Univerzálny vojak 3: Znovuzrodenie

• Česko Univerzální voják III: Znovuzrození (viac)

Film popisuje zapojení Luca Deverauxe (Jean - Claude Van Damme) k americkému týmu Universálních vojáků v přísném utajení. Jeho misí je zneškodnit výbušniny z Černobylu, jinak by došlo k obrovskému zamoření radioaktivním spadem. Luc zjistí, že jeden ze znovuoživených vojáků je klonem jeho bývalého seržanta Andrew Scotta (Dolph Lundgren). (oficiálny text distribútora)

kingik

Van Damme s Lundgrenem prodělali zmrtvýchvstání ve třetím Univerzálním vojákovi a jejich znovuzrození přineslo solidní akční nářez v naprosto "béčkovém" balení. Když spojí síly proslulý producent Moshe Diamant, veterán Petr Hyams za kamerou a jeho syn John Hyams na režijní sesli, divák si může být stoprocentně jist, že ho nečeká nuda. Teroristé bleskurychle obsadí jadernou elektrárnu Černobyl a na její reaktory umístí nálože, které budou odpáleny, pokud vláda nesplní jejich požadavky a nepropustí slušnou řádku politických vězňů. Jako rukojmí si vezmou děti a do akce jsou povoláni moderní univerzální vojáci, kteří však tváří v tvář houževnatému protivníkovi Andrei Arlovskemu naprosto selžou. Nezbývá než se obrátit na vysloužilého vojáka Luca Deverauxe neboli Van Damma, který však žije v ústraní, ale když se má do akce vrátit i jeho nenáviděný kolega Dolph Lundgren, je to dobrá výzva, jak mu po letech nakopat zadek, popřípadě i něco jiného. A taky že se ti dva v závěrečné, naprosto strhující půlhodině budou mydlit hlava nehlava, je opravdu radost je pozorovat, jak se prohazují stěnami, hází sebou o zem a rozdávají přesně mířené kopy. Po tomto nostalgickém setkání, převážně mlácení, se Van Damme pobije s mladším kolegou Arlowskim a dokáže si, že když vyřídil záludného Lundgrena, tak mladší ročník půjde pod kytky taky stylově. Všechno tedy dynamicky odsýpá, ale určitě bych viděl menší námitky směrem k lacinějšímu výběru kašírovaných lokací, které se ale v pohodě daly přehlédnout, protože na akční film se přece nedívám kvůli jeho lokacím nebo nějaké strojově přesné logice. Akční film přece poskytuje rozptýlení mozkové kůry a akce tu bylo dostatek, Van Damme s Lundgrenem nebyli jako přestárlí fotři a John Hyams ještě sice nemá vybroušenou stylovost jiných akčních režisérských kolegů, ale rozhodně se vzepjal na maximum a víc už prostě od něj nelze očekávat vzhledem k jeho nepříliš zajímavé filmografii. A oproti útrpné dvojce, je tohle hotový zázrak, který občas překonává i trošku rozvleklou jedničku. ()

Andersis

Jelikož mám slabost pro akční béčka, tak tomohle filmu musím dát čtyři. Arlavski jako záporák není špatný, Van Dame, no tak jeho postava je vcelku zajímavá, od předchozích dvou dílů je asi nejtemnější a nejdepresivnější. Lundgern to je prostě pašák v některých scánách mi až naháněl hrůzu, vypadal totiž jak smrtka. Oba dva staří pardálové sou i na svůj věk nekompromisní řezníci. Taky se tu najde pár odkazů na první díl. Tenhle díl je ovšem naprosto jiný než jeho předchůdci. Sází se tu totiž na ruční souboje které sou uspokojivě natočené a pak tu je ještě pár přestřelek které na mě nepůsobí chabě. Sečteno podtrženo Žádný zázrak to není, ale žádná sračka to taky není. Ostatně co bychom chtěli za takový rozpočet, že? John Hyams odvedl dobrou práci. Je mi ovšem líto těch zbožáků kteří tento film poažujou za sračku, že ? Eda S. ()

Wacoslav1

Po neskutecne dojebany dvojce uz sem v restart teto serie neveril a to byla chyba uz od zacatku se rozjizdi nonstop akce ktera vydrzi az do zaverecnych titulku je to sice ultra becko typicky balkansky prostredi a kulisy nic moc ale k certu s tim JCVD neni v tomto pripade hlavni hvezdou ve filmu je asi pul hodiny ale to bohate staci nejvic tu muzeme sledovat roli novacka Arlovskiho u kteryho nejde o herectvi ale ten zlej unisol mu sedl na vybornou film zveda do nebeskych vysin predevsim navrat Dolphina kterej i z tech 10 minut co tam je vytezil absolutni maximum a priznavam ze tak strhujici bitku jakou s JCVD predvedli uz sem hodne dlouho nevidel co se meho hodnoceni tyce ten brilantni souboj zakryje vsechny nedostatky a dotahne film skoro az k maximu nicmene se blizi ctvrty dil ktery vypada jeste ultimatneji a proto dam trojce ctyri hvezdy a tu patou si necham na ctyrku protoze hodne veci naznacuje ze bude tento film prekonan a treba se i dozvime co to chtel Lundgren vlastne Van Dammovi povedet ()

hrona

No jo no, zestárli nám chlapci, zestárli, ta unavenost je hodně znát. Jinak každopádně milé překvapení, vzhledem ke starším, akčním filmům JCVD je to docela slušný postup, škoda jen, že nebylo více externích záběrů, a málo Lundgrena, jinak být to natočeno krátce po jedničce možná by úspěchy byly větší, holt už jsme touto tématikou dost přebaštění. Ovšem snaha se rozhodně počítá, v dnešní době comebacků zlatý průměr. ()

Psema

Na rodinný klan Hyamsů překvapivě koukatelné. Van Damme se sice tváří, že bude brzy rodit (a taky mu narostl solidní pivas), Lundgren před natáčením prodělal lobotomii (a vzal s sebou i scenáristu) a Arlovskiho vytáhli z místního dubového lesa společně se všemi komparzisty (Rumunsku se aspoň krátkodobě snížila nezaměstnanost), ale pakliže se Hyams Jr. nesnaží o psychologickou sondu a zabývá se výhradně akcí, nedá se mu upřít snaha a špetka rozumu. Čistička "černobylské menzy" na jeden záběr, trubka s brokovnicí a extrémně vtipné finále s maratonským během a explozivní tečkou rozhodně pobavily. Vlastně jsem se bavil víc, než u posledních pěti filmů v kině (Sherlock included). A že to bylo mnohdy na účet zúčastněných, to mi vůbec nevadí. Nechtěný vtip je pořád lepší než žádný vtip. 5/10 ()

• Jaderná elektrárna Černobyl je ve filmu vyobrazena jako chátrající a opuštěné místo. Ve skutečnosti však i 20 let po katastrofě pracovaly v objektu stovky lidí, kteří se denně dostávali do kontaktu s radioaktivním materiálem. Podobně pak její vyobrazení mezi chátrajícími domy není příliš přesné. Nachází se totiž ve volném prostranství a nejbližší město je téměř 1,5 kilometru vzdálené. (Conspi)

Seagal vs. Van Damme?

Seagal vs. Van Damme?

17.04.2009

Jean-Claude si přečetl pár pozitivních recenzí na svou usoplenou zpověď JCVD a nabyl dojmu, že je opět na vrcholu a může si dovolit odmítnout Slyovu nabídku na účast v The Expendables. Vzápětí… (viac)