Univerzální voják 4: Odplata

• Česko Univerzální voják: Den odplaty (viac)
všetky plagáty

John je bývalý voják a žije poklidným životem se svou rodinou. Jednoho dne je však přepaden a jeho rodina nemilosrdně postřílena, sám je těžce raněn. Jediné, co mu zůstane ve vzpomínkách, je, že vrahem je jeho kolega z armády Luc Deveraux. Po několika měsících se John zotaví a jeho jediným hnacím motorem je pomsta. Vše kolem Johna je však velice divné a nepochopitelné. Jakási dívka jménem Sarah tvrdí, že spolu mají poměr, ale John si nic nepamatuje. Postupně si však nějaké okolnosti vybavuje. Vše je ale docela jinak... Kdysi byl vládou vybudován projekt „univerzální voják“, v němž byli všichni účastníci speciálně vylepšeni. Tento projekt se však vymkl kontrole a samotní poloroboti se rozprchli mezi normální lidi. Po nějaké době se Andrew Scott pod vedením Luca Deverauxe snaží shromáždit všechny z programu a zřídit si svou vlastní komunitu. John se postupně dozvídá věci, které nechce slyšet, a v opuštěné chatrči nalezne své „dvojče“, které zabije. Po všemožných útrapách se konečně John dostane do tábora, kde se shromažďují  všichni vojáci z projektu... (TV Prima)

lennyd

John (Scott Adkins) se po několika měsících probere z kómatu, aby zjistil - že jeho život již nemá cenu. Jeho žena a dcera byly při brutálním útoku Luca Deverauxe (Jean-Claude Van Damme) brutálně zavražděny. Ale přesto najde drobný smysl života - rozhodne se pomstít. Z útržků paměti a za pomoci několika starých známých se snaží odhalit, kde se Luc Deveraux skrývá a co má za lubem. Všechno je ale jinak - John je speciálně vytvořený pro jediný účel - díky implantovaným vzpomínkám najít Deverauxe a zničit jej... Po předchozích dílech U.V. jsem čekal podobnou sra*ku, a možná proto jsem docela mile překvapen. V rámci možností originální příběh, a naprosto skvělé souboje - ať už S.A. vs. Andrei Arlovski v obchodě se sportovním náčiním, S.A. vs. desítka vojáků v jeskyních nebo S.A. vs D.Lungren - proti nim byl závěrečný souboj s JCVD docela slabota. U soubojů, které (naštěstí) zabírají větší polovinu filmu jsem se bavil báječně, čímž mi stupidní dialogy ani JVCD namalovaný na černobílo tolik nevadili. Dle mého se tento film se ctí vyrovnává prvnímu dílu série, a s přehledem překonává ostatní díly.. ()

Trustme

Universal Soldier: Day of Reckoning bych spíše nazval - Universal Skinhead: Day of Amputations. Van Damme jako skinheadský předák s holou hlavou, ADolph Lundgren v nordické vlasové úpravě, bojové scény s baseballkami, Andrej Valerijevič Orlovskij jako spartanský král Leónidás, zlověstné znaky na zdech, brutalita, libování si v násilí. Režisér Hyams už neví jak zamaskovat svojí neschopnost a tak volí primární útok na divácké vjemy - zrak a sluch. Úderné scény, krev, znetvoření, špinavost a rychlost záběrů. Extrémem je použití stroboskopického blikání při scénách "přijímání nových členů sekty". Zvuková složka útočí podobně ostře - psychotropní hudba a velmi nízké kmitočty zvuku. Suma sumárum tyto postupy vám poškodí nejen obrazovku, basové měniče v reprosoustavách, ale hlavně dojem z filmu. Novým aspektem se stává i zvyšování stopáže ke dvou hodinám u nízkorozpočtových akčních filmů. Hyams si snad myslí, že je Kurosawa a příště už to zmákne nad 240minut! Trochu mě mrzí táhle partička okolo Adkinse (špatní režiséři, chudí producenti a odpadlí akční herci a mlátiči), obávám se, že tohle neprospěje ani jejich kariéře a ani akčním fanouškům. Filmy by neměly být o tom, že parta akčních chasníků přemluví kamaráda co umí křičet z režijní stoličky: "AKCE", ale měl by tu AKCI umět vést, budovat a dát jí smysl. V případě rapidně klesající kvality všech pokračování UniSol, by se tvůrci už nikdy neměli pouštět do dalších dílů a peníze věnovat na svou psychiatrickou léčbu. ()

JohnSmith

O ději a scénáři není třeba vůbec mluvit. Měl to být akční výplach, založený na skvělé akci, tak jak se to v roce 2009 Hyamsovi povedlo. Bohužel dobrou polovinu filmu se nic neděje, jen tlachá a to někdy padají opravdu perly. Honičkou a následnou bitkou ve sportshopu se to začíná rozjíždět a finále je už podobné akčnímu filmu. Kam se poděl ten um, který Hyams před třemi roky předvedl. Akce není nic moc, ani finální souboj není to pravé ořechové a honička byla spíše průměrná. Jestli van Damme prohodil tři věty, bylo toho moc. Lundgren měl nádherný proslov o ničem a Adkins jen částečně ukázal své kopačky. ()

noiseaux

Děj nedává úplně smysl, mohlo by to být lépe promyšlené. Pár pěkných soubojů a nostalgie jsou jediné dvě věci, které film z mého pohledu alespoň částečně zachraňují. ()

kenkaku

Když jsem viděl Univerzálního vojáka III: Znovuzrození měl jsem rozporuplný pocit. U #4 je to stejné a přeci tak jiné. Opět pohromadě Lungren - Van Damme (což je fajn). Na scénu přichází můj oblíbený bitkař pro 21.století Scott Adkins (což je moc, moc fajn). A pak přichází něco co neumím vysvětlit. Na jednu stranu mě rozčiluje ta ignorace nastaveného základu (já se fakt doposud nedozvěděl jak se Luc z toho univerzálního vojákování "vyléčil" - a to mi vadí). Na to chlazení taky furt dlabou... Taky to že (už 2x zlikvidovaný) Lungren vtančí na scénu jako by se nic nedělo taky jednoho zarazí... a vlastně celé sledování jsem skřípal zubama a štvalo měj to do sebe nezapadá. Až uběhla cca hodina filmu a začaly přicházet odpovědi na otázky. Odpovědi, které vše tak nějak šmahem vysvětlí a najednou to zapadá a tak nějak skřípat zubama už není proč... Navíc (a to mě hlava nebere nejvíc) s odstupem několika dní mi ten film vůbec nepřipadal špatný a dokonce mi tak moc leží v hlavě, že jsem zatoužil si předchozí tři kousky zopakovat (to něco z roku 1998 zcela ignoruji). U čísla jedna zavzpomínal a povzdechl si, u čísla dvě se zase rozčílil a u trojky ke konci spíš přetáčel, ale... ta čtyřka má stále něco do sebe. Já jí snad dám 4 hvězdičky. Jsou to takové ty slabší 4... 70%? Asi ano... pokud jsem o jedničce psal 75-80 ze sta... (a trojce 50%) tak tohle je 70%. ()

Rebbit

Tak toto se nepovedlo, po uvedení hvězd, jako je Jean-Claude Van Damme, Dolph Lundgren a Scott Adkins jsem se na tento snímek moc těšil, ale přišlo obrovské zklamání, raději zůstanu u prvního Univerzalního vojáka... ()

sedm.1

U Universal Soldier: Regeneration jsem stříkal blahem a byl jsem z celé té úchvatné, zběsilé a masakrální řežby v akčním nebi. Šok jak kráva, pramenící jednak z dokonalé choreografie soubojů, z jejich efektnosti a především pak i neuvěřitelné nekompromisnosti a brutality. Jednoduše šlo nehoráznou řežbu prvotřídní kvality. Ovšem to jsem ale neměl ještě ani sebemenší tušení, že se v této ultimátní jízdě naprosto neznámý režisér John Hyams teprve zahřívá, a to na další pokračovaní, nazvané Universal Soldier: Day of Reckoning, které mě rozmrdalo snad ještě víc, než právě Regeneration. Tento díl je totiž ještě o level našláplejší, choreografií soubojů vyspělejší, nekompromisnější a hlavně ještě tak o tři třídy brutálnější, kdy se nebojím konstatovat, že tak třetina filmu si nic nezadá s těmi nejbrutálnějšími gore řezničinami. Ale především, došlo zde i k hodně výraznému pokroku oproti Regeneration v kvalitě zápletky, která tu je zajímavá, originální, napínavá, mjící spád a obsahující i funkční emoce, a to vše mě fakt moc mile překvapilo a potěšilo, protože to z Day of Reckoning udělalo skutečnou akční bombu a je naprosto jedno, že se jedná o čistě béčkovou produkci, neboť ta „áčková“ si k tomu bez přehánění ani nečichne! Opomenout pak nemohu ani velice působivý hudební doprovod a samozřejmě atmosféru, která možná není už tak syrová jako u Regeneration, přesto tu ale zaujímá velmi důstojné postavení. Ovšem tím vůbec nejdůležitějším prvkem všech dílů Universal Soldier bylo vždy obsazení a tah od pana režiséra obsadit tentokrát do hlavní role jednoho z nejlepších bojovníků planety Scotta Adkinse, to je prostě paráda a naprostá tutovka, která se i zde bezpochyby vyplnila a právě jeho vrcholné a dechberoucí umění dostává tento film do těch nejvyšších pater akčních podívaných a například jeho souboj s megabijcem Andreiem Arlovskim v prodejně sportovních potřeb já osobně bez přehánění považuji za jeden z nejlepších „fightů“, co se kdy na filmovém plátně vůbec kdy odehráli. Van Damme s Lundgrenem tu pak odvádějí nezapomenutelné a nepřehlédnutelné výkony ve vedlejších rolích, Mariah Bonner jako hlavní ženská se tu pak nebála ukázat své dva hrášky, což také potěšilo (a zároveň trochu nechtěně i bohužel pobavilo), a ostatní se tu pak už jen nechávají efektně a efektivně likvidovat, takže po stránce castingové též bezchybná práce. Universal Soldier: Day of Reckoning je zkrátka naprosto dokonalá podívaná, na které samozřejmě většina chytrolínů nenechá nit suchou, ale pro fanoušky nekompromisních řežeb je to povinnost a pro mě osobně naprosto nedotknutelný klenot. ()

Testament

"Nic není jak se zdá." - tato věta zazněla už ve Shrekovi. A co se týká Universal Soldier, tak jen podotýkám : "Ano, ano, ANO!". I přes počáteční nedůvěru musím poznamenat, že se mi film líbil. Chvílemi Lynchovsky halucinogenní, chvílemi vykrádající jiné filmy (Ctihodný občan-viz. přívěsek "daddy", Terminator 2 - Arlovski střílející s brokovnicí v chodbě "nevěstince" a i Zvířecí detektiv (?!) - analogie k použití hlášky:"když se nevrátím do 15-ti minut, tak čekejte dál..."). Souboje ale Hyams prostě natočit umí a to slušně. K Adkinsonovu procházení chodbou - není to točené na "jeden zátah"-vždy odrovná 2-3 protivníky, pak se ponoří a zase vynoří ze tmy...Vrací se nám "Pit Bull" Arlovski, ale plešatý a bez vousů vypadal lépe. Finální souboj JCVD vs. Adkins je natočený tak, že síly vypadají vyrovnané, oproti stejnému souboji ve filmu Pastýř...A závěr vše zajímavě korunuje a vypadá jako jedna z nadprůměrnějších epizod ze seriálu Krajní meze. Za mě spokojenost a je příjemné vidět, že se Hyams snaží nalézat nové cesty, až na pár výtek (nepříjemné blikání obrazu) se daří, a necizopasí jen na úspěchu prvního dílu. ()

KoRner

Akčné scénu uchádzajúce, ale najmä pre úplnu absenciu hudby veľmi často nuda. Ale záverečná bitka je na vyššej úrovni než záverečný boj v EXP 2. Van Damme proste to stále vie! ()

iXtr3m3

Preboha, čo ste mi to s mojim Vojakom urobili? Po predchádzajúcej časti som sa tešil a takto to dopadlo? Adkinsa mám rád, ale toto bolo o ničom. Arlovski nevyužitý, Lundgren rovnako. Adkins sterilný a Van Damme? Jeden z jeho omylov. Tak by som mu na tú jeho holú lebeňu za toto natrieskal, že až... ()

POciSEM

Co si budem nalhavat. Ten film je hrozna zumpa. Takovou blbost musely davat dohromady ty nejvetsi bridilove takze kdo hleda duchaplnejsi zabavu at na to ani nekouka. Na druhou stranu je nutno pripomenout sestavu ktera se tady bude pleskat po hlavach. Arlovski nezklamal a je tady za nejvetsi bestii. Sice dostava vetsi cocku nez v unisolu 3 ale porad je to nekompromisni kydlic. Lundgren zase ukazuje ze cim je starsi tim vypada lip a roli Andyho Scotta si ocividne uziva (hlavne to jakym stylem zrube Arlovskiho v bordelu pro kulturisty),jenom je skoda ze se ukazal na skok a jak rychle nastoupi,tak rychle se i odebere do vecnych lovist. Van Damme mi prisel z celyho ansamblu nejslabsi. Porad nekde postava a s vyrazem umirajiciho buldoka zira dlouhe minuty do kamery. V souboji s Adkinsem se jenom mihnul protoze bylo videt ze za nej kopal kaskader (zdravim Sadlo Seagala) a tak musime vzit aspon za vdek ze to byl spravnej zaporak co se nestiti prohnat kulku hlavou diteti. No a konecne Scott Adkins kterej uz se nam krasne v tech svalnatych hrdinskych rolich zabydlel. Je rychlej,ma pracky,je to sympatak a umi to rozbalit nejen efektivni otockou. jeho budoucnost v akcnich filmech je uz ted jasne dana a bez problemu ho akceptuju jako hrdinu pro 21 stoleti. Takze zaverem to shrnu. I pres totalne dementni pribeh se jedna o efektni akcni jizdu natocenou ve slusnym tempicku a fanousci zdejsich bijcu myslim si budou spokojeni,jen by to do dalsiho dilu chtelo vic zapracovat na postavach z tohohle univerza a neexperimentovat s tim ze kazdej dil unisola postavi celou serii na hlavu ()

AdamesWWE

[6/10] Johny Hyams dosiahol v tretej časti vrchol série, v dalšej dno série. Príbehovo je film dobrý, ale je zbytočne dlhý, príbeh sa celú druhú polovicu riadnejšie nevyvíja a Scott Adkins nepôsobí na mňa až s takou charizmou, aby utiahol celý film. Van Damme poteší, rozdá pár úderov, ale najlepší je Dolph Lundgren, aj ked´ sa mi nepáči, že aj v tejto časti zomrel, aj ked´ mal zaujímavú smrť. Škoda dlhej stopáže, ublížia filmu, ale akčné scény sú výborné, tak ako v predchádzajúcej časti. Tu sú väčšisnou súboje, prestrelky a správne drsné, mnohé zaujímavé momenty. Najslabší diel série, škoda, ale bavil ma no škoda toho príbehu. Mohol to byť najlepší diel série, akcia, herecké obsadenie a réžia by to zabezpečili, ale potrebovalo by to lepší príbeh a tak je to najslabší diel série. ()

Ebon

S brutalitou se nešetřilo, ale celé je to podivně zfetované..Celé to pojetí je jako nějaká psychadelická úchylná jízda... ()

iampatrik

75% Výtečné béčko! Samozřejmě nelze čekat sofistikovaný příběh, složité charaktery postav, propracované dialogy, ale o to tu přece nejde. Van Damme a Lundgren jsou zde spíš lákadlem na film, celý příběh se však točí okolo S. Adkinse, který se snaží přijít na to, jak to s ním vlastně doopravdy je. Nečekejte převratnou akci, ale je surová, nekompromisní, krvavá, vnímáte všechny ty hory svalstva ze všech přítomných. Možná zbytečně dlouhé, přesto skvělé akční béčko, které vás dokonce v posledních záběrech nechá přemýšlet o tom, kde je pravda o minulosti. PS. A Scotta Adkinse chci konečně vidět v pořádné roli v pořádném filmu, není v poslední době moc herců, kteří si to zaslouží stejně jako on!!! ()

Lefty86

Nesrovnávat s Univerzálním vojákem 1992!! Nemá to s ním téměř nic společného, kromě postav Luca Deverauxa a Andrew Scotta a jakéhosi tajného projektu. Tady jde o novou postavu Johna ( Scott Adkins ) který se probudí z komatu po 9 měsících a pátrá kdo vlastně je. Jediné vzpomínky jsou na vraždu ženy a dcery. Pouštěl jsem si film s nevelkým očekáváním, prostě na něj přišel čas a Adkins byl příslib zase nějakých šílených akrobacií. Ale kupodivu to fungovalo i jako celek, nebyl to vůbec špatný filmek, celkem zajímavý příběh, skvělé bojové scény, nebyla to ale jen řežba a změť akčních scén a bitek, právě naopak, u mě to vůbec neškodilo. Jediné co jsem nepochopil proč byl najednou Luc Deveraux takovej ksindl?? I když podle toho konce možná ani nebyl, těžko říct. Shlédnutí určitě nelituju a komu se líbí akční filmy, nebo Adkinsovo umění určitě jeden z jeho slušných filmů. Nebojím se to říct. Ale pily mi krev ty blikající halucinace, to bylo šílený a musel jsem zavírat oči. ()

Haymar

To byl strašněj úlet, strašný psycho a vlastně vůbec netuším co si mám o tom myslet. (Ne)překvapivě upozaděný Žán-Kláda uncle Fester Fanda & Dr. Lundgren a sólo pro totálního dřeváka s IQ houpacího koně Arlovskiho a sice vynikajícího bijce-ale otřesnýho herce Adkinse. Do toho šíleně psychedelická kamera, celkově hnusnej look (chápu, to byl uměleckej záměr) a céčková výprava! Mr. Lynch se možná tetelí ale já se ptám: "Má fakt cenu točit takovýhle filmy?!" ()

TERRORDROME

Univerzálna séria dospela do štádia ťažkej psychedelie, čo jej výrazne prospieva. S pôvodným filmom to už nemá spoločné takmer ani maslový trt a tých zopár spojovacích prvkov ktoré ostaly je zas úplne prekrútených, aby nezostala žaba na kameni. Hlavný hrdina s atletickou figúrou Scotta Adkinsa sa jedného dňa prebudí a nemá šajnu čo sa deje. Plešatý Jean-Claude Van Fantomas mu zabil ženu a decko a on je patrične naštvaný, ale následný príval halušiek spochybní celú realitu tak, že si nie je istý už ani tým či verí na Santu. Istým riešením by mohlo byť vyvŕtanie diery do hlavy, ale to napokon vyvolá len vražedný rapel ktorý si okolostojaci univerzálny šmejdi pekne odserú. Tento béčkový psycho výplach funguje prekvapivo parádne, v neakčných scénach nenudí a v akčných predvádza dobre natočenú surovú brutalitu, tak ako to majú diváci radi. Scott zas predvádza jeden zo svojich lepších hereckých výkonov a aj keď tu nemá možnosť rozvinúť svoje baleťácko bojové schopnosti na doraz, pretože jeho postava polovicu filmu ani nevie že vie, utiahne film bez problémov. Drvič Dolph sa mihne len v troch scénach, ale jeho kreácia pomäteného militantného šialenca je chuťovková ako vždy. Bývalý hrdina série Jean-Claude sa predvedie v podstate až na záver, keď sa natrie vápnom a snaží sa zmárovať Adkinsa ako mu to len artridída dovoľuje. Ani inštalatér Pitbull Arlovski nesklamal a mrská svojim robustným telom. Ako som už povedal, akcia je kurevsky drsná a nemá problém s krvou, detailným prestrelovaním hláv, či odrazením polky gebule bejbolkou. Hlavne v dvoch súbojoch Adkins vs Arlovski robia účastníci naozaj pekný bordel. Za poriadny bordel by sa dal v podstate označiť celý film, ale až na tie zábery s nepríjemným, epilepsiu vyvolávajúcim blikaním je to veľmi dobrý priam luxusný bordel. Tak to má byť. ()