Vymedzený čas

V blízkej budúcnosti už peniaze nemajú žiadnu hodnotu a platí sa časom. Will Salas (Justin Timberlake) má na svojich životných hodinách zriedkakedy viac než 24 hodín. Žije z minúty na minútu v chudobnej zóne Dayton a len vďaka tvrdej práci v továrni si môže predplatiť ďalší deň života. Rovnaký osud zdieľa aj jeho matka Rachel (Olivia Wilde) a mnoho ďalších ľudí v tomto zapadákove. Miestne gangy sú navyše vždy pripravené kohokoľvek okradnúť o čas, hoci len o niekoľko hodín, aj keby mu tým rovno ukončili život. Keď jedného dňa Will pomôže bohatému Henrymu (Matt Bomer) uniknúť pred jedným z lúpežných gangov, Henry mu za to daruje celé storočie času a sám sa rozhodne svoj nekonečný život ukončiť. Willa však obvinia z jeho vraždy a nezostáva mu nič iné, ako dokázať svoju nevinu. Vydáva sa na útek do najbohatšej zóny v New Greenwich, kde na rozdiel od Daytonu sa nikto nikam neponáhľa. Čas je luxus, ktorý si tu môžu dovoliť všetci, pretože budú žiť stovky, ba dokonca tisíce rokov. V New Greenwich je ale zároveň niekto, kto Willa priťahuje. Sylvia (Amanda Seyfried) je dcéra mimoriadne bohatého Philippa Weisa (Vincent Kartheiser), ktorá sa vo chvíli, keď Willa prichádzajú zatknúť strážcovia času, stáva jeho ideálnou rukojemníčkou. Vysoká hra o zmenu pravidiel nespravodlivého sveta sa môže začať. (TV JOJ)

Lexion69

V životě jsem neviděl aby někdo, na prostoru nějakých sto minut, tak skvěle vykreslil své univerzum a to si prosím vystačí s jednou ústřední myšlenkou a několika velmi chytrými detaily, přičemž ještě stačí vyprávět prostinký ale čistý a dobře napsaný příběh. ()

BlackTom

Čas sú peniaze. Okrídlená veta, ktorá prerástla v každodennú dusivú realitu. Pachtíme sa za šťastím, ktoré nachádzame na trhu ponuky a dopytu, v mikine, na ktorú nám vyšije slávne meno za pár centov päťročné filipínske dieťa a za ktorú zaplatíme celé imanie len preto, lebo nám ju prebalia v Taliansku a došijú na ňu trademark. Vyhadzujeme peniaze na dovolenky v luxusných destináciách, kde okázalo ignorujeme ghettá a chudobu, prípadne si spravíme zaujímavý výlet za východnou filozofiou a poznaním zdejších pomerov len preto, aby sme sa po dvoch týždňoch vrátili a žili znovu svojim západným zmýšľaním. Skutočné hodnoty ako sú láska, priateľstvo, úprimnosť, či súcit meníme za eurá, libry a doláre. Telefonujeme svojim blízkym, pretože skutočne s nimi byť nechceme. Sme väzňami svojej vlastnej pohodlnosti, namiesto toho, aby sme sa pozastavili nad nezmyselnosťou svojho konania, nad absurditou tohto systému, si radšej otvoríme Vogue alebo pustíme Smotánku a závidíme. Tí, čo majú peniaze, sú pánmi sveta a času, lež svoj čas mrhajú na drahé vína, rakovinotvorné opalovanie na najlukratívnejších miestach Zeme a plytvajú tak nielen svojim časom, ale aj svojim potenciálom. Tí, čo peniaze nemajú, strácajú svoj čas v práci, kde drú za pár šupov aby si mohli naplniť bruchá odpadom z hypermarketov a fastfoodov, aby celý život splácali jeden malý byt a aby nevďačným potomkom zabezpečili aspoň aké-také vzdelanie a budúcnosť. Pregĺgam slzy nad vlastnou nemohúcnosťou, dvíha sa mi žalúdok z toho hnusu, ktorého som súčasťou. Dokonalej ľudskej rasy, ktorá od svojho vzniku vytrvale usiluje o vlastné vyhubenie, no pritom sa zubami-nechtami drží života. Dnešný svet nepraje láske, ani inej skutočnej hodnote. Systém rozvracia rodiny a oddeľuje tých, čo sa milujú. Ľudia sa menia na monštrá, brat nepozná brata, svadby z lásky sú raritou, dnes je in svadba z "rozumu". Ukradni si kúsok svojho šťastia, aby si poznal, že do hrobu si nič nevezmeš. Nie je čas, zastavte svet... ()

keoma26

Desne se mi na tom celym napadu s vlastnim predem meritelnym casem libilo, jak o nej muzes jednim stiskem ruky prijit, nebo ho drzenim jine ruky spoustu ziskat... ()

Han22

Nemohu souhlasit s hodnocením bratra. Vyměřený čas má vynikající námět o lidech, kterým zbývá určitý čas a ten slouží jako měna, mzda, předmět zločinů i známka společenského postavení. Hlavní hrdina z ghetta, který přežívá ze dne na den se náhle stává majitelem více než sto let života a po krátkém opojení z života boháče se stává štvanou zvěří policie i místní mafie, společně se (zpočátku) nedobrovolnou společnicí z vyšší vrstvy. Film se tak mění na klasický uprchlický thriler s pronásledovanou dvojicí, neúplatným poldou a slušne nastřelenou sociální rovinou v pozadí. Není to strhující akční jízda, spíše připomínka uprchlických thrilerů 90. let (Dokonalý svět), což mi ale vůbec nevadilo. Timberlake i Seyfriedová byli v pohodě, Murphy jako nezastavitelný polda perfektní. Jediný co mě vadí je absence vysvětlení světa (jak a proč časové hodiny fungují ad..), ale to je jen drobná vada na kráse. ()

Zagros

Další z řady novodobých sci-fi, které jsou zaměřené spíše na akci, efekt a stojí prakticky na jednom zajímavé nápadu. Nápad jistě zajímavý je, ale je také značně nedotažený. I když o samotný příběh tady ani tak nejde. Akce je svižná, herci vhodně navybíraní a postavy jasně nalajnované. Zkrátka vás nic nepřekvapí, ale na druhou stanu ani moc nerozhodí. Nakonec jsem se rozhodl, že za snahu o společenskou kritiku vlády bohatých, přihodím i tu třetí (menší) hvězdu. ()

KennyNevym

Big up za nápad. Koho něco takovýho napadne??? Ale je to dobrý. Zápletka je sice trochu předvídatelná, ale to ani nevadí. Film upoutá a člověk čeká co se stane. Na takovej ten línej sobotní večer ideál. ()

Milan25

Pro mě asi překvapení roku. Film, od kterého jsem čekal, že to bude solidní ptákovina, nebyl vůbec špatný. Docela přesně to vykresluje funkci (i současné) společnosti, jen s tím rozdílem, že peníze nahradil čas. Mám rád Niccolovu nepřetechnizovanou budoucnost a elektroautíčka jako v Gattace. ()

Merkin

Originální, celkem svižný a ucelený snímek, který si drží laťku ,,onoho něčeho navíc" po celý svůj průběh. Uznávám, že fádnímu hudebnímu podkreslení, opakujícím se motivům( běh, bezcílnost) v druhé polovině filmu, stejně tak jako ordinérním klišé(hraní na city, plitké řečičiky) a chybám( počty let scénáristy detailně příliš nezajímaly) se Vyměřený čas nevyhnul, nicméně stále jde o věc dost výjimečnou svým námětem a plynulostí, takže jde o velice silné tři hvězdy. Už jen scéna s představováním matky, manželky a dcery byla velice vtipná:) ()

MareT.

Zase je tady ta špatná kombinace vynikajícího námětu a slabého provedení. Neberte mě špatně, jako béčko je příběh obstojný, ale dívat se na dvojici jak utíká, střílí, utíká a jezdí autem se můžu podívat i doma. Ale když se nad tím vším zamyslím, tak mi z toho vychází, že svět, ve kterém si lidé vydělávají čas, který můžou žít je tak nosný, že ten slabší příběh tomu odpustíte. Všechny detaily tohoto světa sice nejsou promyšlené, ale co se vám stačí před váma ukázat bohatě stačí na ty dvě hodiny. Justin a Amanda nejsou taky vůbec špatní. Jednu celou hvězdu teda dávám za to nadšení ze světa bez peněz a s málo časem...:) ()

Eraserhead

Celý ten super originální nápad zas tak originální není, protože to je v podstatě totéž co loňský horor Svítání. Jediný rozdíl je v tom, že krev tu nahradil čas. Stejně jako ve Svítání je i tady základní idea dost nevyužitá a po nápadité první polovině, která představuje fungování společnosti se ta druhá mění v rutinní akční honičku. Od někoho, kdo napsal vynikající Truman Show, které hýří nápady od začátku do konce, bych čekal podstatně víc. ()

irigi

Setting světa (platba časem) mi připadne nesmyslný, ale to mi samo o sobě nevadí. (Podobně jako když se dívám na Supermana - vezmu to jako předpoklad světa). V první půlce je film vizuálně skvělý a má spád, velice pěkně se na něj dívá. V druhé půlce je pořád graficky hezký, ale vadily mi některé momenty, které nedávají smysl, za což jsem dal filmu o dvě hvězdy míň. (Např. vykrádání banky - to by v ghettu dělal každý druhý, kdyby to šlo tak snadno, pozvolné zvyšování cen .. kdo to dělá? Stejně tak myšlenka způsobu rozložení systému mi nedávala smysl, takhle si "dravý kapitalismus" nepředstavuju.) Film se nicméně velmi pěkně sleduje, takže doporučuji všem, kteří se v logice scénáře tolik nepitvají. ()

Stružák

Utratil jsem 109 minut za čtvrthodinový zážitek. Málokdy se vidí tak nevyužitý potenciál – myšlenka je do detailu propracovaná, tomu se musí tleskat. Škoda, že film samotný je další z řady podprůměrných amerických akčních filmů. To, že je v podobným typu filmů zmršená i automobilová honička, je už jenom dovršení kalichu hořkosti, který si při sledování filmu vypijete. ()

legatio

Chudí hodní lidé zvítězili nad bohatými a zlými. Pan Marx by měl z tohoto snímku jistě radost. Ne vážně, ušlo to už jen pro ten nápad s časem. Sice od začátku víte, jak to celé dopadne, ale vzhledem ke slušnému tempu je to prostě zábava a o to tady jde, že. No a Amanda Seyfried je prostě kouzelná. :-) ()

VIPerson

Gattaca může být jenom jedna...vizuál retra scifi je krásný,nápad s časem taky vyjímečný,herci mi nijak zvlášť nevadili,hudba mě naopak uchvátila,scéna mother's run mě dostala................jenže ten film je tak naivní že mě to hrozně štvalo.Copak by ve čtvrti,kde jsou všichni chudí a schopní zabít pro půl hodiny,čekali frontu u holčičky,která má v ruce 1000000 let jen tak?A každej si veme tejden a odejde jak je svět senzační?Myšlenka zakomponovat to do Čech pro cikány,kteří by si vydělávali na svůj čas žití se mi celkem zamlouvá,ale jak říkám je to nejspíš kvůli lidské nátuře neproveditelné.Jistě je to film kde je možné všechno,ale ne ve filmu,který se bere tak vážně.Zklamání,zklamání,zklamání :( ()

fantasmic

Naozaj skvelý nápad... no bohužial nie dobre (príťažlivejšie) spracovaný. Najviac ma sklamalo, že filmu chýbalo poriadne gradujúce finále (a teraz nemyslím vybuchujúce budovy, alebo autá). Na druhú stranu by som klamal, ak by som tvrdil, že film nemá silné momenty (napr.: beh matky a syna, pretláčanie rukami...). Takže určite nelutujem tých 109 minút svojho času, ktoré som za tento film zaplatil, no od Niccola som čakal trochu viac. ()

Holina

Sci-fíčko přesně podle mého gusta. Po dlouhé době nutno dodat. Od člověka, který dělal Gattacu jsem ani nic jiného nečekal. A náladu mi nezkazil ani Timberlake v hlavní roli. Tleskám a jsem zvědavý na The Host. ()

bradl3y

Timberlake jako novodobý Robin Hood, který bohatým bere a chudým dává. Ne peníze, ale čas. S jednou základní a originální myšlenkou dokázal Niccol stvořit zcela nový a zajímavý svět, kde čas jsou peníze, v pokeru se hraje o tisíciletí a vaše máma vypadá stejně staře jako vy. ()

Orthank

Stávka na pokojniešiu akciu a zaujímavý nápad s originálnym vyznením vyšiel tentokrát na výbornú. Problém však je, že veľa vecí už hraničilo so zdravou logikou. Chápem, že otázky typu: ako je vôbec možné aby sa v civilizovanom svete dalo fungovať s časom vo forme platidla s následkami smrti bez ľútosti a ľudia by to prijali bez výraznejších prostestov resp. anarchie, a rovnako ako je vlastné možné, že ešte stále sa nenašiel nikto, kto by používanú technológiu merania času šikovne obišiel? Film tieto otázky absolútne nerieši. V poriadku. Ostatné články celku fungujú totiž bravúrne a na podobné nezmysly mi nedovolil pomyslieť skôr, ako po záverečných titulkoch. Neskošie precvitnutie je síce mierne triezvejšie a pre zaujímavý nápad začínajú chýbať vysvetlenia a širší obzor. Účel poukázať na myšlienku nezmyselnosti nesmrteľnosti totiž prekryl akékoľvek prostriedky. Už po pár minútach je jasné, čo chcel autor povedať, a každý nadšený divák čaká sa na nejaký odvaz. Nie akčný , nie strhujúci. Len naplnenie zaujímavých myšlienok ústiacich do cool záveru. Takto sa skončí v akejsi nádeji na lepšiu budúcnosť, ktorá je však v rozpore s "kritikou" nesmrteľnosti. Ako celok však In Time funguje veľmi kvalitne. Herecko-spevácka skladačka s Amandou Seyfried a Justinom Timberlakom na čele a filozofickým nádychom až dokonca, valí bez zadrhnutia. Niekedy ale proste nie je nutné až tak tlačiť na divákov intelekt... tak ako to neurobilo Equilibrium. ()

Hanys_

Nějaké velké výhrady k Niccolovi nemám. Snad jen, že když už si dal práci s tak brilantním nápadem, mohl trošku více zapracovat také na vedlejších postavách (nejvíce zamrzí odfláknutý Murphy). Jinak u mě In Time funguje bezvadně. Není to tak chytrá sci-fi jako třeba Gattaca (ikdyž ten námět zní stejně skvěle), ale jako zajímavá oddychová žánrovka rozhodně splnila svůj účel...7.5/10 ()

Dámské posily...

Dámské posily...