy obhajují formy socialismu, solidarity, rovnosti a bratrství :-) A je skoro směšné, že je chrlí symbol vykořisťování a kapitalismu... USA. Ale zpět k filmu. Nápad je zajímavý...nezaměňuj za chytrý, provedení je zábavné...nezaměňuj za nápadité. Ani nevím jak, ale i přes spoustu chyb, klišoidních a předvidatelných momentů, je výsledek v pohodě. ()

Jermann

Svět, kde nejezdí nic jiného, než Lincoln Continental v nádherném černém lesku a Dodge Challenger ve slušivém černém matu, by se mi vcelku zamlouval .. jen kdyby se v něm neodehrával tenhle prvoplánově moralizující vyprázdněný sci-fi blábol. Námět byl přitom tak nadějný a originální .. škoda ho. ()

c.tucker

Niccolovi filmy mám velice, převelice rád. A tento není žádnou výjimkou. Výborná myšlenka, která je nádherně zpracována. Ať už drobné detaily nebo celkové hledisko. Jsou tam sice nějaké drobnosti, které jsem si nepochvaloval a skratkovité momenty, ale ani to mě neodradilo od plného hodnocení. Herci na jedničku, i Justin, který mi ve filmech obecně nevadí až na výjimku Friends with benefits. ()

Fancipal

Inflace nás bude strašit snad i v pekle :) . Nová herecká krev - Justin Timberlake a Amanda Seyfried - dokazují, proč se s nimi v budoucnosti musí počítat. Přestože herecký casting byl jednoznačnou trefou do černého, mám z tohoto filmu smíšené pocity. Na straně jedné úžásná myšlenka času jako směnného ekvivalentu k penězům, na straně druhé vývoj jednotlivých postav už nemohl být průhlednější. "Bonny a Clyde" ve svém tažení proti amorální společnosti, ozbrojeni osvícenou racionalitou. V očekávání optimistického závěru plného naděje, plně si vědom profláknuté pravdy o zkaženosti lidské duše, se zachovám pragmatičtěji a má duše investora si půjde v rámci deflačního očekávání, jako čestný obchodník s časem, natrénovat volný pád z nejbližšího mostu. ()

Deverant

In Time trpí tím, čím obecně nějak strádají všechny Niccolovy filmy. Má opravdu extrémně zajímavý námět, míří správným směrem, ale trochu nešťastně na příliš mnoha nohách a tak jeho běh připomíná přiožralou stonožku na točitém schodišti. Motivace všech postav bez vyjímky jsou zmatečné, ne-li zcela absentní, jejich akce potom zcela nepříčetné a stupidní: jde po mě policie, tak kde se asi schovám nejdřív? no u sebe doma - a vrchol všeho, ty blbý poldové tam na mě nečekaj! zato dokážou přesně odhadnout, v kterém konkrétním zablešeném motelu se budu schovávat příště. To lze omluvit jen jedinou věcí: o ty postavy tu nakonec příliš nejde. To jak konvečně, nezajímavě a místy utahaně procházejí standartním žánrovým schématem (tedy není to o nic horší než takový Source Code nebo Adjustment Bureau z téhož roku, to ale není taky žádná výhra) je jen příležitost pro opakované rozehrávání základní myšlenku propojující dnešní kult mládí s funkcí námezdní práce v kapitalismu. V In Time nejde o onen na uzdě držený kapitalismus Západu druhé půlky 20. století, ale o podobu, kterou nabíral mimo země, v nichž si dělnická hnutí vybojovala svá práva. Jde o současné free trading zones zemí Třetího světa, jde o továrny v Číně nebo Indii (i když: kolik že to mají USA procent lidí žijících pod hranicí chudoby?). Podstata námezdní práce je ta, že musím pracovat za takových podmínek, jaké mi zaměstnavatel určí, protože jinak hrozí, že nebudu mít z čeho žít. In Time prostě jen vypouští "mít z čeho". Většina zisku jde vlastníkovi, zaměstnanci zůstává jen tolik, aby přežil - a mohl dál pracovat a generovat zisk. Nemá smysl se tu tím víc zabývat, snad jen zmínku o tom, že konec by měl přijít s rozpadem systému a opuštěním továren, celá scéna "Bonnie a Clydea budoucnosti" je opět jen úlitba žánrové konvenci, jež velí věnovat poslední záběr dvojici spárovaných hrdinů, i když jejich akce už postrádá další smysl, kormidlo ted převzaly masy. Možná vám to zní blbě, ale podívejte se na to takle: to co rozhýbávalo továrny a tím i celou ekonomiku, na které nakonec stálo i bohatství těch žijících věčně, byla nutnost těch pod nimi každý den jít do fabriky a zajistit si tak život na dalších 24 hodin. Samotné přesuny času-kapitálu mimo privilegované zóny uvrhlu stávající systém v chaos a tato strukturální trhlina se pak zákonitě musela šířit - jak nám osvětluje konferenční hovor starého pána Weisse s kolegy kapitalisty. Ne, In Time rozhodně není bůhvíjak povedený film a jako kurz politické ekonomie je dost zjednodušující, ale já prostě nedokážu neocenit, že v něm Niccol za studiové peníze natočil právě kurz MARXISTICKÉ politické ekonomie od úvodního výkladu nadhodnoty od životem znuděného milionáře až po nesmyslnost vlastní obrany statu quo od nedostatečně placeného poldy. ()

Icefist

Docela zírám, protože od červeného filmu jsem očekával aspoň slušný nadprůměr. Zvlášť u takto nového snímku, u kterých mají recenzenti tendenci dávat nižší hodnocení než u "starých dobrých děl". Ale já jsem zklamán a co můžu ve finále vyzdvihnout, je jen dost dobrá původní myšlenka. Jenže na ní se dalo stavět jinak, tady divák netuší která bije- motivace postav jsou místy naprosto nejasné, chovají se chvíli racionálně a hned zas jak banda debilů, muzika nic extra a to samé platí o akci. Navíc panák Timberlake... Uzavřel bych to možná tím, že ani netuším, co mám dát jako oblíbený moment. 50 % Oblíbená část- závěr nákupu Jaguara ()

papaJA21

Mohlo to být fajn, ale je to tak nedomyšlené až to bolí. O co vlastně jde time polišovi Murphymu taky není úplně jasné a tak se tam všichni plácaj a čučí na hodinky. ()

BoXBe

In time disponuje skvělým nápadem a mizerným tvůrčím týmem od prvního scénáristy po poslední střih.Je to nepovedená a zbytečná adaptace něčeho, co mělo potenciál na mega film s hustým příběhem. Třeba časem v nějakém chytrém remaku znovu a lépe. ()

Jim_Beam

Zajímavý nápad, kterým to začíná, ale taky končí... Hlavní myšlenka je naservírována tak polopaticky, aby ji pochopil i ten nejzabedněnější divák a pak mohl vyprávět, jaký skvělý, ba až filosofický film viděl a jak ho skvěle pochopil. Na druhou stranu je spousta souvisejících témat naprosto nevyužita, ať už jde například o fakt, že si nikdo nevybírá, kam se narodí (je ve filmu pouze 2x zmíněno jako jakési pomrknutí autorů na diváka, kterým mu má být naznačeno, že tenhle film toho má mnohem víc co dát - bohužel už s tím nijak dál nepracuje), nebo rozpor mezi možnou nekonečností života a schopností jej žít smysluplně... Celý film tak zůstává jen novodobou kombinací Bonnie a Clyde, Bídníků (tahle linie jde taky mimochodem úplně do ztracena) a jedné zajímavé myšlenky, která je však zabita snahou být srozumitelná každému divákovi. ()

WolfR

Justin Timberlake bohatým bral a chudým dával, akorát ne peníze, ale čas. In Time je výborné jednohubkové sci-fi se skvělým, avšak nedotáhnutým nápadem. Lehoučký nadprůměr, 3 hvězdy. ()

dr.fish

Velký Justin jako Jánošík bohatým bere a chudým dává. Kapitalismus zápasem o čas? Každý musí makat až se z něj kouří, aby uspořil nějaký čas a mohl o něco déle žít. Báječná pracovní pobídka vedoucí ke změně řady návyků, zejména zevlování po bulvárech. Kdo nemá čas, umře. A platí se časem. Jedna káva, dvě minutky, noc v hotelu- pět hodin tvého života. Čistá esence vykořisťování pracujících. A co na to Karel Marx? Vysílá socialistu Timberlaka zachránit pracující a rozdělit čas mezi chudé a zničit ty vrahy z Wall Streetu. Justin však nepočítá s inflací, která jeho prudkou emisi času na trh dokonale znehodnotí. Ekonom jásá. Amanda Seyfried, která ani v nejvypjatějších akčních scénách nesundá z nohou lodičky a nerozcuchá se, vymyslí ďábelský plán. Co myslíte? Bude svět zachráněn a ideál rovnostářství znovu nastolen? Film hodnotím asi tak, že vyměřený čas mu vypršel asi 30 minut po začátku. 55% ()

KajusaK

Silně inspirativní a motivační film, jeden z nejlepších futuristických nápadů. Justin se role zhostil skvěle, stejně tak Amanda Seyfried. K tomu všemu skvělá hudba od Rogera Armstronga a už to jen těžce trumfnete. ()

forsythia

Skvěle zazděný skvělý nápad. Z tak neobyčejného námětu udělat tak obyčejný příběh. Místy pěkné okamžiky, ale bylo jich sakra málo. Bavilo mě ale po skončení filmu si chvíli s tou myšlenkou pohrávat a rozvíjet ji. Takže výslednice mých pocitů - průměr. ()

Šimpy

Nebylo to špatný, nápad originální a neotřelý, zpracování a výkony též nebyly zlé. Ale ta hromada drobných logických chybiček a nedotažeností mě bohužel moc mlátila do očí...proč nelze vytvořit žánrové scifi bez chyb? ()

abenino

Trailer i hodnocení na IMDb poukazovalo na to, že Vyměřený čas, bude zřejmě dobrý. Po pravdě byl více než dobrý. Dá se polemizovat o chybách a nedokonalostech po dějové stránce, ale je potřeba uznat, že samotná myšlenka je hodně zajímavá. Stárnou jen do 25 let, a potom mít určitý čas, než zemřete. Čas si však lze vydělat, koupit, ukrást nebo ho třeba darovat, jenže i jeho velké množství vás může zabít. Kvalitně natočené sci-fi, které má hlavu a patu s naprosto vyhovující délkou. Perfektní herecké výkony, hlavně hned jedna na začátku mezi Justinem Timberlakem a Olivii Wilde. Byl jsem spokojen a tím pádem z kina rovnou na dobrou večeři a pivko odcházel velmi kladně naladěn. ()

bartias

Po geniální Gattace, originální Simone a svižném Obchodníkovi se smrtí natočil Andrew Niccol zajímavě pojaté sci-fi, kterému nechybí hvězdy ani dobří herci, ale zasloužilo by promyšlenější scénář. Začátek se slibně rozjede jen proto, aby se příběh nakonec scvrkl na neustálé běhání a pocit, že nic jiného už se vlastně neděje. ()

tomeek

Obrazově není co vytknout - dokonalé auta, skvělý design věcí a dobří herci, ale ten scénář je děravý jak ementál. Místy vůbec netušíte, proč postavy utíkají tam, kam vůbec utíkají, ale hlavně: děj se celou dobu odvíjí úplně jinam, než by logika (nebo divák) očekával. Systém světa je udělaný skvěle, ale místy je to trošku na hlavu, jenže i tak se na to dobře dívá a vůbec jsem se nenudil. Námět jak sviňa, jenom to místy moc nedává smysl... Kam se to hrabe na Gattacu! Jestli je to podle knihy, docela rád bych to četl! Krásné * * * ()

Dámské posily...

Dámské posily...